
Naujausios
Norima išsaugoti unikalų botanikos sodą
Nyksta šviesaus atminimo Antano Čiapo sukurtas botanikos sodas Naujojoje Akmenėje – vienintelė apskrityje privati dendrologinė kolekcija, valstybės saugomas gamtos objektas.
Akmenės rajono savivaldybėje niekam dėl to galvos neskauda. Grupė aktyvių piliečių ėmė reikalauti savivaldos įsikišti.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Siūlo išnaudoti šansą
Lietuvai pagražinti draugijos aktyvistai, kraštovaizdžio mėgėjai įsitikinę, kad dabar tinkamiausias metas Savivaldybei prisiimti nors dalį atsakomybės. Apie botanikos sodo pardavimą paskelbė savininkas, kuris po A. Čiapo mirties iš paveldėtojų prieš trejus metus sodą yra nupirkęs.
Savivaldybei botanikos sodą įsigyti patarė Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto docentas, vienas iš Lietuvos dendrologų draugijos steigėjų ir buvęs ilgametis jos pirmininkas, Baltijos šalių dendrologų asociacijos ir Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos narys, kelių monografijų autorius Laimutis Januškevičius.
„Tas kampelis teiktų švietėjišką naudą – lankytojai galėtų savo akimis išvysti botanikos įvairovę. Įsteigus medelynėlį, būtų galima čia užaugintais augalais puoselėti rajono kraštovaizdį, o jį projektuotų botanikos sode dirbantis specialistas“, – pasitarime Savivaldybėje kalbėjo specialistas.
L. Januškevičius botanikos sodo klestėjimo laikais buvo suskaičiavęs apie 350 veislių ir rūšių augalų. Tai buvo viena didžiausių Lietuvos dendrologinių kolekcijų.
„Dabar augalų pastebimai sumažėję – kiek konkrečiai, paaiškėtų po inventorizacijos, – teigė L. Januškevičius. – Tačiau bendras vaizdas dar geras ir verta gelbėti. Jei tuo užsiimtų entuziastas, botanikos sodą galima padaryti dar gražesnį, negu jis buvo jo įkūrėjo laikais“.
Mokslininkui oponuota – tai panašu į grįžimą praeitin, į kurią niekada negrįžtama. Ar verta švaistyti rajono biudžeto lėšas?
Neišnaudojo paramos galimybių
Kai 2013-aisiais mirė 86 metų Akmenės rajono garbės pilietis A. Čiapas, Savivaldybė botanikos sodą norėjo perimti nemokamai. Paveldėtojai nesutiko dovanoti, todėl sodą pardavė.
Naujajam šeimininkui rajono valdžia nepadėjo prižiūrėti botanikos sodo. Lietuvai pagražinti draugijos Akmenės skyriaus vadovas Vladas Beniušis apgailestavo, kad Savivaldybės administracijoje nežinoma net tai, kad teisės aktuose numatyta parama vertingų botanikos kolekcijų priežiūrai.
„Kai atnešiau atitinkamus Aplinkos ministro įsakymus, priėmė kaip netikėtą naujieną, nors ji šalies Teisės aktų registre nuo 2000-ųjų metų“, – sakė V. Beniušis.
Pagal dendrologinių kolekcijų nuostatus sodo savininkas gali būti remiamas Aplinkos ministerijos, Savivaldybės lėšomis.
Savivaldybės ekologas Svajūnas Vilkas teisinosi, kad šalies valdžia savivaldybes keiksnoja už veiklų plėtojimą, pataria skatinti jų perdavimą privačiam verslui.
Pasikeitė pozicija
Pasitarime rajono meras Vitalijus Mitrofanovas pareiškė, kad Savivaldybė galėtų nupirkti botanikos sodą, jeigu kas profesonaliai galėtų jį prižiūrėti.
„Savivaldybė tokiam specialistui padėtų, sukurdama jam darbo vietą, savotiškai ją nupirkdama“, – sakė V. Mitrofanovas.
Bet kaip žmonės gali siūlytis, nežinodami apie siūlymą?
„Gal konkursą skelbti – bet kaip jį skelbti, kai dar neturi nuosavybės, o ją įsigyti rizikinga, kai nežinai ar atsiras specialistas, – svarstė meras. – Kai susidaro toks lyg užburtas ratas, belieka asmeniškai ieškoti žmonių, su kuriais galima tartis dėl idėjos ir galimybių“.
Kiek tai truks ir kada bus svarstomi konkretesni sprendimai, pasitarimo dalyviams savivaldybės vadovai nepasakė.
Išskirtinė rajono vieta
Bemaž prieš 50 metų standartiniame kolektyvinių sodų sklype A. Čiapas pradėjo kurti botanikos sodą. Vėliau sodas praplėstas iki 24 arų.
Šeimininkas skaičiavo, kad sode augo daugiau kaip 800 augalų rūšių, porūšių ir atmainų, kurių daugelis – iš tolimų pasaulio kampelių. Ypač vertingomis laikomos 72 rūšys.
Augmenijos grožis dar labiau atsiskleidė tarp A. Čiapo sukurtų kompozicijų iš akmenų, medžio, metalo, stiklo.
A. Čiapo sodas tarybiniais metais tapo išskirtinė vieta ne tik cemento dulkėmis papilkėjusiame mieste, bet ir visame Akmenės rajone.
2000 metais A.Čiapo sodas buvo paskelbtas saugomu gamtos objektu. Sodas buvo įtrauktas ir į tarptautinius turizmo žemėlapius, jis tapo labiausiai lankoma rajono vieta.
Dabar nebelikę buvusių nuorodų, sodas išbrauktas iš lankytinų objektų sąrašo.
Autoriaus nuotr.
Per pastaruosius trejus metus botanikos sodas neteko dalies vertybių, tačiau išlieka patrauklus.
Vienas iš Lietuvos dendrologų draugijos steigėjų ir buvęs ilgametis jos pirmininkas Laimutis Januškevičius (viduryje) aiškino, kodėl Savivaldybė turi rūpintis saugomo gamtos objekto statusą turinčia privačia kolekcija.
Lietuvai pagrąžinti draugijos Akmenės skyriaus vadovas Vladas Beniušis apgailestavo, kad Savivaldybės administracijoje iki šiol nesirūpinta saugomo gamtos objekto gelbėjimu.