
Naujausios
76-asis birželis kuršėniškiams sugrąžino tremties prisiminimus
Vakar Kuršėnuose, prie Ventos pakrantėje pastatyto paminklo rezistencijai tremties broliai ir seserys minėjo 76-ąsias tremties į Sibirą metines. Tautos Gedulo ir vilties dienos minėjimas ir meninė programa „Su Lietuva širdy“ tremties žmonėms sugrąžino prisiminimus. Tremties istorijos liudytojų kasmet vis mažėja.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Tremties priežastis – profesija
Kuršėniškiai Rita ir Jurgis Jonutai dar gerokai prieš minėjimo pradžią atėjo į Ventos slėnį prie rezistencijai atminti pastatyto paminklo. Taip kasmet. Nuo tada, kai atsikėlė į Kuršėnus.
Ponia Rita (mergautinė pavardė Mockutė) tada buvo vos devynerių, kai ją su metais vyresne sesute ir abiems tėveliais 1951 metais išvežė iš Telšių rajono Janapolės kaimo.
Tremties priežastis – profesija. Ponios Ritos tėtis – Jonas Mockus dirbo felčeriu.
„Nepasirinksi, kada pas ligonius važiuoti. Važiuoji tada, kada reikia – ar dieną, ar naktį. Kažkas įskundė, kad gina miško brolius. Tiek ir tereikėjo“, – mena skaudžiausią šeimos istorijos tarpsnį R. Jonutienė.
R. Jonutienės prisiminimai iš kelionės į tremtį – vaikiški: mena traukinyje po gultais sudėtus daiktus, o jos su seseria ištisas dienas, kiek tik važiavo, žiūrėdavo pro mažą traukinio langelį, kol šeima atsidūrė Irkustsko srityje, Bratsko rajone.
Kolūkiniame kaime šeimai davė kambarį, gretimame kambaryje taip pat apgyvendino tremtinius iš Lietuvos.
„Menu didelį rusišką pečių. Žinau, kad atvykus mums davė žirnių maišą, kad turėtume ką valgyti. Badauti labai neteko, bet išplėšimas iš namų, gimtinės – viena baisiausių patirčių, kokios tik gali būti gyvenime. Mes, vaikai, to gal nelabai supratome, bet tėvams jis buvo labai sunkus“, – pasakojo R. Jonutienė.
Ji mena, kad jau po kelių mėnesių mokykloje abi su seseria pramoko rusiškai. Tėvui metus teko dirbti kolūkyje, o vėliau gavo felčerio darbą.
Rita iš tremties grįžo aštuoniolikos – atgal į Telšių rajoną. Į Kuršėnus Jonutai atsikėlė gyventi prieš šešerius metus – ieškojo ramybės, gražios gamtos, kurią ir surado mieste prie Ventos.
Kiek anksčiau ponia Rita buvo nuvykusi į tremties vietas Sibire, aplankė žmones, kuriuos pažinojo ir kurie šeimai buvo geri, savo klasės draugę, su kuria ryšius palaiko iki šiol.
Gyvų istorijos liudytojų vis mažėja
Po šv. mišių Kuršėnų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje tremties skausmą pažinusių žmonių eisena, vedama tautiniais drabužiais pasipuošusio jaunimo su trispalvėmis ir tremtinių organizacijų vėliavomis atėjo į Ventos pakrantę.
Tremtyje Rusijos Sibire gimęs rajono meras Antanas Bezaras tremties brolių ir seserų paprašė rengti susitikimus mokyklose su jaunimu ir moksleiviais, nes tremtiniai yra gyvieji istorijos liudytojai. „Reikia, kad jaunimas pažintų istoriją ne tik iš vadovėlių“, – sakė meras.
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių rajono skyriaus pirmininkė Marija Šadlauskienė linkėjo tremties žmonėms, tiek daug iškentusiems, išlikti tvirtiems.
„Šiaulių kraštui“ M. Šadlauskienė sakė, kad dar sausio 1 dieną Šiaulių skyrius vienijo 150 narių, per penkis mėnesius į amžinybę išlydėjo jau penkis tremties žmones, o į skyriaus narius įstojo vienas.
„Jau ir tremties vaikai pamažu iškeliauja pas Dievą. Birželio 14-osios neįmanoma neminėti."
Pati M. Šadlauskienė – taip pat tremties vaikas. Jos šeima į Krasnojarsko kraštą iš Kuršėnų valsčiaus, Rutuliškių kaimo buvo ištremta 1949 metais. Grįžo atgal – po šešerių metų.
„Karas ir tremtis – baisiausi dalykai. Neįsivaizduoju, ką begalima baisiau patirti tautai. Tas skausmas tremties žmones labai suvienija. Būtinai aplankome visus, kurie nebegali ateiti į minėjimus, lankome sergančius ligoninėse, nebevaikštančius – namuose“, – sakė M. Šadlauskienė.
Tremties metinių minėjime dainavo Šiaulių rajono savivaldybės Kultūros centro tremtinių choras „Tremties varpai“ (vadovė Jovita Bražukienė), folkloro ansamblis „Nesenstantys širdimi“ (vadovė Birutė Poškienė). Kuršėnų L. Ivinskio gimnazijos gimnazistai atliko poetinę literatūrinę kompoziciją „Langai“ (mokytoja Asta Mazūraitė ir Vita Šventickienė).
Autorės nuotr.
Eisenoje į Ventos slėnį prie ten stovinčio rezistencijos paminklo kasmet vis mažiau tremties liudytojų.
Kuršėniškiai Rita ir Jurgis Jonutai į tremties metinių minėjimą prie Ventos upės atėjo gerokai prieš renginį. Ponios Ritos šeima į Sibirą buvo ištremta dėl tėvo profesijos – jis buvo felčeris.
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių rajono skyriaus pirmininkė Marija Šadlauskienė linkėjo tremties žmonėms, tiek daug iškentusiems, išlikti tvirtiems.
Kuršėnų L. Ivinskio gimnazijos gimnazistai, tremties metinių minėjime atliko poetinę literatūrinę kompoziciją „Langai“.