
Naujausios
Pakvietė Tytuvėnų piliakalniai
Šie metai Seimo nutarimu yra skirti piliakalniams, lietuvių kalbos kultūrai bei tautiniam kostiumui.
Praėjusį penktadienį Piliakalnių metų pradžia Tytuvėnuose pažymėta edukaciniu užsiėmimu „Seniai, seniai, kai mūsų dar nebuvo...“. Renginį organizavo Tytuvėnų, Pagryžuvio ir Šedbarų bibliotekų darbuotojai, iš Kelmės atvyko neformalaus vaikų švietimo programų mokiniai su mokytoja Jūrate Širkuviene.
Nutviekstas ankstyvų saulės spindulių bei pasidabinęs mėlynais neužmirštuolių žiedais pasitiko Šv. Jurgio kalnelis, nuo kurio ir pradėjome pažintį su mūsų krašto piliakalniais. Čia vaikai susitiko su žyniu (Antanas Galbuogis), ugnies bei namų židinio dievaite Gabija (Vilma Dichavičienė) ir bičių, šeimos globėjos deive Austėja (Dalia Galbuogienė). Papasakotas padavimas, bylojantis, kad ant kalnelio degė amžinoji Perkūno ugnis, o ją saugojo 12 mergelių vaidilučių ir 12 bernelių, susipažinta su pagoniškais papročiais. Išgirstos žinios tvirtintos viktorinoje.
Vaikams buvo smalsu išgirsti apie krikščionybės atsiradimo laikus, todėl edukacinę išvyką tęsėme pro Tytuvėnų miesto didžiulį istorijos, architektūros bei dailės paminklų lobyną – Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės ir bernardinų vienuolyno ansamblį. Trumpa šios šventovės istorija nukėlė į tolimus amžius, kada Tytuvėnuose apsigyvenę vienuoliai suformavo dvasinį ir kultūrinį traukos centrą. Išgirdę legendą apie slaptus požemio takus, kurie tęsiasi nuo bažnyčios iki Bridvaišio piliakalnio ir kuriuose gali būti paslėptas paslėptas lobis, patraukė jo ieškoti.
Bridvaišio piliakalnis – 10 metrų aukščio kalnas, skalaujamas Bridvaišio ežero bangų, apipintas legendomis. Piliakalnyje esą mūro rūsiai ir juose paslėptas lobis, o nuo pakrantės į ežerą veda kūlgrinda. Bridvaišio ežero kilmė kildinama nuo dviejų žodžių – briedis ir vaišės. Senovėje, kai miškuose būdavę daug briedžių, jie eidavę į tą ežerą gerti tyro vandens.
Žynys sutelkė vaikų dėmesį į virgules, kurių pagalba bandė nustatyti, kur paslėptas lobis, tačiau iki jo radimo dar laukė virtinė senovinių žaidimų ir ratelių.
Suradus lobį – senovinę skrynelę, pilną į aukso bei sidabro spalvos popierėlius įsuktų šokoladinių monetų, renginio dalyviai apsidžiaugė ne tik radiniu, bet ir deivių Austėjos ir Gabijos vaišėmis – namine duona, užteptą medumi. Žynys išpranašavo, kad artimiausiu laiku jie aplankys prie Gryžuvos upės prisiglaudusį Pagryžuvio piliakalnį ir netoli Užpelkių miškų pasislėpusius Pavygailių senkapius.
Dalia GALBUOGIENĖ,
TYtuvėnų bibliotekininkė
Vilmos DICHAVIČIENĖS nuotr.
Vaikai aplankė Tytuvėnų krašto piliakalnius.