
Naujausios
Sutartį dėl Žagarės parko reikalaujama nutraukti
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) teigia, kad Žagarės regioninio parko direkcija privalo nutraukti 11,19 milijono eurų vertės Žagarės dvaro parko tvarkymo sutartį su bendrovėmis „Irdaiva“, „Plungės lagūna“, „Ekstra statyba“ bei „Virmalda“, nes darbų kainos esą nepakankamai pagrįstos. Regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas sako, kad tokias kainas pasiūlė vienintelis konkurso dalyvis, rinktis pigiau nebuvo iš ko.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Neteisingai vertino kainos pagrįstumą
Viešųjų pirkimų tarnyba nusprendė, kad direkcija netinkamai nustatė darbų vertę bei neteisingai vertino pasiūlytos kainos pagrįstumą. Ji yra beveik dešimtadaliu didesnė, nei skaičiuojamoji darbų kaina. VPT teigimu, „pirkimo rezultatas neleidžia daryti neginčijamos išvados, kad pirkimui skirtos lėšos bus panaudotos racionaliai ir efektyviai“.
Parko direkcija skaičiavo, kad mūrinės parko tvoros, vadinamojo „volo“, restauravimas kainuos 325 tūkstančius eurų, o statybinių įmonių konsorciumas pasiūlė beveik dvigubai didesnę kainą – 609,2 tūkstančio eurų, žirgynui ir sodo teritorijai sutvarkyti buvo skaičiuota 390,1 tūkstančio eurų, o statybininkų pasiūlyta kaina 634,2 tūkstančio eurų, ir t.t.
Rinktis nebuvo iš ko
Viešųjų pirkimų tarnyba taip pat tvirtina, kad kvalifikaciniai konkurso dalyvių reikalavimai buvę nustatyti aukšti, todėl juos galėjo atitikti tik ribotas dalyvių skaičius, reikalauta turėti daug specialistų, bet kartu uždrausta siūlyti tuos pačius specialistus, kuriuos siūlė kitas tiekėjas. Taip buvo apribota konkurencija.
Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad kainos buvo numatytos remiantis techniniu projektu, parengtu dar 2012 metais. Tad kainos, kurios buvo tuo metu ir po kelerių metų, kada konkursą laimėjo įmonių konsorciumas, galėjo objektyviai skirtis, tai yra – išaugti dėl darbo užmokesčio, medžiagų brangimo ar kitų aplinkybių. Kadangi konkurse buvo vienas dalyvis, užsakovas neturėjo iš ko rinktis mažesnių kainų.
Sąlygas surašė dėl nemalonios patirties
M. Balčiūnas taip pat aiškino, kad konkurso sąlygos buvo numatytos tokios, kokias leidžia Viešųjų pirkimų įstatymas, reikalauta iš rangovų patirties, taip pat, kad jie būtų jau dirbę panašaus pobūdžio kraštovaizdžio objektuose.
„Mes turėjome nemalonios patirties Žagarėje, kai darbai buvo vilkinami tiesiant vandentiekio ir kanalizacijos tinklus, renovuojant miesto aikštę, ir teko nutraukti sutartis bei ieškoti naujų rangovų. Todėl stengėmės surašyti reikalavimus, kad panašių dalykų neatsitiktų. Vis dėlto parkas didelis, saugoma teritorija, negalime leisti, kad bet kas atėjęs iškasinėtų ir paliktų“, – teigė Žagarės regioninio parko direktorius. Jis sakė dar turintis šiek tiek vilčių, kad nereiktų visiškai nutraukti sutarties su konsorciumu. Atsakymą Viešųjų pirkimų tarnybai direkcija turi duoti per dešimt darbo dienų. Jei sutartį teks nutraukti, naujo konkurso organizavimas ilgai užtruks.
Projektas – tarp prioritetinių šalyje
Su konsorciumu, įvykus viešųjų pirkimų konkursui, ketverių metų sutartis buvo pasirašyta dar 2015 metais ir numatyta, kad ji įsigalios, kai bus gautas europinis finansavimas. 2014–2020 metų laikotarpio finansavimas dėl biurokratinių kliūčių parko dar nepasiekė.
„Šiaulių kraštas“ jau rašė, kad Aplinkos ministerija šįmet į svarbiausių Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis siūlomų finansuoti valstybės projektų sąrašą įtraukė šešių valstybinės reikšmės parkų, tarp jų ir Žagarės dvaro sodybos parko, projektą ("Žagarės parko tvarkymas – tarp prioritetinių šalyje“, 2017 01 07), kurio vertė – daugiau kaip 11 milijonų eurų.
Pagal jį planuota sutvarkyti parko želdinius, restauruoti ir atkurti istorinę mūrinę tvorą su vartais, sutvarkyti rūmų, žirgyno, hopodromo, žydų genocido vietos teritorijas, rekonstruoti apšvietimą, susidėvėjusią melioracijos sistemą ir kita.
Autorės nuotr.
Žagarės dvaro parkui tvarkymo dar gali tekti palaukti, nes Viešųjų pirkimų tarnyba reikalauja nutraukti sutartis su konkursą laimėjusiu įmonių konsorciumu.
Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas sako, kad konkurso sąlygos buvo surašytos tokios, kokias leidžia Viešųjų pirkimų įstatymas ir atsižvelgiant į nekokią patirtį, kai dėl darbų vilkinimo bei kitų priežasčių savivaldybei teko nutraukti sutartis su rangovais, tiesusiais vandentiekio ir kanalizacijos tinklus.