
Naujausios
D. Henke: širdyje mes visi – lietuviai
Vilniuje posėdžiavo Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) komisija. Apie išeivijos problemas ir viltis, pilietybės klausimą, užsienio lietuvių skirtumus ir ypatingą jų santykį pokalbis su Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininke Dalia Henke.
– Kokiais lūkesčiais šiuo metu gyvena pasaulio lietuviai, kuo džiaugiatės ir dėl ko nerimaujate?
– Džiaugiamės tuo, kad plečiamės. Dabar PLB jungia bendruomenes 44-iose šalyse, aišku, kai kurios naujos, mažos, bet jos yra po mūsų vienu, pavadinkime, garbingu skėčiu. Mes esame didelė šeima visame pasaulyje. Iššūkiai tokie, kad keičiantis pasauliui ir Europai, bendruomenės turi atsinaujinti, pritraukti naujų narių, ir kartu išteklių. Kalbant apie Jungtinės Karalystės lietuvius, jiems kyla nerimas, kaip bus toliau, po „Brexit“, karalystei pasitraukus iš Europos Sąjungos, čia atsiranda nesaugumo jausmas ir nežinomybė. Laukia rinkimai ir Prancūzijoje, ten irgi gyvena lietuviai, kurie pripratę prie demokratijos.
– Kas skiria pasaulio lietuvių bendruomenes ir kas vienija?
– Lietuviai labai skiriasi, mūsų mentalitetas, aplinka, kurioje augome, brendome. Vadinamoji DP karta ir jų vaikai – tai buvo kažkada po Pirmojo pasaulinio karo išvažiavusieji. Jie kūrė fondus lietuvybei, statė bažnyčias ir lietuvių kultūros centrus. Amerikos stipri, didinga bendruomenė. Pietų Amerikoje stovi lietuvių pastatytos bažnyčios. O „naujoji banga“ emigrantų neturi tų tradicijų šelpti, remti visuomeninę veiklą, finansuoti ją, kad ir po dolerį. Be to, toji „trečioji banga“, kuri aktyvi Jungtinėje Karalystėje, kaip bendruomenė yra iš daugelio skirtingų organizacijų. Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenė bando jas sujungti, kas būtų logiška, bet, aišku, esama skirtingų poreikių. Trūksta mums vienybės ir ten. Europa, Šiaurės ir Pietų Amerikos, Australija ir Rusija (Azija) – visos bendruomenės turi skirtingų iššūkių ir problemų, bet mus vienija PLB, kuri sprendžia mūsų visų bendras problemas.
– Kokios didžiausios užsienio lietuvių kliūtys išsaugoti kalbą, lietuvio tapatybę?
– Didžiausias iššūkis – išlaikyti kalbą vaikams dvikalbėse šeimose, kai vaikai auga, sakykime, vokiečio ir lietuvės šeimoje. Mes, mamos, kuriame šeštadienines mokyklėles vaikams, kad jie mokytųsi kalbos, kad pažintų tradicijas. Pati taip dariau turėdama dabar jau du vaikus. Ir man pačiai nelengva išsaugoti kalbą. 25 metus gyvenu Vokietijoje, prisipažįstu: jaučiu, kad kalba skursta, bet gelbėjuosi skaitydama vieną vokišką ir vieną lietuvišką knygą, ir taip nuosekliai. Taigi, ar tapatybės išlaikymas valstybės reikalas, ar tik privatus? Tauta išliks, kol kalba išliks. Nors... Galiu pavardyti daug pavyzdžių: Amerikos šauliai lietuviškai nešneka, bet jie širdy – tokie lietuviai! O Pietų Amerikoje yra žmonių, kurie neturi kraujo ryšio, bet puikiai moka lietuvių kalbą. Vienas trečios kartos botanikas kalba angliškai, bet skraido į Lietuvą, prisirinko nuo Stelmužės ąžuolo gilių ir dabar ąžuolas auga prie Lietuvos ambasados Vašingtone. Fenomenalių istorijų yra.
– Atrodo, kad mažai žinome vieni apie kitus.
– Nes nesidomime. Kad vaikai pamiltų tėvų ir senelių žemę – tai išskirtinis dalykas. O mes tą sugebame. Retai apie vokiečius tai girdžiu, pavyzdžiui, kad vokietis, išvažiavęs į Argentiną, dar jaustųsi antros ar trečios kartos vokiečiu. Bet lietuvių fenomenų tokių atsiranda, gal jie neturi paso, gal nelabai gerai lietuviškai šneka, bet jie – lietuviai.
– Kuo Pasaulio lietuvių bendruomenė naudinga išeiviams ir kartu – Lietuvoje gyvenantiems žmonėms?
– Mes esame išeivijos balsas. Tokia organizacija, junginys, kaip PLB, yra galimybė kalbėti visų vardu: nesvarbu, kur gyventum. Valdybos nariai lankomės vieni pas kitus, surenkame informaciją, atvežame ją. Netgi yra tikslas, kad bendruomenės vienos su kitomis bendrautų (pavyzdžiui, Vokietijos ir Liuksemburgo lietuviai), bet visada su žvilgsniu į Lietuvą. Kažkada buvo tikslas atkurti Lietuvą, jis pasiektas, tačiau dabar – tikslas ją stiprinti. Mes ne tik atvežame savo pinigų, bet ir žinių, pritraukiame savo kolegų, sakykime, vokiečių turistų atsivežame, garsiname Lietuvos vardą Vokietijoje. Žinoma, tai savanoriška veikla, tiesiog „vardan tos“, vien dėl to, kad tu esi lietuvis, didžiuojiesi tuo.
Tai sunku suprasti, kai Lietuvoje gyveni. Greičiausiai, kad galėtum mylėti Lietuvą ir puoselėti tradicijas, turi pats išvažiuoti: kad turėtum tą kitokį meilės ryšį. Nes kai esi čia, viskas yra savaime aišku, tai – duotybė.
Neraginu dabar visų išvažiuoti, bet raginu suprasti išvažiavusiuosius, kad tai yra potencialas ir turtas tautos, nes ten yra ir kontaktai, ir finansai, mūsų šaukliai, ir galų gale, – gynėjai. Juk 1991 m. sausio 13-ąją Lietuvos DP išeivių karta stovėjo su plakatais Berlyne ir Vašingtone gindama Lietuvą.
– Požiūris į emigrantus Lietuvoje. Padeda jis ar trukdo išvykusiems, norintiems grįžti į Tėvynę piliečiams? Kokios pagalbos jūs tikitės iš Lietuvos valstybės ir žmonių?
– Pradėkime nuo savęs: kaip kalbėsime apie brolius ir seseris, kurie šiuo metu gyvena ne Lietuvoje, tokia bus ir jų – didesnė ar mažesnė – motyvacija grįžti. Kartais pasigendu supratimo iš mūsų tautiečių lietuvių, kad išeiviai yra pridėtinė vertė, kad po visą pasaulį išsibarstę lietuviai garsina šalį, skatina investicijas, darbo vietų skaičiaus augimą. Ir politikų retorikoje turėtų būti daugiau pozityvumo kalbant apie tautiečius. Nes, jeigu kalbėtume apie viešąją erdvę: skaitai žiniasklaidą ir klausi savęs „ar čia tikrai ta Lietuva, į kurią norėčiau grįžti?“ Pasigendu teigiamos nuomonės, gerų istorijų, o Lietuva pilna jų.
Neatskleidžiame gražios Lietuvos ir tiesiog to, kas iš tikrųjų esame. O po to sukiršinama tauta, kaip, pavyzdžiui, pilietybės klausimu. Pilietybės diskusijos klausimu nukrypome nuo esmės. Nekalbama apie Lietuvos Konstituciją, pilietybės įstatymus, diskutuojama, kam išvis reikia tos pilietybės. Tačiau žmonės kalba apie dvigubą pilietybę. O mes tai vadiname pilietybės išlaikymu, ką tu su gimimu ir gavai.
– Europos Sąjungos politinių permainų kontekste (minėtasis „Brexit"), pilietybės išsaugojimo klausimas turbūt tampa ypač aktualus, nes dalis išeivių gali apsispręsti atsisakyti Lietuvos paso. Kodėl tai turėtų rūpėti Lietuvai?
– Pasakysiu pragmatiškai: tuščių vietų nebūna. Jeigu savavališkai atsisakome savo piliečių, o „Brexit“ atveju tai greičiausiai ir atsitiks, – bent 50 tūkstančių lietuvių pasiims Didžiosios Britanijos pilietybę, bet neturės teisės išlaikyti Lietuvos pilietybės – tai tada Lietuvai reikia labai rimtai susimąstyti, kas imigruos ir kas tą ekonomiką vystys: pradedant darbo jėga, mokesčiais, pensijų sistema. Tuomet reikės grįžti prie to paties klausimo, bet tada jau bus kalbama ne apie prigimtinę teisę ar pilietybės išlaikymą, o apie dvigubą pilietybę plačiąja prasme.
Manau, kad kiekvienas pilietis bus reikalingas Lietuvai, nes čia gimęs. Nesvarbu, kur jis gyvena – Čikagoje, Melburne ar Niujorke – duokime jam galimybę, jeigu jis nori išlaikyti pilietybę su tikslu, kad kada nors pasinaudos teise ir grįš, parveš savo pensiją, – tai yra praktinis, ekonominis dalykas. Valstybei reikia piliečių, tautiečių.
– Referendumo dėl pilietybės idėją tebevertinate skeptiškai?
– Drįstu teigti, kad tauta klaidinama, kiršinama, nes yra Konstitucijoje palikta erdvė atskiriems atvejams, tiesiog juos reikia atitinkamai suformuluoti. Pirmas žingsnis – Pilietybės įstatymas. Nes referendumas – skęstančiajam šiaudas. Mes apie tai dabar nešnekame. Referendumo reikalavimų įgyvendinti neįmanoma, kad ir kokios trukmės balsavimas būtų. Tai ne mūsų kaprizas, tiesiog tai yra blefas, tai žaidimas emocijomis.
– Nors išvykusiųjų iš Lietuvos – šimtai tūkstančių, rinkimuose balsuoja vos keliolika tūkstančių. Ar nesama savotiško užburto rato: išeiviai neaktyviai balsuoja, nes neturi savo atskiros rinkimų apygardos, o apygardos neturi, kadangi nevaikšto į rinkimus?
– Turiu pasakyti, kad ne visi turi balsavimo teisę. Vyriausiosios rinkimų komisijos skaičiais, oficialiai užsienyje gyvena 301 tūkstantis balsavimo teisę turinčių lietuvių. Tai yra palyginti nedidelis skaičius, bet apygardomis skaičiuojant išeitų dešimt apygardų. Gerai, padarykime vieną apygardą užsienio lietuviams ir kartu elektroninį – saugų, anoniminį – balsavimą, tai tikrai suteiktų mūsų piliečiams didesnę galimybę. Nes, žiūrėkite, Vokietijoje: fiziškai gali balsuoti Berlyne (bet iš Miuncheno 800 km niekas neatvažiuos), galima balsuoti paštu, bet reikia suderinti visas datas, nes per vėlai atsiunčia dokumentus.
Reikia ir platesnę informacinę kampaniją užtikrinti, ir politikų domėjimąsi užsienyje gyvenančiais lietuviais, nes jis gana menkas. Buvo pirmas kartas istorijoje, kai politikai prieš 2016 m. Seimo rinkimus lankėsi bendruomenėse: buvo penkiose šalyse politiniai debatai. Kalbant apie 2019 m. rinkimus, vis dėlto reiktų susitvarkyti, kad piliečiai galėtų pasinaudoti balsavimo teise.
-- Nemažėjant emigracijos iš Lietuvos mastams turbūt augs ir PLB svarba. Ar tuo vertėtų džiaugtis, ar kaip tik – liūdėti?
– Čia yra dvi pusės... Būtinai reikia džiaugtis. Nes kas yra Pasaulio lietuvių bendruomenė? 1949 metais iš Vyriausiojo Lietuvos Išlaisvinimo Komiteto susikūrė idėja ir chartija ginti, laisvinti Lietuvą ir išlikti lietuviais. Tą misiją ir turime. Kultūra, švietimas, Lietuvos vardo garsinimas, pagalba jai – tai yra mūsų didžiausi uždaviniai, ir jie nesikeičia nuo 1949 metų. Tiktai, aišku, Lietuva keičiasi – gal jau nebereikia jos ginti... O gal – žiūrint į Rytus – vis dėlto dar reikia ginti Lietuvą, bet kitokia forma?
– Jau antrus metus esate PLB pirmininkė. Kokių tikslų dar norite pasiekti ir kas jus motyvuoja darbuotis bendruomenės labui?
– 2015 metais gavau ir garbę, ir atsakomybę. Nuo 2003 metų kaupiu patirtį PLB valdyboje, o pakviesta kolegų ir palaikyta, išdrįsau užpernai žengti tą žingsnį, išmėginti jėgas. Bandysiu su tuo pasitikėjimu ir palaikymu sėkmingai dirbti iki 2018 metų, kai bus kviečiamas jubiliejinis PLB Seimas (60 metų po pirmojo Seimo).
Mūsų darbas dabar pagrįstas visuomenine veikla, anksčiau tam buvo skirtas fondas, tad opi yra išteklių problema. Kadangi jokia elektroninė sistema nepakeis gyvo bendravimo, vadinasi, reikia keliauti po pasaulį, be to, turime radijo laidų, žurnalą „Pasaulio lietuvis“, jis išlaikomas iš aukų, o turėti leidinį šiais laikais – prabanga. Be minėtų finansavimo klausimų, tampa aktualus ir išeivių kartų pasikeitimas. Taip pat norisi išlaikyti Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovybę, džiaugiamės, kad Seimo rūmuose turime savo atstovybę, biurą.
Visa tai yra iššūkiai, bet manau, kad jeigu tokio junginio, kaip Pasaulio lietuvių bendruomenė, šiuo metu nebūtų, tai jis vis tiek būtų sukurtas dabar – tų pačių lietuvių, kurie, jau trečdalis tautos, gyvena nebe Lietuvoje. Gal būtų kitaip pavadintas, tačiau vis vien atsirastų.
Kalbėjosi „Eltos“ korespondentas Vytautas Budzinauskas
Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.
Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke: Jeigu savavališkai atsisakome savo piliečių, o „Brexit“ atveju tai greičiausiai ir atsitiks, – bent 50 tūkstančių lietuvių pasiims Didžiosios Britanijos pilietybę, bet neturės teisės išlaikyti Lietuvos pilietybės – tai tada Lietuvai reikia labai rimtai susimąstyti, kas imigruos ir kas tą ekonomiką vystys: pradedant darbo jėga, mokesčiais, pensijų sistema.