
Naujausios
Nutilusi Alberto Jūro armonika
Stasys S. TUMĖNAS
Kovo pradžioje Šiaurės Lietuva neteko dar vieno Šviesuolio – į Amžinybę iškeliavo žymus krašto muzikantas, armonikos virtuozas, pasakotojas ir dainininkas, „Linkavos“ ansamblio siela Albertas Jūras.
Dabartiniam Linkuvos jaunimui gali susidaryti įspūdis, kad krašto legenda niekada nebuvo išvykęs iš Linkuvos, nes Pupų dėdės pravardę senokai gavęs linkuvis, regis, šaknimis suaugęs su savo kraštu. Iš tikrųjų jo gyvenimo vingiai tęsėsi nuo Amerikos, smetoninės Lietuvos, Rusijos Sibiro.
Prieš 20 metų A. Jūras pasakojo: „Esu laisvas kaip paukštelis margam Dievo pasauly. Gimiau Amerikoje, gyvenau Europoje ir Azijoje, o nutūpiau ant šito Linkuvos kalnelio, nuo kurio jau bepakilsiu į pačią tolimiausią kelionę už jūrių marių, už dunojėlių...“
A. Jūras gimė 1919 metais Amerikoje, kur laimės ieškoti ir užsidirbti pinigų dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą buvo išvykęs jo tėvas. Po 1918 metų, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, Lietuvos valdžia skatino tautiečius grįžti dirbti Lietuvoje. Į šį kvietimą 1921 metais sureagavo šviesaus proto Alberto tėvas, svetur praleidęs 13 metų. Albertui tada tebuvo dveji metukai, tad jis nespėjo susidurti nė su anglų kalba. Grįžusi šeima įsikūrė netoli Radviliškio, Šniūraičių kaime, kur nusipirko 52 ha žemės, pasistatė trobas. Šeimoje augo du vyresnieji sūnūs ir dvi jaunylės dukterys. Naujieji kaimynai Jūrų šeimyną kartais pavadindavo amerikonais, bet stebėjosi šeimos darbštumu, ūkiškumu, svetingumu, linksmumu. „Nebuvo mūsų namuose nei puikybės, nei kokio pasipūtimo prieš biednesnius. Ne turtą, o žmogų mokė gerbti tėveliai“, – prisiminė A. Jūras.
Pirmieji žingsniai į muzikos pasaulį
Į muzikos garsų pasaulį Albertas atėjo, kai tėvas jam turguje už 5 litus nupirko seną armonikėlę. Su ja jis, nešinas po pažasčia, ir karves ganydamas laukuose nesiskirdavo, kartais pamiršdavo net ganomąsias, nes jam labiau rūpėjo, kad jo muzikavimą išgirstų visos kaimo merginos.
Pirmoji armonikėlė greitai subyrėjo, o tėvui, mačiusiam aistringą sūnaus pomėgį, teko pirkti kitą, jau geresnę. Trylikametis netruko išmokti girdėtas polkas, valsus. Kad vaikas tobulėtų, tėvas jį nuvežė mokytis pas vestuvių muzikantą Šimą. Netrukus laukė jau ir pirmieji bandymai vakarėliuose, vestuvėse, kur „suskėlus“ jauniesiems „Suk, suk ratelį“, už tą maršą susirinko net 14 litų. Kur nesusirinks, jei net langai drebėjo, kai pasiutusi buvo „ukvata“.
Taip Albertas išmaišė visas Radviliškio apylinkes, mielai vienas ar su kapelija grodavo krikštynose, gegužinėse, šaulių, pavasarininkų, jaunalietuvių vakarėliuose. Albertas buvo jaunalietuvių organizacijos, kuriai vadovavo gimnazistas brolis, narys. Tai vėliau labai nepatiko sovietinės santvarkos kūrėjams.
Sibiro trajektorijos
Sibiro tremtis po Antrojo pasaulinio karo buvo tarsi užprogramuota Alberto biografijos bruožų: gimęs Amerikoje, žemvaldys, ūkininkas, savininkas. Vien to pakako, kad pakliūtum į Sibiro golgotų kelią.
Tiesa, šeimai pirmųjų tremčių pavyko išvengti, bet 1949 metais tėvai su viena iš dukterų buvo ištremti. Albertas su kita seserimi tuo metu slėpėsi Šiauliuose, bet greitai ir juos surado saugumas. Albertą suėmė, jam teko išbandyti Šiaulių, Leningrado kalėjimų gultus. Jį, kaip politinį kalinį, nuteisė 10 metų lagerio.
Vorkutoje, akmens anglių kasyklose, sunkiai dirbo beveik 8 metus. Paskui tęsėsi tremtis Irkutsko srityje, Toluno rajone. Gyvenimo šviesa atgimė, kai Albertui Eudochimovke pavyko surasti tėvus, o greitai ten pat ir tremtinę nuo Pašvitinio Stasę Plačiakytę, dainininkę, darbštuolę, tapusią Alberto žmona. Paaiškėjo, kad 7 metais jaunesnė būsimoji žmona į Sibirą pateko tais pačiais 1949 metais, čia ją užgrūdino gyvenimas, nes dirbo tą patį darbą, kaip ir vyrai: kirto mišką, jaučiais veždavo kartis, malkas, rąstus.
Mokytoja S. Lovčikaitė apie Stasės ir Alberto Jūrų meilės istoriją pasakojo: „Negalėjo gi muzikantas neišgirsti skardžiabalsės dainininkės iš lietuvių tremtinių kaimo, negalėjo nepastebėti tos išnašios skaisčiaveidės darbštuolės. Pasipiršo, vedė, susilaukė trijų vaikelių.“ Deja, 1962 metais su šeima į Lietuvą grįžo tik vienas, Vytukas. Kiti du (dvyniai) mirė Sibire, kaip ir Jūrų tėvai, grįžo į Lietuvą, Linkuvos kapines, tik prasidėjus Sąjūdžiui.
Niekas nelaukė Jūrų šeimos sugrįžus iš Sibiro, bet, kaip pasakojo Albertas, „išmoksta žmogus džiaugtis mažu“: sunkiai sekėsi prisiregistruoti, bet pavyko prisiglausti Linkuvos apylinkėse, o vėliau džiaugsmo buvo, kai susirentė pastogę Linkuvoje, gavo darbo pieninėje.
Albertas pasakojo: „Kai pagalvoji – kiek čia žmogui tereikia? Kad tik ant galvos nėra kokios bėdos, pavojaus, ligos ar didelio rūpesčio – ir gyvenk sau, Dievui dėkodamas. O dar čia stebuklas: laisva Lietuva. Ką čia kalbėt, kad dar kiek sveikatos, kad tos akys neužtemtų.“
Ačiū, Dieve, akys Albertui neužtemo. Jis įsitraukė į folkloro veiklą, tapo „Linkavos“ ansamblio siela, vadovės S. Lovčikaitės ramsčiu. Kaip ir jo žmona Stasė Plačiakytė-Jūrienė. Stasė 17 metų išdirbo Linkuvos ambulatorijos valytoja, dainavo medikų ansamblyje, Linkuvos kultūros namų ir bažnyčios choruose, nuo pat pirmųjų repeticijų įsitraukė į ansamblio veiklą kaip gaspadinė. Trumpai drūtai pasakysiu – stengėsi koja kojon, ranka rankon neatsilikti nuo savo vyro Alberto. Ansamblyje, kur dvelkė gimtinės šiluma, senosios Žiemgalos krašto tradicijos, papročiai, abiem buvo miela ir jauku. Savo Sibiro tremties laikus A. Jūras yra aprašęs Pakruojo rajono tremtinių ir politinių kalinių atsiminimų knygoje „Sužeistų širdžių daina“, kurią parengė Zita Buržaitė-Vėžienė.
Švenčių siela
Su į Lietuvą atūžusiomis permainomis, Sąjūdžio dvasia atsivėrė naujas A. Jūro gyvenimo etapas, atgimimas. Nežinia, kaip jis būtų susiklostęs, jei ne Linkuvos šviesuolės mokytojos S. Lovčikaitės entuziazmas, sėkmingas bandymas įkurti etnografinį ansamblį „Linkava“, kuriame išsiliejo Žiemgalos krašto tautosaka, papročiai, užfiksuoti, įprasminti programose, kurių per ketvirtį amžiaus susidarė net 25. Tiesa, Albertas iš pradžių spyriojosi, pirma į ansamblio veiklą įsitraukė jo žmona, vaidinusi gaspadinę pirmojoje programoje „Linarūtė“. Gaspadinei reikėjo gaspadoriaus, tad Albertui neliko nieko kito, kaip pasukti į ansamblį paskui žmoną. Nuo tada ketvirtį amžiaus jis – vienas ryškiausių dalyvių ir atlikėjų.
Su „Linkavos“ ansambliu A. Jūras dalyvavo per 200 koncertų, 1990 metais švytėjo Lietuvos tautinėje dainų šventėje, pasaulio lietuvių dainų šventėse 1994, 1998, 2003 metais. Įsiminė Albertui folkloro renginiai Rumšiškėse „Ant marių krantelio“, Vilniaus „Skamba skamba kankliai“, tarptautiniai folkloro festivaliai „Baltica-87“, „Baltica-91“, „Baltica-93“, tradicinės tapusios „Žiemgalos“ šventės, kuriose dalyvaudavo krašto kolektyvai. O kur išvykos į Rygą, Bauskę, Liepoją, Bulgariją. Visur žiūrovai gėrėjosi vieno Alberto arba su kolektyvo bičiuliais atliekamais valsais, polkomis, kadriliais, krašto pasakojimais.
Netikėtai A. Jūras išgarsėjo jubiliejinėje 90-metį 2014 metais minėjusioje lietuvių dainų šventėje „Čia – mūsų namai“. Išgarsėjo, nes visi respublikiniai laikraščiai, televizijos paskelbė, kad vyriausias šventės dalyvis yra linkuvis A. Jūras, kuriam tada buvo 94 metai, vadinasi, 4 metais daugiau negu pačiai jubiliejinei Dainų šventei. Žurnalistams Albertas pasipasakojo, kad nejaučiąs jokio jaudulio, prie švenčių pripratęs, tik jam gaila, kad Lietuvos jaunimas nelabai nori dainuoti liaudies dainas, o dar labiau vengia groti armonika. Tąkart Albertas Folkloro dieną armonika grojo Bernardinų sode ir Gedimino kalno papėdėje.
Savo 95-mečio proga Albertas su savo koncertų, renginių, knygų pristatymų bičiuliu Gintautu Gvazdausku įrašė 26 šokius. Tada pasididžiuodamas jis sakė: „26 kūrinius įrašėme ir įdėjome į internetą.“ Puiku, kad taip įvyko. Alberto armonikos garsai išliks ateinančioms kartoms, dabarties žmonėms, kuriems brangi savo krašto kūryba. Deja, liks tik įrašai, o Linkuvos krašto žmonėms trūks gyvų Alberto pajuokavimų, graudžios šnekos, nuovokumo, autentiškos krašto tarmės, individualaus, tik jam būdingo perteikimo. Jį pažinojusiems, bendravusiems tenka pripažinti, kad netekome vieno iš paskutiniųjų krašto istorijos liudininkų, tarpininko tarp šiandienos ir to, kuo gyveno mūsų kraštas, kokia buvo prieškario Lietuva, ką ji išgyveno sovietmečiu. Netekome Pupų dėdės, našlio Rapoliuko, piršlio ir dar dešimčių vaidmenų atlikėjo, puošusio ir turtinusio mūsų gyvenimus.
***
Karolina Kazlauskienė
K. Kazlauskienė, Žiemgalos krašto poetė, rašanti ir gimtąja šiaurės panevėžiškių tarme, buvo viena iš tų, kuri daugiausiai bendravo su A. Jūru paskutiniais jo gyvenimo metais. Ji stengėsi, kad neeilinio talento muzikantas, krašto legenda būtų kviečiamas į krašto rašytojų knygų pristatymus (ypač tuos, kuriuos organizuodavo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga), šventes, renginius, primindavo „Žiemgalos“ draugijos vadovams, kad būtų įprasmintas ir ateities kartoms išsaugotas A. Jūro kūrybinis palikimas. Ji rūpinosi savo kraštiečiu ir paskutinėmis jo gyvenimo dienomis. Skaitytojams siūlome jos eilėraštį, dedikuotą A. Jūrui.
Pupų dėdė
Muzikantų muzikantui linkuviui Albertui Jūrui
Muzikantą šaunų turim,
Jis gyvena Linkuvoj.
Ar krikštynos, ar vestuvės –
Dėdės Jūro ieškom tuoj.
Dėde Jūrai, Pupų dėde,
Prašome labai – pagrok!
Va, liūdna jaunoji sėdi –
Valsą jai padovanok.
Mums polkutę. Dar suktinį.
Šokam, dreba net langai,
O kiek poringių jis žino,
Įsitikinom seniai.
Jo žmonelei mes priminsim –
Ne, jinai nepavydi,
Dėdės Jūro nešokdinsim,
Nepagros kaip jis kiti.
Rudenėlis. Nieko tokio,
Kas kad už langų lietus.
Salėj linksma, salėj šoka –
Groja dėdė vėl pas mus.
Muzikantą šaunų turim –
Šimtas dvidešimt toli.
Pupų dėdei, dėdei Jūrui,
Tik devyniasdešimt penki.
Redakcijos archyvo nuotr.
Armonika groja Pupų dėdė – Albertas Jūras.
V. Pėželio nuotr.
Daugelyje programų, kurios aprašytos šioje knygoje, Albertas Jūras dalyvavo kartu su savo žmona Stase Plačiakyte-Jūriene.
Stasys S. TUMĖNAS