
Naujausios
Mokinių daugėja tik specialiojoje mokykloje
Kelmės specialiojoje mokykloje, kurioje ugdomi specialiųjų poreikių vaikai, kasmet daugėja mokinių. Pastovus jų skaičius Kelmės meno mokykloje. Kitose mokyklose vaikų mažėja arba jų skaičius – stabilus. Tai rajono Tarybai pateiktose ataskaitose konstatavo mokyklų vadovai.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Gelbsti jungtinės klasės ir vaikų namai
Mockaičių pagrindinės mokyklos pareigas laikinai einanti Laima Rekštienė informavo, jog mokykloje dar mokosi 71 mokinys. Tačiau paklausta apie mokyklos tolimesnę viziją direktorė sakė, jog ji ne tokia, kokią norėtųsi matyti. Penktoji ir šeštoji bei septintoji ir aštuntoji klasės yra jungtos. Tai iškalbingas faktas, leidžiantis spręsti apie mokyklos ateitį.
Elvyravos pagrindinės mokyklos direktorė Ginta Maziliauskienė, pristatydama ataskaitą, džiaugėsi, jog mokykla dar išlieka dešimtmetė. Sėkminga palyginti netoli nuo miesto esančios mokyklos konkurencija su kitomis ugdymo įstaigomis džiaugėsi ir kai kurie politikai.
Tačiau paklausta, ar mokykla gyvuotų, jeigu mokinių skaičių nepapildytų Vijurkų vaikų globos namai, direktorė neneigė, jog tai turi daug įtakos sėkmingam mokyklos gyvavimui. Iš 94 mokinių 24 ateina iš Vijurkų vaikų globos namų. Beje, iš globos įstaigos ateinančių vaikų skaičius kinta. Kai vaikai laikinai paimami iš šeimų, po trijų mėnesių jie grįžta pas tėvus, jeigu tėvai pakeičia gyvenimo būdą.
Paimti iš šeimos, vaikai jau kitą dieną gali pradėti lankyti mokyklą. Mokytojai padeda jiems adaptuotis.
Elvyravos pagrindinės mokyklos mokinių tėvai pageidauja, kad mokykloje būtų prailgintos dienos grupė ir kad ikimokyklinio ugdymo grupė dirbtų ilgiau.
Direktorė tvirtino, jog mokykloje reikia remontuoti krosnis, atnaujinti stadioną. Su bendruomenės pagalba mokykla šiek tiek atsinaujina savo jėgomis. Tačiau didelių investicijų reikalaujančių problemų negali išspręsti.
Politikai abejojo, ar verta įrenginėti stadionus kaimo mokykloms, kurių likimas – neaiškus.
Vidsodžio pagrindinės mokyklos direktorius Vaidotas Monkevičius tvirtino, jog jų mokykloje mokinių skaičius – stabilus. Tačiau iš kaimų atsivežami vaikai, kai kurie iš namų išvažiuoja septintą ryto, o grįžta apie 17 valandą, jeigu dalyvauja būreliuose, treniruotėse ar kitoje veikloje.
Todėl direktorius siūlė Vidsodyje įkurti vaikų dienos centrą, kad socialinės rizikos šeimų vaikai turėtų sąlygas paruošti pamokas.
Menas ir lašiniai
Optimistiškai nusiteikusi savo ataskaitą pristatė Kelmės meno mokyklos direktorė Asta Barčiauskienė. Ji tvirtino, jog meninio ugdymo poreikis rajone auga. Šiuo metu groti įvairiais muzikos instrumentais, dainuoti, vaidinti, šokti ir piešti Kelmėje ir meno mokyklos filialuose mokosi 340 vaikų.
Pernai meno mokyklos talentai pelnė 34 diplomus respublikiniuose ir tarptautiniuose festivaliuose.
Direktorės iš vėžių neišmušė ir netikėtas Tarybos nario, verslininko Petro Račkausko klausimas, ar dera aikštėje prieš meno mokyklą penktadieniais rengiamas ūkininkų turgelis. Ji atsakė: darbuotojams patogu apsipirkti. Be to, čia pardavinėjami ir meno dirbiniai.
Rajono meras gyrė, jog meno mokykla puikiai įsikomponuoja į rajono kultūros kontekstą.
Specialioji mokykla galėtų integruoti ir suaugusiuosius
Kelmės specialiosios mokyklos direktorė Dalia Viliūnienė sakė, jog ir džiugu, ir nelabai smagu pranešti, jog Kelmės specialiojoje mokykloje daugėja mokinių. Pedagogams tai darbo vietos, tačiau liūdna, jog daugėja specialiųjų poreikių vaikų. Jų padaugėja net mokslo metų eigoje. Pavyzdžiui, praėjusių metų rugsėjį į mokyklą atėjo 85 vaikai, o iki pavasario jų padaugėjo iki 89.
Specialiųjų poreikių turinčius mokinius čia stengiamasi integruoti į visuomenę, išmokyti bent elementariausių dalykų.
Šios mokyklos mokytojai lankėsi Olandijoje, Anglijoje ir Lenkijoje, kur sėmėsi patirties, kaip ugdyti tokius vaikus.
Mokykla iš užsienio gauna ir paramos. Padedama ir skurdžiai gyvenančioms, socialinės rizikos šeimoms. Vaikams rengiamos vasaros stovyklos.
Politikai pripažino, jog prieš porą metų pasikeitus specialiosios mokyklos direktorei, mokykla labai pasikeitė, išspręsta daug opių problemų. Kai ko, pavyzdžiui, į automobilius įdiegti navigacijos sistemą, kad būtų galima kontroliuoti vairuotojus, galėtų pasimokyti ir kitos mokyklos.
Tarybos narys Egidijus Ūksas klausė, ar mokykla negalėtų toliau ugdyti ir prižiūrėti suaugusiųjų savo mokinių, nes iki šiol jie čia mokytis gali tik iki 21 metų.
Direktorė tvirtino, jog neįgalių vaikų tėvai pateikia tokių prašymų. Mokykla būtų pajėgi tai daryti, tik reikėtų šiek tiek daugiau etatų. Kai kurie politikai minėjo Liolių senelių globos namų dienos centrą, kur toliau galėtų būti užimti suaugę neįgalieji. Tačiau kitų politikų nuomone, Kelmės specialioji mokykla turi daugiau specialistų. Be to, buvę mokiniai geriau jaustųsi toje pačioje aplinkoje.
Tarybos narys Romas Docius direktorės klausė, ar vaikai mokomi gyvenimo praktikos, pavyzdžiui, atskirti didelę bulvę nuo mažos, miške pažinti konkorėžius.
Direktorė tvirtino, jog vaikams vedamos pamokos ir miške, kur mokomi pažinti ir konkorėžius, ir augalus, ir medžius. Be to, mokykloje įrengta virtuvėlė, kur jie mokomi patys pasigaminti valgį. Pavasarį mokykla turės ir savo daržą, kuriame vaikai galės išsiauginti daržovių.
Darželiuose papildomos grupės
Savo ataskaitas pateikė ir Kelmės miesto vaikų lopšelių-darželių direktorės. „Kūlverstuko“ lopšelio – darželio direktorė Lilija Paradnikienė džiaugėsi, jog per metus nebuvo nė vieno nusiskundimo įstaigos darbu. Darželio pedagogai dalyvauja tarptautiniuose projektuose. Neįgalių vaikų integracijos projektas įvertintas Briuselyje. Europos komisija įteikė apdovanojimą. Tik bėda, kad neįgalūs vaikai į darželį vežiojami senu, nuolat gendančiu autobusu. Be to, darželio aikštynui labai reikėtų minkštos dangos.
Tarybos narys Vincas Metrikis klausė, ar, iš darželių iškėlus pradines mokyklas, situacija darželiuose pagerėjo – nėra eilių, padaugėjo erdvės?
L. Paradanikienė tvirtino, jog atlikti tyrimai rodo, jog pradinukų žinios geresnės, kai jie mokosi darželiuose-mokyklose, ten vaikams saugesnė aplinka.
„Ąžuoliuko“ lopšelio-darželio direktorė Dalia Gedminienė pasidžiaugė, jog darželyje atidarytos dvi papildomos grupės: priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo. Iškėlė įsisenėjusią darželio renovacijos problemą. Jau parengtas investicinis projektas, pedagogai tikisi, jog bus renovuotas pastatas ir įrengtas žaidimų aikštynas.
Autorės nuotr.
Dvejus metus Kelmės specialiajai mokyklai vadovaujanti Dalia Viliūnienė sulaukė nemažai pagyrimų.
„Ąžuoliuko“ lopšelio-darželio direktorė Dalia Gedminienė dėl informacijos apie darželio atostogas nepatenkintus Tarybos narius informavo, jog darželio atostogų laikas – aiškus: vieną vasarą – liepos, kitą – rugpjūčio mėnesį.
Vijurkų vaikų globos namų direktorė Daiva Ignotaitė sulaukė priekaištų dėl internetinio įstaigos tinklalapio. Direktorė aiškino, jog globos namuose nėra specialaus etato jį prižiūrėti.