Kelmės savivaldybė kovos prieš smurtą

Kelmės savivaldybė kovos prieš smurtą

Kel­mės sa­vi­val­dy­bė ko­vos prieš smur­tą

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė įtrauk­ta į na­cio­na­li­nį pro­jek­tą „Koor­di­nuo­tas tar­pins­ti­tu­ci­nis at­sa­kas į smur­tą: są­mo­nin­gu­mo di­di­ni­mas ir pra­kti­kų kai­ta“, ku­rio tiks­las – ma­žin­ti smur­tą prieš mo­te­ris.

Kel­mės ir Uk­mer­gės sa­vi­val­dy­bės pa­si­rink­tos kaip pi­lo­ti­nės. Jos su­kurs ins­ti­tu­ci­jų bend­ra­dar­bia­vi­mo smur­to prieš mo­te­ris ma­ži­ni­mo sri­ty­je al­go­rit­mą ir pa­skleis ge­rą­ją pa­tir­tį vi­so­je ša­ly­je.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Pa­rink­tos pa­žan­gios sa­vi­val­dy­bės

Praė­ju­sį ant­ra­die­nį Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je ir Po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­te lan­kė­si ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos Ly­gių ga­li­my­bių cent­ro plėt­ros eks­per­tė, hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų dak­ta­rė Mar­ga­ri­ta Jan­kaus­kai­tė. Fe­mi­nis­te ti­tu­luo­ja­ma 51 me­tų mo­te­ris drau­ge su ko­le­ge Vi­la­na Si­ti­ro­vič pri­sta­tė 30 mė­ne­sių truk­mės pro­jek­tą, ku­riuo bus sie­kia­ma su­ma­žin­ti smur­tą prieš mo­te­ris.

Ly­gių ga­li­my­bių plėt­ros cent­ras kar­tu su par­tne­riais Lie­tu­vos žmo­gaus tei­sių cent­ru ir Lie­tu­vos po­li­ci­jos mo­kyk­la – šių me­tų sau­sio mė­ne­sį pra­dė­jo įgy­ven­din­ti pro­jek­tą „Koor­di­nuo­tas tar­pins­ti­tu­ci­nis at­sa­kas į smur­tą: są­mo­nin­gu­mo di­di­ni­mas ir pra­kti­kų kai­ta“.

Ini­cia­ty­vos tiks­las su­kur­ti ir įdieg­ti koor­di­nuo­to tar­pins­ti­tu­ci­nio at­sa­ko į smur­tą prieš mo­te­ris ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je sis­te­mą, sie­kiant už­tik­rin­ti nu­ken­tė­ju­sių nuo smur­to mo­te­rų sau­gu­mą ir smur­tau­to­jų at­sa­ko­my­bę už sa­vo veiks­mus.

Kaip aso­ci­juo­ti par­tne­riai pa­si­rink­ti Tei­sin­gu­mo mi­nis­te­ri­ja bei So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ja, Ka­lė­ji­mų de­par­ta­men­tas prie LR tei­sin­gu­mo mi­nis­te­ri­jos, Kel­mės ir Uk­mer­gės sa­vi­val­dy­bės, Lie­tu­vos gy­dy­to­jų va­do­vų są­jun­ga, Po­li­ci­jos de­par­ta­men­tas prie LR vi­daus rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos.

Vieš­nios tvir­ti­no, jog da­ly­vau­ti pro­jek­te pa­kvies­tos pa­žan­gios ir at­vi­ros sa­vi­val­dy­bės, ku­rio­se ge­rai dir­ba po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tai. Jos pa­rengs mo­de­lį, pa­gal ku­rį atei­ty­je su smur­tu ko­vos ir ki­tos ša­lies sa­vi­val­dy­bės.

Svar­biau­sia – pri­pa­žin­ti smur­tą

Sa­vi­val­dy­bė­je ko­vo­da­mos su smur­tu ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je tu­rė­tų bend­ra­dar­biau­ti So­cia­li­nės pa­ra­mos ir Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­rių, So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro, Po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to, Pro­ba­ci­jos tar­ny­bos spe­cia­lis­tai.

Ypa­tin­gas dė­me­sys at­kreip­tas į me­di­kus. M. Jan­kaus­kai­tė pa­brė­žė, jog ko­vo­jant su smur­tu ypa­č svar­bus me­di­kų vaid­muo. Po­li­ci­ja apie smur­tą ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je ne vi­suo­met su­ži­no. Tuo tar­pu į me­di­kus su­ža­lo­ta mo­te­ris ne­re­tai krei­pia­si. Jei­gu gy­dy­to­jui ky­la įta­ri­mas, kad pa­cien­tė yra pa­ty­ru­si smur­tą, jis pri­va­lė­tų apie tai pra­neš­ti ki­toms tar­ny­boms. Pro­jek­tas įga­lins me­di­kams įteik­ti tam tik­rus inst­ru­men­tus, kad smur­to au­kos bū­tų leng­viau at­pa­žįs­ta­mos.

Su­si­ti­ki­me da­ly­va­vę Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai tvir­ti­no, jog į pro­jek­tą bū­ti­na įtrauk­ti ir mo­kyk­lų so­cia­li­nius dar­buo­to­jus. Jie taip pat yra pir­mie­ji, ku­rie ga­li pa­jus­ti, jog moks­lei­vio šei­mo­je smur­tau­ja­ma. Kar­tais vai­kas apie tai gal pa­sa­kys pa­ts, kar­tais tik duos su­pras­ti, o kar­tais pe­da­go­gas tie­siog pa­jus, kad mo­ki­nys į mo­kyk­lą atė­jo ne­mie­go­jęs, ne­pa­val­gęs, ne­šva­rus, o gal ir su­muš­tas, ir bū­ti­nai aiš­kin­sis, ar prie­žas­tis nė­ra smur­tas ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je.

Pro­jek­tas orien­tuo­tas į smur­tą prieš mo­te­ris. Ta­čiau, pa­sak jo koor­di­na­to­rių, daž­niau­siai šei­mo­je ir ken­čia mo­te­ris. Jei­gu ji lei­džia­si skriau­džia­ma, daž­niau­siai nuo smur­to neap­sau­go­mi ir jos vai­kai.

Vi­suo­me­nė ne­re­tai lin­ku­si pa­tei­sin­ti vy­ro ar su­gy­ven­ti­nio smur­tą prieš mo­te­rį. Sa­ko­ma, jog ran­kos pa­kė­li­mas yra smulk­me­na, nie­ko to­kio ne­nu­tin­ka. Ta­čiau tas „nie­ko to­kio“, pa­sak pro­jek­to koor­di­na­to­rių, grei­tai išau­ga į skau­džias ne­lai­mes. Joks smur­tas ne­pa­tei­si­na­mas.

Lie­tu­vo­je pri­pa­žin­ti, jog ta­vo šei­mo­je smur­tau­ja­ma, vis dar lai­ko­ma gė­da. Smur­to slė­pi­mas lai­ko­mas sa­vo­tiš­ka gy­ny­bos stra­te­gi­ja. „Gė­da smur­tau­to­jui, o ne jo au­kai“, – sa­kė Vi­la­na So­ti­ro­vič.

Vyks mo­ky­mai

Kad gy­ven­to­jai vi­sa tai įsi­są­mo­nin­tų, vyks mo­ky­mai, lek­to­riai skai­tys pa­skai­tas, bus ren­gia­mi su­si­ti­ki­mai su bend­ruo­me­nė­mis.

Bus su­kur­tas pa­vo­jaus ver­ti­ni­mo klau­si­my­nas. Pa­tei­kus maž­daug 15 klau­si­mų, ar smur­tau­to­jas teis­tas, ar daž­nai smur­tau­ja ir kt., bus nu­sta­to­mas pa­vo­jin­gu­mo laips­nis. Jei jis di­de­lis, pri­va­lės su­si­jung­ti vi­sos ins­ti­tu­ci­jos.

Vai­ko tei­sių sky­riaus ve­dė­ja Dan­guo­lė Tei­šers­kie­nė iš­kė­lė pro­ble­mą, jog pil­dant klau­si­my­ną ins­ti­tu­ci­jos ga­li ži­no­ti ne vi­sus da­ly­kus apie smur­tau­to­ją, pa­vyz­džiui, kad jis teis­tas. Rei­kė­tų priė­ji­mo prie duo­me­nų ba­zių.

Au­to­rės nuo­tr.

Ly­gių ga­li­my­bių plėt­ros cent­ro eks­per­tė Mar­ga­ri­ta Jan­kaus­kai­tė (iš kai­rė­s) ir jos ko­le­gė Vi­la­na So­ti­ro­vič Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tams pa­sa­ko­jo, kaip bus vyk­do­mas pro­jek­tas, į ku­rį Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė įtrauk­ta kaip pi­lo­ti­nė. (De­ši­nė­je – Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rės pa­va­duo­to­ja Da­nu­tė Ge­nu­tie­nė.)