
Naujausios
Tautodailininkas į vieną parodą suvedė ir politikus, ir nelabuosius
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras smagiai nusiteikęs joja arkliuku, rankoje laikydamas bokalą. Prezidentei Daliai Grybauskaitei grybus tvarkyti padeda kirminas. Politikams kompaniją palaiko dvasingos veido išraiškos šventieji ir linksmi nelabieji. Visa tai – kuršėniškio Raimondo Baškio parodoje Kuršėnuose. Tautodailininko žmonos – pirmosios Seimo vicepirmininkės Rimos Baškienės – skulptūros čia nerasite. Ramūno Karbauskio – taip pat. Kodėl?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Muziejus nė nepajuto
Antrojo aukšto Šiaulių rajono savivaldybės Etninės kultūros ir tradicinių amatų centro parodų salė skirta Raimondo Baškio kūrybos parodai.
Tautodailininkas, 2008 metais atidaręs savo sodyboje Kuršėnuose „Medinukų muziejų“, suprato, kad parodų rengti nebėra prasmės – visa jo kūrybos amplitudė nesutilptų jokioje parodų salėje. Tačiau parodų liko, tik nedaug. Po keletą darbų kasmet veža į regiono tautodailininkų metines parodas. Sutiko surengti parodą ir tradicinių amatų centre. Tautodailininkas dirba Kuršėnų kūrybos namuose.
Kūrėjui smagu, kad jo kūrinius žmonės nori paliesti rankomis, pajusti nugludintas faktūras. Pirmas klausimas nuvežus skulptūras į parodą Šiaulių aklųjų ir silpnaregių kultūros namuose buvo toks: „Ar galima paliesti?“ Galima, būtina, reikia. Menininkas retai naudoja mechaninius šlifavimo įrankius, daugiausia naudoja kaltus, rankų, o ne mašinų darbą. Žiūrovo rankos gali pajusti nuoširdžią medžio ir kūrėjo energetiką.
„Kuriantis žmogus negali kurti tik sau. O jeigu dar žiūrovai labai nesupeikia tavo darbo – visai smagu. Net azartas kyla dar daugiau kurti“, – šypsosi R. Baškys.
Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre sienos ir ekspoziciniai stalai tirštokai nutūpti angelų, nelabųjų, šventųjų, dievų ir politikų atvaizdų.
„Tai tik mažytė dalelė. Rinkau glėbiais ir vežiau į parodą, bet muziejuje nė nepasijuto, kad kažkas išvežta“, – juokėsi aktyviai kuriantis menininkas. Jis smulkesnių kūrinių nebeskaičiuoja. Sau yra prisižadėjęs kasmet sukurti po didesnę skulptūrą ir apgyvendinti ją šeimos sodybos muziejuje.
„Nacionalinė vertybė“ ir kiti politikos perlai
„Politikų kelmeliu“ tautodailininkas vadina politikų skulptūrų kolekciją.
Tautodailininkas sako, kad nereikia stebėtis, jog jis domisi politika – sutuoktinė Rima Baškienė nuo 2004 metų dirba Seime.
„Be politikos nėra nė vienos dienos. Tik stengiuosi į ją žiūrėti per humorą. Šioje parodoje apie politikus bjaurasčių nėra, o lengvai pasijuokti – sveika“, – sakė tautodailininkas.
Tiesa, sutuoktinės R. Baškienės skulptūros dar nesukūrė: „Laukiu, kol ji prisidirbs ką nors. Dabar kaip ir nėra preteksto kurti jos skulptūrą.“
Personažų tautodailininkui nereikia ieškoti. Vaizduoja tuos, kurie jau atpažįstami iš kokios nors frazės, poelgio, silpnybės ar pokšto.
„Jei taip – tai nafik!“ – tokia fraze išgarsėjo politikoje buvęs Arūnas Valinskas, jo atvaizdą R. Baškys išdrožė prieš keletą metų.
Andriaus Kubiliaus personažą kuria ne tik skulptūros veidas, bet ir dviratis bei kodinis žodis „Krizė“.
Negalėjo neįamžinti ir buvusios švietimo ministrės Audronės Pitrėnienės rašybos perlo „Ačių“.
Ištarus „nacionalinė vertybė“ retas suklys, kad šios frazės autorė buvusi Seimo narė Dalia Teišerskytė, kurios satyrinė skulptūrėlė taip pat yra parodoje.
Parodoje grybauja ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės personažas. Musmirėms galvas kapoja kardu, jai padeda ir didokas kirminas.
2000-aisiais sukurta skulptūrinė kompozicija: Rolandas Paksas – su lėktuvėliu, Artūras Paulauskas su šūkiu „Nusipelnėme gyventi geriau“, tuo metu Vytautui Landsbergiui buvusi „politinė duobė“, tai jis ir pavaizduotas duobėje, o Algirdas Brazauskas tuomet šventė kažkokią pergalę, tad ji pavaizduota „čierkelėje“.
Skulptūrėlės vaizduoja ir kai kuriuos rajono politikus. Parodos atidaryme dalyvavęs Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, pamatęs save, pavaizduotą ant arklio su alaus bokalu rankoje, ne pyko, o juokėsi.
Tačiau parodoje nėra Ramūno Karbauskio skulptūros. Liko kūrėjo namuose. Kodėl? Menininkas sako, kad skulptūrėlė kurta senokai, joje R. Karbauskis pavaizduotas su krepšinio kamuoliu, kai aktyviai bendravo Kuršėnuose su jaunimu, todėl toks įvaizdis nebeatitinka aktualijų.
Šventieji – rimti, nelabieji – padūkę
Parodoje eksponuojamos dar niekur nerodytos kaukės, nelabieji ir šventieji, angelai bei baltiškieji dievai.
Tautodailininkui bene smagiausia kurti nelabuosius.
„Nereikia žmogaus veido proporcijų atitikti, o nuotaiką, jos išraišką gali nesivaržydamas kurti. Dėl to ir yra įdomiausia kurti nelabuosius. Tai ne pažįstamo žmogaus atvaizdą, šaržą kurti, kai gali ir priekaištų susilaukti“, – juokiasi R. Baškys.
Kūrėjas nelabųjų nekuria baisių – jie linksmi, padūkę, besijuokiantys, juokingai pavėpę. Kartą vieno kunigo, apžiūrinėjusio jo kūrybą, Raimondas paklausė, kurie labiau patinka – nelabieji ar šventieji? „Žinai, kad velniai! Su jais linksmiau!“ – atsakęs šventikas.
„Tikrai keista – meldžiame dangaus, bet pragare gali būti linksmiau! Šventųjų juk nevaizduosi besijuokiančių, o velniams tai net labai tinka!“ – juokėsi tautodailininkas.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Tautodailininkas Raimondas Baškys sako, kad nuo politikos aktualijų nenutolsta. Politikoje – žmona, o kai kuriuos įsimintinus politinius skandalus ar įvykius įamžina medyje.
Prezidentės Dalios Grybauskaitės personažas tvarko musmires kardu, jai padeda ir kirminas.
Tautodailininkas 2000 metais pavaizdavo politikos elitą. Personažais tapo Rolandas Paksas, Vytautas Landsbergis, Algirdas Brazauskas, Artūras Paulauskas.
Andriaus Kubiliaus personažas važiuoja dviračiu ir yra atpažįstamas iš žodžio „Krizė“.
Šiaulių rajono mero Antano Bezaro personažas.
Šiaulių rajono politiko Jono Novogreckio personažą judėti veja velniukas, įrėmęs šakę į nugarą.
Buvusios švietimo ministrės Audronės Pitrėnienės personažas sprendžia rašybos dilemą – „Ačiū“ ar „Ačių“.