
Naujausios
Pašiaušė atšvito teatru
Šią savaitę Pašiaušės gyventojai gyveno vaidinimo laukimu. „Pašiaušėlės“ bendruomenės pirmininkės Linos Šavčenko iniciatyva vietos gyventojai pastatė Liudvikos Didžiulienės – Žmonos komediją „Paskubėjo“.
Septynioliktajame – aštuonioliktajame amžiuje Pašiaušėje mokslo šviesą skleidė viena iš 20 Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės kolegijų. Praėjusiame amžiuje iš lentų sukaltoje išardomoje scenoje senajame dvaro pastate vykdavo vaidinimai, buvo rodomas kilnojamas kinas.
Dabar apie pustrečio šimto gyventojų turinčiame kaime nebeliko nei kultūros namų, nei bibliotekos. Tačiau yra puikūs bendruomenės namai. Bendruomenė iš suaukotų knygų įkūrė biblioteką. Atgaivino ir vaidinimų tradicijas.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Generalinė repeticija
Praėjusį trečiadienį Pašiaušės bendruomenės namuose buvo nemažas sambrūzdis. Kaimelio aktoriai rinkosi į generalinę repeticiją. Ant kėdžių tvarkingai sudėlioti komedijos veikėjų tautiniai drabužiai, patupdyta prašmatni amerikono Kligio skrybėlė.
Popietę iš mokyklos sugrįžę mokiniai, užtarnauto poilsio išėjusios ar savo darbo pamainą baigusios pašiaušiškės renkasi į generalinę repeticiją.
Kol į repeticiją ateis įprasto savo kasdienio darbo dar nebaigę aktoriai Raimundas Peleckis, vaidinantis ūkininką Bilėną ir Lina Maskoliūnienė, vaidinanti senmergę Juzę, iš darbo Kelmėje parskubėjusi pašiaušiškė Laima Razminienė, vaidinanti kaimo gandonešę Barborą ir Janina Zdanienė – senmergės Juzės motina – repetuoja savo sceną.
Tautiniais drabužiais dabinasi ir perukus su kasom dedasi iš pamokų ką tik grįžusios moksleivės Deimantė Valančiūtė ir Milda Aužbikavičiūtė. Jos vaidins kaimo mergas. Tautinių drabužių sijoną segasi bendruomenės aktyvistė Aldona Baranauskienė, vaidinanti kaimynę. Skrybėle puošiasi moksleivis Justinas Kučinskas, vaidinsiantis iš Amerikos grįžusį Kligį.
Komediją teko koreguoti
Komedijos „Paskubėjo“ autorė gyveno 19 amžiaus antrojoje pusėje ir 20 amžiaus pradžioje. Jos komedija „Paskubėjo“ gerokai nutolusi nuo šių dienų, tačiau per šimtmetį Lietuvos kaimas nedaug pasikeitė, todėl yra mėgstama. Ją dažnai stato mėgėjų teatrai.
Pašiaušės teatro organizatorė ir vaidinimo režisierė Lina Šavčenko pasakoja, jog komediją teko šiek tiek pakeisti, sumoderninti, atsisakyti kai kurių herojų, nes labai trūksta vaidinti norinčių entuziastų, ypač vyrų.
Sudėtinga ir todėl, kad Pašiaušėje nėra kultūros namų, nėra kultūros specialistų. Ne vienos rajono kaimo bendruomenės pirmininkas yra kultūros darbuotojas. Jis gauna atlyginimą kaip specialistas ir tuo pačiu rūpinasi kaimo žmonių užimtumu. Pašiaušėje kitokia situacija. Bendruomenės pirmininkė dirba tik visuomeniniais pagrindais. Kaime nėra nė vieno muzikanto. Tačiau entuziazmo nestinganti moteris pasiryžusi tradicinę Atvelykio šventę kaimo gyventojus pradžiuginti vaidinimu.
Komedijos siužetas – labai paprastas. Kaimo gandonešis Barbora paskelbia žinią, kad iš Amerikos grįžęs Kligis atvažiuos pasipiršti kaimo senmergei Juzei. Ji ir jos motina laukia būsimo jaunikio. Šis atvažiuoja, bet paaiškėja, kad atvažiavo ne pirštis, o pirkti kumelės.
Nesusipratimų ir nesusikalbėjimų virtinė sukelia juoką. Paprasto, nerafinuoto humoro pasiilgusiems kaimo gyventojams tokia komedija visiškai priimtina, artima jų pasaulėjautai.
Praėjusių metų Atvelykio šventei bendruomenė pastatė vaikišką spektaklį „Zuikis drąsuolis“, kuriame vaidino 7 mokiniai. Šiemet pasirinktas sudėtingesnis kelias.
Buhalterės – ekonomistės specialybę įgijusi bendruomenės pirmininkė Lina Šavčenko sako, jog statydama spektaklį su mokiniais labiausiai išgyvenanti, kad vaikai nepamirštų žodžių. Dirbdama su suagusiais žmonėmis labiausiai bijo, kad jie neįsižeistų dėl kokios nors pastabos.
Renginiai sau
Bendruomenės pirmininkė sako suprantanti, jog tokiomis aplinkybėmis, kokios yra šiuo metu kaime, neįmanoma surengti aukšto meninio lygio koncertų ar spektaklių. Tačiau tai vistiek yra šventė, džiugesys, kai savo kaimynams vaidina to paties kaimo gyventojai. Galiausiai tai ir žmonių užimtumas.
Vyksta nemažai tradicinių renginių: Senųjų Metų palydos, Žuvies šventė, Atvelykis ir kt.
L. Šavčenko tvirtina, jog tai nėra jos vienos nuopelnas. Reikia, kad to norėtų patys gyventojai. Be to, bendruomenėje yra 24 nariai, kurių dauguma aktyvūs, mielai prisideda organizuojant renginius.
Galiausiai renginiai neįvyktų, jeigu nebūtų rėmėjų. „Pašiaušėlės“ bendruomenė visuomet sulaukia pagalbos iš „Akmentos“ bendrovės savininko Gintaro Čyvo, „Žemilos“ bendrovės vadovo Remigijaus Milašiaus, „Lugantos“ bendrovės.
Padeda ir sutarimas su Šiaulių rajono Bazilionų kultūros namų, vaikų darželio darbuotojomis. Pašiaušė – prie Kelmės ir Šiaulių rajonų ribos, Bazilionai – taip pat. Paribio gyvenvietės nesiskirsto rajonais. Šiauliečiai kelmiškių spektakliui paskolino tautinių drabužių.
Rėmėjų ir pačių Pašiaušės gyventojų bei bendruomenės pirmininkės Linos Šavčenko dėka Pašiaušėje atšvito teatras.
„Noriu tik vieno, kad puikiai sutvarkyti, renovuoti bendruomenės namai būtų atviri visiems, kad kiekvienas čia jaustųsi gerai, kad būtume vieni kitiems reikalingi“, – tvirtina ponia Lina.
Tuo pačiu Pašiaušėje tarsi puoselėjamos senosios tradicijos. Dar 1958 metais atidarius kultūros namus ir iš lentų sukalus išardomą sceną vykdavo vaidinimai. Dar anksčiau buvo pradėti rodyti kino filmai.
Kultūra iš Pašiaušės sklido ir senaisiais laikais. Čia veikė viena iš dvidešimties Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kolegijų. Į gyvenvietę kaip į retą Lietuvos miestelį sueina net 7 keliai – svarbios jungtys su Pikeliške, Gordais, Elbarais, Mielaičiais, Bazilionais, Kiaunoriais, Tytuvėnais Šiluva, Bubiais, Pakape ir Rėkyva.
Autorės nuotr.
Savo dialogą repetuoja komedijos „Paskubėjo“ veikėjos motina – Janina Zdanienė (dešinėje) ir kaimo gandonešė Barbora – Laima Razminienė.
Scena iš komedijos „Paskubėjo“. Trūksta tik dviejų komedijos veikėjų.
Režisierės vaidmens ėmėsi kaimo bendruomenės pirmininkė Lina Šavčenko.