
Naujausios
Direktorių vaikai vadina seneliu
Šedbarų daugiafunkcio centro (Kelmės r.) direktorius Ramūnas Sadauskas anksčiau Ramoniškio pagrindinę mokyklą garsino rekordais, kai į dangų buvo paleista į gėlę surištų 2200 balionų arba 70 kvadratinių metrų Lietuvos trispalvė, padaryta iš surištų balionų. „Man nepatinka, kai žmonės tik žiūri kaip atsėdėti darbo valandas ir dingsta“, – sako įdomaus gyvenimo ugdymo įstaigose siekiantis pedagogas.
Nors vyrų mokyklose trūksta, ir jie labai reikalingi, uždarius Ramoniškio pagrindinę, pono Ramūno gyvenime buvo atsivėrusi didžiulė duobė, iš kurios kapanotasi penkerius metus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
„Užaugau mokykloje“
Šedbarų daugiafunkciame centre – ramu. Darželinukams pietų miegas, pradinukams – atostogos. Direktorius Ramūnas Sadauskas ramiai gali tvarkyti reikalus savo kabinete.
„Matytumėte, kai rytą ateinu į darbą, vaikai puola, glaustosi, visi nori dėmesio. „Žiūrėk, kokie gražūs mano batukai!“, „Kokį meškiną man mama nupirko!“ Kartais paglostau vaiko galvą, išsprūsta žodis: „sūneli“, o vaikas pasižiūri nustebęs ir pataiso: „senelis“. Iš tiesų tiems mažučiukams tikčiau tik į senelius“, – nepyksta direktorius, 35 savo gyvenimo metus atidavęs pedagogo darbui ir ketinantis užbaigti darbo biografiją ten, kur pradėjo.
R. Sadauskas juokauja ir gimęs, ir užaugęs mokykloje. Jo tėvai dirbo mokytojais. Mama Danutė dėstė istoriją, tėtė Steponas – geografiją ir karinį parengimą. Mokytojams butus anksčiau skirdavo mokyklose. Aštuonias klases baigė gyvendamas mokyklose. Tėvai dirbo Užventyje, Vaiguvoje, Telšių rajone, galiausiai atsikėlė į mamos gimtinę – Tytuvėnus.
Mokytoja dirba ir pono Ramūno žmona Laima. Pusseserės ir pusbroliai – taip pat mokytojai. Mokytojais rengėsi tapti ir jo sūnūs Mantas ir Justas. Tačiau studijų metu išvažiavo uždarbiauti į Airiją. Ten patiko ir liko. Sukūrė verslą.
R. Sadauskas – istorikas. Baigęs pedagoginį institutą dirbo mokytoju Kiaunorių, Tytuvėnų mokyklose. 1995-aisiais paskirtas Ramoniškio pagrindinės mokyklos direktoriumi. Ten dirbo 15 metų iki mokyklos uždarymo.
Kūrybingo direktoriaus dėka Ramoniškis buvo tapęs savotiška rekordų sostine. Į dangų buvo leidžiama po kelis tūkstančius į gėlę surištų balionų. Pakilo ir 70 kvadratinių metrų iš balionų surišta trispalvė Lietuvos vėliava.
Pradėjęs vadovauti Šedbarų daugiafunkciam centrui direktorius ir vėl nerimsta. Vaikai padarė 150 kvadratinių metrų lapų kilimą. Tačiau jis nebuvo užfiksuotas kaip rekordas. Lietuvos šimtmečiui ketina padaryti kelis kartus didesnį. Per Vaikų gynimo dieną planuoja surengti burbuliadienį.
„Toks mano charakteris. Noriu, kad mokykloje vaikams būtų įdomu. Kad užaugę turėtų ką atsiminti“, – sako direktorius.
Pagirtas, bet nereikalingas
Už ūkiškumą ir kūrybingumą R. Sadauskas giriamas rajono vadovų. Tačiau prieš keletą metų, kai uždarė Ramoniškio pagrindinę mokyklą, ir pagirtasis direktorius susidūrė su didžiuliu gyvenimo iššūkiu. „Gerai, kad turiu tvirtą valią, – mena tuos laikus. – Galėjau palūžti ir netgi nusiristi...“
Po mokyklos uždarymo praėjo visa vasara. O ponas Ramūnas negavo nė vieno darbo pasiūlymo. Mokyklos traukiasi. Mokytojai dirba nedideliais krūviais. Rugsėjo pirmąją žmona iš mokyklos grįžo su gėlėmis. O jis – bedarbis.
Prasidėjus mokslo metams, gavo keletą pamokų Kražiuose. Dirbo vieną dieną per savaitę. Paskui mokytoja išėjo dekretinių atostogų – pamokų šiek tiek padaugėjo. Krūvis sutilpo į dvi – tris dienas.
Nuo skurdo išgelbėjo Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyrius. Pasiūlė dirbti bendrabučio auklėtoju. Ten taip pat rado nišą savo kūrybingumui. Bendrabutyje vykdavo daug renginių, buvo sukurtas net bendrabutiečių himnas.
Penkerius metus buvęs direktorius turėjo blaškytis po įvairias mokyklas. Važiavo ten, kur buvo istorijos pamokų. Nors buvo baigęs vadovų kursus, tikėjosi gauti darbo rajono savivaldybėje, tačiau nuspręsta taupyti lėšas ir naujo žmogaus nepriimti.
Tik 2015 metais, kai Šedbarų daugiafunkcio centro direktorė gavo kitą darbą, buvo skelbtas konkursas. Jį laimėjo.
„Dabar vėl jaučiuosi reikalingas, – sako direktorius. – Darželyje 22 vaikai, mokykloje – 15, priešmokyklinukų – penki. Tėvai jau neša prašymus kitiems metams. Kažin ar užteks vietos darželyje?“
Direktorius Šedbaruose jaučiasi savas. Visai netoli buvo Ramoniškio pagrindinė mokykla, kuriai vadovavo. Šedbaruose gyvena daug jo buvusių mokinių. Kai kurie ir dirba Daugiafunkciame centre.
Ponas Ramūnas pripažįsta, jog vyrui dirbti su mažais vaikais reikia ypatingos kantrybės. Gal todėl pradinių klasių mokytojų ir darželio auklėtojų vyrų beveik nėra.
Apskritai mokyklose mokytojus vyrus galima ant rankos pirštų suskaičiuoti. Tačiau, R. Sadausko įsitikinimu, jų turėtų būti bent trečdalis. Mokyklose vyrautų visai kitokia atmosfera. Mokiniams reikia vyriškumo pavyzdžio. Būtų kita drausmė. Šiuo metu jau ir vadovauja mokykloms beveik vienos moterys.
„Nėra motyvacijos, – apie vaikinus, nesirenkančius mokytojo profesijos, sako direktorius. – Jaunas mokytojas, dar nespėjęs nusipelnyti vardo, už visą krūvį į rankas gauna apie 500 eurų, metodininkas – apie 700 eurų. Ugdymo įstaigų direktorių rotacija dar labiau atbaidys nuo pedagogo darbo.“
Tačiau pats direktorius sako nesigailįs dėl savo pasirinkimo. Jeigu būtų galima pakartoti gyvenimą, vėl rinktųsi mokytojo specialybę.
Autorės nuotr.
Šedbarų daugiafunkcio centro direktorius Ramūnas Sadauskas sako, jog dirbti su mažais vaikais reikia labai daug kantrybės.
Šedbarai – vienintelis Kelmės rajono kaimas, kuriame buvo išsaugotas vaikų darželis. Uždarius Ramoniškio pagrindinę mokyklą, į darželio pastatą perkelta pradinė mokykla ir įkurtas daugiafunkcis centras. Jam šiuo metu vadovauja buvęs Ramoniškio pagrindinės mokyklos direktorius Ramūnas Sadauskas.