
Naujausios
Tytuvėnai gali tapti pensininkų rojumi
Prieš du dešimtmečius Tytuvėnuose (Kelmės r.) gyveno 3000 žmonių. Dabar beliko 2200. Pastaruoju metu mieste sunkokai perkamas nekilnojamasis turtas. Butus perka čia likusios jaunos šeimos. Namus perka grįžusieji iš emigracijos. Pastebima dar viena tendencija. Didmiesčiuose pardavę brangius būstus kurortams nenusileidžančiame mieste apsigyvena pensininkai.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Jauni dėl butų konkuruoja su pensininkais
Tytuvėnų kultūros centro direktorė Alma Šlivinskienė jaunystėje trejus metus dirbo Radviliškio rajone. „Kai reikėdavo išvažiuoti iš Tytuvėnų, verkdavau“, – prisimena moteris, akcentuodama ne tik miesto gamtos grožį, bet ir ypatingą čia tvyrančią aurą.
Savo miestą pamilę jauni žmonės lieka čia, jei tik kur nors gauna bent etatą už kelis šimtus eurų. Pastaruoju metu jaunos, darbus turinčios specialistės Tytuvėnuose nupirko tris butus. Jos pasakoja gerokai pavargusios, kol pavyko gauti nusipirkti butą. Sužino, kad parduodamas, nuvažiuoja pažiūrėti – jau parduotas.
Butų paklausą didina didmiesčiuose gyvenantys išeiviai iš Tytuvėnų. Išėję užtarnauto poilsio jie parduoda brangius būstus didmiesčiuose. Ir keliasi į Tytuvėnus. Čia už butą moka žymiai pigiau. Lieka santaupų sotesniam pensininko gyvenimui. Be to, ir senatvės dienas paprasčiau leisti ramiame, nedideliame mieste, kur pušynas, daug žalumos ir ežerų.
Tytuvėnų seniūnijos vyriausioji specialistė Lina Lukošienė pasakoja, jog tokia tendencija stebima jau keletas metų. Tytuvėnuose praleisti pensinį amžių nori ne tik buvę tytuvėniškiai, bet ir niekuomet čia negyvenę žmonės. Tie, kurie čia atvažiuoja į Tytuvėnų vasaros festivalio renginius, atvyksta su ekskursijomis, lankantys draugus ir pažįstamus.
Manoma, jog miestas gali tapti ir Lietuvon grįžtančių į pensiją išėjusių emigrantų traukos centru.
Vietos politikai kartais pakalba, jog neprošal Tytuvėnuose būtų įkurti ir geriatrijos centrą. Atsirastų daugiau darbo vietų jauniems žmonėms. Pagerėtų miesto gyventojų balansas. Dabar jauni tytuvėniškiai į didmiesčius arba užsienį išvažiuoja todėl, kad čia nėra darbo.
A. Šlivinskienė vardija keletą Tytuvėnų kultūros centre dirbusių jaunų specialistų. Jie išvyko, nes kultūros centras tegalėjo skirti tik po pusę etato. Kaip išgyventi iš tokių menkų pajamų? Be to, ir darbo sąlygos sename pastate, kur kiekvienu momentu gali įlūžti grindys ar užgriūti lubos, jaunų maksimalistų netenkino.
Miestas traukiasi dėl nedarbo
L. Lukošienė pasakoja, jog Tytuvėnus prieš keletą dešimtmečių ir išplėtė būtent darbo vietos. Įsikūrė durpių įmonė. Miesto pakraštyje pastatyta visa Durpyno gyvenvietė – aštuonbučių namų kvartalas.
Nebeliko darbo vietų – traukiasi ir miestas. Per porą pastarųjų dešimtmečių sumažėjo 800 gyventojų. Pastaruoju metu kasmet sumažėja po pusšimtį. Praėjusiais metais mirė 48 žmonės. Dar po keliasdešimt gyventojų išvyksta į didmiesčius arba emigruoja. Pagrindinės emigracijos kryptys Vokietija, Jungtinė Karalystė, Airija, Norvegija. Pernai pirmąjį pusmetį emigravo 10 tytuvėniškių, šiemet per tą patį laiką – 24. Didžiąją daugumą į svetimas šalis išgena ekonominė situacija.
Dalį prarastų gyventojų skaičiaus padengia gimstantys vaikai, grįžtantys iš didmiesčių arba emigracijos bei naujai atvykstantys gyventojai. Pernai iš užsienio grįžo 16 tytuvėniškių, šiemet – 6.
Seniūnijos vadovų nerimą kelia tai, kad mieste mažėja ne tik gyventojų, bet ir nekilnojamojo turto paklausa. Pastaruoju metu stovi nemažai tuščių namų, kurių šeimininkams nepavyksta parduoti. Pasak seniūnijos darbuotojų, anksčiau iš miestų atvykę gyventojai prašydavo pranešti, kai bus parduodamas koks namas. Dabar namus pardavinėjantys šeimininkai prašo, kad informuotų apie atsiradusį galimą pirkėją.
Tikimasi, jog ateityje nekilnojamąjį turtą pirks emigracijoje pensijas užsidirbusių ir į Lietuvą grįšiančių pirmųjų emigrantų karta.
Autorės nuotr.
Tytuvėnų miesto seniūnijos vyriausioji specialistė Lina Lukošienė tikisi, jog pastaruoju metu kapitaliai tvarkomas miestas neliks tuščias. Tytuvėniškiai ne tik emigruoja, bet ir grįžta.
Romo Čerkausko nuotr.
Tytuvėnai turi nemažai gražių tradicijų ir spalvingų renginių. Vienas iš jų Alyvų šventė.
Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis traukia turistus. Pabuvoję žaliame ežerų mieste kai kurie turistai nusprendžia čia praleisti likusį gyvenimą.
Daug žmonių Tytuvėnus pažįsta per vasaros festivalius.
Vyresnio amžiaus žmonėms labai svarbu ir graži Tytuvėnų bažnyčia.