
Naujausios
450-metį Radviliškis šventė tris dienas
Jubiliejinėje miesto šventėje, kuri ūžė tris dienas, Radviliškio krašto garbės piliečių regalijos įteiktos trims kraštiečiams, o 450-ąjį jubiliejų radviliškiečiams primins kraštiečio Stasio Žirgulio sukurta skulptūrinė kompozicija „Miesto metraštis“.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Miestui ir garbės piliečiams – lietuviška prancūzo daina
Radviliškiečius su gražiu jubiliejumi sveikino gausus svečių būrys: Seimo nariai, užsieniečių delegacijų – lenkų, baltarusių, gruzinų, ukrainiečių ir prancūzų – atstovai.
Šventės dalyvių širdis „ištirpdė“ prancūzų delegacijos vadovas, asociacijos „Laba diena“ sekretorius Jean Franois Jougnot, radviliškiečius ne tik pasveikinęs lietuviškai, bet ir puikiai sudainavęs lietuvišką dainą.
Radviliškiečiai nenusižengė tradicijai per miesto šventę nominuoti garbės pilietį. Šiemet, jubiliejiniais miesto metais, Radviliškio krašto garbės piliečių regalijos įteiktos net trims kraštiečiams.
Šis garbingas titulas suteiktas šalyje žinomai etnografei, etnografinio ansamblio „Šeduva“ įkūrėjai ir vadovei, kraštotyrininkei Emilijai Brajinskienei.
87-erių metų nominantė tądien buvo pilte apipilta laukinių gėlių puokštėmis, mat, kitokių gėlių tautosakos puoselėtoja ir rinkėja nepripažįsta.
Gavusi nominaciją, E. Brajinskienė ne tik pasakė ilgoką kalbą, bet ir sudainavo kartu su ją pasveikinti atvykusiais ansamblio „Šeduva“ nariais.
Krašto garbės pilietės regalijos įteiktos ir ilgametei rajono gydytojai Irenai Palionienei. Tremties baisumus išgyvenusiai medikei garbinga nominacija suteikta už išskirtinį indėlį į Radviliškio rajono savivaldybės sveikatos apsaugos sritį bei aktyvią visuomeninę veiklą.
Į nominuotųjų gretas atsistojo ir ilgametis švietimo sistemos darbuotojas Jonas Bosas.
Dabar Radviliškio krašto garbės piliečių gretose – jau devyni nominantai.
Šventės akcentai
Radviliškio miesto kultūros ir poilsio parke šeštadienį buvo atidengta ir 450-ies metų miesto istoriją priminsianti skulptūrinė kompozicija „Miesto metraštis“. Ją sukūrė skulptorius, Radviliškio krašto garbės pilietis Stasys Žirgulis.
Septynios kompozicijos dalys, anot autoriaus, supažindina su svarbiausiais miesto istorijos įvykiais.
Tradicija tampa ir miesto šventėje gražiai įsikomponuojantys seniūnijų kiemeliai. Šiųmetėje šventėje seniūnijos išmoningai demonstravo tai, kuo gali pasigirti ir kitiems parodyti.
Baisogaliečiai kvietė įsigyti jų seniūnijoje veikiančios įmonės produkcijos – šamų: rūkytų, konservuotų ir net „šokoladinių“ šios žuvies gaminių.
Šeduvos seniūnijos kiemelio akcentu tapo ne tik Šeduvos malūno maketas, bet ir gyvos avys iš seniūnijoje veikiančios „Šeduvos avininkystės“ įmonės.
Radviliškio seniūnija vaišino Šniūraičiuose kepamos duonos gaminiais, o Pakalniškių – džiovintu šerno kumpiu. Būta ne tik skanumynų, bet ir įvairių grožybių, muzikos bei dainų.
Netradicinis šventės akcentas – jos metu į atsargą išleisti 49 nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai.
Kariai į ceremonijos vietą atžygiavo bendroje miesto eisenoje. Prie scenos išsirikiavusius tarnybą baigiančius karius pasveikino Oro gynybos bataliono vadas pulkininkas leitenantas Nerijus Kačkauskas ir Karinių oro pajėgų vyriausiasis puskarininkis seržantas majoras Alvydas Tamošiūnas.
Ceremonijos pabaigoje buvo iššauti trys šūviai iš istorinės patrankos.
Gražiai šventei – ir keli „akmenukai“
Nors šventės organizatoriai sulaukė daug gražių žodžių už puikų trijų dienų reginį, būta ir kai kurių „akmenukų“ į jų daržą.
Prieštaringų vertinimų socialiniuose tinkluose sulaukė parke atidengta skulptūrinė kompozicija – tuoj po jos atidengimo atsirado komentarų, kam joje šalia skulptoriaus ir architekto pavardžių įamžinta ir mero Antano Čepononio pavardė.
Prieštaringi komentarai socialiniuose tinkluose pasipylė ir šventinėje eisenoje pravažiavus senovinių automobilių, priklausančių klubo „Retromobile“ nariams, kolonai. Ne vienam akį rėžė tai, jog klubo automobilių kolonos priekyje važiavo sovietinis automobilis su rusišku užrašu „Milicija“.
Vieni komentatoriai tai įvardijo kaip akibrokštą ir tokiai šventei netinkantį, jos reikšmingumą menkinantį akcentą, kiti nesuprato, kodėl būtent ši sovietinė relikvija važiavo pačiame eisenos priekyje, o ne, pavyzdžiui, koks garvežio maketas? Buvo ir tokių, kurie tame neįžvelgė nieko blogo.
Ne vieną, ypač su vaikais buvusius radviliškiečius, nemaloniai nustebino Radviliškio automobilistų klubo „Radvilis“ automobilių „pasveikinimas“ – kone visą eisenos kelią šaižiai cypintos lenktyninių automobilių padangos ir kvėpavimą trikdę išmetamųjų dujų debesys.
Savivaldybės pateiktais duomenimis, miesto šventės sąmata – beveik 53,3 tūkstančio eurų. Šventės rėmėjai jai skyrė 12,2 tūkstančio.
Autorės nuotr.
Miesto gatvėmis nusidriekė šventinė eisena.
Radviliškio krašto garbės piliete nominuotą medikę Ireną Palionienę (dešinėje) pasveikino Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Radviliškio skyriaus pirmininkė Stasė Janušonienė.
Radviliškio krašto garbės piliečiais nominuoti – etnografė Emilija Brajinskienė ir pedagogas Jonas Bosas.
Miesto parke atidengta Stasio Žirgulio skulptūrinė kompozicija „Miesto metraštis“. Joje ir mero A. Čepononio pavardė.
Šventės metu į atsargą išleisti 49 nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai.
Rajono seniūnijos kvietė į išradingai papuoštus kiemelius.