
Naujausios
Meilės romanai susidėvi greičiausiai
Balandis – paskutinis mėnuo, kai bibliotekose dar yra nemažai skaitytojų. Knygų pasiima ne tik namų šeimininkės ar mokiniai, kuriems tenka skaityti programinę literatūrą, bet ir ūkininkai, bitininkai, dirbantys vyrai. Kai prasideda pavasario darbymetis, kaimo gyventojams lieka mažiau laiko knygoms.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Biblioteka atlieka ir socialines funkcijas
Šiuo metu Šaukėnų bibliotekoje per dieną apsilanko apie 20 žmonių. Daugelis ateina arba atvažiuoja iš tolimesnių kaimų pasiimti knygų. Vėlyvo rudens, žiemos ir ankstyvo pavasario laikotarpiu dar yra laiko paskaityti. Vasarą lankytojų mažiau.
Biblioteka atlieka ir savotišką socialinę funkciją. Namuose kompiuterių neturintys mokiniai čia ateina paieškoti informacijos. Kiti panaršo internete laukdami autobuso. Treti užsuka laukdami eilės pas kirpėją.
Socialines pašalpas gaunančioms šeimoms biblioteka yra ir pažymų išdavimo punktas. Sumokėję penkis centus tik už popierių, žmonės čia gali atsispausdinti savo banko pajamų ir išlaidų išklotines, kurias reikia pristatyti seniūnijai.
Kai kurie lankytojai, bibliotekoje pasinaudoję internetu, susimoka mokesčius.
Prenumeratoriai neša laikraščius, mecenatai – knygas
Vietos gyventojai bibliotekoje norėtų paskaityti laikraščių ir žurnalų. Tačiau užsakoma tik vienas laikraštis ir pora žurnalų. Pasirinkimo nėra. Savo prenumeruojamą spaudą į biblioteką neša pati bibliotekininkė Reda Jagminienė.
Kartais į biblioteką savo prenumeruojamus perskaitytus laikraščius ir žurnalus atneša ir gyventojai, kad pasidalytų su neišgalinčiais leidinių užsisakyti.
Praėjusiais metais biblioteka gavo 197 naujas knygas. Dalis jų gautos iš Ramūno Karbauskio fondo. Tai vaikams skirta literatūra.
Bibliotekos aptarnaujamoje teritorijoje yra 1064 gyventojai, bibliotekos skaitytojų – 288. Kiekvienam netenka nė po vieną knygą.
Sudėvėtas knygas nurašys
Šaukėnų bibliotekoje ruošiamasi nurašyti per tūkstantį knygų. 6528 knygų fondas laikomas per dideliu. Bus nurašoma pasenusi, jau nebeaktuali šakinė literatūra ir labiausiai susidėvėję meilės romanai, kuriuos dažniausiai skaito vidutinio ir vyresnio amžiaus moterys.
Bibliotekininkė Reda Jagminienė varto keletą nurašyti padėtų romanų. Jie gauti prieš dešimtmetį, perėjo per kelis šimtus, gal net tūkstančius rankų.
„Amžiaus cenzas“ negalioja tik enciklopedijoms, žodynams, mokslinei literatūrai. Tokie leidiniai dešimtmečius guli bibliotekos lentynose.
Televizija išstumia knygą
Šiemet Šaukėnų biblioteka švęs aštuoniasdešimtmetį. Per tą laiką ši kultūros įstaiga keitėsi kaip ir žmonės bei jų buitis.
Metai bibliotekos vedėja dirbanti Reda Jagminienė domėjosi įstaigos istorija, kuri rodo, jog anksčiau žmonės labiau vertino knygas ir labiau jomis domėjosi.
Kaip pasakojo praėjusio amžiaus šeštajame – septintajame dešimtmetyje dirbusios bibliotekininkės Danutė Jarachovec ir Antanina Jokūbauskienė, biblioteka turėjo 12 kilnojamųjų bibliotekėlių. Kiekvieną ketvirtadienį knygos buvo vežamos į atokius kaimelius, kad visi žmonės galėtų skaityti. Knygos turėjo labai didelę paklausą, nes tuomet dar nebuvo televizijos.
Bibliotekoje būdavo vakarojama kartu su skaitytojais. Čia vykdavo literatūriniai teismai, knygų aptarimai, literatūros apžvalgos.
Bibliotekos atlikdavo ir gyvosios kultūros puoselėjimo funkciją. Vakarais būdavo repetuojami vaidinimai, vėliau parodomi miestelio bendruomenei. Vaidintojai važiuodavo ir į kitas bibliotekas.
Nors sąlygos bibliotekose nebuvo tokios kaip šiandien, bibliotekininkės turėdavo užsikurti krosnį, tačiau žmonių trauka į šį kultūros židinį anuomet buvo didesnė.
Vėliau palaipsniui susidomėjimą knyga išstūmė televizija ir kitos komunikacijos priemonės bei pramogos.
Autorės nuotr.
Šaukėnų bibliotekos vedėja Reda Jagminienė sako, jog šiandien ir bibliotekas pasiekė naujausios technologijos. Jau nebereikalingos popierinės skaitytojo kortelės, informacija išsaugoma elektroninėje erdvėje.
Šiame pastate praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje buvo įsikūrusi Šaukėnų biblioteka. Nors sąlygos nekokios, bet lankytojų joje netrūko.
1957 – 1958 metais Šaukėnų bibliotekos vedėja dirbusi Danutė Jarachovec (viduryje) pasakoja, jog anuomet susidomėjimas knyga buvo didesnis, nors skaitytojai buvo mažiau išprusę.