
Naujausios
Šalia Tremties vagono – obeliskas kovotojams už laisvę
Iki Lietuvos valstybės šimtmečio minėjimo Radviliškyje, šalia Tremties vagono, turėtų atsirasti architektūrinis ansamblis tremtiniams ir kovotojams už Lietuvos laisvę atminti. Jo koncepcija aptarta rajono Savivaldybėje.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Architektūrinis ansamblis – iki Valstybės 100-mečio
Laisvės paminklu vadinamas memorialinis ansamblis turėtų atsirasti Laisvės alėjoje ir pratęsti viešąją erdvę, esančią šalia ten jau stovinčio Tremties vagono.
Architektūrinio ansamblio koncepcija, jo stovėjimo vieta, įvykiai ir žmonės, kurių pavardės turėtų būti paminėtos paminkle (Lietuvos Nepriklausomybės kovų savanorių ir Vyčio Kryžiaus kavalierių), rajono Savivaldybėje aptarti kartu su idėjos autoriumi architektu Arūnu Jelinsku, pristačiusiu ansamblio maketą.
Šiais klausimais su architektu daugiausia diskutavo ir naujų pasiūlymų jam pateikė kraštietis istorikas Zenonas Vasiliauskas, Radviliškio miesto garbės pilietis Augenijus Jurgauskas, Savivaldybės specialistai.
Meninis akcentas bus skirtas 1918 metų Lietuvos Nepriklausomybės kovų dalyviams ir 1941–1953 metų tremties įvykiams atminti. Jame bus paminėtos 1918 metais prie Radviliškio vykusių Lietuvos Nepriklausomybės kovų dalyvių, Lietuvos kariuomenės savanorių pavardės, pagerbti iš Radviliškio krašto ištremti žmonės.
Virė diskusijos
Istorikas Z. Vasiliauskas savanoriais, kurių yra pripažinta per 10 tūkstančių, domisi ne vienerius metus, intensyviai dirbdamas archyvuose. Jo surinktais duomenimis, Radviliškio rajone buvo apie 250 pripažintų savanorių, iš jų Radviliškio valsčiuje – 106, likusieji – kituose rajono valsčiuose.
Istorikas iškėlė mintį, kad gal reikėtų apsiriboti Radviliškio mieste gimusiais savanoriais. Jų būtų apie 36. Bet reikėtų tikslinti ir jų pavardes, ir skaičių, todėl, anot istoriko, nereikėtų skubėti, nepridaryti klaidų.
Bet kuriuo atveju, anot Radviliškio miesto seniūno pavaduotojos Vigilijos Dževečkienės, tai buvo tik vienas pirmųjų susitikimų su šios srities specialistais ir bus dar ne kartą tikslinami ir faktai, ir tai, kokios ir kieno pavardės turėtų atsirasti paminkle.
„Kompoziciją sudarytų dvi dalys: pirmoji būtų prie Tremties vagono ir atspindėtų tremties metus, antroji užbaigtų kompoziciją ir būtų skirta Nepriklausomybės kovoms atminti.
Alėją jungtų keturi suoleliai. Prie kiekvieno iš jų būtų įrengtos informacinės lentos apie tremties vietas, į kurias buvo vežami radviliškiečiai, bei pasodinti medžiai, geriausiai atspindintys tas tremties vietas.
Alėją užbaigtų 4 metrų aukščio stiklo obeliskas su savanorių ir Vyčio Kryžiaus kavalierių pavardėmis. Pati vieta taps patraukli, kai ji bus sutvarkyta“, – aiškino architektas A. Jelinskas.
Pasak V. Dževečkienės, tremties vietos, į kurias buvo išvežta daugiausia radviliškiečių, buvo aptartos su Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Radviliškio skyriaus pirmininke Stase Janušoniene bei nare Irena Palioniene.
Jų siūlymu, informacinėse lentose būtų paminėtos Krasnojarso, Irkutsko sritys ir Komių autonominė respublika. Aptarta ir kokie medžiai geriausiai atspindėtų šias tremties vietas. Pasirinkti maumedis, kedras ir Sibiro pušis.
Sunkiausia, anot V. Dževečkienės, bus gauti Sibiro pušies sodinukų. Ir stiklo obeliskas, ir suolelių vietos vakarais būtų apšviestos.
Iš pradžių daug pastabų dėl memorialui parinktos vietos turėjęs istorikas Z. Vasiliauskas, išklausęs architekto ir kitų susirinkusiųjų nuomonių, jų atsisakė.
Architektūrinį ansamblį planuojama pradėti statyti jau šį rudenį, o statybos darbus baigti 2018 metais, minint Valstybės 100-metį.
Anot idėjos autorių, architektūrinio ansamblio vieta bus pagrindinė susibūrimų vieta, minint Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, Rugpjūčio 23-iąją, Juodojo kaspino dieną.
Autorės nuotr.
Istorikas kraštietis Zenonas Vasiliauskas: „Paminklui būtinas tikslumas, todėl skubėti nereikėtų“.
Architektas Arūnas Jelinskas: „Paminklo vieta taps patraukli, kai ji bus sutvarkyta“.
Naujoji architektūrinė kompozicija atsiras erdvėje už Tremties vagono.