
Naujausios
Kodėl Naujojoje Akmenėje gražu kaip Šveicarijoje?
Viešojoje erdvėje diskutuojama, kodėl Akmenės rajono savivaldybės biudžeto lėšų vis daugiau plaukia į Kalniškių kaime esantį didžiausią rajone gėlininkystės ūkį.
Savivaldybės pinigų gėlininkų sąskaitoje padaugėjo, kai ūkio savininkė Edita Statkienė įsidarbino Akmenės rajono kultūros centro direktore. Pavasarį ji verslą perdavė mamai Genovaitei Gaučienei.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Rovė ir sodino
Įsibėgėjus vasarai Naujojoje Akmenėje ir Ventoje gėlėmis marguojančiuose centrinių gatvių žiedinių sankryžų žaliuosiuose plotuose buvo išrautos tebežydinčios gėlės. Į jų vietą pasodintos kitokių rūšių.
Žmonės internete ėmė priekaištauti Savivaldybei dėl pinigų švaistymo. Vieni siūlė: pigiau būtų prisodinti daugiamečių gėlių ar kitokių augalų, o ne tankiai prikaišioti trumpai žydinčių našlaičių.
Ironiškai oponuota: jei sodinsi daugiametes gėles, tai nebus kur „praplauti“ pinigėlių.
„Kai gali be saiko eikvoti paskirtas lėšas, žinodamas, jog bus sumokėta papildomai – gėlių augintojas gali pasistengti ir ... „vsio zakonno“ (viskas teisėta – vertimas)“, – rašė vienas komentatorius.
Šią mintį plėtojusi moteris aiškino: „Neūkiškumas dažniausiai gimsta iš savanaudiškų paskatų. O „įsisavinti“ pinigus geriausia dienos šviesoje – mažiau įtarimų“.
Žmonės stebėjosi: ar normalu, kad seniūnijos skundžiasi lėšų stygiumi žolei nupjauti? Ar normalu, kad ir kitiems būtiniems poreikiams nepakanka lėšų?
Valdiškas poreikis gėlėms
Vienintelis Tarybos narys Richardas Sudaris viešai paskelbė, kad paprašė Savivaldybės administracijos raštu atsakyti, kaip per pastaruosius kelerius metus buvo leidžiamos biudžeto lėšos gėlėms.
Tuomet R. Sudaris interviu „Šiaulių kraštui“ iškėlė tokią pinigų „plovimo“ versiją: „Savivaldybės administracija paskelbia viešųjų pirkimų konkursą gėlėms pirkti trejų metų laikotarpiui, laimėtojai lėšas išleidžia gerokai greičiau, o kitąmet vėl skelbiamas naujas konkursas, ir vėl gaunama pinigų“.
Per kelias savaites direktorė Aromeda Laucienė jam parašė atsakymą.
Šį raštą R. Sudaris apibūdino trumpai: „Pasitvirtino, ką ir maniau“.
Rašte nurodyta, kad „...administracija 2015 m. gėlių pirkimą atliko apklausos būdu“ (tekstas neredaguotas – redakcijos pastaba). Kreipėsi į gėlėmis prekiaujančias įmones UAB „Ventriga“, E. Statkienės gėlininkystės ūkį, UAB „Bauskas“ parduotuvę „Puokštė“. Ir su E. Statkiene 2015 metų balandžio viduryje sudarė sutartį per 36 mėnesius įsigyti prekių už 23 tūkstančius eurų. Tais pačiais metais vos per kelis mėnesius išleista didesnioji sumos dalis – beveik 14 tūkstančių eurų.
Administracijos direktorės A. Laucienės teigimu, 2016 metais seniūnijų poreikis gėlėms labiau padidėjo – prireikė apie 19 tūkstančių eurų. Tiek nebebuvo likę iš konkurse trejiems metams laimėtų lėšų.
Užtat Savivaldybės administracija 2016 metų birželio 16 dieną paskelbė atvirą konkursą trūkstamam gėlių kiekiui pirkti. Užfiksuota, kad iš dviejų tiekėjų pateiktų pasiūlymų pasirinkta vėl E. Statkienė, po savaitės sudaryta sutartis.
Vėl konkursas – vėl Kalniškiai
Šiemet skirti lėšų gėlėms pirkti iš E. Statkienės ūkio nebebuvo jokio juridinio pagrindo, nes nelikę konkurse laimėtų pinigų 2015-2017 metų sezonui.
Todėl Savivaldybės administracija toliau dosnauja – vėl skelbia konkursą. Pasiūlymą pateikia tik vienas tiekėjas. Bet iš tų pačių Kalniškių kaimo, kur E. Statkienės ūkį juridiškai įsiformino jos mama G. Gaučienė. Ir laimi 51 tūkstančio eurų vertės pirkimą trejiems metams.
Gal vėl greitai nebeliks pinigų, pritaikant sukauptą patirtį?
„Jeigu taip atsitiktų, – sunku patikėti, kad mes tokie turtingi, gėlėms išleisdami apie 80 tūkstančių eurų per tris sezonus“, – nerimauja R. Sudaris.
Kaip Šveicarijoje
„Ne vienas miesto svečias stebisi, kai miesto prieigose pasitinkamas su ant apsauginių tvorelių pritvirtintuose vazonuose vešinčiomis gėlėmis: kaip Šveicarijoje, – sakė R. Sudaris. – Bet kai Akmenėje žmonių kasdienybė – ne kaip šveicarų, tai gal mes negalime pinigų taškyti gėlynams“.
Administracijos direktorė A. Laucienė rašte motyvuoja, kad seniūnijų poreikiai gėlėms padidėjo. Galima suprasti, kad iniciatyva – ne administracijos.
„Taip, lieka mįslė, kaip kitose ūkinės veiklos srityse seniūnijos stengiasi išgyventi pagal iš anksto skirtas lėšas, o be gėlyčių – ne“, – ironizavo R. Sudaris.
Gal gėlės iš Lenkijos?
Jis atkreipė dėmesį, kad gėlių pardavėjas nebūtinai yra jų augintojas. Sunku įsivaizduoti, kad vienu metu Kalniškiuose galima užauginti iki 25 tūkstančių vienetų gėlių. Belieka perpirkti iš Lenkijos, kur daug kas gerokai pigiau, ir atsivežti.
R. Sudaris įžvelgė galimas verslo gudrybes:
„Kai savivaldybės administracijos vidaus audito skyrius atliko tyrimą rajono Kultūros centre, atkreipė dėmesį, kodėl į kai kuriuos renginius tolimesniuose miestuose nuomojami didžiausi autobusai, nors nėra būtini. Žmonės šneka, kad tuomet vežta gėlių“.
To paklausėme ir Administracijos Centralizuoto savivaldybės vidaus audito skyriaus vedėjos Irenos Jazbutienės, tačiau vedėja panoro atsakinėti tik į raštu pateiktus klausimus.
R. Sudario manymu, Kalniškiuose esančio gėlininkystės ūkio šeimininkai turėjo pranašumą prieš kitus konkurso dalyvius.
„Kadangi žinojo apie gėlių poreikį, – sakė R. Sudaris. – Sąlygose gali būti nurodoma aptakiai, pavyzdžiui, parduoti nuo 100 iki 25 tūkstančių vienetų, o paprašoma konkrečiai kiek reikia. Tad kas žino, kiek reikės, drąsiai dalyvauja ir laimi. Kiti bijo rizikuoti, neina į konkursą. Kai nėra konkurencijos, kažin ar nupirkta už optimalią kainą?“
Tapo direktore – padidėjo gėlių poreikis
Apie Akmenės rajone suklestėjusį žydintį verslą „Šiaulių kraštas“ paklausė ir E. Statkienės. Pasak jos, Savivaldybė tiek daug nesodino gėlių viešose erdvėse, kol ji nedirbo Kultūros centro direktore. Anuomet ji nemažai gėlių tiekdavo Mažeikių rajono savivaldybei.
„Gal prieš kokius septynerius metus pradėjau pardavinėti gėles ir Akmenės rajono savivaldybės įstaigoms, tačiau sumų neprisimenu, nesusidarydavo didelės“, – sakė E. Statkienė.
Kokios tai sumos, negalėjo pasakyti ir Savivaldybės ekologas Svajūnas Vilkas, nes iki 2015 metų gėlės nebuvo perkamos centralizuotai. Tuomet kiekviena seniūnija jų įsigydavo pagal išgales.
„Protekcijų Savivaldybėje nebuvo, kad galėčiau pardavinėti jai gėles, visi sandėriai įvyko, laimėjus konkursus“, – sakė E. Statkienė.
Dėl diskusijų – pareiškimas policijai
„Šiaulių krašto“ publikacijoje „Kultūros centro direktorė vėl „perlenkė lazdą“ (2017 07 25) rašyta, kaip ji įsižeidusi dėl internete pasirodžiusių komentarų. Tada į teisėtvarkos akiratį buvo pakliuvęs ir rajono buvęs meras Anicetas Lupeika.
Paaiškėjo, kad socialiniame tinkle komentuota, diskutuota gėlių iš Kalniškių tema. Policija atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą ir direktorei savo garbę ir orumą pasiūlė ginti teisme. Redakcijai E. Statkienė teigė nesikreipsianti į teismą.
Išgarsėjo skandalais
E. Statkienė Kultūros centrui pradėjo vadovauti 2014 metų vasarą.
Iki tol daugiau kaip dvejus metus dirbo Akmenės rajono socialinių paslaugų namų direktoriaus pavaduotoja ūkio reikalams, dar anksčiau maždaug tiek pat laiko – Ventos socialinės globos namų socialine pedagoge.
Tuo pačiu metu plėtojo ir savo gėlininkystės ūkį.
2007 metais po tęstinių studijų Šiaulių universitete įgijo socialinio pedagogo ir psichologijos specialisto diplomą, o 2011 metais tame pačiame universitete baigė švietimo vadybos ir verslo administravimo magistrantūros studijas.
Pirmaisiais darbo metais Kultūros centre ji „išgarsėjo“ skandalais. Iš įstaigos ėmė bėgti meno mėgėjų kolektyvų vadovai, motyvuodami, kad naujoji vadovė nesudaro tinkamų darbo sąlygų, kelia psichologinę įtampą. Savivaldybei siųsta peticija pakeisti direktorę.
Kai šis klausimas buvo svarstomas Kultūros centro darbuotojų, meno mėgėjų susirinkime, jo dalyviai įvardijo, kad už E. Statkienę „mūru stoja rajono meras“. Įvardyta ir viena tokios pozicijos priežastis – politinė. V. Mitrofanovas ir E. Statkienė yra socialdemokratai. Partija daugiausiai vietų turi Taryboje, beveik visi joje esantys socialdemokratai atėjo į susirinkimą, daugelis gynė E. Statkienės darbo stilių.
Autoriaus nuotr.
Akmenės rajone piktinamasi ne gėlynų gausa, o kam išraustomi tebežydintys.
Akmenės rajono kultūros centro direktorė Edita Statkienė teigia, kad šios pareigos nepadėjo suklestėti jos šeimos verslui.
Akmenės rajono savivaldybės direktorė Aromeda Laucienė rašte dėl gėlių pirkimo nurodė: „Gėlių poreikis didėja dėl naujai sutvarkytų viešųjų erdvių įgyvendinus investicinius projektus“ (tekstas neredaguotas – redakcijos pastaba).
Akmenės rajono tarybos narys R. Sudaris girdėjo nuomonių, kad norima kuo greičiau išleisti gėlėms skirtus pinigus, todėl dar tebežydinčios raunamos lauk.