
Naujausios
Iš siūlų – Velykų dekoracijos
Joniškio rajono Aklųjų ir silpnaregių organizacijos nariai kas savaitę renkasi į užsiėmimus, kuriuos vedanti tautodailininkė, rankdarbių iš įvairių medžiagų kūrėja Virgenija Tankūnienė moko iš siūlų ir popieriaus sukurti Velykų dekoracijas, galinčias papuošti šventinį stalą arba palanges ir pamaloninti praeivių akis.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Siūlais apvyniotas balionas
Virgenija Tankūnienė paaiškina, kad dekoracijai–kiaušiniui reikės spalvotų nėrimui skirtų medvilninių „Irisų“ arba storesnių lininių siūlų, universalių „Lipalo“ klijų, balionų, spalvoto popieriaus, dekoravimo spalvotų kempinėlių, kurios skirtos antspaudams (jų būna pirkti dailės reikmenų parduotuvėse), atlasinių siaurų juostelių, plastmasinės stiklinaitės.
Pirmiausia pripučiame balioną, kad jis būtų tokio dydžio, kokio norėsime kiaušinio. Tada spaudydami delnais formuojame, kad būtų labiau ovalios formos.
Toliau reikės ant baliono vynioti siūlus. Kad jie priliptų, turi būti pamirkyti klijuose. Tai paprasta padaryti tokiu būdu: plastmasinės vienkartinės stiklinaitės sienelėje praduriame skylutę maždaug centimetro aukštyje ir per ją praveriame siūlą. Tada į stiklinaitę įpilame klijų. Traukiant siūlą, jis sudrėks klijuose ir toliau jį vyniosime ant pripūsto baliono.
Siūlą, pasak V. Tankūnienės, reikia vynioti taip, kad pasiskirstytų ant baliono daugmaž vienodai – nebūtų labai tankiai sluoksniais padengtų vietų ir visai tuščių lopų. Jeigu būsimą dekoraciją–kiaušinį vėliau puošite kelių spalvų gėlėmis, tiktų vienos spalvos siūlas, jei papuošimai vienspalviai, atvirkščiai – galima vynioti paeiliui kelių spalvų siūlus.
Baigę šį darbą paliekame apvyniotus balionus išdžiūti.
Gėlės dekoracijai papuošti
Kol balionai džiūna, ruošiamos gėlės papuošti. Iš spalvoto popieriaus iškerpami kelių centimetrų skersmens skrituliai, juos apibrėžti tinka stiklinės dugnas. Tada skrituliukus įkerpame nuo šono sukdami link centro, kad atrodytų kaip susiraičiusi gyvatė arba sraigės kiautas. Po to „gyvates“ vyniojame nuo krašto į centrą tūtele ir turime rožės žiedelį, kurio centrą iš išorės patepame klijais, kad išlaikytų formą ir neiširtų. Žiedlapius dar galime pagražinti, patepdami pasirinktos spalvos dekoravimo kempinėle.
Kai dekoracijos išdžiūsta, balionus praduriame ir, atšokusius nuo sukietėjusios siūlų konstrukcijos, ištraukiame.
Tada belieka kiauraraščius kiaušinius dekoruoti, priklijuojant ant jų paruoštas popierines gėlytes ir viršuje užrišant arba taip pat priklijuojant kaspiną.
V. Tankūnienė sako, kad toks puošnus didelis kiaušinis puikiai tiktų papuošti Velykų stalą. Taip pat jį galima pakabinti ar padėti ant palangės, trauks praeivių žvilgsnį.
Tautodailininkė pamokė neįgaliuosius, kaip dekupažo technika pagražinti kiaušinius iš putplasčio (jų galima nusipirkti įvairiose internetinėse parduotuvėse). Kiaušinio formą ištepame lipalu ir po truputį klijuojame pasirinkto rašto servetėlę, ją šiek tiek paglemždami, kad atsirastų iškilimai ir atrodytų tarsi medžio žievė. Apklijavę dar galime patepti, bronzos, sidabro arba vario spalvos pasta, kuri suteikia netikėtą atspalvį. Jos būna pirkti dailės reikmenų parduotuvėse.
Autorės nuotr.
Štai ir užbaigti kiaušiniai–dekoracijos, pakabinti prie lango.
Jurga Grigaliūnienė (pirmame plane) ir Laima Uscilienė sparčiai vynioja lipalu suteptus siūlus ant balionų.
Spalvoto popieriaus skrituliukus įkerpame nuo šono link centro taip, kad jie primena sraiges arba susisukusias gyvates.
O taip atrodo iš popieriaus „sraigių“ susuktos gėlytės.
Apvyniojus balionus lipalu suteptais siūlais reikės palaikyti juos parą ar kelias dienas, kad gerai sudžiūtų.
Taip atrodo putų polistirolo kiaušinis, dekupažo technika apklijuotas servetėle.
Virgenija Tankūnienė rodo Angelei Lukošienei, kad siūlus ant baliono reikia vynioti taip, jog neliktų labai didelių tuščių tarpų, o kitur nesusidarytų keli sluoksniai.