
Naujausios
Apskritis praryja rajono medicinos įstaigas
Buvęs Pagryžuvio dvaras, kuriame šiuo metu yra Aukštelkės globos namų padalinys ir Pavainiškio dvaras, kuriame įsikūrusi Šaukėnų ligoninė, netolimoje ateityje ištuštės. Įstaigas ketinama naikinti. Rajone padaugės bedarbių, kurių jau ir taip daug. Bet liks tušti dvarai, kuriuos jau kuriami planai parduoti.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Darbuotojams gresia emigracija
Į redakciją paskambino Aukštelkės pensionato Pagryžuvio filialo darbuotojai. Jie sunerimę, nes išgirdo kalbas, kad bus uždaromas Pagryžuvyje esantis filialas. Jame globojama 40 psichikos negalią turinčių žmonių, dirba apie 20 darbuotojų.
Darbuotojai baiminasi, kad netrukus gaus lapelius, informuojančius apie atleidimą iš darbo. Tai davusi suprasti Aukštelkės globos namų direktorė.
„Gal dar galima sustabdyti tą procesą? – klausė darbuotojai. – Kaip išmaitinsime savo šeimas, kai neliks darbo? Gresia emigracija.“
Pagryžuviškiams kelia nuostabą ir tai, kad dvaro pastatas sutvarkytas, pritaikytas ligoniams su psichikos negalia. Kam reikėjo „kišti“ tiek daug lėšų, jeigu įstaigą planuota uždaryti?“
„O gal kam nors jau vėl prireikė dvaro pastato? – svarsto. – Juk jau ne pirmą kartą padalinį ketinama uždaryti. Anksčiau motyvuota, kad daug lėšų reikėtų sutvarkyti visą pastatą, kuriuo nesinaudoja globos namai. Paskui kaltintas sugriuvęs liftas, virtuvė ir kitos sąlygos.“
Darbuotojai vis atlaikydavo atakas. Dabar taip pat tikėjosi, kad į Kelmės rajoną atvykęs socialinės apsaugos ministras Linas Kukuraitis užsuks, bent pusvalandį paklausys darbuotojų godų, tačiau jis, pasak darbuotojų užsuko tik į kiemą, kažką pasiėmė, darbuotojai mano, jog pastato nuotraukas. Į pastato vidų net nėjo.
Brangi eksploatacija
Kelmės ir Šiaulių rajonuose išrinktas Seimo narys Juozas Rimkus redakcijos paklaustas apie situaciją, paaiškino, jog visame didžiuliame Pagryžuvio dvaro pastate gyvena tik 40 globotinių. Valomas ir šildomas plotas – labai didelis. Lubos – aukštos, apie 4 metrai.
Palyginus su kituose rajonuose esančiomis tokio tipo globos įstaigomis, paaiškėjo, jog jų eksploatacija tris kartus pigesnė negu Pagryžuvio padalinio. Todėl tikslinga jį uždaryti, nors konkrečių sprendimų dar nėra.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija derino klausimą su Savivaldybės administracija. Siūloma Kelmėje nupirkti porą namų ir apgyvendinti juose apie 20 globotinių. Kitus būtų galima perkelti į Aukštelkės pensionatą, nes ten yra laisvų patalpų.
Namai jau nusižiūrėti, vienas labai geros būklės – nereikėtų nė remontuoti, kitam reikėtų remonto. Tačiau investicijos, palyginus su šiandieninėmis eksploatacijos išlaidomis atsipirktų per metus. Dalis neįgaliųjų Kelmėje paliekami, kad bent dalis darbuotojų neprarastų darbo vietų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikisi, jog vėliau šias patalpas administruotų ir globos įstaigą savo žinion perimtų rajono savivaldybė.
Tačiau rajono mero pavaduotojas Izidorius Šimkus sako, jog iniciatyvos perimti globos namus Savivaldybė nerodys. Juolab, kad dar negavo jokio oficialaus rašto. Viskas tik kalbų lygyje.
Specialistams kyla abejonių, ar kaimo teritorijoje gyvenę psichinės negalios žmonės adaptuosis mieste. Kaip juos priims kaimynai? Juk namai Kelmėje vienas šalia kito. Ar pavojaus ligoniams nekels judrios miesto gatvės ir transportas? Kiek kainuos administravimas, kai neįgalieji gyvens dviejuose atskiruose namuose?
Naikinama ir Šaukėnų ligoninė
Nedarbas gresia ir Šiaulių respublikinės ligoninės Psichiatrijos klinikos Šaukėnų padalinio darbuotojams, kurių apie 40.
Šaukėnų bendruomenė ir seniūnas kreipėsi į rajono merą dėl nuo 1942 metų gyvuojančios Šaukėnų ligoninės likimo.
Iš pradžių tai buvo bendrojo profilio ligoninė su vaikų, chirurgijos, vidaus ligų, akušerijos skyriais. Vėliau ligoninė pakeitė profilį – tapo tuberkuliozės ligonine. 1984 metais buvo tapusi Respublikine Šaukėnų psichiatrijos ligonine. Buvo savarankiška ir dirbo pelningai. Iš Europos projektų lėšų renovuota didžioji dalis ligoninės pastatų.
Kaip teigia šaukėniškiai, 2012 metais Šaukėnų ligoninė prijungta prie Šiaulių respublikinės ligoninės, tapo Psichiatrijos klinikos padaliniu, nors dirbo be įsiskolinimų, į Šiaulių ligoninės biudžetą įnešė 300 tūkstančių litų. Rengtas naujas projektas, kad gavus paramą būtų galima suremontuoti gydomojo korpuso ir valgyklos patalpas.
Deja, po Sveikatos ministerijos ir Šiaulių ligoninės vadovų vizito Šaukėnų gerontopsichiatrijos skyrių nuspręsta uždaryti. O čia gydomus ligonius perkelti į Šiaulių ligoninės Psichiatrijos kliniką.
Reforma įvyks jau greitai – šių metų rugsėjo pirmąją. Motyvas – nelabai svarus, Šaukėnuose turėtų dirbti 4 gydytojai psichiatrai, tačiau niekas nenori važinėti į miestelį.
Pasak Kelmės rajono vicemero Izidoriaus Šimkaus, reformos autoriai, pažadėjo, jog darbuotojai galės važinėti dirbti į Šiaulius. „Bet kiek jų važinės? Daugiausiai dešimt iš 40“, – svarstė vicemeras.
Dvarai bus parduodami?
Kas bus su pastatais? Pagryžuvio dvaro pastatas įtrauktas į Kultūros paveldo vertybių sąrašą. Ar įdomios architektūros pastato, suremontuoto Europos ir valstybės lėšomis lauks Beržėnų dvaro likimas? O gal jis bus kaip ir daug kas mūsų valstybėje mikliai parduotas už simbolinę sumą.
Šaukėnų ligoninės patalpose siūloma įkurti gerontologijos centrą. Ligoninės patalpas būtų galima perduoti Kelmės ligoninei. Centre galėtų būti slaugomi seneliai, turintys psichikos sutrikimų. Juolab, kad rajono senelių globos namuose labai trūksta vietų, o Šaukėnų ligoninės patalpos iš karto tiktų globos įstaigai.
Nuspręsta atlikti skaičiavimus, kuri našta bus lengvesnė rajono biudžetui. Ar į rajono globos įstaigas netelpančius žmones pigiau vežti į kitų rajonų globos įstaigas ir už juos mokėti, ar patiems įkurti dar vieną įstaigą ir priimti žmones ne tik iš savo, bet ir iš kitų rajonų.
Šį pasiūlymą pateikusių rajono Tarybos opozicijos atstovų duomenimis, už kitų rajonų globos įstaigose apgyvendintus senelius iš biudžeto per metus sumokama apie 200 tūkstančių eurų.
Tačiau savivaldybės vadovai abejoja, ar dar vieni socialinės globos namai nebus per didelė našta rajono biudžetui. Kai kurie jų mato vienintelę išeitį perduoti buvusio dvaro pastatą Turto fondui.
Rajono vicemeras Izidorius Šimkus tvirtina, jog sprendimas, ką daryti su Šaukėnų ligoninės pastatu, kol kas taip pat nepriimtas. Gali būti, jog jis bus atiduotas Sveikatos apsaugos ministerijai. „Kam savivaldybės vadovams sukti galvą, kur jį panaudoti, kam saugoti nuo vandalų?“
Autorės nuotr.
Prieš keletą metų sutvarkius Pagryžuvio dvaro fasadą, pritaikius patalpas neįgaliesiems, dabar svarstoma, kad tokias patalpas išlaikyti brangu.
Seimo narys Juozas Rimkus sako, jog šalyje daug neūkiškumo pavyzdžių. Bandoma šias problemas spręsti.
Kelmės rajone labai daug senų žmonių. Globos įstaigų poreikis – didžiulis. Tačiau rajono vadovai baiminasi, jog viename iš ištuštėjusių dvarų įsteigus dar vieną socialinės globos įstaigą, rajono biudžetas gali nepatempti naštos.
Šaukėnų seniūnas Algimantas Šukys, palaikydamas bendruomenę, bijančią prarasti 40 darbo vietų, kai uždarys čia esantį gerontopsichiatrijos skyrių, parašė raštą rajono vadovams. Tačiau jie abejoja, ar galėtų turėti įtakos Šiaulių ligoninės ir ministerijos sprendimams.