
Naujausios
Žemdirbiškas aktualijas „gliaudė“ gyvulių augintojai
Rajono Savivaldybėje susirinkę gyvulių augintojai diskutavo apie valstybės paramą augintojams įsigyjant veislinius gyvulius, supirkimo kainas ir naujausius reikalavimus. Pastarieji sulaukė ne visų ūkininkų pritarimo.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Pirmauja kiaulių augintojai
Žemės ūkio skyriaus vyriausiosios specialistės Vilmos Urbonienės pateiktais duomenimis, rajone daugiausia laikoma kiaulių – jų iš viso auginama per 42,4 tūkstančio vienetų.
Antrąją poziciją yra užėmę galvijų augintojai, galvijų laikoma per 16,8 tūkstančio, trečiąją – avių augintojai (bemaž 3,3 tūkstančio avių). Mažiausiai rajone laikoma arklių ir ožkų, atitinkamai 312 ir 129.
Bendrovėse laikomų karvių vidurkis sudaro apie 440, ūkininkų – per 5. 28 ūkiai laiko daugiau nei po 50 karvių.
Praėjusiais metais pieno buvo parduota mažiau nei užpernai – atitinkamai 46,1 tūkstančio ir 48,6 tūkstančio tonų. Kasmet mažėjo ir pardavėjų skaičius. Rajono kontroliuojamų karvių produktyvumas – 7 495 kilogramai.
Tarp 312 laikomų arklių 200 yra veislinių.
Rajone yra ir genofondinių gyvulių laikytojų, kurie už laikomus vietinių veislių gyvulius gauna valstybės paramą.
Baisogaloje įsikūręs Lietuvos gyvulininkystės institutas – vietinių Lietuvos baltųjų kiaulių augintojas, „Šeduvos avininkystės“ įmonė užsiima avių genofondinių veislių išsaugojimu.
Seminare konstatuota, jog šalyje mažai bėra likę skalikų, sprendžiama, ką daryti su Lietuvos vietinėmis bitėmis – ar saugoti jas, ar tik įvertinti, kad jos yra, ir nieko nedaryti.
Gyvulių veislininkystė
Gyvulių augintojai seminare diskutavo, ar yra reikalinga gyvulių produktyvumo kontrolė. Anot svečio dr. Viliaus Rekščio, Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos (VGVPT) viršininko, kontrolė ne tik reikalinga, bet ir naudinga. Naudinga net ir tiems ūkininkams, kurie augina kelias karves. Tada jie žino, ar palikti gyvulį penėti, ar veisti.
Anot V. Rekščio, pradinių duomenų rinkimas ir kaupimas yra naudingas, nes tuomet galima atsirūšiuoti gyvulius pagal įvertinimus (mėsingi – nemėsingi, daug lašinių – mažai, kurios karvės pieningesnės, kuriuos bulius palikti veislei, kokia bulių veislė yra efektyvesnė ūkyje), būna aišku, ką palikti bandos pakaitai, atnaujinimui, o ką – skersti, galima daryti analizes.
Jaučiamas sėklintojų stygius
Gyvulininkystėje yra svarbus sėklintojo vaidmuo. Veislininkystės priežiūros tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos atliko sėklintojų reitingavimą. Buvo pamėginta sėklintojus sureitinguoti, vertinant pagal penkis kriterijus – esą reitingai padės susiorientuoti, kokie specialistai dirba rajonuose.
„Paanalizavau reitingus ir pamačiau, kad mūsų rajono sėklintojai yra labai prastoje vietoje. Tai neramina – gal mums tada kviestis Kelmės specialistus, nes ten yra 20 balų, o pas mus vos 9 ar 7?“ – klausė V. Urbonienė.
„Turite ir jūs gerų sėklintojų, nereikia nerimauti“, – radviliškiečius nuramino VGVPT vyriausioji specialistė, veislininkystės inspektorė Radviliškio ir Pakruojo rajonams Emlina Wiggins.
Anot jos, bėda ta, kad rajone yra problema su šios srities specialistais, nes yra daug senjorų, o naujų licencijų išduodama labai mažai. Būna, kad kai kurių sėklintojų pažymėjimai dūla stalčiuose – jie šio darbo net nedirba.
„Registracijoje yra 500 sėklintojų. Dirbančių yra 300. Užtat sėklintojai dirba be atostogų, jie per dieną sukaria po 300–400 kilometrų, nes jaučiamas jų stygius. Tai – ateities profesija neturintiems darbo“, – teigė E. Wiggins.
„Šis specialistas pas mus gauna 750–780 eurų atlyginimą iki mokesčių plius socialines garantijas, bet prireikia, kad jį reikia laikinai pakeisti ir nebežinai, kuo“, – pritarė bendrovės „Gražionių bekonas“ vadovas Edmundas Adomavičius.
Pavyzdžiui, „Draugo“ žemės ūkio bendrovė sėklintoją kviečiasi iš Panevėžio.
Sėklintojų mokymams kasmet skiriama lėšų. Anot svečių, pernai jų gauta daugiau, tad ir kursai buvo rimtesni, naudingesni. Šiemet skirta perpus mažiau lėšų. Iki šiol kursai būdavo rengiami nemokami. Dabar esą jau kalbama apie iš dalies mokamus kursus.
Mėsinių galvijų svėrimas – privalomas
Dalia Laureckaitė-Tumelienė, Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos Galvijininkystės skyriaus vedėja, supažindino su kai kuriomis naujovėmis, kurias esą ne visi priėmė su džiugesiu.
Viena iš jų – pernai atsiradęs ir nemažai neigiamų vertinimų sulaukęs privalomas mėsinių galvijų svėrimas.
Viešnia supažindino su mėsinių galvijų produktyvumo kontrolės būdais – vertinant pagal raumenų išsivystymą ir riebalų išsidėstymą, tai yra skenuojant arba atliekant privalomus galvijų svėrimus.
„Mėsiniams galvijams vienintelis ir tiksliausiai pasakantis produktyvumo kontrolės dėmuo yra trys svėrimai: gimus veršeliui, 210 dienų ir 1 metų. Vienas svėrimas turi būti atliekamas įgaliotos institucijos. Ji gali pasverti ir su jūsų svarstyklėmis, bet jos turi būti kalibruotos. Kol kas suvesti duomenis gali tik asociacija, todėl tai užtrunka. Iš tų trijų svorių yra daroma daugybė skaičiavimų. Galima numatyti labai daug dalykų į priekį: ar tą gyvulį pasilikti selekcijai, ar jį parduoti“, – aiškino D. Laureckaitė-Tumelienė.
„O ką, neleisit tada jo laikyt, jei mažai priaugs?“ – teiravosi rajono augintojai.
„Laikyti tai galima, bet ar apsimokės iš šio gyvulio gauti palikuonių? Tai daroma ne dėl kažko, o dėl to, kad jūsų ūkiai galėtų pasiimti geriausius variantus. Galima gyventi ir nieko neapskaitant, bet tada tik bursi iš kavos tirščių: pavyks arba ne“, – atsakyta klausėjams.
Anot viešnios, ES pinigai baigiasi ir atsiradus kažkokių kitų lėšų, gali atsirasti tam tikri kriterijai: kad banda būtų kontroliuojama, žiūrima, kiek laiko kaupiami duomenys.
Už produktyvumo kontrolę yra kompensuojama iki 70 procentų išlaidų.
Veislinių gyvulių auginimo skirtumai
„Kad beveik jokio skirtumo, ar parduodi paprastą, ar veislinį gyvulį“, – apmaudžiai kalbėjo ūkininkė iš Žinėnų kaimo Leta Norvaišienė.
„Pas mus ar dvesianti karvė, ar mėsinis galvijas – kaina beveik ta pati“, – pyko kitas ūkininkas.
D. Laureckaitės-Tumelienės tikinimu, taip yra dėl to, kad galvijai parduodami už kilogramą, o ne kaip veisliniai. Ir pateikė pavyzdį – pasiektas naujas pasaulio rekordas, kai už veislinį gyvulį aukcione gauta 250 tūkstančių dolerių.
„Aišku, nebus taip, kad ir mes už tiek pardavinėsime savo gyvulius, bet tai reiškia, kad galima apgalvotu darbu pasiekti ir tokį rezultatą“, – sakė viešnia.
„Lietuvoje yra 10 tūkstančių registruotų ūkių, kuriuose yra laikoma nors po vieną avį, o veislinių fermų yra tik šešios. Paprastame ūkyje pas 100 avių įleidžiami 3 avinai ir išvažiuojama į Palangą, o veislininkystėje kiekvienai aviai yra parenkamas atitinkamas avinas ir jų kergimas vyksta individualiai – ar matote darbo sąnaudų skirtumą?“ – veislinių fermų skirtumus dėstė „Šeduvos avininkystės“ vadovas Rimantas Kairys.
Autorės nuotr.
Mėsinių galvijų produktyvumo kontrolė – svarbi jų auginimo dalis.
Ką daryti, kad gyvulininkystė nebūtų nuostolinga, diskutavo rajono gyvulių augintojai, Žemės ūkio skyriaus atstovai.
Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos atsakingi darbuotojai (iš dešinės) Vilius Rekštys, Dalia Laureckaitė-Tumelienė ir Emlina Wiggins radviliškiečius supažindino su gyvulininkystės naujovėmis.
Ūkininkė iš Žinėnų Leta Norvaišienė: „ Nėra beveik jokio skirtumo, ar parduodi paprastą, ar mėsinį gyvulį.“