Paslaugos namuose – labai reikalingos

Paslaugos namuose – labai reikalingos

Pas­lau­gos na­muo­se – la­bai rei­ka­lin­gos

Nuo me­tų pra­džios vie­nuo­li­kai ra­jo­no gy­ven­to­jų tei­kia­mos die­nos so­cia­li­nės glo­bos ir slau­gos pa­slau­gos jų na­muo­se – nuo pa­gal­bos ren­gian­tis, mau­dy­mo, saus­kel­nių kei­ti­mo iki ma­sa­žuo­to­jo ar ki­ne­zi­te­ra­peu­to pa­slau­gų.

Pa­sak Lio­lių so­cia­li­nės glo­bos na­mų vy­riau­sio­jo so­cia­li­nio dar­buo­to­jo Sil­vi­jaus Ka­mins­ko, ši­to­kių pa­slau­gų po­rei­kis – la­bai di­de­lis.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

In­teg­ra­li pa­gal­ba ati­to­li­na sta­cio­na­rią glo­bą

Sil­vi­jus Ka­mins­kas, Lio­lių so­cia­li­nės glo­bos na­mų vy­riau­sia­sis so­cia­li­nis dar­buo­to­jas, „In­teg­ra­lios pa­gal­bos į na­mus plėt­ra Kel­mės ra­jo­ne“ pro­jek­to koor­di­na­to­rius sa­kė, jog nuo šių me­tų sau­sio 23 die­nos jau pra­dė­tos teik­ti pa­slau­gos as­me­nims jų na­muo­se.

Kol kas su­da­ry­ta vie­na mo­bi­li ko­man­da iš so­cia­li­nio dar­buo­to­jo, slau­gy­to­jo ir jų pa­dė­jė­jų, ki­ne­zi­te­ra­peu­to ir ma­sa­žuo­to­jo. Pas­lau­go­mis jau nau­do­ja­si vie­nuo­li­ka Kel­mės ra­jo­no gy­ven­to­jų iš Kel­mės, Ty­tu­vė­nų, Pag­ry­žu­vio, Naud­va­rio, Lio­lių, Šal­te­nių.

„In­teg­ra­li pa­gal­ba pir­miau­sia rei­ka­lin­ga tam, kad bū­tų ati­to­li­na­ma sta­cio­na­ri glo­ba, kad ar­ti­mie­siems bū­tų su­tei­kia­ma pa­gal­ba rū­pi­nan­tis slau­go­mu žmo­gu­mi. In­teg­ra­li pa­gal­ba su­si­de­da iš die­nos so­cia­li­nės glo­bos ir slau­gos as­mens na­muo­se. Prie so­cia­li­nių pa­slau­gų pri­ski­ria­mas in­for­ma­vi­mas, kon­sul­ta­vi­mas, bend­ra­vi­mas, tar­pi­nin­ka­vi­mas ir pa­na­šiai, taip pat – skal­bi­mas, pa­gal­ba ren­gian­tis, mai­ti­ni­mas, mais­to ruo­ši­mas, šiukš­lių iš­ne­ši­mas, prau­si­mas, ūkio dar­bų pla­na­vi­mas“, – sa­kė S. Ka­mins­kas.

Slau­gy­to­jas ga­li įvyk­dy­ti vi­sas gy­dy­to­jo re­ko­men­da­ci­jas: leis­ti vais­tus, sta­ty­ti la­še­li­nes, ma­tuo­ti krau­jos­pū­dį, kū­no tem­pe­ra­tū­rą, nu­sta­ty­ti gliu­ko­zės kie­kį krau­jy­je. „La­biau­siai rei­ka­lin­gos as­mens hi­gie­nos pa­slau­gos: mau­dy­mas, saus­kel­nių kei­ti­mas. Į slau­gos pa­slau­gų da­lį įei­na ir ma­sa­žuo­to­jo, ki­ne­zi­te­ra­peu­to pa­slau­gos, jos ir­gi la­bai po­pu­lia­rios, pa­gei­dau­ja­mos“, – pa­žy­mė­jo Sil­vi­jus Ka­mins­kas.

Pir­mo­jo vi­zi­to me­tu so­cia­li­nis dar­buo­to­jas, slau­gy­to­jas su pa­slau­gų ga­vė­jo ar­ti­mai­siais nu­si­sta­to pa­slau­gų po­rei­kį ir truk­mę per die­ną. Il­giau­siai pa­slau­gas ga­li­ma teik­ti iki 4,5 va­lan­dų per die­ną, iki pen­kių kar­tų per sa­vai­tę.

„Slau­gos pa­slau­gos – ne­mo­ka­mos pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mo lai­ko­tar­piu. Už glo­bos pa­slau­gas ten­ka su­mo­kė­ti po 3,16 eu­ro už va­lan­dą. Ta­čiau pa­slau­gų kai­na ne­ga­li bū­ti di­des­nė ne­gu 20 pro­cen­tų as­mens gau­na­mų pa­ja­mų. To­dėl dau­giau mo­kė­ti bet ko­kiu at­ve­ju ne­rei­kės“, – sa­kė S. Ka­mins­kas. Ats­ki­rai pa­slau­gos ne­ga­li bū­ti tei­kia­mos. Jei tei­kia­ma slau­ga, tu­ri bū­ti tei­kia­ma ir die­nos so­cia­li­nė glo­ba.

Nors kol kas in­teg­ra­lio­mis pa­slau­go­mis na­muo­se nau­do­ja­si vie­nuo­li­ka ra­jo­no gy­ven­to­jų, at­si­ran­da ir dau­giau pa­gei­dau­jan­čių­jų. Iš pra­džių gy­ven­to­jai, pa­sak Sil­vi­jaus Ka­mins­ko, bai­mi­no­si įsi­leis­ti nau­ją, sve­ti­mą žmo­gų į sa­vo na­mus. Da­bar, praė­jus po­rai mė­ne­sių, mo­bi­li ko­man­da gir­di tik ge­rus at­si­lie­pi­mus. Žmo­nės be pa­slau­gų na­muo­se jau sun­kiai sa­vo gy­ve­ni­mą įsi­vaiz­duo­ja. Leng­viau ir ar­ti­mie­siems.

Lio­lių so­cia­li­nės glo­bos na­mai, bend­ra­dar­biau­da­mi su Jau­ni­mo sa­va­no­riš­ka tar­ny­ba, yra pa­si­ren­gę priim­ti sa­va­no­rius.

Pas­lau­gas į na­mus ga­li gau­ti tie žmo­nės, ku­riems Ne­dar­bin­gu­mo nu­sta­ty­mo tar­ny­bo­je yra nu­sta­ty­tas spe­cia­lu­sis nuo­la­ti­nės slau­gos po­rei­kis ar­ba spe­cia­lu­sis nuo­la­ti­nės prie­žiū­ros (pa­gal­bos) po­rei­kis dėl pro­ti­nio at­si­li­ki­mo ar­ba psi­chi­kos su­tri­ki­mo.

„Se­niū­ni­jų so­cia­li­niai dar­buo­to­jai in­for­muo­ja žmo­nes, tu­rin­čius spe­cia­liuo­sius po­rei­kius ir jų ar­ti­muo­sius apie ga­li­my­bę gau­ti pa­gal­bą. Mū­sų mo­bi­li ko­man­da iš­siun­ti­nė­jo lanks­ti­nu­kus, vy­ko­me į na­mus, siū­lė­me pa­si­nau­do­ti pa­slau­go­mis“, – sa­kė Lio­lių so­cia­li­nės glo­bos na­mų vy­res­ny­sis so­cia­li­nis dar­buo­to­jas Sil­vi­jus Ka­mins­kas.

Pas­lau­gos į na­mus ga­li bū­ti tei­kia­mos dvi­de­šim­čiai as­me­nų. Ta­čiau, jei pa­slau­gos tei­kia­mos ne vi­sas va­lan­das, as­me­nų ga­li bū­ti ir dau­giau.

In­teg­ra­lios pa­gal­bos į na­mus pa­slau­gas no­rin­tys gau­ti as­me­nys tu­ri kreip­tis į sa­vo se­niū­ni­jų spe­cia­lis­tus so­cia­li­niam dar­bui (Kel­mės mies­to gy­ven­to­jai – į Kel­mės ra­jo­no so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­rą).

Pras­min­gas dar­bas

Sil­vi­jus Ka­mins­kas Šiau­lių uni­ver­si­te­te pir­miau­sia bai­gė edu­ko­lo­gi­jos (šei­mos pe­da­go­gi­ka ir vai­ko tei­sių ap­sau­ga) ba­ka­lau­ro stu­di­jas, vė­liau so­cia­li­nės pe­da­go­gi­kos ma­gist­ra­tū­rą (so­cioe­du­ka­ci­nių pro­jek­tų koor­di­na­vi­mas).

My­ko­lo Ro­me­rio uni­ver­si­te­te dar iš­klau­sė tęs­ti­nių stu­di­jų 60 kre­di­tų kur­są so­cia­li­nio dar­buo­to­jo kva­li­fi­ka­ci­jai įgy­ti ir įgi­jo so­cia­li­nio dar­buo­to­jo kva­li­fi­ka­ci­ją.

Klai­pė­dos vals­ty­bi­nė­je ko­le­gi­jo­je bai­gė so­cia­li­nio dar­bo stu­di­jas.

„Pra­dė­jau nuo vai­kų, o at­si­dū­riau pas se­ne­lius“, – šyp­so­jo­si jau­nas, tre­jus me­tus Lio­lių so­cia­li­nės glo­bos na­muo­se dir­ban­tis spe­cia­lis­tas. S. Ka­mins­kas sa­kė, jog ge­rai jau­čia­si dirb­da­mas so­cia­li­nį dar­bą, nors tik­rai ne vi­si ga­li bū­ti so­cia­li­niai dar­buo­to­jai. „Kaip die­na – taip nau­jie­na. Bet man tin­ka, ne­nuo­bo­du. Sten­giuo­si kiek­vie­nam se­nam žmo­gui pa­dė­ti. Tie­siog su­šil­do jų nuo­šir­džios pa­dė­kos. Da­bar dar sma­giau, kai at­si­ra­do ga­li­my­bė su­teik­ti pa­gal­bą žmo­nių na­muo­se“, – pa­sa­ko­jo S. Ka­mins­kas.

Vy­riau­sia­sis so­cia­li­nis dar­buo­to­jas ti­ki­si, jog žmo­nėms rei­ka­lin­gos pa­slau­gos na­muo­se bus tei­kia­mos ir pa­si­bai­gus pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mo lai­ko­tar­piui, po 36 mė­ne­sių. „ Gal at­si­ras ga­li­my­bių pa­si­nau­do­ti ES pa­ra­ma, gal pa­dės Sa­vi­val­dy­bė?“, – svars­tė.

Au­to­rės nuo­tr.

Lio­lių so­cia­li­nių glo­bos na­mų vy­riau­sia­sis so­cia­li­nis dar­buo­to­jas Sil­vi­jus Ka­mins­kas sa­kė, jog die­nos so­cia­li­nės glo­bos ir slau­gos pa­slau­gos na­muo­se – la­bai rei­ka­lin­gos tiek jų ga­vė­jams, tiek ir juos slau­gan­tiems, pri­žiū­rin­tiems ar­ti­mie­siems.