
Naujausios
Stiklelio mėgėjai grasina ugnimi ne tik sau
Tyrulių miestelio daugiabutyje kilęs gaisras, kurio metu žuvo du vieno buto gyventojai, vėl priminė rimtą problemą – liepsnos ir dūmai pasiglemžia stiklelio draugų gyvybes, o šie žmonės kelia pavojų aplinkiniams.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Sugyventiniai žuvo liepsnose
Gaisras Tyrulių miestelio Žalgirio gatvės dvylikabutyje kilo antradienio vakarą. Smalkių kvapą savo bute apie pusę devynių pajutę kaimyninio buto gyventojai mėgino patekti pas kaimynus.
Niekam neatidarius durų, už sienos gyvenantis vyras jas išstūmė. Tuo metu Savivaldybei priklausantis butas jau buvo paskendęs dūmuose ir liepsnose, todėl buvo iškviesti ugniagesiai.
Gesinti gaisro atvyko keturi ugniagesių ekipažai iš Radviliškio, Šiaulėnų bei Šiaulių.
Užgesinę ugnį virtuvėje, ugniagesiai rado apdegusius lovoje tarp skudurų gulinčių žmonių kūnus. 56 metų moters ir 50 metų vyro išgelbėti nepavyko.
Pasak Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) vyresniojo inspektoriaus Donato Stakvilevičiaus, ši pora jiems žinoma, kadangi ugniagesiai gelbėtojai anksčiau šį butą buvo gesinę du kartus.
Šįkart gaisras nelaimėliams buvo lemtingas. Nedaug trūko, kad ugnis būtų apėmusi ir kitas daugiabučio patalpas. Liepsnos jau buvo pradėjusios eiti link stogo.
Nelaimės aplinkybės tiriamos, tačiau spėjama, jog įsiplieskusios ugnies priežastis bus smilkusi cigaretė arba deganti žvakė, kadangi elektros šiame bute nebuvo – ir elektra, ir vanduo atjungti dėl skolų.
Redakcijos pakalbinti tyruliškiai pasakojo, jog liepsnose žuvę sugyventiniai tądien girtuokliavo.
Baimė – dėl geriančių kaimynų
Pasak Tyrulių seniūnijos seniūno Rimanto Liukumo, ugnyje žuvę žmonės daug metų niekur nedirbo. Buvo atėję socialinės pašalpos prieš kelerius metus, bet kai sužinojo, jog už pašalpą turės padirbėti, dingo ir daugiau nebesikreipė.
Savivaldybės bute gyvenusi pora buvo įsiskolinusi – vien skola už vandenį sudarė per 240 eurų ir vanduo buvo atjungtas, už buto nuomą ir administravimą – beveik 360 eurų, už skolas buvo atjungta ir elektra.
Skolininkus UAB „Radviliškio vanduo“ jau buvo perdavusi teismui, tačiau iš turto neturinčių ir be pajamų gyvenančių žmonių nebuvo ką paimti.
„Nesuprantu, iš kur jie gauna gėrimui pinigų? Niekam jie nerūpi, niekas jų už tai nebaudžia. Geria, užmiega su cigarete burnoje arba šalia besikūrenančio „pečiaus“. Jiems vienodai rodo, o mes gyvename nuolatinėje baimėje, kad galime bet kada supleškėti“, – skundėsi po gaisro Tyruliuose daugiau negu 30 metų gyvenanti moteris.
Kad Tyrulių daugiabučiams yra reali galimybė bet kada suliepsnoti, nuogąstavo ir kiti gyventojai.
Dažniausiai žūsta neblaivūs asmenys
Radviliškio PGT duomenimis, pernai rajone kilo 144 gaisrai, kurių metu žuvo vienas žmogus, užpernai taip pat buvo vienas žuvusysis. Daugiausia – šeši žmonės – liepsnose žuvo 2013 metais. 2014-aisiais žuvo keturi rajono gyventojai.
PGT vyresnysis inspektorius D. Stakvilevičius pasidalijo neoficialia statistika, kurią jis veda 10 metų: visų rajone tragiškai pasibaigusių gaisrų priežastys yra susijusios su alkoholio vartojimu.
„Kartais žuvusieji patys būna vartoję alkoholio arba dėl neadekvataus išgėrusiųjų elgesio, kai nepriimamas reikiamas sprendimas, žūsta kiti žmonės“, – sakė inspektorius.
Ugniagesys pastebėjo ne vienerių metų tendenciją – jiems darbo padaugėja žiemą ir tuomet, kai žmonėms yra mokamos pašalpos, pensijos ir kitos socialinės išmokos.
Gaisrų padaugėja ir atšalus orams, kai pradedami jungti papildomi šilumos šaltiniai, kai „užpleškinamos“ krosnys. Anot D. Stakvilevičiaus, bėgant metams, sensta elektros instaliacijos, kurios nebeatlaiko padidėjusio vartojimo.
„Anksčiau nebuvo tiek buitinės technikos, kompiuterių, kitos įrangos. Daugėja gaisrų, kylančių dėl netvarkingų kaminų, kai užsidega juose esantys suodžiai. Todėl būtina nors kartą per kūrenimo sezoną kaminus išvalyti.
Labai dažnai užsidega ne vietoje išpilti pelenai. Žmogui atrodo, kad pelenai jau atvėsę, o jie gali pradėti smilkti ir po kurio laiko. Todėl labai svarbu konteinerius, į kuriuos patenka pelenai, laikyti toliau nuo užsidegti galinčių pastatų.
Šalia krosnies durelių turi būti įrengtas nedegus pagrindas, kad, nukritus žiežirbai ar žarijai, jis neužsidegtų. Gyventojams labai pagelbėtų ir dūmų detektoriai, kurie nėra brangūs, tačiau gali laiku įspėti apie gaisro pavojų“, – gaisrų priežastis ir apsisaugojimo nuo jų būdus vardijo D. Stakvilevičius.
Pasak ugniagesio, daugelio gaisrų nebūtų, jei žmonės elgtųsi atsakingiau ir labiau galvotų apie galimas skaudžias pasekmes.
Autorės nuotr.
Tyrulių daugiabučio antrajame aukšte kilęs gaisras sukėlė grėsmę užsidegti ir kitiems butams.
Užsidegusiame Savivaldybės bute dėl skolų buvo atjungta ir elektra, ir vanduo, o pats butas paverstas šiukšlynu.
Tris dešimtmečius Tyruliuose gyvenanti ponia Elena sako labiausiai bijanti, kad dėl girtavimų neužsidegtų ir kitų tyruliškių butai.
Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnysis inspektorius Donatas Stakvilevičius: „Pagrindinė gaisrų, kurių metu žūsta žmonės, priežastis – girtavimas ir neatsargus bei neadekvatus elgesys“.
Radviliškio PGT nuotr.
Sausio 3-iąją Tyrulių seniūnijoje esantis gyvenamasis namas sudegė dėl dujų nuotėkio. Laimei, žmonių aukų nebuvo.