
Naujausios
Vietoj recepto – asmens dokumentas ir kompiuteris
Praėjusią savaitę Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojai išrašė pirmuosius elektroninius receptus. Gydytojai teigia, kad pirmą kartą išrašant elektroninį receptą trunka daugiau laiko, kol įvedami į sistemą paciento duomenys, ilgiau tenka užtrukti ir vaistinėje. Šiaulių rajono gyventojams jau išduodami ir elektroniniai mirties liudijimai, laukiama ir elektroninių ligų kortelių eros.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Trunka daugiau laiko
Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Dalia Miničienė teigia, kad centro pacientams pradėti išrašyti elektroniniai receptai jau dabar, nors tik nuo 2018 metų ketinama visiškai pereiti prie elektroninių receptų.
„Norime pratinti gyventojus prie naujovės, patys turime pabandyti, kaip seksis dirbti su nauja sistema, nes 2018 metais turėsime startuoti su šia naujove be trukdžių“, – sakė D. Miničienė.
Pavaduotoja teigė, kad elektroninį receptą išrašyti užtrunka apie 15 minučių. Užtrunka todėl, kad pirmą kartą tenka užpildyti nemažai informacijos apie pacientą, kurią reikia išsaugoti informacinėje sistemoje. Kai duomenys jau bus suvesti, elektroniniai receptai kitais kartais bus išrašomi tam pačiam pacientui greičiau.
Pacientas į vaistinę eina tik su asmens dokumentu, jį pateikia vaistininkui vietoj popierinio recepto. Vaistininkas pagal pateiktą asmens dokumentą kompiuteryje suranda, kokie vaistai pacientui yra parašyti, kaip juos vartoti.
„Pacientai pasakojo, kad Kuršėnų vaistinėse kai kuriems teko palaukti ir apie pusvalandį. Farmacininkai naujovę taip pat tik dabar išbando“, – sakė D. Miničienė.
Elektroninių receptų sistema dar nėra tobula, dirbama pagal kelias programas.
„Radviliškyje naudoja vieną programą, Šiaulių centrinėje poliklinikoje – kitą. O Kuršėnai yra prijungti prie Santariškių klinikų naudojamos programos. Teks palaukti, kol paaiškės, kuri programa yra geriausia ir su kuria dirbsime visi vieningai“, – sakė D. Miničienė.
Net ir išrašant elektroninį receptą dar reikia pildyti popierinę ligos kortelę: joje taip pat turi būti įrašyta, kokie vaistai pacientui išrašyti ir elektroniniu būdu, tai taip pat užima laiko.
Gydytojams talkina informacinių technologijų specialistai, vyksta mokymai grupėse.
Kompiuteryje – visa ligų istorija
D. Miničienės teigimu, elektroninės ligos kortelės taip pat labai reikalingos, nes gydytojai galėtų matyti visą informaciją apie ligonį, nesvarbu, kokioje gydymo įstaigoje jis gydėsi.
„Jau turime pacientų, kurie grįžta, pavyzdžiui, iš Santariškių klinikų ir prisijungę išmaniuoju telefonu mums pateikia informaciją, kokios procedūros jiems ten yra atliktos, kokie tyrimai ir jų rezultatai“, – pasakojo D. Miničienė.
Gydytojos teigimu, gydytojai kabinetuose turi kompiuterius ir naudoja juos. Pinigų gydytojų kompiuteriams pernai skyrė rajono Savivaldybė.
Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Vilma Plaušinaitienė neabejoja, kad netolimoje ateityje visi medicininiai dokumentai bus pildomi tik elektroniniu būdu.
Jau dabar nemažai įstaigų naudoja, pavyzdžiui, teleradiologijos paslaugą: jeigu įstaiga neturi radiologo, gydytojas siunčia radiologinius tyrimus į, pavyzdžiui, Kauno klinikas, ir ten dirbantis gydytojas radiologas kvalifikuotai įvertina radiologinį tyrimą.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotoja Dalia Miničienė sako, kad kol kas tik mokomasi, kaip veikia elektroninis receptas ir kiti medicininiai dokumentai, pildomi elektroniniu būdu.