
Naujausios
Į žygį pajudėjo 3 tūkstančiai keliautojų
Šeštadienį Naujojoje Akmenėje startavo ir finišavo bemaž 3 tūkstančiai žygeivių – vienu metu tiek svečių į 9 tūkstančių gyventojų miestą anksčiau nebuvo suplūdę.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Renginiu sudomino Vilniuje registruota viešoji įstaiga, prisistatanti kaip žygeivių, keliautojų ir iššūkių ieškotojų bendruomenė.
Už mokestį komercininkai prikvietė entuziastų ne vien iš atokiausių šalies vietovių, bet ir čia viešinčių užsieniečių, taip pat vos už keliolikos kilometrų nuo Naujosios Akmenės prasidedančios Latvijos Respublikos gyventojų.
Nuo aštuntos valandos ryto prasidėjus dalyvių registracijai po dviejų valandų į žygį jau buvo patraukę bemaž du tūkstančiai. Dar tūkstantis keliautojų prisijungė vėliau.
Parinkti trys maršrutai: 15, 25 ir 45 kilometrų. Vyresni žygeiviai, ypač moterys ar šeimos su mažamečiais vaikais, rinkosi trumpiausią kelią. Tokių pat entuziastų buvo galima sutikti ir ilgiausiame.
Nebuvo svarbu kuo greičiau pasiekti finišą. Tereikėjo kiekvienoje stotelėje ant dalyvio pažymėjimo užsidėti antspaudą, kad baigus žygį gautumei dalyvio diplomą.
Visi maršrutai prasidėjo senamiesčio pagrindine gatve, baigėsi dviratininkų taku, o vedė per karjerus, iš kurių kasama žaliava cemento gamybai. Dėl tų karjerų Akmenės kraštas ir pasirinktas.
Pirmą kartą gamybininkai sudarė sąlygas masiniam pasivaikščiojimui niekur kitur Lietuvoje neesamais 40 metrų aukštumo karjerų šlaitais, leido apžiūrėti ir net pasikarstyti po galingiausią kalnakasybos techniką.
Fantazijos nestokojantys keliautojai galėjo įsivaizduoti esą Mėnulyje ar Marse. Džiaugėsi atrastais negyvosios gamtos lobiais – lietuviškais kanjonais.
Vis dėlto žygis yra žygis. Kas keli kilometrai veikė stotelės – pasipildyti geriamojo vandens, gauti ar įsigyti užkandžių, energinių bei kitokių gėrimų. Veikė ir valgykla. Stotelėse buvo ir pirmosios medicinos pagalbos priemonių. Viena mėgstamiausių paslaugų – žygeiviai prašė specialiu gaivinančiu skysčiu apipurkšti pėdas.
Bene pastebimiausios – beveik nesibaigiančios eilutės prie biotualetų, nors jų kiekvienoje stotelėje stovėjo ne po vieną.
Stotelėse nepopuliarios buvo vietos su nuorodomis: į finišą vežami pavargę keliautojai.
Tad neskubėdami ilgąjį maršrutą daugelis įveikė per 6–8 valandas.
Tarp ilgiausiai gaišusių – futbolo klubo „Akmenė“ suburti keliolika sportininkų, kurie visą 45 kilometrų kelią varėsi kamuolį.
„Futbolo kamuolys tądien įgavo ir kitą prasmę. Tai – aktyvių akmeniškių žinutė, mūsų „labas“. Stengėmės, kad prie kamuolio prisiliestų kiti žygio dalyviai – kas norėjo, galėjo irgi paspirti“, – sakė V. Rubel.
Pernai rengtame žygių cikle užfiksuotas rekordas – palei Nemuno kilpas Sandra Valančauskaitė iš Klaipėdos atbulomis nuėjo 55 kilometrus. Ji atvyko ir į žygį Naujojoje Akmenėje, tačiau šįkart ėjo kaip visi.
Tarp žygeivių buvo ir šeima iš Latvijos: tėvai su keturiais mažamečiais vaikais ir jų ašuoniasdešimtmečiu seneliu.
Panevėžio gyventoja nepabūgo 45 kilometrų ant nugaros nešti trejų metukų dukrelę. Panašių keliautojų atsirado ne vienas.
Patyręs žygeivis Oliveris Clare iš Šveicarijos jau yra įveikęs beveik 40 panašių žygių. Jis – kariškis, todėl visada eina su kariškais batais, kurie niekada nenutrina kojų.
Lietuvos nepriklausomybės akto signataras, pirmasis krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius kartu su sūnumi Vyteniu atvažiavo į Akmenę kaip į treniruotę, ruošdamiesi ekstremaliam žygiui Belgijoje.
Šių eilučių autorius visus tris maršrutus apvažiavo dviračiu.
Svečius priėmusi Naujosios Akmenės seniūnija nepatyrė iššūkių. Žygeivių palapinių miestelis įsikūrė „Saulėtekio“ progimnazijos teritorijoje – su tvora ir tualetais.
„Negavome skundų dėl tvarkos, suteiktų gyvenimo sąlygų“, – sakė seniūnas R. Juozapavičius.
Autoriaus nuotr.
Iš Latvijos atvykę tėvai su keturiais mažamečiais vaikais ir jų ašuoniasdešimtmečiu seneliu pasirinko 15 kilometrų maršrutą.
Į žygį įsijungė ir apie šimtas rajono gyventojų – tarp jų Akmenės dviratininkų asociacijos nariai.
Futbolo klubo „Akmenė“ suburti keliolika sportininkų 45 kilometrų kelią varėsi kamuolį.
Lietuvos nepriklausomybės akto signataras Audrius Butkevičius į Akmenę atvyko pasitreniruoti ekstremaliam žygiui Belgijoje.
Sandra Valančauskaitė iš Klaipėdos dalyvavo kaip panašių žygių rekordininkė – atbulomis yra nuėjusi 55 kilometrus.
Panevėžio gyventoja į 45 kilometrų kelią išsinešė ant pečių dukrelę.
Žygeiviai po karjerus vaikščiojo ir su šunimis.
Žygeiviai džiaugėsi akimirkomis lietuviškų kanjonų aplinkoje.
Žygeiviams specialiu gaivinančiu skysčiu purkštos pėdos.
Po žygio dalyviai ilsėjosi ant žolynų Naujosios Akmenės centrinėje aikštėje.