
Naujausios
Devyni kryžiai Igarkoje
Kelmės Žemaitės viešojoje bibliotekoje savo įspūdžiais iš vasarą vykusios ekspedicijos į Sibirą dalijosi buvusi raseiniškė Monika Lukoševičiūtė. Jai buvo didelė garbė su dar penkiolika jaunų žmonių dvi savaites praleisti Igarkoje, tvarkyti ten palaidotų lietuvių tremtinių kapines, pastatyti devynis kryžius.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
„Mes esame jauni žmonės, nežinantys, ką reiškia būti ištremtiems, turime laisvę kalbėti, keliauti, neribotas galimybes. Bet mums rūpi istorijos pažinimas. Todėl ir gimė idėja vykti į lietuvių tremties vietas“, – sakė Monika Lukoševičiūtė.
Šešiolikos žmonių grupė keliavo į Igarką, už Poliarinio rato.
Trėmimai iš Lietuvos į Igarką prasidėjo 1948 metais. Iki šių dienų Igarkoje yra likusios pačios didžiausios Sibire tremtinių kapinės – 1,6 hektaro plote palaidota apie tūkstantis lietuvių. Misijos dalyvių tikslas buvo kaip įmanoma labiau sutvarkyti tremtinių amžinojo poilsio vietą.
M. Lukoševičiūtė pasakojo, jog prieš kelionę teko praeiti atranką, įveikti dvi dienas trunkantį 50 kilometrų kontrolinį žygį. Organizatoriai numatė sąlygas, kuo panašesnes į esančias Sibire. Teko įveikti pelkynus, šlaitus, miškus, upelius, pievas, nešiniems apie 15 kilogramų sveriančias kuprines.
M. Lukoševičiūtė pasakojo, jog Igarkoje žiemomis spaudžia apie 50 laipsnių šaltis. Bet žmonės ten gyvena perpučiamuose namuose be pamatų, pastatytų ant polių. Vasarą, kuri trunka vos du mėnesius, nuo birželio iki rugpjūčio, kepina apie 30 laipsnių karščio.
Pro Igarką teka Sibiro upių tėvas – Jenisėjus. Tremties laikais Igarka klestėjo, mieste gyveno apie 20 tūkstančių gyventojų. Lietuviai tremtiniai daugiausia dirbo miško pramonės kombinate. Į Igarką atplaukdavo daug laivų, pasikraudavo medienos.
„Bet dabar medienos Igarkoje nebeliko, todėl ir mes medienos kryžiams turėjome atsigabenti iš Krasnojarsko, kuris įsikūręs maždaug už 1 700 kilometrų“, – sakė M. Lukoševičiūtė.
„Misija Sibiras“ nariai apsigyveno nedideliame viešbutėlyje. Iš krano bėgo rudas vanduo, po patalpas lakstė neaiškūs gyviai. Pirmąjį vakarą, išėję pasivaikščioti po miestą, atvykėliai sutiko moterį, kuri su jais lietuviškai pasisveikino. M. Lukoševičiūtė tvirtino, jog visi labai nustebo, išgirdę „labas vakaras“. Paaiškėjo, jog sutiktoji moteris – Olga iš Vilniaus, gimusi Igarkoje. Prieš 20 metų grįžusi į Lietuvą, Olga pernai vasarą atkeliavo į Igarką aplankyti savo gimtinės, tėvo ir motinos kapo.
Igarkos vietiniai žmonės, supratę, jog grupė iš tolybių atvykusi su taikia misija, nesivelia į politiką, tik tvarko kapines, pradėjo elgtis pagarbiai. Vienas iš vietinių parodė tyro vandens šaltinį, nuveždavo iš kapinių stovyklavietės į miestą nusipirkti maisto.
Pirmąją naktį praleidę viešbutyje, vėliau misijos dalyviai nusprendė įsikurti už penkių kilometrų esančioje miškatundrėje, netoli kapinių. Grupė išpirko visą Igarkos parduotuvėse buvusį geriamąjį vandenį. Prie kapinių pasistatė palapines, įsirengė net „šaldytuvą“. Maždaug 70 centimetrų gylyje žemė jau sušąlusi į ledą. Tokioje šaltoje vietoje puikiausiai išsilaikė visos ekspedicijos šaldytų daržovių atsargos.
Kapinėse ekspedicijos dalyviai patyrė dar vieną šoką. „Neįsivaizdavome, kad kapinės gali atrodyti kaip miškas. Neįmanoma buvo rasti kapinių ribų, radome tik vartelius. Ne vienas kryžius, tvorelė gulėjo nugriuvę tiesiog į pelkę“, – įspūdžiais dalijosi misijos dalyvė.
Teko ir kryžius iš pelkių traukti, ir medžius nuo kapaviečių šalinti, iškirsti galybę karklų.
Nusiprausti ilgiau negu 12 valandų trunkančio darbo prakaitą, sakus, visokius purškalus nuo uodų tekdavo eiti apie porą kilometrų, į automobilių „laužyną“. „Vaikinai prausdavosi ten, kur paprastai plaunami traktoriai. Mes, merginos, – angare“, – sakė M. Lukoševičiūtė.
Džiaugsmas, jog esi švarus ir maloniai kvepi, pasak dalyvės, būdavo trumpalaikis. Tekdavo kuo skubiau purškalais gelbėtis nuo uodų.
Kadangi naktimis būdavo labai šviesu, ekspedicijos nariai rašydavo dienoraščius, budėdavo po dvi valandas. Vietiniai buvo perspėję, jog netoliese dega miškapelkė. Todėl gali iš gaisraviečių migruoti meškos. Šie pavojingi žvėrys bijo triukšmo, neįprastų garsų, ugnies. Stovyklavietėje visuomet degė laužas.
Miegoti pavykdavo po tris-keturias valandas. Po savaitės organizmai pradėjo silpti. Tik atvykusiems uodo įgėlimas sukeldavo menką paraudimą, vėliau įgėlimo vieta smarkiai sutindavo.
„Mūsų tikslas buvo ne tik sutvarkyti kapines, bet ir pastatyti devynis kryžius“, – sakė M. Lukoševičiūtė. Nors buvo pažadėta medieną pristatyti ketvirtadienį, teko laukti iki pirmadienio. Grupei buvo likusios vos 48 valandos visiems darbams užbaigti.
Maumedžio kryžiai iškilo. Miegą teko pamiršti dvi paras, vaikinai prie kryžių tiesiog užsnūsdavo. Vietoje kryžių pradėjo rodytis žmonės. Vadovas nusprendė, jog reikia miške pasilikti dar parą, kad būtų galima darbus užbaigti. „Miegojome kaip negyvi“, – pripažino Monika.
Maumedžio mediena pasirinkta dėl ilgaamžiškumo – tokie kryžiai išstovi nuo 50 iki 70 metų.
Ekspedicijos dalyviai bendravo su vietiniais, sutiko turinčiųjų lietuviškų šaknų. Žmonės skaitė iš Lietuvos atvežtą Prezidentės laišką, parašė ir atsakymą. „Vadinasi, tarp tremtinių palikuonių ir Lietuvos yra ryšys. Jiems įdomu, kaip ten, Lietuvoje“, – įsitikinusi Monika.
Nuotraukomis, filmuota medžiaga iliustruotas pasakojimas sulaukė kelmiškių susidomėjimo, klausimų.
Nuo „Misija Sibiras“ pradžios jau surengta vienuolika ekspedicijų, sutvarkyta apie 90 lietuviškų kapinių lietuvių tremties ir įkalinimo vietose Rusijoje, Kazachstane ir Tadžikistane, nukeliauta apie 90 tūkstančių kilometrų.
Ekspedicijose dalyvauja jauni žmonės. Praėjusių metų „Misijos Sibiras“ jauniausioji dalyvė ir buvo vos aštuoniolikos sulaukusi M. Lukoševičiūtė. Merginos senelis – buvęs tremtinys. Iš jo M. Lukoševičiūtė yra girdėjusi daugybę Sibiro istorijų. „Norėjau savo akimis pamatyti tas vietas“, – sakė.
Autorės nuotr.
Kelmės Žemaitės viešojoje bibliotekoje surengtame susitikime įspūdžiais dalijosi raseiniškė Monika Lukoševičiūtė, „Misija Sibiras“ praėjusių metų dalyvė.
Igarkoje „Misija Sibiras“ dalyviai tvarkė didžiausias Sibire tremtinių kapines, kuriose palaidota apie tūkstantis lietuvių, pastatė devynis kryžius. Senuosius kryžius teko traukti iš pelkės.
Įspūdžių iš ekspedicijos Sibire klausėsi daug kelmiškių moksleivių.