
Naujausios
Šimtametėje protėvių sodyboje auga aštuntoji karta
Pakražančio seniūnijos Grinių kaime, senutėlėje pusantro šimto metų sodyboje, savo gyvenimą pradeda jauna Ernestos ir Evaldo Čepulių šeima. Čia auga jų vaikai: ketverių metukų Smiltė ir metų Pijus.
Senoje promočiutės troboje, kurią ji paveldėjo iš savo prosenelių, prisiglaudusi jauna šeima patyrė ir emigranto duonos skonį. Tačiau vaikus auginti nusprendė Lietuvoje. Mokosi apsieiti be prabangos, daug dirba ir kuria savo ūkį.
Nors Evaldas kasmet porai mėnesių išvažiuoja dirbti į Angliją, Čepuliai apie emigraciją negalvoja.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Jaunystė stiprina viltis
Senutėlė dviejų galų troba, atsitūpusi dauboje, tarsi apsaugota nuo pašalinių akių, vėjų ir kitokių negandų. Erdviame kieme batutas, pavėsinė, viščiukų namelis, šiltnamis. Sodyboje verda gyvenimas. Ant daubos kranto jau stovi naujas tvartas keliolikai karvių. Gyvuliai 26 metų Ernestos Čepulienės pragyvenimo šaltinis.
„Jūs dabar geriau ir patogiau gyvenate už mus“, kartais sakau savo karvutėms“, – šypsodamasi ir kviesdama į kuklų nediduką kambarėlį, kurį beveik visą užima lovos, pasakoja jauna moteris.
Ji turi vilties, jog po kelerių metų ir ji su vyru bei vaikais persikels į naują ant kalno pastatytą namą. Vyras – labai darbštus, ką ima tą padaro. Ko tik jis nemoka. Beveik pats vienas pasistatė tvartą, tik mūrininką kvietėsi.
Jai prausimasis dubenyje, vaikų maudymas vonelėje pašildžius vandenį puode – įprastas dalykas. O vyras Evaldas – miestietis, gyveno būste su patogumais. Jam gyvenimo pradžia senovinėje pusantro šimto metų senumo troboje – savotiškas iššūkis.
Tačiau gyvenimą pradėti pas promočiutę jaunai šeimai buvo geriausias variantas. Nereikia nuomotis būsto. Yra žemės. Įsigijo gyvulių. Ūkininkaus ir susikurs ateitį. Čia daug erdvės vaikams.
Be to, džiaugiasi ir promočiutė. Jai nejauku būtų gyventi vienai didžiuliame sename name.
Blaškėsi po užsienius, bet grįžo
Ir Ernesta, ir jos vyras Evaldas žino emigrantų duonos skonį. Baigusi mokyklą ir pasimokiusi kirpėjos profesijos mergina važinėdavo į Ispaniją skinti pomidorų.
Jos vyras Evaldas dirbo Anglijoje fabrikuose, vėliau kalakutų fermoje. Tačiau abu sugrįžo į Lietuvą ir nusprendė kurti gyvenimą Tėvynėje. Svetur uždirbti pinigai pravertė jųdviejų vestuvėms ir būtiniausiems daiktams gyvenimo pradžioje, ūkininkavimo pradžiai.
Evaldas ir sukūręs šeimą kasmet vėlų rudenį išskrenda į Angliją. Toje pačioje kalakutų fermoje prieš Kalėdas reikia daugiau darbo rankų. O pinigai praverčia kuriant ūkį.
E. Čepulis – šiaulietis. Miesto vaikas, gimęs ir užaugęs ant grindinio. Tačiau nuo pat vaikystės atvažiuodavo vasaroti į Kelmės rajoną, pas ūkininkaujantį dėdę. Jam padėdavo prie ūkio darbų ir nejučia tuos paprastus žemiškus darbus pamilo.
Kol kas Čepulių ūkelis – nedidelis. Todėl Evaldas toliau darbuojasi pas ūkininką dėdę. Tai jo darbo vieta.
Džiaugiasi tuo, ką turi
Jaunieji ūkininkai šiuo metu turi 11 melžiamų karvių, keletą veršelių, anksčiau laikė ir kiaulių, bet atsisakė dėl perdėm didelių reikalavimų.
Ernesta pastaruoju metu kasdien parduoda apie 150 litrų pieno. Kooperatyvas moka po 16 centų už litrą. Atlygis – nedidelis, jeigu skaičiuotume ir investicijas, kurių reikia, kad karvė duotų pieno. Tačiau bent minimalus atlyginimas per mėnesį atlieka. Moteris įvertina ir galimybę tuo pačiu metu prižiūrėti vaikus.
Juk būdama samdyta darbuotoja to negalėtų sau leisti.
Čepuliai svajoja plėsti ūkį. Nori prisiauginti daugiau karvių. Būtų daugiau pieno, daugiau ir pajamų.
Reikėtų pirkti ir daugiau žemės. Dabar naudojasi promočiutės žeme. Tačiau jos nedaug – tik keli hektarai. Kitą žemę nuomojasi. Bet ganyklos tolokai – už šešių kilometrų.
Taupiai gyvenanti jauna šeima neseniai pastatė naują tvartą savo karvutėms. Plušėjo abu. Tik mūro sienoms prašė meistro pagalbos. Gyvuliams jau patogu. Tvartas šiuolaikiškas. Senasis jau buvo visiškai sugriuvęs.
Sodybai – apie pusantro šimto metų
Senojoje sodyboje prabėgo Ernestos promočiutės Jadvygos Mikalauskienės gyvenimas. 92 metų moteris dar visiškai guvi, pasakoja sodybą paveldėjusi iš savo prosenelių.
Tuomet ją šiek tiek suremontavę, pasvėrę, pakeitę kai kuriuos rąstus ir augino vaikus, anūkus. Prieglobstį čia rado ir proanūkė. Ernesta – jau septintoji giminės karta, gyvenanti šioje sodyboje. Jos vaikai – auganti aštuntoji karta.
„Ačiū babai, kad ji mus įsileido“, – dėkinga jauna moteris. "Baba" taip pat dėkinga proanūkei, kad nuveža ją pas gydytojus, parūpina malkų ir būna šalia. Juk senam žmogui labai reikia, kad kas nors šalia būtų.
Autorės nuotr.
26 metų Ernesta Čepulienė pasirinko prioritetus – pirma motinystė, paskui materialinės gerovės kūrimas. Vaikai Smiltė ir Pijus auga saugioje aplinkoje, pusantro šimto metų sodyboje.
Ernesta Čepulienė sako nematanti problemos kurį laiką pagyventi be patogumų, džiaugiasi, kad mieste užaugusiam jos vyrui Evaldui patiko kaimas.
Dauboje įsikūrusiai sodybai jau apie pusantro šimto metų. Joje auga jau aštuntoji karta.