Mokinių daugėja tik specialiojoje mokykloje

Mokinių daugėja tik specialiojoje mokykloje

Mo­ki­nių dau­gė­ja tik spe­cia­lio­jo­je mo­kyk­lo­je

Kel­mės spe­cia­lio­jo­je mo­kyk­lo­je, ku­rio­je ug­do­mi spe­cia­lių­jų po­rei­kių vai­kai, kas­met dau­gė­ja mo­ki­nių. Pas­to­vus jų skai­čius Kel­mės me­no mo­kyk­lo­je. Ki­to­se mo­kyk­lo­se vai­kų ma­žė­ja ar­ba jų skai­čius – sta­bi­lus. Tai ra­jo­no Ta­ry­bai pa­teik­to­se ata­skai­to­se kons­ta­ta­vo mo­kyk­lų va­do­vai.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Gelbs­ti jung­ti­nės kla­sės ir vai­kų na­mai

Moc­kai­čių pa­grin­di­nės mo­kyk­los pa­rei­gas lai­ki­nai ei­nan­ti Lai­ma Rekš­tie­nė in­for­ma­vo, jog mo­kyk­lo­je dar mo­ko­si 71 mo­ki­nys. Ta­čiau pa­klaus­ta apie mo­kyk­los to­li­mes­nę vi­zi­ją di­rek­to­rė sa­kė, jog ji ne to­kia, ko­kią no­rė­tų­si ma­ty­ti. Penk­to­ji ir šeš­to­ji bei sep­tin­to­ji ir aš­tun­to­ji kla­sės yra jung­tos. Tai iš­kal­bin­gas fak­tas, lei­džian­tis spręs­ti apie mo­kyk­los atei­tį.

El­vy­ra­vos pa­grin­di­nės mo­kyk­los di­rek­to­rė Gin­ta Ma­zi­liaus­kie­nė, pri­sta­ty­da­ma ata­skai­tą, džiau­gė­si, jog mo­kyk­la dar iš­lie­ka de­šimt­me­tė. Sėk­min­ga pa­ly­gin­ti ne­to­li nuo mies­to esan­čios mo­kyk­los kon­ku­ren­ci­ja su ki­to­mis ug­dy­mo įstai­go­mis džiau­gė­si ir kai ku­rie po­li­ti­kai.

Ta­čiau pa­klaus­ta, ar mo­kyk­la gy­vuo­tų, jei­gu mo­ki­nių skai­čių ne­pa­pil­dy­tų Vi­jur­kų vai­kų glo­bos na­mai, di­rek­to­rė ne­nei­gė, jog tai tu­ri daug įta­kos sėk­min­gam mo­kyk­los gy­va­vi­mui. Iš 94 mo­ki­nių 24 atei­na iš Vi­jur­kų vai­kų glo­bos na­mų. Be­je, iš glo­bos įstai­gos atei­nan­čių vai­kų skai­čius kin­ta. Kai vai­kai lai­ki­nai pai­ma­mi iš šei­mų, po tri­jų mė­ne­sių jie grįž­ta pas tė­vus, jei­gu tė­vai pa­kei­čia gy­ve­ni­mo bū­dą.

Paim­ti iš šei­mos, vai­kai jau ki­tą die­ną ga­li pra­dė­ti lan­ky­ti mo­kyk­lą. Mo­ky­to­jai pa­de­da jiems adap­tuo­tis.

El­vy­ra­vos pa­grin­di­nės mo­kyk­los mo­ki­nių tė­vai pa­gei­dau­ja, kad mo­kyk­lo­je bū­tų prail­gin­tos die­nos gru­pė ir kad iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pė dirb­tų il­giau.

Di­rek­to­rė tvir­ti­no, jog mo­kyk­lo­je rei­kia re­mon­tuo­ti kros­nis, at­nau­jin­ti sta­dio­ną. Su bend­ruo­me­nės pa­gal­ba mo­kyk­la šiek tiek at­si­nau­ji­na sa­vo jė­go­mis. Ta­čiau di­de­lių in­ves­ti­ci­jų rei­ka­lau­jan­čių pro­ble­mų ne­ga­li iš­spręs­ti.

Po­li­ti­kai abe­jo­jo, ar ver­ta įren­gi­nė­ti sta­dio­nus kai­mo mo­kyk­loms, ku­rių li­ki­mas – neaiš­kus.

Vid­so­džio pa­grin­di­nės mo­kyk­los di­rek­to­rius Vai­do­tas Mon­ke­vi­čius tvir­ti­no, jog jų mo­kyk­lo­je mo­ki­nių skai­čius – sta­bi­lus. Ta­čiau iš kai­mų at­si­ve­ža­mi vai­kai, kai ku­rie iš na­mų iš­va­žiuo­ja sep­tin­tą ry­to, o grįž­ta apie 17 va­lan­dą, jei­gu da­ly­vau­ja bū­re­liuo­se, tre­ni­ruo­tė­se ar ki­to­je veik­lo­je.

To­dėl di­rek­to­rius siū­lė Vid­so­dy­je įkur­ti vai­kų die­nos cent­rą, kad so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų vai­kai tu­rė­tų są­ly­gas pa­ruoš­ti pa­mo­kas.

Me­nas ir la­ši­niai

Op­ti­mis­tiš­kai nu­si­tei­ku­si sa­vo ata­skai­tą pri­sta­tė Kel­mės me­no mo­kyk­los di­rek­to­rė As­ta Bar­čiaus­kie­nė. Ji tvir­ti­no, jog me­ni­nio ug­dy­mo po­rei­kis ra­jo­ne au­ga. Šiuo me­tu gro­ti įvai­riais mu­zi­kos inst­ru­men­tais, dai­nuo­ti, vai­din­ti, šok­ti ir pieš­ti Kel­mė­je ir me­no mo­kyk­los fi­lia­luo­se mo­ko­si 340 vai­kų.

Per­nai me­no mo­kyk­los ta­len­tai pel­nė 34 dip­lo­mus res­pub­li­ki­niuo­se ir tarp­tau­ti­niuo­se fes­ti­va­liuo­se.

Di­rek­to­rės iš vė­žių neiš­mu­šė ir ne­ti­kė­tas Ta­ry­bos na­rio, vers­li­nin­ko Pet­ro Rač­kaus­ko klau­si­mas, ar de­ra aikš­tė­je prieš me­no mo­kyk­lą penk­ta­die­niais ren­gia­mas ūki­nin­kų tur­ge­lis. Ji at­sa­kė: dar­buo­to­jams pa­to­gu ap­si­pirk­ti. Be to, čia par­da­vi­nė­ja­mi ir me­no dir­bi­niai.

Ra­jo­no me­ras gy­rė, jog me­no mo­kyk­la pui­kiai įsi­kom­po­nuo­ja į ra­jo­no kul­tū­ros kon­teks­tą.

Spe­cia­lio­ji mo­kyk­la ga­lė­tų in­teg­ruo­ti ir suau­gu­siuosius

Kel­mės spe­cia­lio­sios mo­kyk­los di­rek­to­rė Da­lia Vi­liū­nie­nė sa­kė, jog ir džiu­gu, ir ne­la­bai sma­gu pra­neš­ti, jog Kel­mės spe­cia­lio­jo­je mo­kyk­lo­je dau­gė­ja mo­ki­nių. Pe­da­go­gams tai dar­bo vie­tos, ta­čiau liūd­na, jog dau­gė­ja spe­cia­lių­jų po­rei­kių vai­kų. Jų pa­dau­gė­ja net moks­lo me­tų ei­go­je. Pa­vyz­džiui, praė­ju­sių me­tų rug­sė­jį į mo­kyk­lą atė­jo 85 vai­kai, o iki pa­va­sa­rio jų pa­dau­gė­jo iki 89.

Spe­cia­lių­jų po­rei­kių tu­rin­čius mo­ki­nius čia sten­gia­ma­si in­teg­ruo­ti į vi­suo­me­nę, iš­mo­ky­ti bent ele­men­ta­riau­sių da­ly­kų.

Šios mo­kyk­los mo­ky­to­jai lan­kė­si Olan­di­jo­je, Ang­li­jo­je ir Len­ki­jo­je, kur sė­mė­si pa­tir­ties, kaip ug­dy­ti to­kius vai­kus.

Mo­kyk­la iš už­sie­nio gau­na ir pa­ra­mos. Pa­de­da­ma ir skur­džiai gy­ve­nan­čioms, so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­moms. Vai­kams ren­gia­mos va­sa­ros sto­vyk­los.

Po­li­ti­kai pri­pa­ži­no, jog prieš po­rą me­tų pa­si­kei­tus spe­cia­lio­sios mo­kyk­los di­rek­to­rei, mo­kyk­la la­bai pa­si­kei­tė, iš­spręs­ta daug opių pro­ble­mų. Kai ko, pa­vyz­džiui, į au­to­mo­bi­lius įdieg­ti na­vi­ga­ci­jos sis­te­mą, kad bū­tų ga­li­ma kont­ro­liuo­ti vai­ruo­to­jus, ga­lė­tų pa­si­mo­ky­ti ir ki­tos mo­kyk­los.

Ta­ry­bos na­rys Egi­di­jus Ūk­sas klau­sė, ar mo­kyk­la ne­ga­lė­tų to­liau ug­dy­ti ir pri­žiū­rė­ti suau­gu­sių­jų sa­vo mo­ki­nių, nes iki šiol jie čia mo­ky­tis ga­li tik iki 21 me­tų.

Di­rek­to­rė tvir­ti­no, jog neį­ga­lių vai­kų tė­vai pa­tei­kia to­kių pra­šy­mų. Mo­kyk­la bū­tų pa­jė­gi tai da­ry­ti, tik rei­kė­tų šiek tiek dau­giau eta­tų. Kai ku­rie po­li­ti­kai mi­nė­jo Lio­lių se­ne­lių glo­bos na­mų die­nos cent­rą, kur to­liau ga­lė­tų bū­ti užim­ti suau­gę neį­ga­lie­ji. Ta­čiau ki­tų po­li­ti­kų nuo­mo­ne, Kel­mės spe­cia­lio­ji mo­kyk­la tu­ri dau­giau spe­cia­lis­tų. Be to, bu­vę mo­ki­niai ge­riau jaus­tų­si to­je pa­čio­je ap­lin­ko­je.

Ta­ry­bos na­rys Ro­mas Do­cius di­rek­to­rės klau­sė, ar vai­kai mo­ko­mi gy­ve­ni­mo pra­kti­kos, pa­vyz­džiui, at­skir­ti di­de­lę bul­vę nuo ma­žos, miš­ke pa­žin­ti kon­ko­rė­žius.

Di­rek­to­rė tvir­ti­no, jog vai­kams ve­da­mos pa­mo­kos ir miš­ke, kur mo­ko­mi pa­žin­ti ir kon­ko­rė­žius, ir au­ga­lus, ir me­džius. Be to, mo­kyk­lo­je įreng­ta vir­tu­vė­lė, kur jie mo­ko­mi pa­tys pa­si­ga­min­ti val­gį. Pa­va­sa­rį mo­kyk­la tu­rės ir sa­vo dar­žą, ku­ria­me vai­kai ga­lės iš­siau­gin­ti dar­žo­vių.

Dar­že­liuo­se pa­pil­do­mos gru­pės

Sa­vo ata­skai­tas pa­tei­kė ir Kel­mės mies­to vai­kų lop­še­lių-dar­že­lių di­rek­to­rės. „Kūl­vers­tu­ko“ lop­še­lio – dar­že­lio di­rek­to­rė Li­li­ja Pa­rad­ni­kie­nė džiau­gė­si, jog per me­tus ne­bu­vo nė vie­no nu­si­skun­di­mo įstai­gos dar­bu. Dar­že­lio pe­da­go­gai da­ly­vau­ja tarp­tau­ti­niuo­se pro­jek­tuo­se. Neį­ga­lių vai­kų in­teg­ra­ci­jos pro­jek­tas įver­tin­tas Briu­se­ly­je. Eu­ro­pos ko­mi­si­ja įtei­kė ap­do­va­no­ji­mą. Tik bė­da, kad neį­ga­lūs vai­kai į dar­že­lį ve­žio­ja­mi se­nu, nuo­lat gen­dan­čiu au­to­bu­su. Be to, dar­že­lio aikš­ty­nui la­bai rei­kė­tų minkš­tos dan­gos.

Ta­ry­bos na­rys Vin­cas Met­ri­kis klau­sė, ar, iš dar­že­lių iš­kė­lus pra­di­nes mo­kyk­las, si­tua­ci­ja dar­že­liuo­se pa­ge­rė­jo – nė­ra ei­lių, pa­dau­gė­jo erd­vės?

L. Pa­ra­da­ni­kie­nė tvir­ti­no, jog at­lik­ti ty­ri­mai ro­do, jog pra­di­nu­kų ži­nios ge­res­nės, kai jie mo­ko­si dar­že­liuo­se-mo­kyk­lo­se, ten vai­kams sau­ges­nė ap­lin­ka.

„Ąžuo­liu­ko“ lop­še­lio-dar­že­lio di­rek­to­rė Da­lia Ged­mi­nie­nė pa­si­džiau­gė, jog dar­že­ly­je ati­da­ry­tos dvi pa­pil­do­mos gru­pės: prieš­mo­kyk­li­nio ir iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo. Iš­kė­lė įsi­se­nė­ju­sią dar­že­lio re­no­va­ci­jos pro­ble­mą. Jau pa­reng­tas in­ves­ti­ci­nis pro­jek­tas, pe­da­go­gai ti­ki­si, jog bus re­no­vuo­tas pa­sta­tas ir įreng­tas žai­di­mų aikš­ty­nas.

Au­to­rės nuo­tr.

Dve­jus me­tus Kel­mės spe­cia­lia­jai mo­kyk­lai va­do­vau­jan­ti Da­lia Vi­liū­nie­nė su­lau­kė ne­ma­žai pa­gy­ri­mų.

„Ąžuo­liu­ko“ lop­še­lio-dar­že­lio di­rek­to­rė Da­lia Ged­mi­nie­nė dėl in­for­ma­ci­jos apie dar­že­lio ato­sto­gas ne­pa­ten­kin­tus Ta­ry­bos na­rius in­for­ma­vo, jog dar­že­lio ato­sto­gų lai­kas – aiš­kus: vie­ną va­sa­rą – lie­pos, ki­tą – rugp­jū­čio mė­ne­sį.

Vi­jur­kų vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­rė Dai­va Ig­no­tai­tė su­lau­kė prie­kaiš­tų dėl in­ter­ne­ti­nio įstai­gos tink­la­la­pio. Di­rek­to­rė aiš­ki­no, jog glo­bos na­muo­se nė­ra spe­cia­laus eta­to jį pri­žiū­rė­ti.