Kelmėje apie verslą kalbėta lietuvių, anglų ir norvegų kalbomis

Autorės nuotr.
Kelmėje apie verslą kalbėta lietuvių, anglų ir norvegų kalbomis. Į kon­fe­ren­ci­ją su­si­rin­ko ra­jo­no vers­li­nin­kų, Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vų ir sve­čių.
Praė­ju­sį ket­vir­ta­die­nį Kel­mės kul­tū­ros cent­re su­reng­ta kon­fe­ren­ci­ja „In­ves­tuok Lie­tu­vo­je“, ku­rią or­ga­ni­za­vo Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja. Vil­niaus ir Šiau­lių ins­ti­tu­ci­jų at­sto­vai su­pa­žin­di­no su vers­lo ga­li­my­bė­mis, pa­ra­mos ti­ki­my­be bei dar­bo jė­gos iš­tek­liais Lie­tu­vo­je. Sa­vo įmo­nių veik­lą pri­sta­tė vers­li­nin­kai iš Nor­ve­gi­jos, jie atei­ty­je gal­būt in­ves­tuos į Kel­mės ra­jo­ną.

Už­sie­nie­čių at­vy­ko tik po­ra

Ren­gi­nį pra­dė­ju­si Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Si­ru­sie­nė tvir­ti­no, jog tai pir­mo­ji ra­jo­ne ren­gia­ma tarp­tau­ti­nė kon­fe­ren­ci­ja vers­lo klau­si­mais, tik ap­gai­les­ta­vo, jog iš ke­lių jo­je ke­ti­nu­sių da­ly­vau­ti už­sie­nio vers­lo at­sto­vų at­vy­ko vien nor­ve­gai.

Kaip paaiš­kės vė­liau, kon­fe­ren­ci­jo­je ke­ti­no da­ly­vau­ti ir da­nai, ta­čiau jie pa­ke­liui į Kel­mę su­si­ti­ko su Kau­no me­ru, tad, ma­tyt, ap­si­spren­dė in­ves­tuo­ti Kau­ne.

Dau­giau už­sie­nio vers­li­nin­kų ti­ki­ma­si su­lauk­ti bir­že­lio mė­ne­sį.

Tarp aut­sai­de­rių

Ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis pri­pa­ži­no, jog pa­gal vers­lu­mą Kel­mės ra­jo­nas ri­kiuo­ja­si tarp aut­sai­de­rių. Ne­dar­bas taip pat – vie­nas iš di­džiau­sių ša­ly­je – dau­giau kaip 13 pro­cen­tų.

Ta­čiau ra­jo­no va­do­vai ne­ke­ti­na nu­leis­ti ran­kų. Sve­čiams iš Nor­ve­gi­jos pa­ro­dy­tos ra­jo­no vie­tos, ku­rios bū­tų tin­ka­mos jų vers­lui. Gal­būt jie su­si­do­mės ga­li­my­bė­mis sta­ty­ti žu­vies au­gi­ni­mo ir per­dir­bi­mo įmo­nę, žu­vų odos rau­gyk­lą ir per­dir­bi­mo įmo­nę.

Kel­mės ra­jo­no pri­va­lu­mas tas, kad čia tin­ka­mos są­ly­gos pa­na­šaus po­bū­džio vers­lui: yra daug van­dens tel­ki­nių, pi­gi dar­bo jė­ga.

Lie­tu­vos res­pub­li­kos ūkio mi­nis­te­ri­jos vy­riau­sio­ji pa­ta­rė­ja Li­ne­ta Ja­ki­ma­vi­čie­nė tvir­ti­no, jog ra­jo­no vers­lu­mas pa­di­din­tų gy­ven­to­jų per­ka­mą­ją ga­lią, vi­di­nį var­to­ji­mą, oriau ap­mo­ka­mos dar­bo vie­tos pa­dė­tų ra­jo­ne iš­lai­ky­ti žmo­nes.

„Nors Vie­tos sa­vi­val­dos įsta­ty­me ne­nu­ma­ty­ta, kad me­ras rū­pin­tų­si vers­lu, ta­čiau, pa­si­ro­do, ir be įsta­ty­mo ga­li­ma ro­dy­ti ini­cia­ty­vą“, – ra­jo­no va­do­vus gy­rė mi­nis­te­ri­jos at­sto­vė.

Sei­mo na­rio Juo­zo Rim­kaus svei­ki­ni­mo žo­dy­je, ku­rį per­skai­tė jo pa­dė­jė­ja Ja­ni­na Ske­ber­die­nė, ap­gai­les­tau­ja­ma, kad Kel­mės ra­jo­ne ne­su­si­for­ma­vo pra­mo­nė, ne­su­sik­los­tė stam­bes­nio vers­lo tra­di­ci­jos, kad at­si­lie­ka­me net nuo ar­ti­miau­sių kai­my­nų, ta­čiau iš­reiš­kia­mas ti­kė­ji­mas, jog vers­lu­mo ug­dy­mas atei­ty­je pa­keis si­tua­ci­ją.

Kel­mės pa­trauk­lu­mą pri­sta­tė nor­ve­gų kal­ba

Ra­jo­no in­ves­ti­ci­nę ap­lin­ką pri­sta­tė Sa­vi­val­dy­bės In­ves­ti­ci­jų ir pro­jek­tų val­dy­mo sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Li­na Sa­mu­ly­tė. Sa­vo pra­ne­ši­mą spe­cia­lis­tė pri­sta­tė lie­tu­vių ir nor­ve­gų kal­bo­mis, kad su­pras­tų šios ša­lies vers­li­nin­kai.

Ji pa­sa­ko­jo, jog už­sie­nio sve­čiai ste­bė­jo­si, kad Kel­mė­je nė­ra eko­no­mi­nės zo­nos, kad pra­sti ke­liai ir men­kas – tik 589 eu­rų – vi­du­ti­nis at­ly­gi­ni­mas. Ta­čiau pa­brė­žė, jog ra­jo­ne yra ir daug in­ves­ti­ci­joms pa­trauk­lių da­ly­kų. Nau­jai su­si­kū­ru­sios įmo­nės 3 me­tus bus at­lei­džia­mos nuo ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to ir že­mės mo­kes­čių. Yra daug že­mės skly­pų, tin­kan­čių ko­mer­ci­nei veik­lai.

Ra­jo­ne yra Pro­fe­si­nio ren­gi­mo cent­ras, ku­ris ren­gia spe­cia­lis­tus, ne­to­li Šiau­liai, kur yra uni­ver­si­te­tas, taip pat ga­lin­tis pa­reng­ti rei­kia­mų spe­cia­lis­tų. Pat­rauk­lu­mo in­ves­ti­ci­joms su­tei­kia ir gra­ži ra­jo­no gam­ta.

Trin­ke­lės ir suo­le­liai ne­pa­dės iš­lik­ti

Lie­tu­vos vers­lo pa­ra­mos agen­tū­ros di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Vi­das Pa­tac­kas in­for­ma­ci­ją pa­tei­kė lie­tu­vių ir ang­lų kal­bo­mis. Jis ak­cen­ta­vo, jog no­rė­da­ma iš­lik­ti glo­ba­lio­je rin­ko­je Lie­tu­va pri­va­lo plė­to­ti di­džiau­sią pri­dė­ti­nę ver­tę ku­rian­čius vers­lus. Pel­nin­giau­sios in­ves­ti­ci­jos į moks­li­nių ty­ri­mų plėt­rą. Čia rei­kia pro­ver­žio, ir vals­ty­bė pa­si­ren­gu­si in­ves­tuo­ti.

„Ino­va­ci­jos ak­cen­tuo­ja­mos iki iš­pro­tė­ji­mo, – sa­kė V. Pa­tac­kas. – Su in­ves­ti­ci­jo­mis į as­fal­tą ar suo­le­lius re­gio­nų ir ra­jo­nų iš at­si­li­ki­mo neiš­temp­si­me. Ge­ras pa­vyz­dys Ita­li­ja. Ten at­ski­ri re­gio­nai spe­cia­li­zuo­ja­si bal­dų ga­my­bo­je. Vie­ni ga­mi­na sta­lus, ki­ti – kė­des, tre­ti – ki­tus bal­dus, ir vi­si tu­ri dar­bo bei rin­ką.“

V. Pa­tac­kas pa­brė­žė, jog Kel­mės ra­jo­ne in­ves­ti­ci­jos šlu­buo­ja. Eu­ro­pos pa­ra­ma pa­nau­do­ta mies­to inf­rast­ruk­tū­rai ge­rin­ti, at­sta­ty­ti kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tus. Tuo tar­pu įmo­nės tei­kia ne­daug pro­jek­tų. Pas­ta­ruo­ju me­tu tik vie­nai įmo­nei su­teik­ta pa­ra­ma, kad ga­lė­tų iš­va­žiuo­ti į pa­ro­das ir pa­rek­la­muo­ti sa­vo ga­mi­nius.

Vers­lo pa­ra­mos agen­tū­ra mie­lai pa­rem­tų vers­li­nin­kus, į ga­my­bą die­gian­čius na­no ir ki­tas mo­der­nias tech­no­lo­gi­jas. Ta­čiau su­si­do­mė­ji­mo šia pa­ra­ma nė­ra. Ne­su­lau­kė dė­me­sio ir kvie­ti­mas in­ves­tuo­ti į moks­li­nių ty­ri­mų plėt­rą.

Pra­gaiš­tin­ga for­mu­lė „Lie­tu­va ly­gu Vilnius+“

Šiau­lių pra­mo­ni­nin­kų aso­cia­ci­jos vi­cep­re­zi­den­tas, UAB „Bo­de­sa“ ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius Ro­lan­das Gab­rie­lai­tis prie 80 aso­cia­cia­ci­jai pri­klau­san­čių įmo­nių kvie­tė pri­si­jung­ti nau­jas.

Jis pa­brė­žė, jog iki šiol vers­lui daug įta­kos tu­rė­jo Eu­ro­pos są­jun­gos lė­šų įsi­sa­vi­ni­mas. Iš tų lė­šų daž­nu at­ve­ju bu­vo ge­rin­ta inf­rast­ruk­tū­ra, ta­čiau ma­žai gal­vo­ta apie vers­lą ir vie­ti­nes in­ves­ti­ci­jas. Šiau­liai pa­gal vie­ti­nes in­ves­ti­ci­jas yra ly­de­riai Lie­tu­vo­je.

No­rė­da­mos plė­to­ti vers­lą re­gio­no sa­vi­val­dy­bės pri­va­lo tu­rė­ti lais­vų že­mės skly­pų, ad­mi­nist­ruo­jan­čių spe­cia­lis­tų iš­tek­lius. „Nuo to pri­klau­sys, ar gau­si­me žu­vį ir dar pa­ša­ro mai­liui ar meš­ke­rę, – sa­kė R. Gab­rie­lai­tis. – Pra­gaiš­tin­ga for­mu­lė „Lie­tu­va ly­gu Vil­nius +“. Re­gio­ni­nę po­li­ti­ką tu­ri vyk­dy­ti ir dėl jos su­tar­ti vi­sos ins­ti­tu­ci­jos.“

Pir­mau­ja­me be­dar­biais

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės dar­bo bir­žos di­rek­to­rius Ri­mun­das Do­mar­kas pa­tei­kė įmo­nių ap­klau­sos duo­me­nis, iliust­ruo­jan­čius pa­grin­di­nes ten­den­ci­jas dar­bo rin­ko­je.

Iš 660 re­gio­no įmo­nių ap­klaus­tos 78. Kas ant­ro­je iš jų per­nai di­dė­jo apy­var­ta. Dau­giau kaip pu­sė įmo­nių di­di­no dar­bo už­mo­kes­tį. Tuo tar­pu Kel­mės ra­jo­ne apy­var­ta di­dė­jo kas penk­to­je įmo­nė­je, dar­buo­to­jų skai­čius – kas tre­čio­je, dar­bo už­mo­kes­tis – kas šeš­to­je įmo­nė­je.

Atei­ties per­spek­ty­va, jog įmo­nių apy­var­ta ir to­liau di­dės, už­mo­kes­tis taip pat. 2018 me­tais pla­nuo­ja­ma įdar­bin­ti apie tūks­tan­tį be­dar­bių. Dau­gės be­dar­bių kai­mo gy­ven­to­jų ir mo­te­rų. Vy­rų be­dar­bių skai­čius tu­rė­tų ma­žė­ti.

Di­rek­to­rius pro­gno­za­vo, kad ne­dar­bas tu­rė­tų su­ma­žė­ti ir Kel­mės ra­jo­ne. Šiuo me­tu jis sie­kia 13,1 pro­cen­to. 41 pro­cen­tą be­dar­bių su­da­ro mo­te­rys, 18 pro­cen­tų – jau­ni­mas, 28 pro­cen­tus vy­res­ni nei 50 me­tų žmo­nės, 37 pro­cen­tai – ne­kva­li­fi­kuo­ti be­dar­biai.

Prog­no­zuo­ja­ma, jog ki­tą­met bus re­gist­ruo­ta 1 300 lais­vų dar­bo vie­tų, ta­čiau dar­bo pa­siū­la su­ma­žės 2 pro­cen­tais.

55 pro­cen­tai re­gio­no darb­da­vių ma­no, jog trūks­ta kva­li­fi­kuo­tų dar­buo­to­jų. Jų ma­ny­mu, dar­buo­to­jų trū­ku­mą le­mia kva­li­fi­ka­ci­jos ir mo­ty­va­ci­jos dirb­ti sto­ka, emig­ra­ci­ja. Pak­laus­ti, ar priim­tų į dar­bą pa­bė­gė­lius, tik 23 pro­cen­tai darb­da­vių at­sa­kė tei­gia­mai.

Dar­bo bir­ža siun­čia tiks­li­nes be­dar­bių gru­pes mo­ky­tis pro­fe­si­jos ar­ba per­si­kva­li­fi­kuo­ti. 2015 me­tais Kel­mės ra­jo­ne mo­ky­tis iš­siųs­ta 215 be­dar­bių, šie­met bus iš­siųs­ta – 250. Ma­no­ma, jog jie su­da­rys re­zer­vą darb­da­viams.

At­siž­vel­giant į grei­tus vers­lo po­ky­čius  rei­kė­tų trum­pes­nių mo­ky­mų, spe­cia­lių kur­sų, ku­riuo­se darb­da­viui bū­tų per trum­pą lai­ką pa­ren­gia­mas rei­ka­lin­gas spe­cia­lis­tas.

Kel­mės pro­fe­si­nio ren­gi­mo cent­ro di­rek­to­rius Si­gy­tas Šlic­kus in­for­ma­vo, jog cent­ras mo­ko Dar­bo bir­žos siųs­tus ap­dai­li­nin­kus, pre­ky­bi­nin­kus. Bu­vo pa­gei­dau­ja­ma pa­reng­ti siu­vė­jų. Ta­čiau ne vi­sų pro­fe­si­jų mo­ky­mui cent­ras tu­ri tin­ka­mą ma­te­ria­li­nę mo­ky­mo ba­zę, ne vi­suo­met tu­ri ir rei­kia­mos pro­fe­si­jos mo­ky­to­jų.

Nor­ve­gai ren­ka­si tarp Kel­mės ir Klai­pė­dos

Nor­ve­gi­jos at­sto­vai – „Phil Nor­dic“ AS ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius Ing­var A. Spor­sem ir pri­va­taus vers­lo kon­sul­tan­tas Lars H. Bjor­ne­vik pri­sta­tė sa­vo tarp­tau­ti­nę įmo­nę, ku­ri už­sii­ma re­zer­vua­rų žu­vų au­gi­ni­mui ga­my­ba, žu­vims au­gi­nti ir van­dens, tin­ka­mo žu­vims au­gi­nti ga­my­ba bei va­ly­mu, elekt­ros ener­gi­jos sa­vo įmo­nės po­rei­kiams ga­my­ba bei žu­vų odos per­dir­bi­mu.

Veik­lą įmo­nės vyk­do ke­lio­se ša­ly­se. Pas­ta­ruo­ju me­tu da­lis ga­my­bos per­kel­ta į Af­ri­ką, nes ten pi­ges­nė dar­bo jė­ga.

Kel­miš­kiai pa­siū­lė ana­lo­giš­ką įmo­nę įkur­ti ir Kel­mė­je, pa­ro­dė ke­le­tą vie­tų, kuriose bū­tų ga­li­ma au­gin­ti žu­vis. I. A. Spor­sem sa­kė, jog su­rin­ko la­bai daug in­for­ma­ci­jos. Rei­kia ją su­si­ste­min­ti, pa­gal­vo­ti, pa­si­tar­ti su ki­tais ak­ci­nin­kais ir nu­spręs­ti, ar in­ves­tuo­ti į Kel­mę.

Vyk­da­mi į Kel­mę nor­ve­gai bu­vo už­su­kę ir į Klai­pė­dą, ten taip pat siū­lo­ma sta­ty­ti žu­vų fab­ri­ką.

Ką nor­ve­gai pa­si­rinks, paaiš­kės, kai, grį­žę į tė­vy­nę, jie pa­si­tars su ki­tais ak­ci­nin­kais ir at­liks pa­skai­čia­vi­mus, koks ga­lė­tų bū­ti pel­nas.

Au­to­rės nuo­tr.

 

Ūkio mi­nis­te­ri­jos vy­riau­sio­ji pa­ta­rė­ja Li­ne­ta Ja­ki­ma­vi­čie­nė sa­kė, jog Kel­mės ra­jo­no geog­ra­fi­nė pa­dė­tis pa­lan­ki in­ves­ti­ci­joms.

 

Šiau­lių pra­mo­ni­nin­kų aso­cia­ci­jos vi­cep­re­zi­den­tas Ro­lan­das Gab­rie­lai­tis tvir­ti­no, jog plė­to­jant vers­lą yra ne­ma­žai po­zi­ty­vu­mo ženk­lų.

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės dar­bo bir­žos di­rek­to­rius Ri­mun­das Do­mar­kas sa­kė, jog darb­da­viai da­ro­si są­mo­nin­ges­ni. Apie pu­sė jų jau in­ves­tuo­ja į dar­buo­to­jų mo­ky­mus.

Nor­ve­gi­jos vers­li­nin­kas Ing­var A. Spor­sem pa­sa­ko­jo, kaip dėl bran­gių žu­vies at­lie­kų uti­li­za­vi­mo kaš­tų gi­mė idė­ja per­dirb­ti la­ši­šos odą, ku­ri da­bar nau­do­ja­ma teks­ti­lės, ga­lan­te­ri­jos ir mais­to pra­mo­nei.