
Naujausios
Iš prisiminimų apie dvariškių pasitraukimą
Gidė Živilė Valiušaitytė ėmėsi didžiulio ir sudėtingo darbo – surinkti dar gyvų liudininkų prisiminimus apie Pakruojo dvarą, jo gyvavimą valdant vokiečių kilmės baronams von der Roppams, sudėtingą laikmetį artėjant Antrajam pasauliniam karui. Autorė „Pakruojo krašto“ skaitytojams pristato savo užrašų ištraukas.
Vokiečių kilmės didikai pakviesti grįžti
Antrojo pasaulinio karo aušroje politiniai didžiųjų valstybių vadų susitarimai, po to sekę veiksmai Europoje, pakeitė kelis šimtus metų Baltijos šalyse gyvenusios Roppų giminės istoriją.
Praėjus porai mėnesių po Molotovo ir Ribentropo pakto ( pasirašyto 1939 08 23) per radiją buvo skelbiamas Hitlerio raginimas atsiliepti į fiurerio kvietimą ir grįžti namo, į reichą. Netrukus prasidėjo vokiečių kilmės asmenų repatriacija.
Baltijos vokiečiams (repatriantams) buvo numatytos okupuotos Lenkijos žemės. O tas, naujai okupuotas žemes, sujungus su iki karo buvusiomis Vokietijos žemėmis, norėta sukurti naująją Didžiąją Vokietiją.
Baltijos vokiečiai atsiliepė į fiurerio kvietimą, repatriacija vyko 1940 ir 1941 metais. Pakruojo dvaro savininkai baronai von der Roppai taip pat nusprendė trauktis. Tuo metu Pakruojo dvaro valdytojas buvo Julius von der Roppas, Pakruojo dvarą paveldėjęs iš bevaikio dėdės barono Leono.
Julius von der Roppas su dvariškiais iškeliavo link Latvijos. Tikėtina, šiam įvykiui buvo ruošiamasi. Dabartiniame M. K. Čiurlionio muziejuje Kaune saugoma dalis Roppų kolekcijos paveikslų. Apie paveikslus sakoma, kad jie buvo įsigyti iš Leo von der Roppo kolekcijos.
Barono kelionė vaiko akimis
Apie baronų von der Roppų pasitraukimą iš savo valdų pasakoja buvusio dvaro šorniko duktė, pakruojietė Veronika Aldona Jackūnaitė Miežienė.
„Buvau dvaro kumečio vaikas. Buvau penkerių, kai 1938-aisiais tėvas pradėjo dirbti dvare, persikėlėme gyventi į kumečiams skirtą pastatą. Vaikų darbas buvo ganyti dvaro kumečių gyvulius“ – anuos laikus prisimena V. Miežienė.
Vieną dieną Veronika pamatė, neįprastą reginį: dvaro ir kumečių gyvuliai suginti kartu. Diena ėjo vakarop,todėl Veronika su seserimi nuėjo parsivaryti savųjų. Ir, čia pat gavo kažkurio dvariškių užduotį: ginti barono gyvulius.
Keli vaikai ir suaugusieji buvo skubiai pristatyti prie dvaro bandos varymo. Veronika iš varovų buvo mažiausia – jai ėjo septinti. Moteris mena, buvę tada ir apsiašarojusių, bet ponų paliepimo nevykdyti – nevalia.
Veronika pasakoja, jog per ašaras net nematė, neatsimena kuriuo keliu varė dvaro gyvulius. Prisimena tik, kad varant bandą buvo daromos pertraukos, stojama pailsėti. Pietų pertraukų metu, kumečiams buvo liepta pasimelžti karves ir atsigaivinti pienu, dar pridėta po kiaušinį ir pyrago gabalą pasistiprinti.
V. Miežienė sako, jog baronas traukėsi ne vienas, o su visu dvariškių būriu. Gyvulių bandos priekyje, per vidurį ir gale buvo dvariškių karietos. Tarp jų būta ir prižiūrėtojų: vienam gyvulių varovų staiga metusis į mišką bėgti iš karietos buvo iššauta. Šauta ne į bėglį, o tik kitiems sudrausminti. Bėglio niekas negaudė, o ir bėgančių daugiau nebebuvo“, – pasakoja pakruojietė.
„Rytą dvariškiai su gyvulių banda ir varovais pasiekė Raudonpamūšį“, – prisimena dvaro šorniko duktė. (Nuo Pakruojo dvaro tiesiai per laukus buvo nueita apie 20 kilometrų – aut. past.) Čia Veronikos darbas baigėsi, tačiau dvariškių kelionė su gyvuliais buvo tęsiama, tik jau lydint kitiems kumečiams.
Veronika sako, jog už kumečių paslaugą traukiantis, baronas dosniai atsilygino. Kiekvienam liepė pasirinkti: arba karvė, arba dvi avys.
Turbūt vienintelė Veronika už atlygį pasirinko dvi avis. Mat vaiko akimis avys pasirodė gražesnės nei karvė. Na o patarėjų, kad viena karvė geriau nei dvi avys, sako, neatsirado.
Gavusi užmokestį, Veronika pasuko atgal, link namų. Su savo avelėm mergaitė per miškus ir laukus vėl beveik parą keliavo namo. Tačiau namus pasiekė tik su viena avele, kita pakeliui pasimetė.
O jau sugrįžusi namo Veronika rado ne tik jos laukiančius tėvus, bet ir būrį uniformuotų kareivių. Tokia karo pradžia išliko Veronikos atmintyje.
Pakruojo dvaras po baronų pasitraukimo liko be tikrųjų šeimininkų. Buvo paskirti ištuštėjusių dvarų administratoriai – valdytojai. Tačiau ir tokio prižiūrėtojo akivaizdoje, Pakruojo dvaro palikimas ir didybė nyko.
Vlado ŠČIAVINSKO nuotr.
Praėjusių metų vasarą baronų Roppų palikuonys lankėsi Pakruojo dvare, kurį kelis šimtmečius valdė Latvijoje ir Lietuvoje gyvenusi plati giminė.
Asmeninio albumo nuotr.
Gidė Živilė Valiušaitytė renka žmonių prisiminimus apie Pakruojo dvaro praeitį.
Pakruojietės Veronikos Miežienės atmintyje – barono ir dvariškių pasitraukimas, karo pradžia.
Artėjant karui vokiečių kilmės dvarininkai su dalimi savo turtų traukėsi per Rygos uostą.
Paskutinis Pakruojo dvare tarnavęs šornikas Pranas Jackūnas su Gentrūda – Veronikos tėvai.