
Naujausios
Mariupolio kryptimi: karas keičia likimus ( 4)
Krymo aneksija, Lugansko ir Donecko kraštų atskyrimas nuo Ukrainos iš esmės pakeitė žmonių likimus.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Pavardės nenorintis minėti Artiomas, su kuriuo kalbėjausi Kijeve, pasakojo, kad dėl kaimyninės šalies intervencijos į Ukrainą pasikeitė jo ir jo šeimos gyvenimas.
38 metų vyras studijavo karo mokslus, užsiėmė verslu. Dirbo didelėje įmonėje, kuri prekiavo Kryme, Luganske ir Donecke.
Artiomas buvo nuvykęs į Krymą pirmomis dienomis po atplėšimo ir suprato: gali kilti karas.
„Nesuprantu Putino įsitikinimo, jog rusai ir ukrainiečiai yra vienodi žmonės, – sakė Artiomas. – Realiai labai skiriasi mentalitetas. To nesuprasdamas Putinas pradėjo karą. Gal jis turi gausybę šnipų, daug žino apie Ukrainą, tačiau iš gautos informacijos daro neteisingas išvadas. Todėl manė, kad visi Krymo kariniai daliniai pasiduos per dieną. O įveikė tik per tris savaites.“
Tuo metu, kai Rusijos kariškiai buvo permetinėjami į Krymo pusiasalį, buvo ir Artiomas:
„Mačiau, kaip Rusijos karininkai sėdėjo restoranuose ir gėrė. Net ne gėrė, o lakė: degtinė alus, degtinė alus. Vaduotojai ištisai gėrė.“
Jo įmonė nusprendė nebendradarbiauti su okupantais. Suspėjo išsivežti turtą.
Tačiau nemažų nuostolių patyrė Donecke. Čia Artiomas apsigyveno, nenumatydamas to, kas įvyks, nes Ukrainą palaikė ir dauguma rusakalbių.
„Bet viskas prasidėjo pagal kitokį scenarijų, negu Kryme“, – teigia Artiomas.
Pirmiausia pradėjo organizuoti antiukrainietiškus mitingus, į kuriuos susirinkdavo nusikaltėlių, "bomžų" ar alkoholikų, narkomanų.
Artiomas matė kaip tokia gauja užpuolė ukrainietį patriotą ir galiausiai papjovė.
„Tuomet supratau, kad negaliu paprasčiausiai stebėti vykstančių procesų, turiu veikti, ir įsijungiau į proukrainietišką judėjimą“, – sakė vyras.
Artiomas prisidėjo, kad proukrainietiškas mitingas 2014-ųjų balandžio 17-ąją vyktų saugiai, be provokacijų.
Artiomas vis dirbo įmonėje, o kitu laiku dalyvavo pasipriešinimo separatistams akcijose, teikdavo informaciją ir pasiūlymus koordinatoriams.
„Buvo ir taip: eina trys teroristai, mes juo nuginkluojame“, – labai atsargiai atskleidžia paslaptį Artiomas.
Separatistai Donecke užgrobdavo vieną po kito objektus. Be pasipriešinimo atiteko ne viena Ukrainos karinė struktūra. Buvo jaučiama Rusijos žvalgybos ir kitų struktūrų įtaka ir veikla,
„Kaip ir daugeliui ukrainiečių, man nesuprantama atrodė, kad Ukrainos karinių struktūrų vadovybė neorganizuoja pasipriešinimų“, – mena Artiomas.
Realų pasipriešinimą pajuto, kai užvirė kautynės dėl Donecko aerouosto. Ukraina sėkmingai panaudojo aviaciją.
„Supratau, kad tai – ne separatizmas, o karas, inspiruotas Rusijos, ir galutinai atsidėjau kovai, – sakė Artiomas. – Kaip? Apibendrintai galiu atskleisti: ėmiau į rankas ginklą, bet nebuvau uniformuotas“.
Jis neslepia kartėlio, kad Ukrainos kariuomenė nesustabdė nuo Slaviansko į Donecką pasukusių priešiškų karinių dalinių ir jį galutinai užgrobusių 2014-ųjų liepos pabaigoje.
Artiomas skubėjo iš Donecko išvežti savo šeimą, po kelių dienų ir pats išvyko. Paliko nekilnojamas turtas. Vieną automobilį suspėjo parduoti, kitu išvažiavo.
Būstą nuomojo Berdianske.
„Buvo daug painiavos, todėl tapo sudėtinga priimti vienareikšmius sprendimus, – mena Artiomas. – Žmogaus prigimčiai būdinga žvelgti taikos kryptimi, tad atrodė, kad tuoj viskas baigsis“.
Matė, kaip kovai yra pasiruošusios Ukrainos karinės pajėgos, suvokė, kad jos greitai gali nušluoti teroristus.
Nebuvo politinio sprendimo. Artiomas nusprendė pailsėti. Užsidirbti pinigų, todėl įsidarbino Kijeve.
„Susidarė pato situacija, – mano Aritiomas. – Ukraina išgali mokėti atlyginimus, užtikrinti socialines garantijas, tačiau neturi iš ko nupirkti modernios karinės technikos. Separatistai iš Donecko pajėgūs atkąsti dar kokį lopinėlį Ukrainos. Tačiau konfliktas niekada nesibaigs taikiai, o tik kariniu būdu. Prireiks dar ne vienerių metų, kol Ukraina sustiprės ir atsiims savo teritorijas. Greičiau tai gali įvykti, jei bus atitinkama politinė valia“.
Autoriaus nuotr.
Artiomas tiki Ukrainos ateitimi.
Akmenės rajono savivaldybės delegacijos viešnagę organizavusiai Ingai Shvendikh padėjo dabar Kijeve gyvenantis Artiomas – abu pabėgėliai iš Donecko.