Daugiabučio nuotekos ... į statinę

Daugiabučio nuotekos ... į statinę

Dau­gia­bu­čio nuo­te­kos ... į sta­ti­nę

Šiau­lie­tis Po­vi­las Sa­bas į „Šiau­lių kraš­tą“ krei­pė­si su pa­gal­bos pra­šy­mu. Anot Dai­nų gat­vės 90-uo­ju nu­me­riu pa­žy­mė­ta­me dau­gia­bu­ty­je gy­ve­nan­čio pen­si­nin­ko, jis ir kai­my­nai jau pa­var­gę vaikš­čio­ti nuo Aino­šiaus pas Kei­po­šių ban­dy­da­mi iš­spręs­ti ne vie­nus me­tus kan­ki­nan­čią pro­ble­mą.

Skau­du­lys, aiš­kė­ja, – nuo­te­kos, iš už­si­kim­šu­sio ka­na­li­za­ci­jos vamz­dy­no už­se­mian­čios laip­ti­nės gy­ven­to­jų rū­sius.

Edi­ta KARK­LE­LIE­NĖ

edita@skrastas.lt

„Kva­pie­ji eže­rai“

Tie­siai švie­siai, mi­nė­to na­mo penk­to­sios laip­ti­nės gy­ven­to­jų rū­siai skęs­ta bai­sų dvo­ką sklei­džian­čio­se fe­ka­li­jo­se.

Rū­siai, pa­sa­ko­ja P. Sa­bas, pa­tvins­ta ma­žiau­siai kar­tą per ke­lis mė­ne­sius.

Pat­vins­ta ta­da, kai už­si­kem­ša ka­na­li­za­ci­jos vamz­dy­nas. Kai už­si­kem­ša, nuo­te­kos iš per­pil­dy­to vamz­džio ima te­kė­ti per vi­sas įma­no­mas sky­les, tai­gi ir per pa­grin­di­nia­me vamz­dy­je esan­čią neuž­san­da­rin­tą „ava­ri­nę“ an­gą.

Su­bė­ga nuo­te­kos į po ta an­ga pa­sta­ty­tą šim­ta­lit­rę tal­pyk­lą. Jei ka­na­li­za­ci­jos vamz­dy­ną su­spė­ja­ma at­kimš­ti, kol mi­nė­ta tal­pyk­la pri­si­pil­dys, „kva­pių­jų eže­rų“ gy­ven­to­jų rū­siuo­se iš­ven­gia­ma. Jei ne, vaiz­das – kaip ba­sei­ne.

Anks­čiau, pa­sak pen­si­nin­ko, bū­da­vę, kad mi­nė­to­ji tal­pyk­la, anks­tes­nio­jo na­mo bend­ri­jos pir­mi­nin­ko nu­ro­dy­mu, bū­da­vo iš­tuš­ti­na­ma ir tuš­čia lauk­da­vo „nau­jo po­tvy­nio“.

Ta­čiau jau apie me­tus iš­tuš­ti­ni­mo rei­ka­lais už­siim­ti no­rin­čių neat­si­ran­da, tai­gi iš per­pil­dy­tos talpyklos nuo­te­kos esą srū­va į žmo­nių rū­sius. Ir „kve­pia“ jos rū­siuo­se tol, kol iš­džiū­va.

„Šiau­lių kraš­tas“ kyš­te­li uos­lę į penk­to­sios laip­ti­nės gy­ven­to­jų po­že­mi­nes pa­tal­pas. „Eže­rai“ iš­džiū­vę. Ta­čiau kva­pas ver­čia čiup­ti už no­sies ir ne­kvė­puo­ti.

O štai gar­sio­ji „ava­ri­nė“ nuo­te­kų tal­pyk­la. Liu­la pil­na „kva­pio­jo“ van­dens!

Ait­rus ka­na­li­za­ci­jos kva­pas jau­čia­mas ir na­mo laip­ti­nė­je. Anot P. Sa­bo, šį dvo­ką jis jau­čian­tis ir sa­vo ant­ra­me aukš­te esan­čio bu­to vo­nios kam­ba­ry­je.

Pen­si­nin­kas nu­si­vy­lęs: ne­jau­gi taip ir neat­si­ras, kas pa­dė­tų gy­ven­to­jams? Pa­sa­ko­ja, krei­pę­sis pa­gal­bos į na­mo pir­mi­nin­kę – tuš­čias rei­ka­las, krei­pę­sis į Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bę, ga­vo at­sa­ky­mą, kad „iš­sa­ky­tos pro­ble­mos“ yra na­mo gy­ven­to­jų rei­ka­las.

Neap­si­ken­tęs P. Sa­bas pa­ts iš­dau­žė be­to­ną ir pa­da­rė ne­di­de­lę duo­bę gy­ven­to­jų rū­sių priei­go­se. Ji, anot šiau­lie­čio tam, kad per mi­nė­tos tal­pyk­los kraš­tus te­kan­čios fe­ka­li­jos bėg­tų į duo­bę, o ne į žmo­nių rū­sius.

Keis po­že­mi­nį vamz­dy­ną

Mi­nė­to dau­gia­bu­čio pir­mi­nin­kės pa­rei­gas ei­nan­ti Auš­ra Ka­šė­tie­nė su pen­si­nin­ko me­ta­mais kal­ti­ni­mais dėl ne­veik­lu­mo ne­su­tin­ka. Jos žo­džiais, daug kar­tų bu­vo kal­bė­ta­si ir su vi­so na­mo, ir su penk­to­sios laip­ti­nės kai­my­nais.

„Es­mė pa­pras­ta: žmo­nės į uni­ta­zus me­ta vis­ką, ką nu­tve­ria: ir po­lie­ti­le­no pa­kuo­tes, ir laik­raš­čius, ir pa­ke­tus, ir mais­to pro­duk­tus! Aiš­ku, kad jie van­de­ny­je ne­su­tirps“, – sa­ko A. Ka­šė­tie­nė. Ji ne kar­tą pra­šė gy­ven­to­jų at­sa­kin­giau įver­tin­ti, ko­kias at­lie­kas me­ta į nu­te­kė­ji­mo an­gas.

Pir­mi­nin­kės tei­gi­mu, ne kar­tą ieš­ko­ta ir at­sa­ky­mo, ko­dėl vis kem­ša­si tik penk­tos mi­nė­to na­mo laip­ti­nės ka­na­li­za­ci­jos vamz­dy­nas, o dar ke­tu­rių – nėsyk. Spe­cia­lis­tai išaiš­ki­nę, kad po­že­mi­nia­me šios laip­ti­nės vamz­dy­ne yra ne­tin­ka­mai įreng­ta vie­na iš va­di­na­mųjų al­kū­nių, to­dėl ties ja vamz­dis ir už­si­kem­ša.

Gy­ven­to­jams jau bu­vo pa­siū­ly­ta da­ry­ti per­ka­są ir pa­keis­ti ne­tin­ka­mai įreng­to vamz­džio da­lį. Anot A. Ka­šė­tie­nės, vi­si laip­ti­nės gy­ven­to­jai su­ti­ko. Vis tik vie­nas bu­vo ka­te­go­riš­kai prieš.

Ne­pai­sant to „prieš“, san­tech­ni­kos kei­ti­mo dar­bai, anot va­do­vės, ki­tų gy­ven­to­jų pri­ta­ri­mu, bus at­lie­ka­mi.

„Ne­nor­ma­lu ta sta­ti­nė su nuo­te­ko­mis, ne­nor­ma­lu, kad kiek­vie­ną kar­tą už vamz­dy­no at­kim­ši­mą ten­ka mo­kė­ti dau­giau nei po 40 eu­rų. Ge­riau jau su­mo­kė­si­me už vamz­džio pa­kei­ti­mą ke­lis šim­tus, bet pro­ble­ma iš­nyks“, – už­tvir­ti­na A. Ka­šė­tie­nė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Kai ka­na­li­za­ci­jos vamz­dy­nas už­si­kem­ša, fe­ka­li­jos pro neuž­san­da­rin­tą vamz­džio an­gą te­ka į ant grin­di­nio pa­sta­ty­tą tal­pyk­lą, o iš jos – į gy­ven­to­jų rū­sius.

Pen­si­nin­kas su­gal­vo­jo sa­vi­tą pro­ble­mos spren­di­mo bū­dą: rū­sių priei­go­se iš­ka­sė duo­bę te­kan­čioms nuo­te­koms su­bėg­ti.