
Naujausios
Vyrai drožinėja medį
Kelmės rajono Liolių socialinės globos namuose, padedami technologijų mokytojo, užimtumo specialisto darbui su medžiu Egidijaus Visocko, pirmadienį, antradienį ir pusę penktadienio medį drožinėja šeši vyrai. Ilgiau negu metus trunkantys užsiėmimai jau davė rezultatų: vyrai sumeistravo dailius laiptus, baldus poilsiui, suolelius, sūpynes. Mažesnius drožinius – ir parduoda.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Egidijus Visockas, dirbantis technologijų mokytoju Kelmės specialiojoje mokykloje, turėdamas laisvų dienų, prieš metus puse etato įsidarbino dar ir Liolių socialinės globos namuose, užimtumo specialistu darbui su medžiu.
Netruko rasti norinčiųjų su medžiu dirbti. Iš pradžių vyrai drožinėjo medį Dienos užimtumo centre. „Tačiau patalpos ne visai tiko. Mes, drožėjai, mėgstame šiukšlinti, patriukšmauti. Kitaip neišeina. Buvo šiek tiek nesmagu šalia gražius darbus dirbančių moterų. Todėl labai džiaugiuosi, jog Liolių socialinės globos namų direktoriaus Erminijaus Simonavičiaus iniciatyva, gavome kitas, daug patogesnes patalpas atskirame pastate. Buvo išgriauta siena, pertvaros, įrengtos dirbtuvės su reikalinga medžio apdirbimui įranga: staklėmis, rankiniais, mechaniniais medžio apdirbimo įrankiais“, – sakė Egidijus Visockas.
Pasak mokytojo, norinčiųjų dirbti su medžiu yra nemažai. E. Visockas susidūrė su dilema, kaip visus priimti. Mokytojas svarsto: ar tik neteks į eilę norinčiuosius rašyti, dirbti pavalandžiui?
Medį drožinėja, meistrauja kelmiškis, lioliškis, tytuvėniškiai, beržėniškis, pagryžuviškis iš Liolių socialinių globos namų, Dienos užimtumo centro, turintys įvairių negalių. Drožėjų amžiaus svyruoja nuo 26 iki 80 ir daugiau metų. Egidijus Visockas sakė, jog vyrai į užsiėmimus eina kaip į darbą. „Taip ir sako: „Einu į darbą“. Vakar, pavyzdžiui, dirbome nuo pat aštuonių ryto iki penkių vakaro. Atsitraukėme tik per pietus. Vyrai taip įsijaučia, jog net užmiršta išeiti parūkyti. Dviguba nauda: ir gražių darbų padaro, ir sveikatą saugo“, – šypsojosi E. Visockas.
Vyrai, išdrožtus šaukštus, menteles, lovelius kiaušiniams ridenti per Velykas, kitus drožinius gali ir parduoti. „Esame sutarę, jog 70-80 procentų gautų pinigų lieka patiems drožėjams. O už likusius perkame švitrinį popierių, kitokias reikalingas medžiagas, kad nereikėtų ūkvedžio prašinėti“,– sakė mokytojas.
Per metus su trupučiu trunkančius užsiėmimus vyrai jau sumeistravo įvairių stalo žaidimų, tokių, kaip didelės šaškių lentos su „šaškiukais“, sūpynes, baldus, laiptus.
„Dabar ketiname iš uosio baldus pagaminti ir prie taip vadinamojo paradinio įėjimo pastatyti. Daug visko reikia padaryti: ir kočėlų, ir grūstuvų virtuvei, ir žvakidžių šarvojimo patalpai. Susirašėme į lapą, kad ko nepamirštume“, – aiškino Egidijus Visockas. Labiausiai užimtumo specialistas džiaugėsi vyrų darbštumu ir kūrybingumu, idėjomis.
Autorės nuotr.
(Iš kairės) Juozas Martinkus, Jonas Vileikis, mokytojas Egidijus Visockas, Kazimieras Grigas, Alvydas Ličkus, Antanas Matulas meistrauja uosinius baldus. Suolelis jau beveik baigtas.
Vyrai sumeistravo patogių suolų poilsiui, sūpynių.
Kazimieras Grigas, ilgus metus dirbęs staliumi, moka iš medžio išdrožti ir šaukštus, ir didžiulius samčius.
Vyrai prigamino ir specialių lovelių kiaušiniams per Velykas ridenti.