
Naujausios
Apie Naująją Zelandiją primins saujelė juodo smėlio
Balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje Pakruojo bėgimo mėgėjų klubo „Vėjas“ sportininkas Kęstutis Abromaitis dalyvavo IX pasaulio veteranų žaidynėse Naujojoje Zelandijoje. Nors medalių iškovoti nepavyko, tačiau vyras per daug neliūdi: jis tiesiog laimingas, aplankęs šią tolimą šalį. „Galbūt čia mano viso gyvenimo kelionė“, – svarsto Kęstutis.
Stanislava VIČAITĖ
stanislava@skrastas.lt
Laimėti sutrukdė trauma
„Sportavome intensyviai. Varžybos vyko 6 dienas iš eilės. Net treniruotis nebuvo kada, tik ryte mankštą padarydavau“, – mena pakruojietis.
Pasaulio veteranų žaidynėse Kęstutis išmėgino savo jėgas keliose lengvosios atletikos rungtyse. Dvejose rungtyse buvo penktas, kitose – šeštas ir aštuntas.
„Truputį apmaudu dėl rezultatų – norėjosi medalių. Juolab, kad prizines vietas iškovojusių sportininkų rezultatai buvo tokie pat, kokius esu pasiekęs šalies ir Latvijos čempionatuose. Sutrukdė trauma: prieš išvykdamas į šias žaidynes labai daug treniravausi, susižalojau, prisidėjo ir kitas negalavimas. Laukia operacija", – „Pakruojo kraštui“ pasakojo K. Abromaitis, pridurdamas, jog rezultatams įtakos turėjo ne tik trauma, bet ir adaptacija. Mat Lietuvoje ir Naujojoje Zelandijoje skirtingas paros laikas: jei lietuviai tuo metu pasitinka dieną, tai naujazelandiečiai ruošiasi miegoti. – Teko ir truputį migdomųjų pavartoti, kad bent kiek pailsėčiau. Juk varžybos mūsų laiku vyko naktį“.
Vėliau priprato prie laiko skirtumų tiek, kad jau grįžęs į Lietuvą, dar kurį laiką naktimis nenorėdavo miego.
Varžybose tarp sportininkų buvo rimta konkurencija, tačiau visur, anot Kęstučio, vyravo draugiška atmosfera.
„Visi buvo pasiruošę padėti vienas kitam. Išvydę, jei kuris sportininkas kažką ne taip daro, pavyzdžiui, ne taip atsispiria startuodamas – negailėjo patarimų. O po finišo visi varžybų dalyviai draugiškai apsikabina“, – įspūdžiais dalijosi K. Abromaitis.
Nors iš žaidynių Kęstutis neparsivežė medalių, jam apdovanojimui prilygsta galimybė pabuvoti tolimoje šalyje, esančioje kitame pasaulio krašte.
Nuostabi gamta, šilti žmonės
Papulti į Naująją Zelandiją nebuvo taip lengva. Oro uoste pasieniečiams talkino šunys. Svetimšaliai buvo smulkiai išklausinėti, kokiu tikslu šie atvyko į jų šalį, o jų bagažas sulaukė griežtos patikros rentgeno aparatais. Pildant deklaracijas, reikėjo viską smulkiai aprašyti, kokie daiktai yra lagamine. Net nurodyti, kur, pavyzdžiui, bėgiota su sportiniais bateliais. Ypač griežtai baudžiami buvo tie, kurie nedeklaravo maisto produktų įvežimo į šalį. Taip, anot Kęstučio, nutiko sportininkui iš Panevėžio, pamiršusiam, jog jo lagamine yra obuolių. Už tai vyras sumokėjo 400 N. Zelandijos dolerių (apie 266 eurų) baudą. O vaisiai atsidūrė šiukšliadėžėje.
IX pasaulio veteranų žaidynės vyko šiaurinėje Naujosios Zelandijos saloje, viename iš didžiausių šalies miestų Oklande. Tai – pramonės centras ir uostas, apsuptas net 65 užgesusių ugnikalnių, šiaurinėje Edeno ugnikalnio papėdėje.
Nors šiuo metu Naujojoje Zelandijoje ruduo, tačiau Oklandas pasitiko ryškia žaluma ir gana maloniu oru – dieną sušildavo iki 24 laipsnių, naktimis temperatūra nukrisdavo iki 14 laipsnių. Tuo tarpu pietinė sala, vadinamoji kaimiškoji, jau spėjusi nusidažyti rudeniškomis spalvomis.
„Labai šilti ir vietos gyventojai. Šypsosi, klausinėja iš kur atvykome, visada pasiruošę padėti“, – mena pakruojietis.
Tos vietinių pagalbos kartais ir prireikdavo. Mat Kęstutis buvo apgyvendintas ne su kitais Lietuvos rinktinės lengvaatlečiais, o su krepšininkais. Tad į stadioną, kur vyko varžybos, teko važinėti vienam. Žinoma, prieš tai kruopščiai išstudijavus miesto planą. Kadangi eismas čia vyksta kairiąja kelio puse, iš pradžių jam buvo sunku susigaudyti, į kurią pusę važiuojantį visuomeninį transportą įlipti.
Nors žaidynio dalyvio grafikas buvo gana intensyvus, tačiau jis surado laiko ir pakeliauti po salą. Kadangi kai kurie ekskursijos objektai buvo įskaičiuoti į startinį 260 eurų žaidynių dalyvio mokestį, Kęstutis aplankė Aviacijos, senovinės technikos muziejus, buvo pakilęs į 200 metrų bokštą.
Lankėsi ir zoologijos sode. Tačiau ir čia gyvai neišvydo vadinamojo Naujosios Zelandijos simbolio – kivio. Tik jo iškamšą. Mat šie neskraidantys naktiniai pūkuoti paukščiai nyksta. Todėl retai kada galima juos pamatyti laukinėje gamtoje. Beje, ir patys gyventojai pravardžiuojami kiviais, o jų nacionalinė valiuta – kivių doleriais. Tačiau niekas dėl to nepyksta.
O labiausiai vyrą užbūrė šios šalies gamta. Prieš jos įvairią augaliją, krioklius tarsi nublanko ir įspūdingoji Tiananmenio aikštė Kinijos sostinės Pekino centre, Dangaus ramybės vartai, vedantys į Uždraustąjį miestą. Mat į Naująją Zelandiją skrista per Pekiną. Čia žaidynių dalyviai praleido 16 valandų. Kęstučiui slogų prisiminimą paliko tas nuolat tvyrantis tirštas smogas, pro kurio tankų šydą nė saulės nematyti.
„Lankiausi Naujosios Zelandijos džiunglėse, nepaliestose civilizacijos. Pabuvojau juodo smėlio pakrantėje. Saujelę šio smėlio lyg kokį suvenyrą parsivežiau į namus. Tik dėl jo turėjau problemų Vokietijos oro uoste: muitininkai taip lengvai nepatikėjo, kad čia smėlis. Atliko testą, bet po kokių 20 minučių atidavė“, – šypsosi Kęstutis.
Pakruojietis pasakojo, jog viešėjo ir kaime. Viename ypač modernizuotame ūkyje teko ir nakvoti. Apylinkėse ganosi avių bandos, auga apelsinmedžiai.
Apgailestauja, jog neteko susitikti su vietos lietuvių bendruomene (Oklande gyvena 111 tautiečių). Tuo pat metu kai vyko šis susitikimas, Kęstutis dalyvavo varžybose.
Brangi šalis
Naujoji Zelandija – labai brangi šalis. Čia maisto produktų kainos didesnės tris kartus nei Lietuvoje.
„Gyvenau moderniai įrengtame motelyje netoli prekybos centro. Kadangi maistą gaminausi pats, eidavau į tą parduotuvę įsigyti maisto produktų. Pavyzdžiui, kiaušiniai kainuoja 8 dolerius, kiti produktai irgi gerokai brangesni nei Lietuvoje“, – pasakojo Kęstutis.
Tokios aukštos kainos pribloškė, tačiau vietos gyventojams jos atrodo normalios. Kaip ir vėsiu oru šildytis namus elektriniais šildytuvais – čia nėra kitokio šildymo būdo. Kitaip ir būti negali – vidutinis mėnesio atlyginimas čia siekia 9 tūkstančius dolerių (apie 5–6 tūkstančius eurų).
Asmeninio albumo nuotr.
Pakeliui į Naująją Zelandiją Kęstutis Abromaitis aplankė istorinę Tiananmenio aikštę Pekine (Kinija).
Išskirtinis juodojo smėlio paplūdimys Naujojoje Zelandijoje.
Šio pajūryje augančio augalo neįmanoma rankomis pertraukti net stipriausiam vyrui.
Oklando panorama iš 200 metrų aukščio.
Po varžybų žaidynių dalyviai draugiškai apsikabindavo. Kęstutis Abromaitis – trečias iš kairės.
Sportininkai turėjo galimybę pabuvoti laukinėje Naujosios Zelandijos gamtoje. K. Abromaitis – antras iš dešinės.