
Naujausios
Mariupolio kryptimi: gamtininkai dirba be atlyginimų (6)
Netoli Mariupolio esantis „Meotidos“ nacionalinis parkas prarado dalį iki karo turėtos teritorijos. Dalis jos liko separatistų Donecko liaudies respublikoje (DLR). Parkas ten nebėra saugoma gamtos vertybė, tapo tankų poligonu.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Donecko kraštą atplėšus nuo Ukrainos, joje liko „Meotidos“ parkui priklausančios 17 tūkstančių hektarų Azovo jūros akvatorijos ir 3 tūkstančiai hektarų sausumos. Kiti 3 tūkstančiai hektarų žemių atsidūrė Donecko liaudies respublikos teritorijoje.
Ten, Novoazovsko mieste, veikė ir parko administracija.
Parko darbuotojus vieną rytą pasitiko DLR ginkluoti automatais separatistai.
Didžioji dalis kolektyvo nepritarė separatistams. Tad parko direktorius greitai perregistravo įstaigą Ukrainos priklausomybėn.
Pats liko Donecke. Paaiškino, kad lieka dėl šeimos ir dėl solidaus amžiaus.
Perkraustymo darbų ėmėsi jaunimas.
„Daiktus pervežti buvo sunku ir labai baisu, kai kiekvieną tikrina ginkluoti žmonės kontrolės postuose“, – mena dabartinė „Meotidos“ nacionalinio parko direktorė Nadiežda Dolgova.
Į pagalves įgrūdo kompiuterių kietuosius diskus su buhalteriniais ir kitais duomenimis. Kitas svarbius daiktus pervežė dėžėse, apkraudami virtuvės ir kitais buities rakandais.
Svarbu buvo išgelbėti Ukrainos vėliavą – ja Nadiežda apsivyniojo kūną.
Kontrolės punktuose gaišta daug laiko.
„Mes raštu prašėme Ukrainos aplinkos ministerijos pagalbos, kad nereikėtų stovėti eilėse prie tikrinimo postų bent Ukrainos pusėje – bet nesulaukėme reakcijos, – sakė N. Dolgova. – Supratome, kad karas diktuoja kitokias darbo aplinkybes“.
Naujoje vietoje administracijos darbuotojai dirba visą pusmetį be atlyginimų. Ukrainos vyriausybė blokavo finansines operacijas parko darbuotojams.
„Mus įtarė separatizmu“, – įsitikinusi N. Dolgova.
Darbuotojai buvo „filtruojami“ Ukrainos saugumo tarnybų. Ištisus du mėnesius gamtininkai buvo kviečiami pokalbiams: ko atsikraustė, ko siekia. Jautė, kad nuolat klausomasi telefoninių pokalbių,
„Neslėpiau, kad palaikau ryšius su ana puse: juk ten likę žmonės nėra kalti, kad taip susiklostė jų likimas“, – sakė N. Dolgova.
Jos ir sutuoktinio tėvai liko Donecko pusėje.
Dalis gamtininkų atsisakė darbo nacionaliniame parke. Pasak N. Dolgovos, pasiliko tie, kam svarbu rūpintis saugoma teritorija. Tai – Azovo jūros – sekliausios pasaulyje – išskirtinė gyvūnija bei augmenija, į jūrą vedančios nerijos, aplink besitęsiančios stepės, druskožemiai.
Nuslūgus įtampai, iš Donecko į „Meotidos“ parko organizuojamas ekspedicijas atvažiuoja ir aštuoniasdešimtmetis buvęs parko vadovas.
Iš Donecko „Meotidos“ nacionalinis parkas persikraustė be turėtų automobilių, naudoja darbuotojų asmeninius kompiuterius. Todėl nudžiugo iš Akmenės rajono delegacijos gavę kompiuterį ir vaizdo kamerą.
Andrius Almanis, vadovaujantis Ventos regioniniam parkui, pasirašė bendradarbiavimo sutartį su „Meotidos“ parko direkcija.
Autoriaus nuotr.
„Meotidos“ nacionalinio parko administracijos vadovė Nadiežda Dolgova pasakojo akmeniškiams apie Azovo jūros saugotinas vertybes.
Ventos regioninio parko direkcijos ir „Meotidos“ nacionalinio parko administracijos bendradarbiavimo sutartį pasirašė jų vadovai Andrius Almanis ir Nadiežda Dolgova.
„Meotidos“ nacionalinio parko direktorė Nadiežda Dolgova (priekyje) pabrėžė, kad dirba su tais, kuriems svarbu rūpintis saugotina gamtos teritorija.