
Naujausios
Daugiabučių bendrijos neturėtų sunykti
Kelmės mieste šiuo metu užregistruotos 28 daugiabučių namų bendrijos. Dar kelios bendrijos užregistruotos Tytuvėnuose. Tačiau „Tytkalnio“ bendrija, gyvavusi septynerius metus, jau išregistruota. Su panašiu likimu ketina susitaikyti ir kitos bendrijos – neišgali samdyti pirmininkus ir buhaterius.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Neišlaiko pirmininko ir buhalterės
Prieš septynerius metus Tytuvėnuose buvo užregistruota Maironio gatvės 4 a daugiabučio bendrija „Tytkalnis“. Per tą laiką bendrijos rūpesčiu daugiabutis renovuotas, pakeisti vamzdynai, sutvarkyta daugiabučio aplinka.
Bendrija įsigijo žoliapjovę ir kitas tvarkyti reikalingas priemones. Patys gyventojai tvarkydavo aplinką.
Dabar bendrija išregistruota. Bendrijos pirmininkas Kazimieras Lileikis, daug pastangų įdėjęs, kad tvarkingai ir kokybiškai būtų atlikta renovacija, tvirtina, jog nuo šiol namas pereis į Kelmės vietinio ūkio globą. Nedaug butų turinčio namo žmonėms per brangu būtų mokėti atlyginimus bendrijos pirmininkui ir buhalterei.
Kelmės vietiniam ūkiui daugiabučio gyventojai mokės už namo techninę priežiūrą, administravimą, aplinkos tvarkymą ir kitas paslaugas.
Kelmės turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Vilija Virbickė apgailestauja, jog bendrijos mokėjo pinigus užsiregistruodamos, dabar nutraukia veiklą ir moka už likvidavimą. Esą daugelio bendrijų atstovai jau klausinėja apie likvidavimo procedūrą.
Bendrijos kūrėsi dėl renovacijos
Iš 28 Kelmės miesto daugiabučių namų bendrijų tik dviejose oficialiai įdarbinti bendrijų pirmininkai ir buhalterė. Bent taip skelbiama internete.
Skelbiama, jog J. Janonio gatvės 24-ojo namo bendrijoje „Pušelė“ įdarbinti ir socialiai apdrausti du žmonės, B. Laucevičiaus gatvės 14-ojo namo bendrijoje „Būstas“ socialiai apdraustas vienas žmogus.
Tačiau nei su viena, nei su kita bendrija per porą dienų susisiekti nepavyko. „Pušelės“ bendrijos nurodytu telefonu po kelių kartų skambinimo atsiliepė vyras, tačiau paklausus, ar čia „Pušelės“ bendrija, padėjo ragelį.
Kitose daugiabučių namų bendrijose buvo išrinkti bendrijų pirmininkai, tačiau administravimo funkciją atlikdavo ir daugiabučius administruojančios bendrovės. Jos tvarko aplinką, rūpinasi namų technine priežiūra, veda buhalterinę apskaitą, renka kaupiamąsias lėšas ir pateikia sąskaitas gyventojams.
Bendrijų kūrimosi bumas vyko dėl renovacijos, kad gautų Europos paramą daugiabučiui atnaujinti.
Bendrijų pirmininkai kūrė bendrijų įstatus, rūpinosi, kad renovacija būtų atlikta kokybiškai. Tačiau gyventojų paskolomis bankui rūpinosi administruojanti bendrovė. Jai gyventojai mokėdavo ir administravimo mokestį.
Antai A. Mackevičiaus mikrorajone daugiabučio namo bendrijos „Žara“ pirmininkas Antanas Stabingis pripažįsta esąs tik popierinis pirmininkas. Visus reikalus tvarko Kelmės vietinis ūkis. Kol vyko renovacija, reikėjo prižvelgti, kad darbai būtų atlikti kokybiškai.
Įdarbinti bendrijos pirmininką daugiabučio gyventojai nepajėgtų. Daugelis – pensininkai.
A. Mackevičiaus gatvės 29-ojo namo bendrijos pirmininkas Pranas Endriušaitis taip pat tvirtina, jog nedidelio namo kaimynai nepajėgtų mokėti algos pirmininkui ir buhalterei bei mokesčius valstybei ir „Sodrai“. O neįdarbintas pirmininkas – nelegalus. „Išregistruosim bendriją, – tvirtino P. Endriušaitis. – Tik kelių namo gyventojų renovacijai paimta paskola dar kabo ant mano galvos.“
Būsto rūmų atstovė: pirmininkas gali dirbti tik valandą
Lietuvos būsto rūmų administratorė Angelė Andriukaitienė sako, jog tvarka, kai daugiabučio bendrijos pirmininkas privalo turėti darbo sutartį nėra nauja. Daugiabučio bendrija nėra nevyriausybinė organizacija. Bendrijos pirmininkas prisiima atsakomybę, rūpinasi, todėl privalo įforminti darbo santykius. Tačiau skubėti išregistruoti bendrijų nebūtina. Formalumus galima sutvarkyti ir kitaip.
Daugiabučio gyventojai susirinkime privalo nuspręsti, kiek valandų faktiškai dirba bendrijos pirmininkas ir už tokį valandų skaičių jam sumokėti minimalų 2,32 euro valandinį įkainį.
„Bendrijos pirmininkas gali dirbti tik valandą per mėnesį, iš 2,32 euro dar bus atskaičiuojami mokesčiai, bet viskas bus skaidru“, – aiškino A. Andriukaitienė.
Pasak direktorės, nebūtina bendrijai samdyti buhalterio. Atlyginimas pirmininkui turi būti numatomas sąskaitos eilutėje „administravimo mokestis“. Nes jeigu yra bendrijos pirmininkas, daugiabučius administruojanti įmonė faktiškai teikia tik komunalines paslaugas, administruoja pirmininkas. Jis kviečia susirinkimus, drauge su gyventojais sprendžia, kokių paslaugų reikėtų ir panašiai.
Būsto rūmų atstovė teigia, jog ne visuose šalies rajonuose stambiosios, neretai be konkurencijos dirbančios daugiabučių namų administravimo bendrovės geranoriškai sutinka išlaikyti ir bendrijų pirmininkus. Bevelija pinigus už administravimą pasiimti pačios.
O bendrijų pirmininkai laikomi tik savotiški tarpininkai, dirbantys visuomeniniais pagrindais arba už gyventojų paaukotą vieną eurą per mėnesį. Beje, neturėdami darbo sutarties, formaliai jie neturi ir jokių bendrijos pirmininko teisių.
Autorės nuotr.
Daugiabučių bendrijos susikūrė prasidėjus renovacijos bumui. Dabar, renovavus 70 procentų Kelmės miesto daugiabučių, bendrijas norima vėl panaikinti.