Meilės romanai susidėvi greičiausiai

Meilės romanai susidėvi greičiausiai

Mei­lės ro­ma­nai su­si­dė­vi grei­čiau­siai

Ba­lan­dis – pa­sku­ti­nis mė­nuo, kai bib­lio­te­ko­se dar yra ne­ma­žai skai­ty­to­jų. Kny­gų pa­sii­ma ne tik na­mų šei­mi­nin­kės ar mo­ki­niai, ku­riems ten­ka skai­ty­ti pro­gra­mi­nę li­te­ra­tū­rą, bet ir ūki­nin­kai, bi­ti­nin­kai, dir­ban­tys vy­rai. Kai pra­si­de­da pa­va­sa­rio dar­by­me­tis, kai­mo gy­ven­to­jams lie­ka ma­žiau lai­ko kny­goms.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Bib­lio­te­ka at­lie­ka ir so­cia­li­nes funk­ci­jas

Šiuo me­tu Šau­kė­nų bib­lio­te­ko­je per die­ną ap­si­lan­ko apie 20 žmo­nių. Dau­ge­lis atei­na ar­ba at­va­žiuo­ja iš to­li­mes­nių kai­mų pa­siim­ti kny­gų. Vė­ly­vo ru­dens, žie­mos ir anks­ty­vo pa­va­sa­rio lai­ko­tar­piu dar yra lai­ko pa­skai­ty­ti. Va­sa­rą lan­ky­to­jų ma­žiau.

Bib­lio­te­ka at­lie­ka ir sa­vo­tiš­ką so­cia­li­nę funk­ci­ją. Na­muo­se kom­piu­te­rių ne­tu­rin­tys mo­ki­niai čia atei­na paieš­ko­ti in­for­ma­ci­jos. Ki­ti pa­nar­šo in­ter­ne­te lauk­da­mi au­to­bu­so. Tre­ti už­su­ka lauk­da­mi ei­lės pas kir­pė­ją.

So­cia­li­nes pa­šal­pas gau­nan­čioms šei­moms bib­lio­te­ka yra ir pa­žy­mų iš­da­vi­mo punk­tas. Su­mo­kė­ję pen­kis cen­tus tik už po­pie­rių, žmo­nės čia ga­li at­si­spaus­din­ti  sa­vo ban­ko pa­ja­mų ir iš­lai­dų iš­klo­ti­nes, ku­rias rei­kia pri­sta­ty­ti se­niū­ni­jai.

Kai ku­rie lan­ky­to­jai, bib­lio­te­ko­je pa­si­nau­do­ję in­ter­ne­tu, su­si­mo­ka mo­kes­čius.

Pre­nu­me­ra­to­riai ne­ša laik­raš­čius, me­ce­na­tai – kny­gas

Vie­tos gy­ven­to­jai bib­lio­te­ko­je no­rė­tų pa­skai­ty­ti laik­raš­čių ir žur­na­lų. Ta­čiau už­sa­ko­ma tik vie­nas laik­raš­tis ir po­ra žur­na­lų. Pa­si­rin­ki­mo nė­ra. Sa­vo pre­nu­me­ruo­ja­mą spau­dą į bib­lio­te­ką ne­ša pa­ti bib­lio­te­ki­nin­kė Re­da Jag­mi­nie­nė.

Kar­tais į bib­lio­te­ką sa­vo pre­nu­me­ruo­ja­mus per­skai­ty­tus laik­raš­čius ir žur­na­lus at­ne­ša ir gy­ven­to­jai, kad pa­si­da­ly­tų su neiš­ga­lin­čiais lei­di­nių už­si­sa­ky­ti.

Praė­ju­siais me­tais bib­lio­te­ka ga­vo 197 nau­jas kny­gas. Da­lis jų gau­tos iš Ra­mū­no Kar­baus­kio fon­do. Tai vai­kams skir­ta li­te­ra­tū­ra.

Bib­lio­te­kos ap­tar­nau­ja­mo­je te­ri­to­ri­jo­je yra 1064 gy­ven­to­jai, bib­lio­te­kos skai­ty­to­jų – 288. Kiek­vie­nam ne­ten­ka nė po vie­ną kny­gą.

Su­dė­vė­tas kny­gas nu­ra­šys

Šau­kė­nų bib­lio­te­ko­je ruo­šia­ma­si nu­ra­šy­ti per tūks­tan­tį kny­gų. 6528 kny­gų fon­das lai­ko­mas per di­de­liu. Bus nu­ra­šo­ma pa­se­nu­si, jau ne­beak­tua­li ša­ki­nė li­te­ra­tū­ra ir la­biau­siai su­si­dė­vė­ję mei­lės ro­ma­nai, ku­riuos daž­niau­siai skai­to vi­du­ti­nio ir vy­res­nio am­žiaus mo­te­rys.

Bib­lio­te­ki­nin­kė Re­da Jag­mi­nie­nė var­to ke­le­tą nu­ra­šy­ti pa­dė­tų ro­ma­nų. Jie gau­ti prieš de­šimt­me­tį, pe­rė­jo per ke­lis šim­tus, gal net tūks­tan­čius ran­kų.

„Am­žiaus cen­zas“ ne­ga­lio­ja tik en­cik­lo­pe­di­joms, žo­dy­nams, moks­li­nei li­te­ra­tū­rai. To­kie lei­di­niai de­šimt­me­čius gu­li bib­lio­te­kos len­ty­no­se.

Te­le­vi­zi­ja iš­stu­mia kny­gą

Šie­met Šau­kė­nų bib­lio­te­ka švęs aš­tuo­nias­de­šimt­me­tį. Per tą lai­ką ši kul­tū­ros įstai­ga kei­tė­si kaip ir žmo­nės bei jų bui­tis.

Me­tai bib­lio­te­kos ve­dė­ja dir­ban­ti Re­da Jag­mi­nie­nė do­mė­jo­si įstai­gos is­to­ri­ja, ku­ri ro­do, jog anks­čiau žmo­nės la­biau ver­ti­no kny­gas ir la­biau jo­mis do­mė­jo­si.

Kaip pa­sa­ko­jo praė­ju­sio am­žiaus šeš­ta­ja­me – sep­tin­ta­ja­me de­šimt­me­ty­je dir­bu­sios bib­lio­te­ki­nin­kės Da­nu­tė Ja­ra­cho­vec ir An­ta­ni­na Jo­kū­baus­kie­nė, bib­lio­te­ka tu­rė­jo 12 kil­no­ja­mų­jų bib­lio­te­kė­lių. Kiek­vie­ną ket­vir­ta­die­nį kny­gos bu­vo ve­ža­mos į ato­kius kai­me­lius, kad vi­si žmo­nės ga­lė­tų skai­ty­ti. Kny­gos tu­rė­jo la­bai di­de­lę pa­klau­są, nes tuo­met dar ne­bu­vo te­le­vi­zi­jos.

Bib­lio­te­ko­je bū­da­vo va­ka­ro­ja­ma kar­tu su skai­ty­to­jais. Čia vyk­da­vo li­te­ra­tū­ri­niai teis­mai, kny­gų ap­ta­ri­mai, li­te­ra­tū­ros ap­žval­gos.

Bib­lio­te­kos at­lik­da­vo ir gy­vo­sios kul­tū­ros puo­se­lė­ji­mo funk­ci­ją. Va­ka­rais bū­da­vo re­pe­tuo­ja­mi vai­di­ni­mai, vė­liau pa­ro­do­mi mies­te­lio bend­ruo­me­nei. Vai­din­to­jai va­žiuo­da­vo ir į ki­tas bib­lio­te­kas.

Nors są­ly­gos bib­lio­te­ko­se ne­bu­vo to­kios kaip šian­dien, bib­lio­te­ki­nin­kės tu­rė­da­vo už­si­kur­ti kros­nį, ta­čiau žmo­nių trau­ka į šį kul­tū­ros ži­di­nį anuo­met bu­vo di­des­nė.

Vė­liau pa­laips­niui su­si­do­mė­ji­mą kny­ga iš­stū­mė te­le­vi­zi­ja ir ki­tos ko­mu­ni­ka­ci­jos prie­mo­nės bei pra­mo­gos.

Au­to­rės nuo­tr.

Šau­kė­nų bib­lio­te­kos ve­dė­ja Re­da Jag­mi­nie­nė sa­ko, jog šian­dien ir bib­lio­te­kas pa­sie­kė nau­jau­sios tech­no­lo­gi­jos. Jau ne­be­rei­ka­lin­gos po­pie­ri­nės skai­ty­to­jo kor­te­lės, in­for­ma­ci­ja iš­sau­go­ma elekt­ro­ni­nė­je erd­vė­je.

Šia­me pa­sta­te praė­ju­sio am­žiaus šeš­ta­ja­me de­šimt­me­ty­je bu­vo įsi­kū­ru­si Šau­kė­nų bib­lio­te­ka. Nors są­ly­gos ne­ko­kios, bet lan­ky­to­jų jo­je ne­trū­ko.

1957 – 1958 me­tais Šau­kė­nų bib­lio­te­kos ve­dė­ja dir­bu­si Da­nu­tė Ja­ra­cho­vec (vi­du­ry­je) pa­sa­ko­ja, jog anuo­met su­si­do­mė­ji­mas kny­ga bu­vo di­des­nis, nors skai­ty­to­jai bu­vo ma­žiau iš­pru­sę.