
Naujausios
Gaisre užgesęs ZIL'as priminė ugniagesių skurdą
Skaudus įvykis Varnionių kaime (Radviliškio rajonas) vėl į paviršių iškėlė senus skaudulius. Ugnis supleškino medinį namą, kol jį gesino trys gaisriniai automobiliai. Vienas iš jų, senutėlis ZIL'as, užgeso gaisravietėje. Tokių senienų ugniagesių garažuose – ne viena ir ne dvi. Kai kariuomenei perkami „auksiniai šaukštai“, ugniagesiams tenka dirbti vargo sąlygomis.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Daugiavaikė šeima liko be namų
Keturis vaikus auginanti jaunų ūkininkų šeima liko be namų, kuriuose gyveno daugiau nei du dešimtmečius. Liko kaip stovi – be drabužių, baldų, buitinės technikos, kompiuterių. Spėjo išnešti dokumentus. Didžiausia šios nelaimės laimė – visi liko gyvi ir sveiki.
Ugnis nepalietė ir šeimos maitintojų – karvių bandos, kuri tuo metu ganėsi ganykloje. Nepasiekė ir ūkiniame pastate buvusio prieauglio.
Šiandien, praėjus savaitei po nelaimės, sudegusio pastato jau nebėra – jau po kelių dienų apdegusios namo sienos buvo nugriautos, sudegę ir apsvilę rąstai – išnešti.
„Per daug skaudu buvo tai matyti“, – mosteli ranka prie gaisravietės besidarbuojantis daugiavaikės šeimos tėvas.
Po gaisro šeima prisiglaudė jai priklausančiame šalia esančio daugiabučio bute. Vaikai netvarkytame bute būti nenori, todėl buvo išvežti pas senelius. Liko tik vyriausia devyniolikmetė dukra, kuri nelaimės dieną buvo su mažyliais, kol tėvai buvo išvažiavę į Radviliškį.
Užgeso ugniagesių mašina
„Sulaukėme skambučio, kad namai dega. Kaip akis išdegę lėkėme atgalios“, – mena Egidijus.
„Kai atvažiavo ugniagesiai, degė du kambariai ir dalis stogo. Išpylus dvi cisternas, ugnį pavyko nuslopinti. Tuomet viena mašina nuvažiavo iki tvenkinio pasipildyti vandens. Pabaigti gesinti gaisrą turėjo trečioji.
Ugniagesiai jau ruošėsi tam, buvo išdaužtas langas ir staiga paaiškėjo, kad trečioji mašina, kelių dešimčių metų senumo ZIL'as, neužsikuria, nors prie jos vienas po kito lakstė ugniagesiai. Praėjo gal 10 minučių, kol rankena ją pavyko reanimuoti. Deja, per tą laiką ugnis spėjo sunaikinti visą mūsų turtą. Būtų ir ūkinį pastatą pasiekusi, kuro talpyklas. Laimei, vėjas buvo ne į tą pusę“, – baisias akimirkas prisiminė Egidijus.
Šeima ugniagesiams priekaištų dėl darbo neturinti – jie stengėsi, lakstė suplukę. Skaudžiausia dėl to, kad gesinti gaisro į kaimą, kuriame dauguma namų yra mediniai ir kai svarbi kiekviena minutė, ugniagesiai atvažiuoja senomis mašinomis, kurios lemiamą akimirką ima ir sustreikuoja.
Jauną šeimą įžeidė ir iš ugniagesių vadovybės pasipylę priekaištai, kad jiems name reikėjo įsirengti dūmų detektorių, o turtą apsidrausti. Esą tada ir bėdos nebūtų buvę.
„Ne vienerius metus esame draudę turtą. Šiemet irgi domėjomės draudimu, bet draudikai siūlė apdrausti turtą tik 5 tūkstančių eurų sumai. Dar reikėjo viską nufotografuoti. Kaip tik tuo metu prasidėjo darbymetis, draudimo reikalai kažkaip prisimiršo. Mes nieko ir nekaltiname – patys dėl to nukentėjome. Bet kur ugniagesių vadovų atsakomybė už savo technikos nesklandumus? Būtų nors atsiprašę, o dabar gi tik ciniškai laidė priekaištus“, – liejo apmaudą daugiavaikis tėvas.
Technika – sensta, reikalavimai – auga
Apie įvykį paklaustas Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Linas Tautkevičius buvo kategoriškas: visi trys ugniagesių ekipažai – Radviliškio, Šiaulėnų ir Šeduvos – atvažiavo laiku ir gesinimo darbus vykdė pagal instrukcijas.
„O technika bet kokia ir bet kada gali sugesti. Ir nebūtinai tik sena. Būna, gaisruose sproginėja žarnos, byra siurbliai, užsikerta švirkštai. Kai buvo gesinamas gaisras „Gairelitoje“, byrėjo naujutėlės mašinos. O šitam ZIL'ui neseniai buvo atliktas kapitalinis remontas – jis tik pase yra senas. Jam pakeistas naujas antstatas, radiatorių birželio viduryje pakeitėm, vairo kolonėlė nauja. Juo labiau, gedimas truko labai trumpai ir įtakos gaisro pasekmėms neturėjo. ZIL'us užkurti galima tempiant trosą arba greičiau – pasinaudojant rankiniu būdu. Tai ir buvo padaryta“, – tvirtino L. Tautkevičius.
Tarnybos vadovas piktinosi, kad ugniagesiai yra valdžios pamiršti.
„Nuo Nepriklausomybės laikų nenupirkta mašina nė vienai ugniagesių komandai. Parkas sensta, viskas pasenę, ugniagesių komandas naikina, o reikalavimai pareigūnams auga. Jie į rankas gauna 420 eurų. Ir tai – su naktinėmis ir šventinėmis dienomis.
Mūsų rajone yra daugybė pavojingų ir degių objektų – geležinkelio mazgas, durpynai, medienos perdirbimo įmonės. Pas mus iškvietimų daugiau nei kituose apskrities rajonuose, bet į tai niekas neatsižvelgia. Į posėdžius kviečiami ministrai, aiškinama, kad viskas pasenę, bet atsakymas būna vienas – nėra pinigų, nors BVP auga, biudžetas didėja, tik žmonių saugumas mažėja“.
Anot L. Tautkevičiaus, paradoksalu, tačiau viena Radviliškiui skirta nauja mašina važinėja Šiauliuose, nes Radviliškio priešgaisrinėje tarnyboje jos nėra kur laikyti – garažai tam per maži, o jiems atnaujinti neskiriama lėšų.
„Kita vertus, dabartinė nauja technika genda dar labiau nei ZIL'ai. Naujų mašinų remontui išleidžiama daugiau pinigų nei remontuojant sovietines. Naujosios daromos kaip trečiosioms šalims, dedamos kiniškos detalės, užtat ir eina iš rikiuotės“, – teigė L. Tautkevičius.
Jo nuomone, pirmiausia gyventojai patys turi pasirūpinti savo turto apsauga – draudimu ar bent dūmų detektoriumi. Socialiai remtinoms šeimoms pastaruosius įrengia ir ugniagesiai, per metus rajone įrengiama iki 40 tokių detektorių.
Visuomenė sureagavo
Tuoj po gaisro, socialiniame tinkle namų netekusi šeima paviešino nufilmuotą vaizdą, kaip ugniagesiai kuria ir neužkuria mašinos, o ugnis visu smarkumu pleškina jų namą. „Gerbiamieji Lietuvos valdžios atstovai, Jūs į butaforinį karą karius siunčiate su auksiniais šaukštais, o kovoti su ugnimi vyrai važiuoja 50 metų senumo mašinomis... Ar mes, gyvenantys Lietuvos kaime, nusipelnėme tik tiek?“ – rašė namų netekusi moteris.
Šie vaizdai ir moters laiškas sukėlė didžiulę reakciją: pasipylė komentarai, tūkstančiai pasidalijo paviešintais vaizdais.
„Viena gaisrininkų brigada susidėjo ir nusipirko iš savo pinigų GPS sistemą, nes niekas tokiais dalykais nepasirūpina. Kai jie paprašė purkštukų tam, kad šalmų stiklai nerasotų, irgi pasiūlė nusipirkti iš savo pinigų“, – socialiniame tinkle komentavo vilnietė.
„Pas mus atvažiavo viena gaisrinė su vienu gaisrininku, kai 3 hektarų ploto laukas degė netoli namų. Nei juoktis, nei verkt....“, – ugniagesių darbo skaudulius kėlė ir kretingiškė.
„Pats dirbu ugniagesiu. Alga 370 eurų per mėnesį, į darbą tenka važiuoti 25 kilometrus, ne kažin kas ir lieka iš tos algos. Buitinės patalpos žiaurios, net tualeto nėra viduje, ką bekalbėt apie geriamąjį vandenį, jį turi atsinešti iš namų. O malda vis tokia pati – nėra pinigų, neužtenka skiriamų pinigų net viršvalandžiams, tai vieną parą tenka dirbt nemokamai, kad sutaupytumėm valdžiai pinigėlių. Beje, gaisrinės automobilis vos gyvas, bėgte greičiau nubėgtum, nei jis velkas“, – antrino plungiškis.
Dėkojo už pagalbą ir tikisi pokyčių
Nuo gaisro nukentėję daugiavaikiai tėvai sakė tikintys, kad jiems pavyks atsitiesti.
„Mes jauni, dirbame, turime savo ūkį, pašalpų neprašome. Taip, savo planus po gaisro turėjome pakeisti, bet tikiu, kad sudegusio namo vietoje kada nors iškils naujas, kurį būtinai apdrausime.
Ačiū geriems žmonėms, kurie padeda nelaimėje. Bet mūsų tikslas, viešinant nelaimės vaizdus, buvo ne malonės prašymas, o noras atverti valdžiai akis ir paviešinti problemas, apie kurias niekas nenori kalbėti. Gal tai nors kiek pasitarnaus, valdininkams dėliojant prioritetus. Nes žmonių saugumas turi būti pirmaeilis dalykas“, – vylėsi Egidijus.
Autorės nuotr.
Varnionių kaime sudegęs medinis namas į paviršių vėl iškėlė ugniagesių problemas.
Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Linas Tautkevičius: „Parkas sensta, ugniagesių komandas naikina, o reikalavimai pareigūnams auga“.
Grinkiškio ugniagesiams skirtas senutėlis ZIL'as buvo pertvarkytas už 40 tūkstančių litų biudžetinių lėšų.
Radviliškio PGT nuotr.
Radviliškio priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba galėjo turėti ir naują „Mercedesą“ (kairėje), bet jis yra didesnis už senuosius ZIL'us ir netelpa į senovinius garažus.