Kriukų mokykloje atidaryta dešimt vardinių klasių

Kriukų mokykloje atidaryta dešimt vardinių klasių

Kriu­kų mo­kyk­lo­je ati­da­ry­ta de­šimt var­di­nių kla­sių

Kriu­kų (Jo­niš­kio r.) pa­grin­di­nė­je mo­kyk­lo­je ati­da­ry­ta de­šimt var­di­nių kla­sių, skir­tų šio kraš­to švie­tė­jams, kul­tū­ros ir me­no me­ce­na­tams, moks­li­nin­kams. Taip ti­ki­ma­si ne tik pri­si­min­ti svar­bius kraš­tą iš­gar­si­nu­sius as­me­nis, bet ir mo­ty­vuo­ti vai­kus mo­ky­tis bei siek­ti sa­vo tiks­lų.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Skir­ta kraš­tą gar­si­nu­siems žmo­nėms

Lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros ka­bi­ne­tai skir­ti švie­tė­jui, me­ce­na­tui, lie­tu­vy­bės puo­se­lė­to­jui Sta­nis­lo­vui Goe­sui, gy­ve­nu­siam Med­vi­lio­nių dva­re, bei pir­mo­sios ne­prik­lau­so­mos Lie­tu­vos žur­na­lis­tui, re­dak­to­riui, atei­ti­nin­kui Ig­nui Skrups­ke­liui, ki­lu­siam iš Mel­gu­žės kai­mo.

Tech­no­lo­gi­jų ka­bi­ne­tas pa­va­din­tas pro­fe­so­riaus, in­ži­nie­riaus Ju­li­jo­no Grav­rog­ko, ar­ti­mo Goe­sų gi­mi­nai­čio, var­du, o ma­te­ma­ti­kos ka­bi­ne­tas skir­tas Teo­do­rui Gro­tu­sui, pir­ma­jam Lie­tu­vos fizikui-chemikui, ku­ris pir­ma­sis įro­dė van­dens ir tir­pa­lų elekt­ro­li­zės teo­ri­ją, at­ra­do pa­grin­di­nį fo­to­che­mi­jos dės­nį.

„Nors T. Gro­tu­sas tie­sio­giai nė­ra ki­lęs iš mū­sų kraš­to, jis au­go Ge­du­čių dva­re (Pak­ruo­jo ra­jo­nas), ta­čiau tu­ri są­sa­jų ir su Kriu­kų se­niū­ni­ja“, – „Kraš­to žinioms“ sa­kė Kriu­kų pa­grin­di­nės mo­kyk­los lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros mo­ky­to­ja Li­gi­ta Eit­ke­vi­čie­nė.

Istorijos ir geografijos ka­bi­ne­tui skir­tas chemiko-fiziko, ki­lu­sio iš Dar­gai­čių kai­mo, Vin­co Če­pins­kio var­das. Jis bu­vo ak­ty­vus po­li­ti­nio Lie­tu­vos gy­ve­ni­mo vei­kė­jas: Stei­gia­mo­jo sei­mo na­rys, pri­klau­sė LSDP frak­ci­jai. 1922–1923 me­tais bu­vo Pir­mo­jo Sei­mo at­sto­vas. 1926-ai­siais My­ko­lo Sle­že­vi­čiaus mi­nist­rų ka­bi­ne­te dir­bo švie­ti­mo mi­nist­ru, Mi­nist­ro Pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­ju.

Fizikos ir chemijos ka­bi­ne­tą mo­kyk­los ta­ry­ba nu­spren­dė skir­ti bu­vu­siai šios mo­kyk­los pe­da­go­gei, ga­vu­siai nu­si­pel­niu­sios mo­ky­to­jos var­dą, Re­gi­nai Če­pu­tie­nei.

Pas­ka­ti­ni­mas da­bar­ti­niams mo­ki­niams

Ke­tu­rios pra­di­nės kla­sės pa­va­din­tos slap­tos mo­kyk­los Med­vi­lio­nių dva­re įkū­rė­jos ir mo­ky­to­jos Te­re­sės Goe­sy­tės, taip pat Kriu­kų mo­kyk­los pe­da­go­go, vie­no pir­mų­jų lie­tu­viš­kų spek­tak­lių re­ži­sie­rių ir vai­din­to­jų Fe­lik­so Dau­gė­los, knyg­ne­šio Vik­to­ro Pe­čiu­lio ir mo­ky­to­jų Ele­nos Bu­čie­nės bei Juo­zo Bu­čo, ku­ris bu­vo pa­grin­di­nis mo­kyk­los plėt­ros ini­cia­to­rius, var­dais.

Pa­sak Kriu­kų pa­grin­di­nės mo­kyk­los di­rek­to­riaus Vy­tau­to Balt­ra­mai­čio, tiks­las yra ska­tin­ti da­bar­ti­nius mo­ki­nius sek­ti šių žmo­nių pė­do­mis, da­ry­ti ge­rus dar­bus, iš jų mo­kan­tis at­kak­liai siek­ti sa­vo gy­ve­ni­mo tiks­lų.

„Kla­sė­se įreng­si­me sten­dus su in­for­ma­ci­ja apie jų dar­bus, steng­si­mės pa­lai­ky­ti ry­šius su gi­mi­nai­čiais, kvies­ti juos į su­si­ti­ki­mus su mo­ki­niais. Be abe­jo, kad neuž­ten­ka ant kla­sių du­rų už­ka­bin­ti var­di­nes len­te­les, rei­kia veik­los tęs­ti­nu­mo“, – tei­gė Vy­tau­tas Balt­ra­mai­tis.

Su­reng­ta kon­fe­ren­ci­ja

Var­di­nių kla­sių ati­da­ry­mą pa­ly­dė­jo kon­fe­ren­ci­ja „Kriu­kai – švie­ti­mo ir kul­tū­ros ver­pe­tuo­se“, ku­rio­je apie Med­vi­lio­nių dva­rą, iš ku­rio kul­tū­ros, švie­ti­mo gi­jas per ten ap­si­lan­ky­da­vu­sius as­me­nis ga­li­ma nu­ties­ti iki Var­šu­vos ar net Pa­ry­žiaus, kal­bė­jo is­to­ri­kė Vi­da Gi­ri­nin­kie­nė.

Ar­cheo­lo­gas dr. Er­nes­tas Va­si­liaus­kas pri­sta­tė di­džiau­sią Kriu­kų se­niū­ni­jos tur­tą, ku­riuo ji iš­si­ski­ria Jo­niš­kio ra­jo­ne: 15 čia bu­vu­sių bei dar iš­li­ku­sių dva­rų. Pro­fe­so­rė dr. Ge­no­vai­tė Ka­čiuš­kie­nė kal­bė­jo apie kriu­kie­čių tar­mę, o Jau­nius Jur­ge­lis iš Šiau­lių pa­sa­ko­jo apie kriu­kie­čių Fi­ran­tų gi­mi­nę.

Mo­kyk­los nuo­tr.

Mo­ki­niai prie Sta­nis­lo­vo Goe­so var­du pa­va­din­tos kla­sės.

Dvie­jų Kriu­kų mo­ky­to­jų kar­tų at­sto­vės – (iš kai­rės) Da­nu­tė Ru­pu­le­vi­čie­nė ir Va­le­ri­ja Ape­ra­vi­čie­nė – ap­žiū­ri ba­jo­rų Goe­sų švie­siam pa­sau­liui ir Med­vi­lio­nių dva­rui skir­tą Al­gi­man­to Rau­do­ni­kio me­no mo­kyk­los mo­ki­nių dar­bų pa­ro­dą.