
Naujausios
Radviliškio centrui – grėsmė likti nesutvarkytam
Pernai prasidėję ir netikėtai sustoję centrinės Radviliškio miesto aikštės rekonstrukcijos darbai sukėlė galvos skausmą rajono valdžiai – aikštė palikta lyg apipešiotas žvirblis, o lėšų darbams tęsti nėra.
Apie tai rajono Tarybos nariai nutarė kreipimusi informuoti aukščiausias šalies institucijas.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Rekonstrukcijos darbai sustojo
Pagal Radviliškio miesto Aušros aikštės atnaujinimo projektą, kurį parengė UAB „Inžinerinė mintis“, aikštėje turėjo būti atlikta darbų už beveik 3 milijonus eurų, o darbai vykti dviem etapais.
Projekte numatyta nutiesti ir atnaujinti būtinus inžinerinius tinklus – vandentiekio ir paviršinių nuotekų gatvės ir aikštės apšvietimui reikalingus tinklus, iškelti ar pertvarkyti energijos skirstymo operatoriaus esamus tinklus, trukdančius darbams.
Pagal projektuotojų sumanymą Aušros aikštėje turėjo atsirasti grojantis fontanas su aplink jį išsidėsčiusia poilsio zona, o pergalės deivės Nikės skulptūra perkelta į aikštės gilumą, kad toje vietoje atsirastų daugiau erdvės, reikalingos renginiams organizuoti.
Aikštės prieigų dangą numatyta iškloti klinkerio plytelėmis, o centrinės aikštės dalį, fontano zoną – betoninių plokščių danga, paįvairinta granito intarpais.
Trinkelėmis planuota iškloti dalį Gedimino bei Dariaus ir Girėno gatvių, automobilių stovėjimo aikšteles, šaligatvius.
Ir nors projektas sulaukė kai kurių politikų abejonių dėl per didelės jo kainos (esą kituose rajonuose panašūs projektai įgyvendinami už gerokai mažesnes sumas), balsų dauguma jam pritarta ir rangovai pradėjo darbus.
Tačiau pačioje aikštėje spėta atlikti tik dalį numatytų rekonstrukcijos darbų – vietoj buvusio asfalto dalyje Dariaus ir Girėno gatvės, tarp Vasario 16-osios ir Gedimino gatvių, buvo paklotos trinkelės, iškirsti ir aikštėje augę medžiai.
Nors trinkelės buvo paklotos nelygiai, o jų gale palikti skaldos kalneliai su kaskart susidarančiomis duobėmis, rajono valdžia tikino, jog į tai nereikėtų kreipti dėmesio. Esą nepatogumai laikini ir banguojančios trinkelės neturėtų kelti rūpesčio nei pėstiesiems, nei jomis važiuojantiems vairuotojams, nes taip ir turi būti, kol tęsiami darbai.
Tačiau paaiškėjo, jog darbams iškilo rimta grėsmė likti nebaigtiems, mat, pasikeitus šalies valdžiai, sustojo aikštės rekonstrukcijos finansavimas.
„Pinigai pasiklydo“
Pagal praėjusių metų liepos 19 dieną pasirašytą statybos darbų rangos sutartį Aušros aikštės rekonstravimo darbams turėjo būti skirta beveik 1,4 milijono eurų, 1,6 milijono – šalia aikštės esančioms susisiekimo komunikacijoms pertvarkyti.
Rajono vicemero Kazimiero Augulio aiškinimu, su pastarąja lėšų skyrimo ir darbų vykdymo dalimi yra viskas gerai.
Pačios aikštės rekonstrukcijai lėšos esą turėtų eiti iš Vyriausybės tikslinių dotacijų arba Savivaldybės, nes Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų aikštės tvarkymui naudoti negalima.
„Projektas turėjo būti vykdomas dalimis trejus metus – 2016–2018 metais. Per tą laikotarpį turėjome gauti visas lėšas. 2016 metų lėšas gavome, 2017 metais gauname, bet nepakankamai, tik iš kelių priežiūros. Pernai lėšos jau buvo paskirtos, tik nebuvo parašų, bet keitėsi valdžios, ir pinigai kažkaip pasiklydo. Bet tikimės, kad jų gausime“, – aiškino K. Augulis.
Įrodinėti projekto finansavimo būtinumą rajono meras Antanas Čepononis vyko į Seimą, kur susitiko su Kultūros komiteto pirmininku Ramūnu Karbauskiu.
Jam įrodinėta, jog būtina sutvarkyti miesto viešąsias erdves, kadangi 2017-aisiais Radviliškis švęs 450-ąsiais įkūrimo metines, o 2018-aisiais čia vyks Europos žmonių festivalis. Tačiau susitikimas situacijos nepakeitė, todėl veikti nutarė rajono Taryba.
Pagalbos šauksmas šalies valdžiai
Sausio 26 dieną vykusiame rajono Tarybos posėdyje buvo priimtas kreipimasis į Seimo pirmininką, Premjerą, Vyriausybės bei Seimo narius „Dėl projekto, svarbaus visuomenei ir Lietuvos vardo garsinimui, įgyvendinimo“.
Rašte primenama Europos žmonių festivalio istorija, radviliškiečių atstovavimas pernai Latvijoje vykusiame Europos žmonių festivalyje ir jame iškovota pirmoji vieta.
Kreipimesi taip pat nurodoma, kiek Aušros aikštė yra svarbi Radviliškio gyventojams ir kaip ji glaudžiai siejasi su Lietuvos istorija. Priminta 1999 metais Radviliškio rajono gyventojų suaukotomis lėšomis pastatytos pergalės deivės Nikės skulptūros atsiradimo istorija bei jos svarba įprasminant svarų Radviliškio indėlį, siekiant išsaugoti Lietuvos nepriklausomybę.
Aukščiausių šalies institucijų prašoma, planuojant 2017 metų valstybės investicijų programos lėšų skirstymą pagal investicijų projektus ar programas, tęsti šio pradėto įgyvendinti projekto veiklas ir tarpininkauti dėl 1,21 milijono eurų skyrimo Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų Gedimino ir Maironio gatvių rekonstravimui bei 1,18 milijono eurų Nikės paminklui perkelti į istorinę vietą ir kompleksiškai sutvarkyti Radviliškio miesto Aušros aikštę.
„Tikrai nesinorėtų Europos žmonių festivalio organizatoriams pranešti apie atsisakymą 2018 metais organizuoti festivalį dėl festivaliui netinkamos infrastruktūros“, – rašoma kreipimesi.
Autorės nuotr.
Pergalės deivės Nikės paminklui po rekonstrukcijos numatyta kita vieta – ji turėtų „keliauti“ į aikštės gilumą.
Aušros aikštėje spėta išpjauti ten augusius medžius, ne vienerius metus radviliškiečiams teikusius pavėsį karštomis vasaros dienomis.
Redakcijos archyvo nuotr.
Bemaž 3 milijonus eurų turėjusi kainuoti Aušros aikštės rekonstrukcija sustojo dėl lėšų stygiaus.