Ką reikėtų žinoti baklažanų augintojams

Ką reikėtų žinoti baklažanų augintojams

Ką rei­kė­tų ži­no­ti bak­la­ža­nų au­gin­to­jams

Ši dar­žo­vė pir­miau­sia ver­ti­na­ma dėl jo­je esa­mo ka­lio (nau­din­ga šir­džiai), vi­ta­mi­nų C, B1, B2, PP ir dėl to, kad yra vi­sai ne­ka­lo­rin­ga: ją su­da­ro net 93,2 pro­c. van­dens.

Bak­la­ža­nai mėgs­ta ši­lu­mą, to­dėl daž­niau­siai au­gi­na­mi šilt­na­my­je. Ge­rai jau­čia­si esant 24-28 laipsns­niams ši­lu­mos, o vė­su­ma (13-14), kaip ir di­de­lis karš­tis (per 30), jiems ne­tin­ka.

Pap­ras­tai bak­la­ža­nai užau­ga per 8 sa­vai­tes. Jei­gu der­lius ma­žas, gal­būt kai ką da­ro­te ne taip.

 Veis­lė

Ge­riau­sia au­gin­ti anks­ty­vuo­sius ar­ba vi­du­ti­nio anks­ty­vu­mo bak­la­ža­nus, nes vė­ly­vie­ji ne­spė­ja su­bran­din­ti der­liaus.

Pi­ka­vi­mas

Bak­la­ža­nų dai­gai, jų šak­nys ne­mėgs­ta per­so­di­ni­mo, to­dėl ge­riau sė­ti (ko­vo mė­ne­sį) ne į kon­tei­ne­rius, bet į dur­pių puo­de­lius, kad ne­rei­kė­tų pi­kuo­ti. Į puo­de­lius sė­ki­te po 2 sėk­ly­tes ir vė­liau nu­gnyb­ki­te silp­nes­nį­jį dai­ge­lį.

Švie­sa

Bak­la­ža­nams rei­kia trum­pos die­nos, to­dėl jei­gu dai­gus nuo 18 iki 8 va­lan­dos už­deng­si­te fa­ne­ros dė­žu­tė­mis, der­liaus su­lauk­si­te dviem sa­vai­tė­mis anks­čiau.

 Blo­ga drau­gi­ja

Ne­ga­li­ma bak­la­ža­nų so­din­ti į vie­ną lys­vę su po­mi­do­rais. Jų ne­pa­tar­ti­na lai­ky­ti ša­lia net ant pa­lan­gės.

Ne­tin­ka trą­šos

Klai­da šias dar­žo­ves tręš­ti mėš­lu. Pert­ręš­ti azo­to trą­šo­mis, neau­gi­na žie­dų. Ge­riau nau­do­ki­te kom­pos­tą ir tū­bės (žo­li­nis au­ga­las) už­pi­lą. Ap­link mul­čiuo­ki­te me­džio ang­li­mi ar­ba pe­le­nais.

Lais­ty­mas

Bak­la­ža­nai yra jaut­rūs drėg­mės per­tek­liui. Šias dar­žo­ves rei­kia lais­ty­ti gau­siai, bet van­duo ne­tu­ri už­si­sto­vė­ti. Lais­ty­da­mi ne­drė­kin­ki­te la­pų. Van­duo tu­ri bū­ti šil­tas.

Pu­re­ni­mas

Pu­ren­ti bū­ti­na, ta­čiau ne gi­liau kaip iki 3 cm ir tik po lais­ty­mo.

Ūg­liai

Bak­la­ža­nai smar­kiai ša­ko­ja­si – šį pro­ce­są rei­kia kont­ro­liuo­ti. Pa­li­ki­te ant au­ga­lo 3-4 ūg­lius, o ki­tus pa­ša­lin­ki­te. Tas pa­ts tai­ky­ti­na ir dau­gy­bei žie­dų, ypač kai orai ne­pa­lan­kūs. Kai ant šo­ni­nių stie­bų pa­si­ro­do žie­dai, pa­grin­di­nio stie­bo vir­šū­nę nu­pjau­ki­te.

Li­gų ži­di­niai

Lai­ku pa­ša­lin­ki­te ne tik li­gų pa­žeis­tus la­pus, bet ir tuos, ku­rie lie­čia že­mę. Kai pa­si­ro­do pir­mie­ji žie­dai – nu­gnyb­ki­te tuos ūg­lius, ku­rie yra že­miau jų.

 Ne­lauž­ki­te

Dau­ge­lis dar­ži­nin­kų, rink­da­mi der­lių, bak­la­ža­nų vai­sius tie­siog nu­lau­žo, o tai di­de­lė klai­da, nes au­ga­las trau­muo­ja­mas ir to­dėl ga­li su­si­rgti. Vi­sa­da nau­do­ki­tės so­do žirk­lė­mis. Rin­ki­te der­lių, kol ode­lė stan­di ir bliz­gan­ti.

Šal­ti­nis: ve.lt