Pakruojo ligoninėje dažniau gydomi kaimo vaikai

Pakruojo ligoninėje dažniau gydomi kaimo vaikai

Pak­ruo­jo li­go­ni­nė­je daž­niau gy­do­mi kai­mo vai­kai

Vai­kų li­gų sky­rių už­da­ri­nė­ji­mo va­jus ma­žuo­se ra­jo­nuo­se – skau­di rykš­tė ne li­go­ni­nėms, o ser­gan­tiems vai­kams iš ne­pa­si­tu­rin­čių bei so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų. To­kių šei­mų dau­giau­sia kai­muo­se. Ta­čiau te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos va­do­vai tei­gia, kad šie sky­riai ra­jo­nų li­go­ni­nė­se yra nuo­sto­lin­gi, vai­kus ge­riau gy­dy­ti na­muo­se ar­ba vež­ti į Šiau­lius.

Ja­ni­na VAN­SAUS­KIE­NĖ

pakruojis@skrastas.lt

Li­go­ni­nė­je ir su sveiks­tan­čiu vai­ku

Vai­kų li­gų sky­riu­je su dviem sa­vo ser­gan­čiais ma­ža­me­čiais mo­te­ris iš Lin­ku­vos se­niū­ni­jos. Ma­ža­sis, ku­riam vie­ne­ri me­tai, ser­ga plau­čių už­de­gi­mu. Vy­res­nis – dve­jų me­tų – čia gy­do­mas dėl bron­chi­to.

Sky­riaus ve­dė­ja Lai­ma Gu­die­nė pri­pa­žįs­ta, kad bron­chi­tu ser­gan­čio vai­ko gy­dy­mas ga­lė­tų bū­ti tę­sia­mas na­muo­se, ta­čiau ga­li­my­bių tam šei­ma ne­tu­ri – nė­ra kam jo na­muo­se pri­žiū­rė­ti. To­dėl vai­kas kol kas pa­lie­ka­mas li­go­ni­nė­je su ma­ma ir ser­gan­čiu sa­vo bro­liu­ku. Tai dar la­biau pa­di­dins vai­kų, šia­me sky­riu­je gu­lin­čių su ne­sun­kio­mis kvė­pa­vi­mo or­ga­nų li­go­mis, sta­tis­ti­ką.

Gy­dy­to­ja ne­sle­pia, kad siun­čiant ma­ža­me­čius gy­dy­ti na­muo­se, ne­re­tai ten­ka ver­tin­ti ga­li­mas grės­mes: ar pa­blo­gė­jus vai­ko svei­ka­tos būk­lei bus kvie­čia­ma grei­to­ji pa­gal­ba, ar ne­kils ser­gan­čio vai­ko svei­ka­tai pa­vo­jų dėl men­kos prie­žiū­ros.

Li­go­ni­nės sta­tis­ti­ka ro­do, kad per­nai Vai­kų li­gų sky­riu­je daž­niau­siai gy­dy­tos su kvė­pa­vi­mo or­ga­nų ar pa­na­šiais su­si­rgi­mais su­si­ju­sios li­gos. Per me­tus fik­suo­ta 679 hos­pi­ta­li­za­ci­jos at­ve­jai. Li­go­nio ste­bė­ji­mo pa­slau­ga, trun­kan­ti nuo 4 iki 24 va­lan­dų, teik­ta 144 kar­tus.

Kai­mo vai­kai su­da­rė dau­giau nei pu­sę vi­sų šia­me sky­riu­je gu­lė­ju­sių li­go­niu­kų.

Li­go­nių ka­sos skai­čiuo­ja ki­taip

„Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos duo­me­ni­mis Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bė­je 2016 me­tais gy­ve­no 3194 vai­kai. Sta­cio­na­ri­nė­se įstai­go­se ( ne tik Pak­ruo­jo – red. pa­st.) pa­kruo­jiš­kiai vai­kai bu­vo gy­do­mi daž­niau­siai iš vi­sų Šiau­lių ir Tel­šių ap­skri­ties ra­jo­nų (1124 )– ko­ne dvi­gu­bai daž­niau, ne­gu ak­me­niš­kiai ar jo­niš­kie­čiai, be­veik tri­gu­bai ne­gu ma­žei­kiš­kiai. Pa­gal at­ve­jų skai­čių išei­na, kad net 36 pro­c. vi­sų Pak­ruo­jo vai­kų kas­met gy­do­si li­go­ni­nė­je“, – kons­ta­tuo­ja Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka.

Di­rek­to­rius pa­ste­bi, kad pa­gal at­ski­rus su­si­rgi­mus, pa­kruo­jie­čiai vai­kai dėl vi­ru­si­nių in­fek­ci­jų bei virš­ki­ni­mo li­gų de­šim­ti­mis kar­tų daž­niau gy­dy­ti ra­jo­no li­go­ni­nė­je, ne­gu ki­tų sa­vi­val­dy­bių vai­kai.

„Be jo­kios abe­jo­nės, da­lis vai­kų pa­pras­čiau­siai šio­je li­go­ni­nė­je gau­na so­cia­li­nes pa­slau­gas. Ta­čiau tai ne­ga­li bū­ti ap­mo­ka­ma iš svei­ka­tos drau­di­mo fon­do. Pap­ras­tai to­kiems at­ve­jams yra or­ga­ni­zuo­ja­mos glo­bos lo­vos, ku­rios fi­nan­suo­ja­mos iš sa­vi­val­dy­bės“, – tei­gia di­rek­to­rius.

VŠĮ Pak­ruo­jo li­go­ni­nė su ra­jo­no Sa­vi­val­dy­be dėl glo­bos lo­vų vai­kams jau ke­le­tą pa­sta­rų­jų me­tų su­da­ro su­tar­tis, to­dėl šie vai­kai ne­pa­ten­ka į gy­dy­mų li­go­ni­nė­je skai­čių, už juos mo­ka sa­vi­val­dy­bė.

Už skai­čių – vai­kų svei­ka­ta

Li­go­ni­nės di­rek­to­rius Vy­gan­tas Su­da­ris sa­ko, jog ra­jo­no gy­dy­to­jų siun­ti­mu ki­to­se ša­lies li­go­ni­nė­se gy­dė­si tik vie­ne­tai vai­kų.

„Ku­rią li­go­ni­nę pa­si­ren­ka šei­mos gy­dy­to­jo siun­čia­mo vai­ko tė­vai, mes kont­ro­liuo­ti ne­ga­li­me. Nes li­go­nis tu­ri tei­sę lais­vai rink­tis gy­dy­mo įstai­gą“, – ar­gu­men­tus, kad per daug vai­kų iš Pak­ruo­jo ra­jo­no iš­ve­ža­ma gy­dy­ti į ki­tas li­go­ni­nes, at­re­mia V.Su­da­ris.

Gy­dy­to­ja L.Gu­die­nė tvir­ti­na, kad li­go­ni­nė­je gy­do­ma dau­giau kai­mo vai­kų dėl to, jog na­muo­se tiems vai­kams ne vi­sa­da už­tik­ri­na­ma ser­gan­čio­jo prie­žiū­ra.

„Gy­dy­to­jai ne­tu­ri ga­li­my­bių ser­gan­čių vai­kų lan­ky­ti na­muo­se, – pri­pa­žįs­ta gy­dy­to­ja L. Gu­die­nė. – Kai ku­rio­se ra­jo­no am­bu­la­to­ri­jo­se, kur šei­mos gy­dy­to­jai at­va­žiuo­ja kar­tą ar du per sa­vai­tę, ser­gan­tį nuo­ša­laus kai­mo vai­ką pa­lik­ti sa­vait­ga­liui na­muo­se yra ri­zi­kin­ga. O jei šei­mos gy­dy­to­jas dar dir­ba po­lik­li­ni­ko­je, kur ir­gi li­go­nių ei­lės? No­rė­da­mas lan­ky­ti sa­vo li­go­nius, ku­rių vie­nas gal Žei­me­ly­je, ki­tas – ki­ta­me ra­jo­no ga­le, gy­dy­to­jas pri­va­lė­tų iš­vyk­ti vi­sai die­nai, pa­lik­ti po­lik­li­ni­ko­je jo lau­kian­čius. To da­ry­ti tie­siog fi­ziš­kai ne­ga­li­me“, – sa­kė gy­dy­to­ja.

L.Gu­die­nė pa­brė­žia, kad jai svar­biau yra vai­kų svei­ka­ta, o ne li­go­nių ka­sų skai­čiuo­ja­mi pi­ni­gai.

„Jei ser­gan­čiam vai­kui neuž­tik­ri­na­mas gy­dy­mas, jei jis ati­duo­da­mas ne­tu­rin­tiems už ką nu­pirk­ti vais­tų tė­vams, ar tai nė­ra smur­tas prieš vai­ką“, – re­to­riš­kai klau­sia V. Su­da­ris.

„Kaip ša­kė­mis per van­de­nį“

Ro­za­li­mo am­bu­la­to­ri­jo­je šei­mos gy­dy­to­ja dir­ban­ti Vir­gi­ni­ja Kaz­laus­kie­nė įsi­ti­ki­nu­si, kad li­go­nio so­cia­li­nes pro­ble­mas at­skir­ti nuo jo svei­ka­tos ir gy­dy­mo rea­lia­me gy­ve­ni­me yra be­veik neį­ma­no­ma.

„Jei skur­džiai gy­ve­nan­čios šei­mos kai­mo vai­kas ne­gaus jam pa­skir­tų vais­tų, nes tė­vai ne­tu­ri pi­ni­gų jų nu­pirk­ti, ne­tu­ri trans­por­to nu­va­žiuo­ti jų par­si­vež­ti, tai apie ko­kį vai­ko gy­dy­mą to­kio­je šei­mo­je ga­li­ma kal­bė­ti? O skur­džiai gy­ve­nan­čio­se ir ri­zi­kos šei­mo­se dau­giau vai­kų, silp­nes­nė jų imu­ni­nė sis­te­ma, jie daž­niau ir ser­ga“, – il­ga­me­tės pra­kti­kos pa­ste­bė­ji­mais da­li­ja­si gy­dy­to­ja.

„Ga­li­ma geo­met­ri­ne pro­gre­si­ja di­din­ti se­niū­ni­jo­se so­cia­li­nių dar­buo­to­jų skai­čių, bet, jei jie ne­tu­ri kuo va­ži­nė­ti į ri­zi­kos šei­mas, pa­dė­ti skurs­tan­čių šei­mų vai­kams, tai vi­si mi­nist­rų raš­tai ir įsa­ky­mai – kaip ša­kė­mis per van­de­nį“, – sa­kė gy­dy­to­ja.

Au­to­rės nuo­tr.

Vai­kų li­gų sky­riu­je mo­te­ris iš kai­mo su dviem ser­gan­čiais vai­kas. Vy­res­ny­sis ga­lė­tų bū­ti gy­do­mas na­muo­se, bet ten nė­ra kam jo pri­žiū­rė­ti.

Pak­ruo­jo li­go­ni­nės di­rek­to­rius Vy­gan­tas Su­da­ris ma­no, kad vai­ko siun­ti­mas gy­dy­tis na­muo­se, ži­nant, kad tė­vai ne­tu­ri pi­ni­gų nu­pirk­ti jam vais­tų, pri­lygs­ta smur­tui prieš ser­gan­tį vai­ką.

Vai­kų li­gų sky­riaus ve­dė­ja Lai­ma Gu­die­nė sa­ko, kad Hi­pok­ra­to prie­sai­ka ją įpa­rei­go­ja gy­dy­ti, o ne skai­čiuo­ti li­go­nių ka­sų pi­ni­gus.

Li­go­nių ka­sų sta­tis­ti­niais duo­me­ni­mis, Pak­ruo­jo ra­jo­ne per daž­nai ir per daug vai­kų gy­do­ma li­go­ni­nė­se.