Kas teršia aplinką? Žmonės ar pastatai?

Kas teršia aplinką? Žmonės ar pastatai?

Kas ter­šia ap­lin­ką? Žmo­nės ar pa­sta­tai?

Praė­ju­sį pir­ma­die­nį Šiau­liuo­se dvi­na­rės rink­lia­vos pro­ble­mas spren­dė Sei­mo na­riai. Gruo­džio mė­ne­sį Šiau­lių ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bės su­tar­ti­nai ne­pat­vir­ti­no dvi­na­rės mo­kes­čio už šiukš­les sis­te­mos. Dis­ku­si­jo­je dėl dvi­na­rės rink­lia­vos iš­reikš­ti ke­ti­ni­mai kreip­tis į Vy­riau­sy­bę dėl jos at­šau­ki­mo ar­ba į Kons­ti­tu­ci­nį Teis­mą.

Nau­jo­sios ap­mo­kes­ti­ni­mo tvar­kos kra­to­si ir gy­ven­to­jai, ku­riems pa­slau­ga brangs. Vers­li­nin­kai ir ūki­nin­kai tvir­ti­na, jog įve­dus dvi­na­rę at­si­skai­ty­mo sis­te­mą at­lie­kų tvar­ky­mas jiems brang­tų tris kar­tus.

Pas­to­vią­ją mo­kes­čio da­lį tek­tų mo­kė­ti ir būs­tus tu­rin­tiems emig­ran­tams.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Už šiukš­lia­ve­žės nu­va­žiuo­tą ki­lo­met­rą – 3 eu­rai 15 cen­tų

Kel­mės ra­jo­no ta­ry­ba pa­tvir­ti­no ko­mu­na­li­nių at­lie­kų su­rin­ki­mo ir tvar­ky­mo ta­ri­fus bei įkai­nius. Juos ap­skai­čia­vo UAB „Tech­no­lo­gi­niai spren­di­niai“. Ta­ry­bos po­sė­dy­je pri­sta­tė šios įmo­nės di­rek­to­rius Eu­ge­ni­jus Rim­ke­vi­čius.

Pas­kai­čia­vi­mai pa­va­din­ti pir­muo­ju žings­niu į dvi­na­rę at­si­skai­ty­mo už at­lie­kų su­rin­ki­mą sis­te­mą, ka­dan­gi iša­na­li­zuo­ta ko­mu­na­li­nių at­lie­kų su­rin­ki­mo sis­te­ma ir įver­tin­tos su­rin­ki­mo bei trans­por­ta­vi­mo są­nau­dos. Bu­vo įver­tin­tas ra­jo­no ke­lių il­gis, šiukš­lia­ve­žių tal­pa ir vi­du­ti­nis jų grei­tis, ku­ro ir lai­ko są­nau­dos bei nu­sta­ty­ta ga­li­ma di­džiau­sia kai­na,  va­di­na­mosios lu­bos.

Ka­dan­gi kin­ta­mo­ji mo­kes­čio da­lis tu­rė­tų bū­ti skai­čiuo­ja­ma nuo su­rink­tų šiukš­lių kie­kio, vie­no kon­tei­ne­rio pa­kė­li­mas įkai­no­tas 45 eu­ro cen­tais. Už kiek­vie­ną šiukš­lia­ve­žės nu­va­žiuo­tą ki­lo­met­rą teks mo­kė­ti po 3 eu­rus ir 15 cen­tų.

Už spren­di­mo pro­jek­tą, ku­riuo tu­rė­jo bū­ti pa­tvir­tin­ti nau­ji įkai­niai, ne­bal­sa­vo 9 Ta­ry­bos na­riai. Ta­čiau 15 bal­sa­vus už spren­di­mas priim­tas.

Mo­kės ir Lie­tu­vo­je ne­gy­ve­nan­tys

Įve­dus dvi­na­rę at­si­skai­ty­mo už at­lie­kų su­rin­ki­mą sis­te­mą, tiek fi­zi­niai, tiek ju­ri­di­niai as­me­nys tu­rės mo­kė­ti pa­sto­vią­ją ir kin­ta­mą­ją kai­nos da­lis. Pas­to­vio­ji da­lis nu­sta­to­ma tam, kad pa­deng­tų su at­lie­kų tvar­ky­mu su­si­ju­sias pa­sto­vią­sias iš­lai­das: inf­rast­ruk­tū­ros iš­lai­ky­mą, amor­ti­za­ci­nes, ad­mi­nist­ra­vi­mo ir bend­ro­sios veik­los iš­lai­das. Pas­to­vio­ji da­lis pri­klau­sys nuo jų tu­ri­mo ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to. Tai reiš­kia, jog kiek­vie­nas pa­sta­tas ar būs­tas bus ap­mo­kes­ti­na­mas.

Pa­gal nau­ją­ją tvar­ką vie­nam gy­ven­to­jui at­lie­kų su­rin­ki­mas brang­tų maž­daug 6–7 eu­rais per me­tus. Dau­gia­bu­čių ir mies­to pri­va­čių na­mų gy­ven­to­jams pa­slau­ga bū­tų bran­ges­nė maž­daug pu­sant­ro eu­ro per mė­ne­sį ne­gu kai­mo gy­ven­to­jams. Mo­ty­vuo­ja­ma tuo, kad pa­slau­gą jie gaus ko­ky­biš­kes­nę ir daž­niau ne­gu kai­mo gy­ven­to­jai.

Vers­li­nin­kai ir ūki­nin­kai pa­si­skai­čia­vo, jog atsižvelgiant į tur­to vie­ne­tus – at­lie­kų su­rin­ki­mas brangs apie du – tris kar­tus.

Iki šiol už at­lie­kų su­rin­ki­mą ne­mo­kė­da­vo Lie­tu­vo­je būs­tą tu­rin­tys, ta­čiau už­sie­ny­je gy­ve­na­mą­ją vie­tą dek­la­ra­vę emig­ran­tai. Da­bar ir jie pri­va­lės mo­kė­ti pa­sto­vią­ją mo­kes­čio da­lį. O kad ne­rei­kė­tų mo­kė­ti kin­ta­mo­sios da­lies, pri­va­lės pa­teik­ti elekt­ros skai­tik­lių duo­me­nis. Jei elekt­ros iš­nau­do­ta, va­di­na­si, bu­vo grį­žę na­mo ir ku­rį lai­ką šiukš­li­no. Teks su­si­mo­kė­ti.

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Tur­to val­dy­mo sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Rai­mon­da Par­na­raus­kie­nė in­for­ma­vo, jog įkai­nius pri­va­lo­ma kel­ti dėl Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos pa­tvir­tin­to Tar­šos mo­kes­čio. Be to, la­bai bran­giai kai­nuo­ja va­di­na­masis at­lie­kų su­rin­ki­mo var­tų mo­kes­tis. Vie­nos at­lie­kų to­nos pri­sta­ty­mas į są­var­ty­ną pa­bran­go 26 eu­rais. Iki 2020 me­tų at­lie­kų su­rin­ki­mo mo­kes­tis dar kils.

Be­je, ra­jo­no Ta­ry­ba ga­li nu­spręs­ti pa­sto­vią­ją mo­kes­čio de­da­mą­ją im­ti ne nuo tur­to vie­ne­to, o nuo žmo­nių skai­čiaus. Dau­ge­lio gy­ven­to­jų ir vers­li­nin­kų bei ūki­nin­kų nuo­mo­ne, tai bū­tų tei­sin­ges­nis va­rian­tas, nes šiukš­li­na ne būs­tas ar ga­my­bi­nės pa­tal­pos, o žmo­nės.

Įvar­dy­kim, kad mo­ka­me už orą

Veis­li­nių gal­vi­jų li­mu­zi­nų ūkį tu­rin­tis ra­jo­no Ta­ry­bos na­rys Vy­tau­tas Bar­kaus­kas ste­bi­si, jog taip leng­vai ga­li­ma di­din­ti mo­kes­tį, ne­su­tei­kiant jo­kios pa­pil­do­mos pa­slau­gos. Dau­ge­lis ūki­nin­kų tu­ri ne­ma­žai ga­my­bi­nių pa­sta­tų: grū­dų san­dė­lius, tech­ni­kos ga­ra­žus, fer­mas, pa­ša­rų lai­ky­mo pa­tal­pas. Už kiek­vie­ną jų tu­rės mo­kė­ti.

„Per­ka­me nau­jas pa­dan­gas – se­ną­sias par­da­vė­jai iš­si­ve­ža. Kei­čia­me te­pa­lus, nau­do­tus ir­gi iš­si­ve­ža tuo vers­lu už­sii­man­čios bend­ro­vės. Plė­ve­les iš­si­ve­ža. Tai kiek mes ter­šia­me? Ne­bent kad trak­to­rius pur­vi­nais ra­tais įva­žiuo­ja į ga­ra­žą, – pik­ti­na­si ūki­nin­kas. – Ūki­nin­kų są­jun­ga pa­si­sa­ko prieš to­kį pa­si­pi­ni­ga­vi­mą. Pir­ma duo­kim žmo­gui už­dirb­ti, o ta­da įgy­ven­dyki­me iš Briu­se­lio nu­leis­tus nu­ro­dy­mus. Ar­ba taip ir įvar­din­ki­me, kad mo­ka­me ne už pa­slau­gą, o už orą.“

Trūks­ta skaid­ru­mo

Ker­ka­sių že­mės ūkio bend­ro­vės pir­mi­nin­kas, ra­jo­no Vers­li­nin­kų aso­cia­ci­jos va­do­vas Il­de­fon­sas Pet­ke­vi­čius taip pat tvir­ti­na, jog at­lie­kų vers­lui trūks­ta skaid­ru­mo.

Kel­mės tu­riz­mo ir vers­lo in­for­ma­ci­jos cent­re vy­ko dis­ku­si­ja apie dvi­na­rę mo­kes­čio už at­lie­kas sis­te­mą. Dau­ge­liui vers­li­nin­kų įkai­niai už at­lie­kų su­rin­ki­mą di­dė­ja tris kar­tus. Ker­ka­sių že­mės ūkio bend­ro­vei taip pat ge­ro­kai brangs­ta.

„Nau­jo­se tai­syk­lė­se nė­ra lanks­tu­mo. Spe­cia­lis­tai už­si­cik­li­nę ant vie­no sa­ki­nio. Ne­ma­nau, kad tei­sin­ga mo­kes­tį nu­sta­ty­ti pa­gal pa­sta­tų skai­čių. Sup­ran­tu, kai mo­kė­da­vom pa­gal dir­ban­čių žmo­nių skai­čių. Dar­buo­to­jas val­go pie­tus. Me­ta pa­kuo­tes ir at­lie­kas į šiukš­lia­dė­žę. Nors, ant­ra ver­tus, jie už sa­ve jau mo­ka at­lie­kų tvar­ky­mo mo­kes­tį kaip bui­ti­niai var­to­to­jai.

O ar ter­šia grū­dų san­dė­lis, į ku­rį žmo­gus už­su­ka tik vie­ną kar­tą per die­ną?“ – klau­sia Il­de­fon­sas Pet­ke­vi­čius.

Jo ma­ny­mu, pa­sta­tus jau ir taip ap­mo­kes­ti­na ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to mo­kes­čiu. Plas­ti­ką su­ren­ka ta­ro­ma­tai. Be to, už jį su­mo­ka­mas už­sta­tas.

Ką su­mąs­tys iš­ma­nie­ji?

Su ne­ri­mu nau­jo­sios at­si­skai­ty­mo tvar­kos lau­kia ir gy­ven­to­jai. Kai ku­rie gir­dė­jo, jog ki­tuo­se ša­lies ra­jo­nuo­se jau nu­sta­ty­ta dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jams 37 eu­rų pa­sto­vio­ji mo­kes­čio da­lis, o kai­mų gy­ven­to­jams 35 eu­rų. Kin­ta­mo­ji da­lis mies­te 4,8 eu­ro už kon­tei­ne­rį, kai­me – 4,4 eu­ro.

„Jau ne­be­pa­vel­ka­me tų mo­kes­čių naš­tos, – sa­ko Mi­nu­pių kai­mo bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė Eu­ri­ka Drun­gi­lie­nė. – Kai­mai tuš­tė­ja. Li­ku­sie­ji žmo­nės per­ka iš­tuš­tė­ju­sius pa­sta­tus, nes prie jų dar yra hek­ta­ras ki­tas že­mės. Da­bar teks su­mo­kė­ti at­ski­rai už kiek­vie­ną nu­pirk­tą lūš­ną ar už pa­šiū­rė­lę. Tik tiek ir te­su­gal­vo­ja mū­sų iš­rink­ti iš­ma­nie­ji. Kaip kuo iš­ma­niau nu­re­ke­tuo­ti žmo­gų.“

Bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė pa­sa­ko­ja, jog pa­di­dė­jęs mo­kes­tis skau­džiai pa­lies ir ki­tas kai­mo šei­mas, ku­rios ir taip gy­ve­na ant skur­do ri­bos. Neap­si­mo­kės nei tu­rė­ti tvar­to, nei lai­ky­ti gy­vu­lio, jei­gu ir už pa­sta­tą rei­kės mo­kė­ti mo­kes­čius.

„Kai­me ne­daug te­su­si­da­ro at­lie­kų. To­kie čia mes ter­šė­jai. Juk kū­re­na­me kros­nis. Nu­ge­nė­tas ša­kas, po­pie­rius ir kar­to­ną su­de­gi­na­me. Į stik­lai­nius žie­mai de­da­me at­sar­gas. Pū­van­čias at­lie­kas lai­ko­me kom­pos­ta­vi­mo duo­bė­se, jo­mis trę­šia­me dar­žą. Už ką tas vis di­dė­jan­tis mo­kes­tis?“

Bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė iš­kė­lė ir ki­tą pro­ble­mą. Šiukš­lia­ve­žės dėl blo­gų ke­lių į kai ku­riuos kai­mus ne­nu­va­žiuo­ja po ke­lis mė­ne­sius. Ji pa­tei­kė in­for­ma­ci­ją ra­jo­no Ta­ry­bai ir iš­ko­vo­jo, kad tiems žmo­nėms rink­lia­vos mo­kes­tis bū­tų su­ma­žin­tas. Ta­čiau dau­gu­ma kai­mo gy­ven­to­jų, ir ne­ga­vę pa­slau­gos, mo­ka vi­są rink­lia­vos mo­kes­tį, nes ne­tu­ri lai­ko ko­vo­ti.

Emig­ran­tai par­duos būs­tus?

Bu­tą Šiau­liuo­se tu­rin­ti Gra­ži­na iš­vy­ko už­dar­biau­ti į Ai­ri­ją. Mo­te­ris sve­ti­mo­je ša­ly­je dek­la­ra­vo gy­ve­na­mą­ją vie­tą. Sa­vo būs­to ne­no­ri par­duo­ti, nes, už­si­dir­bu­si ai­riš­ką pen­si­ją, ke­ti­na grįž­ti gy­ven­ti į Šiau­lius.

Iki šiol mo­te­ris se­se­riai per­ves­da­vo pi­ni­gų, kad ši su­mo­kė­tų mo­kes­čius, nes pa­ti grįž­ta tik vie­ną kar­tą per po­rą me­tų. Už at­lie­kų tvar­ky­mą iki šiol ne­rei­kė­da­vo mo­kė­ti. Ne­di­de­lio būs­to iš­lai­ky­mas mo­te­riai kai­nuo­ja apie 400 eu­rų per me­tus. Jei pri­si­dės „abo­nen­ti­nis“ mo­kes­tis už at­lie­kų tvar­ky­mą, nors nei ji ne­bū­da­ma Lie­tu­vo­je, nei tuš­čias jos būs­tas ne­šiukš­li­na, po­niai Gra­ži­nai būs­to iš­lai­ky­mas dar pa­brangs. Mo­te­ris abe­jo­ja, ar ne­teks par­duo­ti bu­to.

Pa­na­šiai svars­to ir ki­ti emig­ran­tai, nu­si­pir­kę bu­tus kai­mų dau­gia­bu­čiuo­se, kad tu­rė­tų kur su­grį­žę ap­si­sto­ti.

Jei ne­tu­rės ir būs­to, liks dar plo­nes­ni sai­tai su Lie­tu­va. O gal ir vi­sai nu­trūks?

Au­to­rės nuo­tr.

Dvi­na­rės at­si­skai­ty­mo už at­lie­kų tvar­ky­mą sis­te­mos ša­li­nin­kai aiš­ki­na, jog ši sis­te­ma ska­tins gy­ven­to­jus rū­šiuo­ti šiukš­les. Ta­čiau kuo kruopš­čiau rū­šiuo­ja, tuo la­biau brangs­ta jų tvar­ky­mas. Ko­dėl?

UAB „Tech­no­lo­gi­niai spren­di­niai“ di­rek­to­rius Eu­ge­ni­jus Rim­ke­vi­čius Kel­mės ra­jo­no ta­ry­bos po­sė­dy­je tvir­ti­no, jog už šiukš­lia­ve­žės nu­va­žiuo­tą ki­lo­met­rą rei­kė­tų mo­kė­ti 3, 15 eu­ro.

Ūki­nin­kas Vy­tau­tas Bar­kaus­kas ap­gai­les­tau­ja, jog mo­kes­čiai di­di­na­mi ne už pa­slau­gas, o už orą. (

Ker­ka­sių že­mės ūkio bend­ro­vės pir­mi­nin­kas Il­de­fon­sas Pet­ke­vi­čius įsi­ti­ki­nęs, jog at­lie­kų tvar­ky­mo vers­le daug ne­skaid­ru­mo.

Mi­nu­pių bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė Eu­ri­ka Drun­gi­lie­nė sa­ko, jog mo­kes­tis ne už ter­šė­ją, o už kiek­vie­ną kai­mo pa­šiū­rę – ne­tei­sin­gas.