Kaimynų bičiulystę sugriovė malkinė

Kaimynų bičiulystę sugriovė malkinė

Kai­my­nų bi­čiu­lys­tę su­grio­vė mal­ki­nė

Tri­jų kai­my­nys­tė­je esan­čių so­dų Šiau­lių ra­jo­ne, Ber­žy­nės kai­me, sa­vi­nin­kai kaip rei­kiant su­si­ki­bo dėl tie­siai ant skly­pų ri­bos vie­no gy­ven­to­jo su­ręs­tos mal­ki­nės. Nuo jos sto­go bė­gan­tis lie­taus van­duo esą už­ter­šė ki­tiems dviem kai­my­nams pri­klau­san­čio šu­li­nio van­de­nį.

Ne­pa­vy­kus ras­ti tai­kaus komp­ro­mi­so, „tei­sė­ju“ teks pa­bū­ti Vals­ty­bi­nei te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos ins­pek­ci­jai.

Edi­ta KARK­LE­LIE­NĖ

edita@skrastas.lt

Mal­ki­nė – ant skly­pų ri­bos

Vie­nas iš mi­nė­tų tri­jų kai­my­nų Sta­nis­lo­vas Bu­di­nas iš­sa­miai paaiš­ki­no tri­ša­lio konf­lik­to es­mę.

Du kai­my­nus la­bai pa­pik­ti­no tre­čio­jo poel­gis: per­nai ru­de­nį ant so­dų skly­pų ri­bos jis ­bai­gė sta­ty­ti 2,15 met­ro aukš­tu­mo mal­ki­nę, ku­rios as­bes­to ši­fe­riu deng­tas sto­gas skly­po ri­bą ker­ta ir bai­gia­si S. Bu­di­nui pri­klau­san­čio skly­po te­ri­to­ri­jo­je.

Kas­kart pa­li­jus nuo to as­bes­ti­nio sto­go, pa­sak S. Bu­di­no, te­ka van­duo į jo skly­pą ir nu­bė­ga tie­siai į gre­ta esan­tį šu­li­nį.

De­šimt­me­tį so­dų bend­ri­jo­je „Rin­gu­vos so­dai“ gy­ve­nan­tis vy­riš­kis sa­ko, kad jo šei­ma anks­čiau nau­do­jo van­de­nį iš to šu­li­nio ir mais­tui ga­min­ti. At­si­ra­dus mal­ki­nei to­kios ga­li­my­bės esą ne­be­li­kę, nes van­duo įga­vo neaiš­kią spal­vą ir neaiš­kų gal be­to­no, gal kal­kių kva­pą ir sko­nį.

Ne­su­si­kal­bė­jo

Ta­čiau ne tik dėl to šu­li­nio ir jo van­dens S. Bu­di­nui pik­ta. La­biau jam ne­sma­gu dėl ne­su­si­kal­bė­ji­mo su kai­my­nu Vir­gi­ni­ju­mi Le­ga­čins­ku.

Rei­ka­las tas, kad sa­vo skly­pe, ne­to­li skly­pų su­si­jun­gi­mo, S. Bu­di­nas kaž­ka­da taip pat tu­rė­jo pa­si­sta­tęs ne­di­de­lį ūkio pa­sta­tą.

Per ar­ti skly­pų ri­bos V. Le­ga­čins­kui sta­tant mal­ki­nę, S. Bu­di­nas mė­gi­nęs ieš­ko­ti kal­bos dėl ri­bos pa­žei­di­mo. Abu su­ta­rė: S. Bu­di­nas du met­rus nuo ri­bos pa­trauks sa­vo pa­sta­tą, o V. Le­ga­čins­kas – sa­vą­ją mal­ki­nę.

Šių me­tų pra­džio­je S. Bu­di­nas sa­vo pa­sta­tą pa­trau­kė.

Bet kai­my­nas sa­vo mal­ki­nės ne­pat­rau­kė, jis tik ją pa­trum­pi­no nuo šu­li­nio pu­sės.

S. Bu­di­nas pa­sa­ko­ja, kad, pa­trau­kęs sa­vo pa­sta­tą, pa­li­ko so­dą su dvie­jų met­rų plo­čio tuš­čiu ir nie­kam aug­ti ne­tin­kamu že­mės lo­pi­nė­liu tarp dvie­jų pa­sta­tų. Pra­ra­dęs že­mės kąs­nį, šei­mi­nin­kas sa­vo pa­sta­tą ėmė ir nu­grio­vė.

Van­de­nį ten­ka pirk­ti

Dar vie­nas kai­my­nas Vac­lo­vas Ru­dzins­kas yra tre­čia šio „kai­my­niš­ko“ konf­lik­to pu­sė. Va­sa­ras so­de lei­džian­čiam vy­rui la­biau­siai pik­ta dėl už­terš­to šu­li­nio, ku­ris jam pri­klau­so pa­gal pro­jek­tą.

„Neį­ma­no­ma ger­ti van­dens, dvo­kia, ir sko­nis bai­sus, – nu­ker­ta so­di­nin­kas. – Aš, kaip ir kai­my­nas S. Bu­di­nas, da­bar tu­riu ge­ria­mąjį van­de­nį iš par­duo­tu­vės pirk­ti.“

V. Ru­dzins­kas nea­be­jo­ja, kad šu­li­nį už­ter­šė kai­my­no su­pil­tas sta­ty­bi­nis „gru­zas“.

„Aš ir gal­vo­ju, ko­dėl jis tos mal­ki­nės ne­pa­sis­ta­tė prie sa­vo šu­li­nio... Ogi to­dėl, kad ne­terš­tų sau. Mū­sų prie­kaiš­tai jam ne­rū­pi“, – pik­ti­no­si V. Ru­dzins­kas.

Komp­ro­mi­so neieš­kos

V. Le­ga­čins­kas pa­sa­ko­ja su šei­ma Ber­ži­nės kai­mo so­duo­se gy­ve­nan­tis be­maž tre­jus me­tus. Iš pra­džių vi­si pui­kiai su­ta­rę, ran­ką vie­nas ki­tam pa­si­svei­kin­ti ties­da­vę, kai­my­niš­kai pa­si­kal­bė­da­vę.

Pas­kui iš­ki­lo ta pa­sta­tų pro­ble­ma. Jis esą S. Bu­di­no at­si­klau­sęs, ar ga­li mal­ki­nę pa­si­sta­ty­ti ties skly­po ri­ba ir esą su­lau­kęs kai­my­no su­ti­ki­mo.

Lei­do tai lei­do. Tad da­bar nė­ra rei­ka­lo ieš­ko­ti ki­tos vie­tos mal­ki­nei – „ne­pri­bars­tys“ gi pa­sta­tų po vi­są sa­vo skly­pą.

Se­niū­nei su­tai­ky­ti ne­pa­vy­ko

Pa­na­šu, kad kai­my­nai ieš­ko­ti komp­ro­mi­so ne­no­ri. Gal su­si­tai­ky­ti pa­dė­tų Ku­žių se­niū­ni­jos va­do­vė Jo­lan­da Ru­da­vi­čie­nė?

Se­niū­nė ap­si­lan­kė „karš­ta­me taš­ke“, iš­klau­sė vi­sas pu­ses, pa­mė­gi­no kai­my­nus su­tai­ky­ti – ne­pa­vy­ko.

„Nie­ko ne­bus. Kai­my­niš­ka kal­ba čia jau ne­beį­ma­no­ma ir vi­soms pu­sėms nau­din­gos išei­ties grei­čiau­siai ne­pa­vyks ras­ti. Bend­ru su­si­ta­ri­mu nu­spren­dė­me kreip­tis į Sta­ty­bos ins­pek­ci­ją“, – sa­kė J. Ru­da­vi­čie­nė.

Ji ne­si­ry­žo ver­tin­ti, kas šio­je is­to­ri­jo­je kal­tas, o kas tei­sus. Tie­sa, sta­ty­boms ga­lio­ja griež­ti įsta­ty­mai ir jų pri­va­lu lai­ky­tis, ta­čiau, se­niū­nės žo­džiais, su­ra­dus kai­my­niš­ką kal­bą, komp­ro­mi­są ga­li­ma ras­ti bet ko­kio­je si­tua­ci­jo­je. Ne išim­tis esą ir ši.

J. Ru­da­vi­čie­nė gal­vo­ja, kad šio­je is­to­ri­jo­je vis dėlto la­biau kal­ti prin­ci­pai, o ne mal­ki­nė, dėl ku­rios da­bar žyb­si žai­bai ir griau­di griaus­ti­niai.

„Rin­gu­vos so­dų“ gy­ven­to­jų pro­ble­ma šiuo me­tu jau per­duo­ta Vals­ty­bi­nei te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos ins­pek­ci­jai. Skun­das dėl už­terš­to šu­li­nio pa­teik­tas ir Vals­ty­bi­nei mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bai.

Lie­ka ti­kė­tis, kad tie­sa bus su­ras­ta.

De­rė­tų ži­no­ti

So­di­nin­kų bend­ri­jų įsta­ty­mas nu­ma­to sta­ti­nių at­stu­mus nuo skly­pų ri­bos. Pas­ta­tai ga­li bū­ti sta­to­mi tri­jų met­rų, o in­ži­ne­ri­niai sta­ti­niai, iš­sky­rus tvo­ras – ne ma­žes­nio nei vie­no met­ro at­stu­mu. Jei­gu pla­nuo­ja­ma sta­ty­ti ne­si­lai­kant šių at­stu­mų, pri­va­lu gau­ti ra­šy­ti­nį kai­my­ni­nio skly­po sa­vi­nin­ko su­ti­ki­mą.

Sta­ty­ti tvo­rą ant skly­po ri­bos, kai jos konst­ruk­ci­jos per­žen­gia šio skly­po ri­bą, ga­li­ma tik tu­rint ra­šy­ti­nį kai­my­ni­nio skly­po sa­vi­nin­ko ar so­di­nin­kų bend­ri­jos (kai skly­pas ri­bo­ja­si su bend­ro­jo nau­do­ji­mo te­ri­to­ri­ja) val­dy­bos ar pir­mi­nin­ko su­ti­ki­mą.

Įsi­ren­giant van­dens grę­ži­nį, tai­ko­ma pen­kių met­rų sa­ni­ta­ri­nė ap­sau­gi­nė zo­na, ku­rio­je ne­ga­li bū­ti jo­kių sta­ti­nių, in­ži­ne­ri­nių tink­lų. Grę­ži­nys tu­rė­tų bū­ti įreng­tas ža­lio­je zo­no­je.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Kai­my­no mal­ki­nė – tie­siai ant skly­pų ri­bos. O as­bes­to ši­fe­rio sto­gas net iš­si­ki­šęs.

Kai­my­nui Vac­lo­vui Ru­dzins­kui pik­ta dėl  už­terš­to šu­li­nio van­dens.

Ber­žy­nės kai­me esan­čios so­dų bend­ri­jos „Rin­gu­vos so­dai“ gy­ven­to­jas Sta­nis­lo­vas Bu­di­nas net nea­be­jo­ja, kad jo kai­my­nas yra pa­žei­dęs skly­pų ri­bos rei­ka­la­vi­mus.

Vir­gi­ni­jus Le­ga­čins­kas konf­lik­to prie­žas­ties ne­ma­to. Juo­lab kad kai­my­nai sta­ty­bai kaž­ka­da ne­prieš­ta­ra­vo.