
Naujausios
Nelaimę įveikti padėjo kaimynai
Sausio pabaigoje Kelmės rajone, Gailių kaime, gaisras nuniokojo Vaclovo Šapalo ir jo mamos Teresos Purienės ūkinį pastatą.
Gaisro rytą kaimynai gelbėjo gyvulius. Bendruomenė surinko pinigų bent daliai nuostolių padengti. Kaimo vyrai per vieną dieną nukirto ir suvežė 30 kubinių metrų medienos, kurią paskyrė Miškų urėdija. „Nelaimė – ne tokia skaudi, kai padėti supuolė visas kaimas“, – puikiais kaimynais patenkinti padegėliai.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Tvartas apdegė, veršelis paskendo
Sausio 27-osios rytą Vaclovas Šapalas tvarte apliuobė gyvulius. Parėjo į trobą pusryčiauti. Tačiau nerimą kėlė elektra – užgęsta ir vėl užsidega.
Apie pusė septynių jam paskambino kaimynas Ramūnas Bezaras. Dega tavo garažas! Jis jau iškvietė ugniagesius.
Vaclovas išbėgo lauk. Iš garažo dar spėjo išvaryti traktorių. Per kelias minutes subėgo kaimynai. Išvedė iš tvarto tris karves ir tris veršelius. Liepsnos rijo Vaclovo įrankius, motorinius pjūklus, suvirinimo aparatą, motociklą, sukrautą medieną, grūdus.
Gesinti gaisrą mėginusiems gailiškiams atrodė, jog ugniagesiai važiuoja visą amžinybę. Vėliau sužinojo, jog naktį į sausio 27-ąją jie gesino degančią sodybą Maironių kaime. Iš ten skubėjo tiesiai į gaisrą Gailiuose. Darbuotis ugniagesiams padėjo šalia namų esantis tvenkinys. Ugniagesiai nepritrūko vandens. Apmalšinta ugnis neįkibo į gyvenamąjį namą. Tačiau sudegė trys garažai, pirtis, malkinė, nudegė tvarto stogas ir perdengimas, apie trys tonos grūdų.
Labiausiai Vaclovui gaila įrankių. Nagingas vyras juos kaupė ilgą laiką. Viską susiremontuodavo ir pasidarydavo pats. Dar ir kaimynams padėdavo.
Nors gyvulius supuolę kaimynai spėjo išvesti iš tvarto, neišvengta nuostolių. Karvė nenorėjo eiti lauk, paslydo. Traumuota koja nesugijo. Gyvulį teko parduoti mėsai už šimtą eurų. Ugnies išsigandęs veršelis išvestas lauk bėgo į tvenkinį ir paskendo.
Darbo įrankiai ir gyvuliai buvo Vaclovo pragyvenimo šaltinis. Jo mama gyvena iš pensijos, jis – iš trijų karvučių, parduodamas jų pieną ir prieauglį.
Kaip pasakoja kaimynai, prieš 16 metų pas mamą sugrįžęs vyras kabinasi į gyvenimą. Sutvarkė sodybą. Pats augina ir konservuoja daržoves. Be to, ir mamai saugiau. Jai tuoj sukaks aštuoniasdešimt metų.
Po gaisro senolė be raminamųjų vaistų negalėdavo užmigti naktimis.
Ūkinis pastatas užsidegė nuo elektros instaliacijos. Žiurkės buvo pragraužusios laidus.
Kaimynų geranoriškumas nustebino
Pastatas buvo apdraustas. Vaclovas Šapalas tikisi gauti draudimo išmoką. Miškų urėdija, kaip ir priklauso pagal įstatymą, leido vyrui išsikirsti 30 kubinių metrų medienos, už kurią mokėjo tik pusę kainos.
„Visą gyvenimą atsiminsiu kaimynų ir savo draugų gerumą. Sakoma, jog nelaimėje pažinsi draugus. Taigi įsitikinau, jog mano draugai – tikri, o ne kokie apsimetėliai, – kalbėjo Vaclovas Šapalas. – Padėjo ne tik per gaisrą, bet ir sunkiausiomis dienomis po gaisro, kai aiškiai suvoki, kas iš tikrųjų nutiko. Vyrai skubėjo, kol pašalę, išpjauti man skirtą mišką. Verslininkas Vitalijus Adomaitis skubiai sutvarkė dokumentus ir suvežė medieną.
Pjovė šešiais pjūklais. Mindaugas Rotmanas, Eugenijus Ofta, Aidas Šapalas, Bronius Ivoškis, Linas Ščeponavičius, Dainoras Určinskas, Antanas Zubreckas metę savo darbus per vieną dieną nupjovė ir suvežė medieną į mūsų kiemą.
Kelmiškis Alvydas Čepas paskolino gaterį. Esu be galo dėkingas visiems šiems žmonėms. Medienos tikrai užteks atstatyti pastatus.“
Neliko abejinga ir Vilmos Ivoškienės vadovaujama Gailių kaimo bendruomenė. Moteris rinko aukas padegėliams.
„Visi aukojo geranoriškai. Kas kiek galėjo. Kas penkis, kas dešimt, kas daugiau eurų. Aukas rinko ir Vaclovo draugai Aidas Šapalas ir Vladas Geryba, – pasakojo V. Ivoškienė. – Tik vienoje troboje atsisakė padegėlius paremti. Visur kitur žmonės ištiesė pagalbos ranką. Gal todėl, kad ir sudegusių pastatų šeimininkas – labai draugiškas, neatsisakydavo padėti kitiems.“
V. Ivoškienės vyro Broniaus Ivoškio inicatyva buvo organizuojamas gaisravietės sutvarkymas.
Autorės nuotr.
Vaclovas Šapalas sako esąs labai dėkingas kaimynams ir bendruomenei už pagalbą gaisro metu ir po gaisro. Nagingas vyras nusiteikęs optimistiškai – pastatus atstatys.
Tiek beliko iš Vaclovo Šapalo ūkinio pastato.
Gailių kaimo bendruomenės pirmininkė Vilma Ivoškienė sako, jog žmonės padegėliams noriai padėjo ir aukojo todėl, kad ir Vaclovas Šapalas visuomet geranoriškai skuba kitiems į pagalbą.