
Naujausios
Santūrioji poetė mylėjo laisvę ir laisvus žmones
Lietuvos rašytojų sąjungos narė, Joniškio Garbės pilietė Ona Mikalauskienė užgeso sausio 15-ąją. Praėjusių metų liepą ji šventė 90 metų jubiliejų, kurį dar pasitiko su nauju 18-uoju savo kūrybos rinkiniu mįslingu pavadinimu „Trisdešimt trys eilėraščiai plius“. Tąkart kalbėdamasi su žurnaliste poetė prisiminė vaikystę, tuštumą, kurią sunku užpildyti po sūnaus mirties, o atsigręžusi į praeities svajones nustebino labiausiai gyvenime norėjusi aplankyti Islandiją, kur gyvena laisvi žmonės. Ją pačią bičiuliai, literatai prisimena kaip elegantišką, santūrią, taupaus ir gilaus žodžio puoselėtoją.
Loreta RIPSKYTĖ
Žmogaus versmės ir išraiškos
„Onutė Mikalauskienė man visada atrodė originali, skoninga – ir kūryboje, ir savo išvaizda, apranga. Buvo elegantiška, maloni. Su ja literatų klube bendravau apie 20 metų, per jos poeziją išmokau suprasti sudėtingesnę kūrybą, – prisimena žagarietė šviesuolė Valerija Normantienė. – Nors intensyvaus bendravimo laikas liko seniai praeityje, ji mane visada kviesdavo į savo kūrybinius vakarus Joniškyje, tarsi jausdavo pareigą atsiųsti naują išleistą knygelę.“
V. Normantienė sako dar negalinti įsivaizduoti „Audruvės“ be Onos Mikalauskienės ramybės, pakantumo ir pašmaikštavimo, vis kokia proga netikėtai tariant: „Aš tai kaip tas Pilypas iš kanapių...“
Lietuvių literatūros vertėjų sąjungos narei, joniškietei Dzintrai Elgai Irbytei Staniulienei ypač imponavo poetės dvasinė šiluma ir gerumas. Nors savo jausmų ji niekada nedemonstruodavo, atvirkščiai – buvo santūri ir bendraudama, ir poezijoje, jos kūrybinės paieškos, naujų žodžių, metaforų kūrimas liudijo apie vidinio gyvenimo intensyvumą ir jo virsmus.
„Mane stebino vienas dalykas. Kai ji buvo jaunesnė, poezija atrodė „tamsesnė“, o paskutiniuose rinkiniuose, nors buvo liūdesio, išėjimo nuojautų, bet tas šešėlis neužgožė šviesumo, palikto vilties trupinio,“ – sako vertėja.
Nepatenkintas gali būti tik savimi
Su poete Ona Mikalauskiene „Šiaulių kraštas“ kalbėjosi praėjusių metų vasarą, per patį suvešėjimą, liepos mėnesį, kai ji minėjo 90 metų jubiliejų. Buvo karšta, nuo įstiklinto balkono tvoskė šiluma, tik retkarčiais užklystantis vėjas draikė užuolaidą ir blaškė tylius žodžius.
Naujausiame, 18-ajame, tąkart dar nežinota, kad paskutiniame, savo poezijos rinkinyje ji teigė: „bet gimtinės akys/ žingsnius sulaiko/ tave su pačiu tavimi/ bemaž sutaiko“, bet apskritai, pasak poetės – pasaulis pilnas prieštarų, žmonės mėgsta vieni kitus kritikuoti, peikti, nors dirbti nėra lengva, lengviau – kalbėti. Kartais visai neįsiklausoma, negalvojama apie kito pojūčius.
„Nepatenkinti viskuo. O kuo čia gali būti nepatenkintas, nebent – savimi“, – mojo tada ranka poetė, prisipažindama pastaruoju metu pamiršusi televizoriaus jungiklį. Ji nenorėjo matyti jokių šou programų, pokalbių, net ir žinių.
„Mėgstu tylą. Net radiją, kuris stovėjo prie lovos, išjungiau ir įkišau giliai į spintą. Tegul nebarška prie ausies“, – su šypsena kalbėjo O. Mikalauskienė.
39 eilėraščiai
Poetė tąsyk pasakojo atsikelianti bemaž su aušra, anksti einanti miegoti ir vis besitikinti greitai užsnūsti. Bet tada pamažėle ateina žodžiai. Iš kur, niekas nežino. Jie skverbiasi gilyn, neduoda ramybės. Taip gimsta eilėraštis.
Vienas po kito panašiai buvo parašytas pluoštas kūrinių naujausiam poezijos rinkiniui „Trisdešimt trys eilėraščiai plius“. Skaičius 33 siejamas su Kristaus gyvenimu, tačiau poetei tai buvo labiau gražus skaičius. Atrodė, kad tiek tų eilėraščių ir pakaks. Tačiau leidybiniai niuansai lėmė, kad reikėjo sudėti 39 kūrinius, kitaip spausdinant knygelėje būtų likę tuščių puslapių, tad atsirado žodis „plius“.
„Stasys Tumėnas (leidyklos „Šiaurės Lietuva“, kuri išleido rinkinį, savininkas – aut. past.) man jau sakė, kad kitais metais vėl leisime. Lengva jam sakyti“, – taip pranašiškai tada atviravo kūrėja.
Tuštumą sunku įveikti
Ant poetės darbo stalo gulėjo poezijos antologija „Naisių vainikas“. Pradėjusi jį skaityti, netrukus atidėjo į šalį. Pirmoji autorė nepatraukė sielos, o šokinėti į knygos vidurį ar pabaigą Ona Mikalauskienė sakė nepratusi. Puslapiai turi paeiliui eiti. Jeigu ne, turbūt knygai ne laikas.
Užtat su malonumu tąsyk skaitė Aniceto Tamošaičio knygą „Raktai mūsų rankose“, kur sudėti kunigo pamokslai.
Pačios O. Mikalauskienės kūryboje Dievas, Mesijas paskutiniu metu buvo gana dažnas veikėjas. Knygoje „Trisdešimt trys eilėraščiai plius“ išspausdintas eilėraštis apie Kryžių kalną. Jį poetė parašė netikėtai netekusi sūnaus.
Tada pripažino: tuštumą sunku įveikti, tačiau visas gyvenimas nelengvas, turi jį užpildyti veikla.
70 metų neskaitytas dienoraštis
Ona Mikalauskienė ir kūryboje, ir prisiminimuose dažnai skubėdavo į vaikystę Marijampolės rajone.
„Vaikystę prisimindavau visada ir iki šiolei, nes tai – laimingas metas. Nesvarbu, kokią suknelę vilkėjau, ką turėjau. Tai buvo vienintelė šalis, kaip sakė Antuanas de Sent Egziuperi, – į praeitį sugrįžusi tąkart kalbėjo poetė. – Ir gamta buvo kitokia. Sniego žiemą – iki juosmens. O kokia mėnesiena!“
Dienas būsimoji kūrėja leisdavo prie Amalvos ežero, iki kurio kranto prieiti tekdavo per pelkės šabakštynus, sužėlusias švendres, liumpuojančiu žalumos kilimu. Ir kaip neįsmuko, juk pavojinga buvo! Bet traukė vaivorai, spanguolės. Ir ūkai, plaukdavę virš vandens, paliose stūksojęs kalnelis, apie kurį senoliai sakydavę, kad ten kaukai gyvena.
O. Mikalauskienės šeimai teko išgyventi įvairių permainų metus, patirti negandų. Iš to laikmečio išliko suolo draugės Liusės atiduotas ranka rašytas jos dienoraštis. Bendraklasės tėvas buvo advokatas. Užėjus rusams, jie su šeima pasitraukė į Vakarus. O. Mikalauskienė daug metų galvojo, kad klasės draugė kada nors sugrįš. Todėl jos dienoraščio nedrįso atskleisti 70 metų. Juk ten gali būti surašyti žmogui svarbiausi, intymiausi dalykai. Perskaitė prieš dvejus su puse metų.
Ką suteikia poezija...
Ona Mikalauskienė sakydavo, kad žmoguje turbūt kažkas įgimta, jeigu jis pradeda kurti. Lankydama Pamargių pradinę mokyklą, kurią baigė ir žinomas vaikų poetas Anzelmas Matutis, klausydamasi vyresnių mokinių, nagrinėjančių eilėraščius, ji nejučia įsimindavo posmą po posmo.
Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijoje lietuvių kalbą dėstė puikus mokytojas Alfonsas Tiešis, aplinkinių „pakrikštytas“ kalbos filosofu, skatinęs kurti. Ona rašė, bet pirmųjų eilėraščių neišsaugojo.
Mokykloje buvo ir prozos bandymų, tačiau vėliau jų netobulino.
„Poezija man suteikia tai, ko neduoda gamta: auksinį laiką, kuris nerūdija, pavasarį, kurio žydėjimas nesibaigia, giedrią laimę ir amžiną jaunystę,“ – autorių Bernė citavo poetė, atsakydama į klausimą, ką jai reiškia kūryba.
Pasuko į agronomiją
Po mokyklos, nors ir raginta studijuoti lietuvių kalbą ir literatūrą, būsimoji poetė pasuko kitu keliu. Stojo į mediciną, bet nepasisekė: „Gal ir gerai, man atrodo, nebūtų buvę labai prie širdies“.
Tada pasirinko žemėtvarką. Vėliau perėjo į agronomiją, kurią ir baigė.
O. Mikalauskienė atviravo po antro kurso buvusi išmesta iš akademijos. Toks laikmetis, daug būta veiksnių, nuo jos pačios tiesiogiai nepriklausiusių. Tačiau vėliau, po J. Stalino mirties, kadrų inspektorius priėmė toliau mokytis. Valstybinius egzaminus ji išlaikė vienais penketais. Anuomet tai buvo aukščiausias balas.
„Bendrakursiai juokaudami sakydavo: „Turbūt jai už gražias akis tokius gerus pažymius rašo“, – prisiminė O. Mikalauskienė.
Žmonės svarbiau nei apdovanojimai
Poetė išleido 18 eilėraščių rinkinių, keletas iš jų skirti vaikams. Pirmoji knyga „Laiko prisilietimas“ išėjo 1993 metais.
1998 metais Ona Mikalauskienė buvo priimta į Rašytojų Sąjungą, 2004 metais – išrinkta Joniškio Garbės piliete. Po metų Joniškio moterų asociacija jai skyrė „Metų tolerancijos žmogaus“ titulą. 2009-aisiais už eiles, laiškus, esė ji pelnė savaitraščio „Šeimininkė“ specialų prizą, kuris buvo įteiktas „Poezijos pavasario“ šventėje.
Pati O. Mikalauskienė sakė, kad apdovanojimai – malonus gestas, dėmesys, bet dar didesnė dovana, kad per gyvenimą sutiko daug gerų žmonių, jautė jų paramą ir supratimą.
Būtent per O. Mikalauskienę Joniškio rajono literatų klubas „Audruvė“ kadaise užmezgė ryšius su Lietuvos Rašytojų sąjungos Kauno skyriaus prozininkais ir poetais.
Kai poetė buvo priimta į Rašytojų Sąjungą, Kauno poetas Petras Palilionis, rašęs knygą apie Juozą Grušą, užklausė, gal ji žinanti dramaturgo žmonos giminių Joniškyje. Ona Mikalauskienė kolegą palydėjo pas buvusią Juozo Grušo tarnaitę, surado artimųjų kapus Kalnelio kaime.
Po šio susitikimo Kauno poetai atvyko į Juozo Žlabio–Žengės sukakties minėjimą Žagarėje, atvažiuodavo į kasmetinius renginius. Ir Joniškio literatai lankėsi bei savo kūrybą skaitė Kauno Maironio lietuvių literatūros muziejuje.
Poetės mėgstamiausieji
Paskutiniame pokalbyje poetė netikėtai atsivėrė, prisipažinusi, kad bene labiausiai ją iš rašytojų žavi islandų prozininkas, Nobelio premijos laureatas Haroldas Laksnesas. Jo kūriniai dvelkia nežabota laisve, pasitikėjimu savimi. O. Mikalauskienė sakė: jei būtų kažkur norėjusi išvykti į užsienį, tai tik į šią šalį, nes atrodė, kad ten gyvena nepaprasti, laisvi ir drąsūs žmonės. Juk būtent Islandija pirmoji pripažino Lietuvos nepriklausomybę.
Be poezijos, ji domėjosi muzika ir artimiausiomis vadino prancūzų legendos Edit Piaf temperamentingas, dramatiškas dainas. Itin vertino dailininką ir kompozitorių Mikalojų Konstantiną Čiurlionį.
Anapilin Ona Mikalauskienė išėjo, regis, dar ne viską pasakiusi.
Autorės nuotr.
Praėjusių metų liepą Ona Mikalauskienė minėjo 90 metų jubiliejų.
2004-ieji metai: poetė Ona Mikalauskienė po Joniškio Garbės piliečio vardo ir regalijų suteikimo su literatų klubo nare Angele Antanaitiene.
Poetė Ona Mikalauskienė nuolat palaikė ryšius su Kauno poetais, tarp jų – su poete, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktore Aldona Ruseckaite.
Paskutinė, 18-oji poetės Onos Mikalauskienės knyga, mįslingu pavadinimu „Trisdešimt trys eilėraščiai plius"pasaulį išvydo praėjusių metų vasarą.
Asmeninė nuotr.
Lietuvos rašytojų sąjungos narė, Joniškio Garbės pilietė, poetė Ona Mikalauskienė išleido 18 poezijos rinkinių, iš jų keletą – ir vaikams.