
Naujausios
Išnykusius kaimus primins koplytstulpis
Penktadienį Mockaičiuose surengtoje tradicinėje šventėje „Po liepomis“ pašventintas išnykusius kaimus įamžinęs koplytstulpis. Tik pavadinimuose likę Ežėnai, Užmiškiai, Žaliknys, Pusdvaris, Pagirys, Liepynų ir Pelėdiškės viensėdžiai. Koplytstulpį iš ąžuolo išdrožė Mockaičių draugas iš Radviliškio – tautodailininkas Eugenijus Arbušauskas.
Šventėje netrūko geros liaudiškos muzikos, įvairių apdovanojimų.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Septyni kaimai – tik prisiminimuose
Į Mockaičius saulėtą ir šiltą šios vasaros penktadienio vakarą rinkosi vietiniai ir svečiai – parkelyje po liepomis surengta to paties pavadinimo tradicinė šventė.
Vienas pagrindinių šventės akcentų – tautodailininko iš Radviliškio Eugenijaus Arbušausko iš ąžuolo išdrožtas koplytstulpis, įamžinantis septynis išnykusius kaimus. Pasak Irenos Sabaliauskienės, Mockaičių kaimo bendruomenės pirmininkės, seniūnaitės, kultūrinių renginių organizatorės, su radviliškiečių tautodailininku Mockaičius sieja netrumpa, ketverius metus trunkanti, ir graži draugystė. Parkelyje – keturi medžio drožėjo darbai. Naujausiąjį – koplytstulpį išnykusiems kaimams – pašventino Tytuvėnų parapijos klebonas Rimantas Žaromskis.
E. Arbušauskas sakė, jog koplytstulpį drožė lauke, pasitaikė ne pačios tinkamiausios oro sąlygos. Užtruko maždaug pusę mėnesio. Bet galutiniu rezultatu yra patenkintas. Įvairių grožybių iš liepų kaip ir kasmet pridrožė vietinis meistras Stanislovas Šimkus.
„Senųjų kaimų ir viensėdžių vardai yra Lietuvos kultūros, istorijos ir kalbos vertybė“, – tvirtino I. Sabaliauskienė. Savo išnykusį kaimą prisiminė Irena Kančauskienė.
Lijo dovanų lietus
Šventėje netrūko geros liaudiškos muzikos, dainų, kurių dovanojo vietiniai meno mėgėjų kolektyvai, svečiai iš Telšių rajono Ryškėnų kultūros centro – kapela „Čia ir dabar“. Tytuvėnų apylinkių seniūnas Valdas Ivanauskas uždegė simbolinį žibintą, kad šventė būtų dar jaukesnė. „Ugnis – šilumos ir ramybės simbolis. Tegul būna jūsų namuose visuomet šilta ir jauku“, – linkėjo seniūnas.
Mockaitiškiai sulaukė ir svečių. Rajono meras Vaclovas Andrulis pasidžiaugė, jog darbštūs, tvarkingi, kūrybingi Mockaičių žmonės su meile prižiūri savo namus, dirba laukus, puoselėja gyvenvietės grožį. Norėdami gyventi saugiai neseniai mockaitiškiai įkūrė Saugios kaimynystės grupę, juos sveikino Viešosios policijos skyriaus tyrėja Vilma Ancikevičienė.
Šventė džiugino puikiu oru, tačiau lyte lijo dovanų lietus. Pagerbti įvairius jubiliejus nuo praėjusių metų liepos minėję Mockaičių gyventojai: Janina Samušienė, Eugenija Pašiškevičienė, Janina Banienė, Apolonija Legeckienė, Stanislava Emilija Užmiškienė, Jadvyga Kivylienė, Stanislovas Venckus. Apdovanota seniausia kaimo gyventoja Stanislava Račkauskienė ir pats mažiausias mockaitiškis – Domas Šimkus. Dovanų sulaukė ir gražiausio močiutės darželio savininkė Janina Grigalaitienė, pavyzdingos senjorų sodybos šeimininkai Danutė ir Stanislovas Šimkai, pavyzdingi naujakuriai Audronė ir Dalius Kežiai, Metų pokyčio nominaciją pelnė Irena ir Aleksas Kančauskai, Geros pradžios – Ieva Baranauskaitė ir Armandas Krikščiūnas iš Šeimylaukio kaimo. Metų sutuoktiniai – daugiau kaip 50 metų kartu išgyvenę Apolonija ir Konstantinas Legeckai.
„Žmogus yra niekas be savo šaknų. Tegul tai bus mažytė oazė dykumoje ar raudonas riebus molžemis, kalno šlaitas. Kiekvienas tarsi suleidžiame šaknis, kad galėtume pavadinti šią vietą vieninteliu žodžiu – namai. Tik čia, mūsų namuose, kuriuose gyvename, dirbame, ilsimės, linksminamės, atrodo ir medžiai žalesni, ir saulė skaisčiau šviečia, ir gegutė skambiau kukuoja. Ir dainos – gražiausios, ir duona – skaniausia. Niekur kitur žmogus nebus taip suprastas, kaip savo namuose“, – tvirtino I. Sabaliauskienė, o jos žodžiams susirinkusieji pritarė plojimais.
Renginį „Po liepomis“ vedė dvi mockaitiškės Aušros – Jocienė ir Bielskytė. Šventę rėmė Kelmės rajono savivaldybė, Tytuvėnų apylinkių seniūnija, ūkininkai, verslininkai: Nijolė Daujotienė, Jolitos ir Sigito Rasickų parduotuvė, Irena ir Antanas Grigalaičiai, Dalia ir Alvydas Poškos, vyresniojo ir jaunesniojo Sabaliauskų šeimos, bendruomenės nariai. Šventę įgarsinti padėjo Tytuvėnų kultūros centro meno vadovas Regimantas Zenauskas.
Mockaitiškai ilgai vakarojo po jau medumi kvepiančiomis liepomis.
Autorės nuotr.
Tautodailininkas Eugenijus Arbušauskas Mockaičiams išdrožė koplytstulpį septyniems išnykusiems kaimams atminti.
Šventė vietinių mylimame ir gražiai prižiūrimame parkelyje po liepomis Mockaičuose vyksta ne vieneri metai.
Vienintelį ilgaamžį kaimo senolį Stanislovą Venckų sveikino rajono meras Vaclovas Andrulis.
Šventėje pagerbtos ir apdovanotos jubiliejus nuo praėjusių metų šventusios Mockaičių moterys buvo geros nuotaikos.
Skambių dainų dovanojo Mockaičių kapela.