
Naujausios
Kriukų mokykloje atidaryta dešimt vardinių klasių
Kriukų (Joniškio r.) pagrindinėje mokykloje atidaryta dešimt vardinių klasių, skirtų šio krašto švietėjams, kultūros ir meno mecenatams, mokslininkams. Taip tikimasi ne tik prisiminti svarbius kraštą išgarsinusius asmenis, bet ir motyvuoti vaikus mokytis bei siekti savo tikslų.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Skirta kraštą garsinusiems žmonėms
Lietuvių kalbos ir literatūros kabinetai skirti švietėjui, mecenatui, lietuvybės puoselėtojui Stanislovui Goesui, gyvenusiam Medvilionių dvare, bei pirmosios nepriklausomos Lietuvos žurnalistui, redaktoriui, ateitininkui Ignui Skrupskeliui, kilusiam iš Melgužės kaimo.
Technologijų kabinetas pavadintas profesoriaus, inžinieriaus Julijono Gravrogko, artimo Goesų giminaičio, vardu, o matematikos kabinetas skirtas Teodorui Grotusui, pirmajam Lietuvos fizikui-chemikui, kuris pirmasis įrodė vandens ir tirpalų elektrolizės teoriją, atrado pagrindinį fotochemijos dėsnį.
„Nors T. Grotusas tiesiogiai nėra kilęs iš mūsų krašto, jis augo Gedučių dvare (Pakruojo rajonas), tačiau turi sąsajų ir su Kriukų seniūnija“, – „Krašto žinioms“ sakė Kriukų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ligita Eitkevičienė.
Istorijos ir geografijos kabinetui skirtas chemiko-fiziko, kilusio iš Dargaičių kaimo, Vinco Čepinskio vardas. Jis buvo aktyvus politinio Lietuvos gyvenimo veikėjas: Steigiamojo seimo narys, priklausė LSDP frakcijai. 1922–1923 metais buvo Pirmojo Seimo atstovas. 1926-aisiais Mykolo Sleževičiaus ministrų kabinete dirbo švietimo ministru, Ministro Pirmininko pavaduotoju.
Fizikos ir chemijos kabinetą mokyklos taryba nusprendė skirti buvusiai šios mokyklos pedagogei, gavusiai nusipelniusios mokytojos vardą, Reginai Čeputienei.
Paskatinimas dabartiniams mokiniams
Keturios pradinės klasės pavadintos slaptos mokyklos Medvilionių dvare įkūrėjos ir mokytojos Teresės Goesytės, taip pat Kriukų mokyklos pedagogo, vieno pirmųjų lietuviškų spektaklių režisierių ir vaidintojų Felikso Daugėlos, knygnešio Viktoro Pečiulio ir mokytojų Elenos Bučienės bei Juozo Bučo, kuris buvo pagrindinis mokyklos plėtros iniciatorius, vardais.
Pasak Kriukų pagrindinės mokyklos direktoriaus Vytauto Baltramaičio, tikslas yra skatinti dabartinius mokinius sekti šių žmonių pėdomis, daryti gerus darbus, iš jų mokantis atkakliai siekti savo gyvenimo tikslų.
„Klasėse įrengsime stendus su informacija apie jų darbus, stengsimės palaikyti ryšius su giminaičiais, kviesti juos į susitikimus su mokiniais. Be abejo, kad neužtenka ant klasių durų užkabinti vardines lenteles, reikia veiklos tęstinumo“, – teigė Vytautas Baltramaitis.
Surengta konferencija
Vardinių klasių atidarymą palydėjo konferencija „Kriukai – švietimo ir kultūros verpetuose“, kurioje apie Medvilionių dvarą, iš kurio kultūros, švietimo gijas per ten apsilankydavusius asmenis galima nutiesti iki Varšuvos ar net Paryžiaus, kalbėjo istorikė Vida Girininkienė.
Archeologas dr. Ernestas Vasiliauskas pristatė didžiausią Kriukų seniūnijos turtą, kuriuo ji išsiskiria Joniškio rajone: 15 čia buvusių bei dar išlikusių dvarų. Profesorė dr. Genovaitė Kačiuškienė kalbėjo apie kriukiečių tarmę, o Jaunius Jurgelis iš Šiaulių pasakojo apie kriukiečių Firantų giminę.
Mokyklos nuotr.
Mokiniai prie Stanislovo Goeso vardu pavadintos klasės.
Dviejų Kriukų mokytojų kartų atstovės – (iš kairės) Danutė Rupulevičienė ir Valerija Aperavičienė – apžiūri bajorų Goesų šviesiam pasauliui ir Medvilionių dvarui skirtą Algimanto Raudonikio meno mokyklos mokinių darbų parodą.