
Naujausios
Verslininkas teismuose protestuoja prieš mažiausią kainą
Kelmiškis verslininkas Petras Račkauskas apskundė Kelmės rajono savivaldybės organizuotus viešuosius pirkimus projekto „Kelmės dvaro sodybos parterinės dalies sutvarkymas ir pritaikymas visuomenės poreikiams“ darbams ir laimėjo bylą. Šiaulių apygardos teismas pripažino, jog konkursą laimėjusios Tauragės bendrovės pasiūlyta kaina yra nepagrįstai maža.
Savivaldybė sprendimą apskundė Apeliaciniam teismui įrodinėdama, kad konkursą laimėjusios bendrovės pasiūlyta kaina nėra per maža.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nepatenkintas konkursų sąlygomis
Paskelbus viešuosius pirkimus projekto „Kelmės dvaro sodybos parterinės dalies sutvarkymo ir pritaikymo visuomenės poreikiams“ darbams atlikti, konkurse dalyvavo aštuonios įmonės.
Konkursą laimėjo mažiausiąją kainą pasiūliusi Tauragės uždaroji akcinė bendrovė „Apastata“. Ji pasiūlė darbus atlikti už 368,999 tūkstančius eurų.
Kelmiškė UAB „Račkausko Agrotech“, pasiūliusi 473,655 tūkstančius eurų kainą, liko antra. Jos savininkas Petras Račkauskas „Šiaulių kraštui“ tvirtino, jog konkursą laimėjusios bendrovės siūloma kaina – nerealiai žema, siekia tik kiek daugiau nei 50 procentų investicinio projekto vertės.
„Kai stengiamasi žūtbūt sumažinti kainą, kyla klausimas, kokius atlyginimus darbininkams moka tokios bendrovės. Gal iš viso nemoka? Taip ir išvarome žmones iš Lietuvos, – svarstė verslininkas. – Aš taip pat, neturėdamas objektų, turėsiu atleisti darbininkų, kad nebankrutuočiau. Emigrantų dar padaugės.“
P. Račkauskas tvirtino, jog ne tik šiuo atveju, bet ir kitais atvejais ir ne tik Kelmės rajone konkursuose yra daug neteisybės.
Pavyzdžiui, lygiomis teisėmis konkursuose dalyvauja valstybės įmonės, socialinės įmonės ir privatūs verslininkai.
Valstybės ir savivaldybių įmonės gauna dotacijų, turi valdišką techniką. Socialinės įmonės atleidžiamos nuo pelno mokesčio, dalį atlyginimo darbininkams moka Darbo birža.
Tokios bendrovės gali dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, siūlydamos labai mažą kainą. O verslininkui, kuris privalo susikurti visą bazę, sumokėti mokesčius valstybei ir atlyginimus darbininkams, žymiai daugiau išlaidų. Jis negali taip pigiai dirbti.
Ieškinys teismui
UAB „Račkausko Agrotech“ pateikė teismui ieškinį Kelmės rajono savivaldybės administracijai ir trečiajam asmeniui UAB „Apastata“, prašydama panaikinti praėjusių metų spalio 21 dienos Kelmės rajono savivaldybės administracijos viešųjų pirkimų komisijos sprendimą konkurso nugalėtoju pripažinti UAB „Apastata“.
Vienas motyvų, jog Techninėje specifikacijoje ir Projektavimo užduotyje suplanuota 800 kvadratinių metrų ploto automobilių ir autobusų stovėjimo aikštelė. Tačiau konkursą laimėjusi įmonė neturi teisės vykdyti asfaltavimo darbų. Todėl bendrovė negalėjo dalyvauti konkurse, nes neatitinka minimalių kvalifikacinių reikalavimų.
Be to, bendrovės siūlomi specialistai neturi Kultūros paveldo departamento išduoto atestato. Bendrovė neturi privalomų leidimų geodeziniams ir geologiniams tyrimams. Ieškinyje minima ir nerealiai maža, net 15 procentų už kitų konkurso dalyvių pasiūlymus žemesnė kaina.
Skundžiamasi ir tuo, jog Savivaldybė kaip perkančioji organizacija suvaržė ieškovės teises neleisdama susipažinti su daugiau dokumentų – esą jie turi konfidencialios informacijos.
Atsakovė Kelmės rajono savivaldybė, atsiliepdama į ieškinį, prašė jį atmesti. Tvirtino, jog aikštelės asfaltuoti nereikės, ji bus išklota trinkelėmis. Bendrovės vadovai turi teisę dirbti kultūros paveldo objektuose, tik ši informacija „Račkausko Agrotech“ bendrovei nebuvo atskleista. Nuspręsti, ar būtina atlikti geodezinius darbus, palikta projektuotojams, todėl šio reikalavimo neįrašė. O kokiais kriterijais remtis nustatant kainos tinkamumą teisės aktai nenumato.
Trečiasis asmuo UAB „Apastata“ taip pat prašė teismo ieškinį atmesti, nes jų pasiūlymas atitinka visus reikalavimus.
Šiaulių apygardos teismas „Račkausko Agrotech“ ieškinį tenkino iš dalies, bet panaikino sprendimą pripažinti konkurso nugalėtoja UAB „Apastata“ ir priteisė iš Savivaldybės 289 eurus ieškovės bylinėjimosi išlaidų.
Savivaldybė skundžia Apygardos teismo sprendimą
Kelmės rajono savivaldybės administracija parašė kasacinį skundą apeliaciniam teismui ir prašo panaikinti Šiaulių apygardos teismo sprendimą. „... ar kaina neįprastai maža sprendžia pati perkančioji organizacija, atsižvelgdama į Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimus ir konkrečius kriterijus: rinkos kainas, tiekėjų konkurse pasiūlytas kainas, analogiškas sutartis, etc.“ – rašoma skunde.
Pagal Teisingumo Teismo praktiką perkančioji organizacija gali, bet neprivalo remtis nacionaliniame įstatyme nurodytais neįprastai mažos kainos kriterijais.
Viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas Algimantas Dambrauskas „Šiaulių kraštui“ tvirtino, jog investiciniame projekte numatyta kaina tėra tik orientacinė, abstrakti. Komisija rėmėsi mažiausios kainos kriterijumi. Kadangi dvaro parterinės dalies tvarkymo darbai perkami kartu su projektavimo darbais, objekto kainą gali sumažinti architektūriniai sprendimai, naudojamos medžiagos ir kiti dalykai. Konkurso laimėtojos pasiūlyta kaina atitinka minimalius reikalavimus.
„Račkausko Agrotech“ atsiliepdama į skundą konstatuoja, jog pirmosios instancijos teismas rėmėsi visų neatmestų pasiūlymų kainos vidurkiu, kuris sudaro 494 tūkstančius 233 eurus su PVM.Todėl „Apastatos“ siūloma kaina gali būti ekonomiškai nepagrįsta ir lemti bendrovės nesugebėjimą laiku ir tinkamai įvykdyti sutartį. Juolab, kad bendrovė nepateikė įrodymų, kurių pagrindu pasiūlyta tokia maža kaina. Be to, pati „Apastatos“ bendrovė apeliaciniame procese neginčija, jog nepagrindė neįprastai mažos pasiūlymo kainos.
Bylinėjasi ne pirmą kartą
Kelmiškis verslininkas P. Račkauskas jau ne pirmą kartą bylinėjasi su rajono savivaldybe.
Prieš keletą metų jo bendrovė įrengė šarvojimo patalpas Tytuvėnų miesto bendruomenei. Rangos darbų sutartis sudaryta su bendruomenės pirmininke Irma Ridikiene, kuri, patikėjo žodiniu tuometinių politikų pažadu biudžeto pinigais sumokėti už darbus.
„Račkausko Agrotech“ viename iš bažnyčiai priklausančių pastatų įrengė šarvojimo patalpas. Už darbus ir medžiagas turėjo gauti apie 50 tūkstančių eurų. Tačiau Savivaldybė atsisakė sumokėti už bendruomenei įrengtas patalpas, nes jokio raštiško pasižadėjimo tai padaryti nebuvo pateikusi.
Bendruomenė tiek pinigų neturi, kad sumokėtų verslininkui didžiulę sumą.
Verslininkas kreipėsi į teismą. Teismas įpareigojo skolą verslininkui sumokėti ne Savivaldybę, o bendruomenę, kadangi su bendruomenės vadove buvo pasirašyta sutartis. Į teismą, skųsdama Savivaldybę, kreipėsi ir Tytuvėnų bendruomenė. Tačiau teismas Savivaldybės neįpareigojo sumokėti už šarvojimo patalpų įrengimą.
Tytuvėnų bendruomenės pirmininkė I. Ridikienė tvirtina, jog šarvojimo salė išnuomota verslininkams. Jie 60 procentų mokesčio už naudojimąsi patalpomis pasilieka sau, 40 procentų perveda į bendruomenės sąskaitą. O bendruomenė moka skolą „Račkausko Agrotech“ bendrovei.
Pasak P. Račkausko, šiemet bendruomenė pervedė tik 1000 eurų. Šiek tiek lėšų yra pervedusi anksčiau. Tačiau skola dar siekia 42 tūkstančius eurų.
Jeigu per metus bus pervedama po tūkstantį eurų, verslininkas skolą atgaus tik per 40 metų.
Autorės nuotr.
Vykdant projektą „Kelmės dvaro sodybos parterinės dalies sutvarkymas“ bus įrengta autobusų ir automobilių stovėjimo aikštelė, įvažiavimas ir sutvarkyti žolynai. Viešuosius pirkimus laimėjusi Tauragės įmonė „Apastata“ pasiryžusi visa tai atlikti už 369 tūkstančius eurų.
Kelmiškis verslininkas Petras Račkauskas tvirtina, jog konkurentų pasiūlyta dvaro parterinės dalies sutvarkymo kaina – nepagrįstai maža.
Kelmės rajono savivaldybės Viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas Algimantas Dambrauskas tikina, jog konkursą laimėjusios bendrovės pasiūlyta kaina gali būti reali, nes darbai perkami kartu su projektavimo paslaugomis. Architektūriniai sprendimai gali žymiai sumažinti išlaidas.