Šeduva alsavo afrikietiškais ritmais ir improvizacija

Šeduva alsavo afrikietiškais ritmais ir improvizacija

Še­du­va al­sa­vo af­ri­kie­tiš­kais rit­mais ir imp­ro­vi­za­ci­ja

Praė­ju­sį sa­vait­ga­lį vy­kęs ant­ra­sis tarp­tau­ti­nis Še­du­vos (Radviliškio r.) per­ku­si­jos fes­ti­va­lis RIT­MO VI­RA­ŽAI bai­gė­si, ta­čiau dvi die­nas skam­bė­ję rit­mai ir su­kur­ta nuo­sta­bi nuo­tai­ka, ma­tyt, dar il­gai gy­vens žmo­nių at­min­ty­je.

„Pak­vies­ti aukš­čiau­sio ly­gio at­li­kė­jai, su­kur­ta ne­pa­kar­to­ja­ma at­mos­fe­ra – tai fes­ti­va­lio me­no va­do­vo, ži­no­mo per­ku­si­jos meist­ro Ar­ka­di­jaus Go­tes­ma­no di­džiu­lis nuo­pel­nas. Še­du­vai tie­siog pa­si­se­kė, kad tu­ri­me to­kį sa­vo veik­lą iš­ma­nan­tį, at­sa­kin­gą ir per­ku­si­jai at­si­da­vu­sį mu­zi­kan­tą“, – po fes­ti­va­lio sa­kė Še­du­vos kul­tū­ros ir ama­tų cent­ro di­rek­to­rė Na­ta­li­ja Bor­gerdt, kar­tu su me­no va­do­vu jau pla­nuo­jan­ti ki­tų me­tų fes­ti­va­lį.

O vis­kas pra­si­dė­jo ge­gu­žės 5-ąją, penk­ta­die­nio vi­dur­die­nį, kuo­met prie būg­nų sė­do per tris­de­šimt žmo­nių ir jie gro­jo bei mo­kė­si kar­tu su pa­sau­li­nio ly­gio mo­ky­to­ju, da­bar Lon­do­ne jau še­še­rius me­tus gy­ve­nan­čiu Mo­ha­med Gueye. Iš Se­ne­ga­lo kilęs at­li­kė­jas ir ta­len­tin­gas mo­ky­to­jas yra tik­ras Djem­be (vie­nas po­pu­lia­riau­sių af­ri­kie­tiš­kų būg­nų) meist­ras. Nuo sklin­dan­čio rit­mo net tris va­lan­das skam­bė­jo vi­sa Še­du­va, nes sa­lės, kurioje vy­ko kū­ry­bi­nės dirb­tu­vės, du­rys bu­vo pra­ver­tos ir gar­sas skli­do ne­var­žo­mai. Kar­tu su Mo­ha­met gro­jo ir per­ku­si­jos meist­rai, ir gim­na­zis­tai, ir fes­ti­va­lio žiū­ro­vai.

Va­ka­ro kon­cer­te bu­vo ati­duo­ta duok­lė imp­ro­vi­za­ci­jai. Fes­ti­va­lio ve­dė­jas, Lie­tu­vos džia­zo aso­cia­ci­jos pre­zi­den­tas Ju­lius Gric­ke­vi­čius pri­sta­tė Še­du­vos sce­no­je kar­tu kon­cer­tuo­jan­čius Da­ni­jos at­li­kė­jus – džia­zo ir ro­ko at­li­kė­ją, mu­zi­kos le­gen­dą Alex Riel ir ta­len­tin­gą­jį per­ku­si­nin­ką Ste­fan Pas­borg, ku­ris jau yra lai­mė­jęs ne vie­ną tarp­tau­ti­nį ap­do­va­no­ji­mą. Ste­fan į sce­ną at­ve­dė ir mei­lę per­ku­si­jai įskie­pi­jo bū­tent vy­res­ny­sis jo ko­le­ga, o tai, ką šie at­li­kė­jai su­kū­rė sce­no­je, žo­džiais ne­pa­pa­sa­ko­si, rei­kė­jo gir­dė­ti ir pa­jaus­ti. Pas­kui prie sve­čių iš Da­ni­jos sce­no­je pri­si­jun­gė ir A. Go­tes­ma­nas, tad skam­bė­jo jau tri­jų at­li­kė­jų ku­ria­ma imp­ro­vi­za­ci­ja.

Ki­tos die­nos kon­cer­tą bu­vo nu­spręs­ta per­kel­ti iš sa­lės į Še­du­vos aikš­tę. Ir spren­di­mas la­bai pa­si­tei­si­no – pui­kus oras ir, tik­rą­ja to žo­džio pra­sme, aikš­tė­je siau­tė­ju­si Lie­tu­vos per­ku­si­jos stu­di­ja „Af­ri­kos būg­nai“ (va­do­vas Ge­di­mi­nas Ma­čiuls­kis) kar­tu su šo­kė­jų gru­pe mies­tą pa­ver­tė rit­mu pul­suo­jan­čia oa­ze. Cha­riz­ma­tiš­ka­sis Ge­di­mi­nas pa­pa­sa­ko­jo apie Va­ka­rų Af­ri­kos mu­zi­ką ir inst­ru­men­tus, ku­riais gro­ja stu­di­jos da­ly­viai, žiū­ro­vai bu­vo įtrauk­ti į rit­mo ma­gi­ją, su­si­rin­ku­sie­ji ir at­li­kė­jai šo­ko vie­nu rit­mu.

„Drą­siai ga­liu pa­sa­ky­ti, kad iš­ties fes­ti­va­lio di­džiu­lė sėk­mė yra to­kių at­li­kė­jų ap­si­lan­ky­mas ir pa­si­ro­dy­mas Še­du­vo­je. Bus ne­leng­va iš­lai­ky­ti taip aukš­tai mū­sų pa­čių iš­si­kel­tą fes­ti­va­lio kar­te­lę, ta­čiau bū­tent to ir sie­kia­me – fes­ti­va­ly­je tu­ri skam­bė­ti tai, kas ge­riau­sia pa­sau­ly­je, o kū­ry­bi­nių dirb­tu­vių mo­ky­to­jas vie­na­reikš­miš­kai tu­ri bū­ti tarp pa­sau­lio ge­riau­sių­jų per­ku­si­jos mo­ky­to­jų“, – sa­kė api­bend­rin­da­mas jau ant­rą­jį fes­ti­va­lį „Rit­mo vi­ra­žai“ jo me­no va­do­vas A. Go­tes­ma­nas.

Si­gi­to Mi­ku­čio nuo­trau­ko­se – aki­mir­kos iš fes­ti­va­lio.

Še­du­vos kul­tū­ros ir ama­tų cent­ro inf.