
Naujausios
Žvėrių pėdomis po pelkių miškus
Į Kamanų valstybinį gamtinį rezervatą leidosi bemaž dešimt gamtos ženklus suprantančių entuziastų, dauguma – rezervato darbuotojai. Pasiskirstė maršrutais – kiekvienam po keliolika kilometrų. Pasirinktas laikas – kai matomos šviežiame sniege žvėrių įmintos pėdos.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Skaičiuotojai žemėlapiuose žymėjo rodyklėmis vietas, kur keturkojai traukė, kiek jų ir kokios rūšies.
„Šiaulių krašto“ žurnalistas keliavo po pietrytinį Kamanų pakraštį kartu su rezervato vyriausiuoju ekologu Vaidotu Grigaliūnu.
Palaukėse, esančiose maždaug už kilometro nuo Gailaičių kaimo, lygutėlė sniego danga. Pirmosios aptiktos pėdos – laputės.
Lyg ir vilkioko būta. Šie plėšrūnai šioje Kamanų pusėje nesilaiko, tačiau žmonės yra matę sliūkinant. Paaiškėjo, kad vis dėlto šunėkas sniegynais buvo atbindzinęs iš kaimo.
Maždaug dvidešimties centimetrų storio sniego apklote V. Grigaliūnas iš tolo pamato juodulius – žemė, iškilnota šernų. Įlindus į mišką, viskas dar labiau sujaukta. Mat po medžiais sniego mažiau, tad miško paklotė žvėris maistu labiau vilioja. Po maždaug šimtamečiu ąžuolu beveik neknisinėta. Juk šernams skanėstas – gilės, o neieškojo?
„Turbūt dar rudenį viską iššlavė“, – svarsto gamtininkas.
Čia maitinosi apie dvidešimties šernų banda. Vėliau, baigus paiešką, paaiškėjo, kad mūsų maršrute iš viso jų buvo 43.
Patraukus tiesiai palei griovį, kuris iškastas senoje Akmenupio upelio vagoje, sniege matyti jau įvairesnių pėdsakų. Ypač daug elnių. Bandomis keliavo tai į vieną mišką, tai į kitą, abipus sukultūrintą upeliuką. Iš viso maršrute suskaičiuoti 45 elniai.
Aptinkame pirmuosius kiškio pėdsakus. Vos už keliasdešimties metrų jis pats skersai kelio praliuoksi. Ir tai buvo vienintelis pamatytas miško žvėrelis. Maršrute kiškių pėdsakų suskaičiavome 12.
„Dauguma miško gyventojų, užuodę žmogų, ramiai atsitraukia tolyn, – paaiškina V. Grigaliūnas. – Pastovi, įsiklauso. Tik netikėtai užklupti žvėrys trioškindami šakas neria gilyn į tankmę“.
Liuoksėta ir voveraičių. Jos neskaičiuojamos. Pirma, būtų sunku – jos ne visada ant žemės nusileidžia. Antra, nėra medžiojamos, tad ir apskaitai nėra svarbios.
Mat visoje Lietuvoje žvėrys skaičiuojami, kad būtų žinoma, kiek galima jų sumedžioti. Pavyzdžiui, elnių – 10–15 procentų nuo bendro skaičiaus, šernų – maždaug 80 procentų. Kamanų rezervate surinkti duomenys apie žvėrių skaičių bus įtraukti į šalies apskaitą.
Kad medžiotojams itin „mieli“ Kamanų keturkojai – galima įsitikinti, kai pasibaigia laukai, nusidriekę nuo Padvarėlių kaimo iki Kamanų apsauginės juostos – Adomiškių miškų. Palei juos maždaug poros kilometrų tiesuma nusėta medžiotojų bokšteliais. Vienas, atrodo, lyg su egle susiliejęs. Pakibęs ant medinių arba metalinių karkasų. Randame ir ant polinių pamatų. Net ant automobilio priekabos platformos, tad galima greitai pervežti į kitą vietą.
Nuo kiekvieno bokštelio vos už keliasdešimties metrų – po krūvą grūdų, kai kur ir pupų. Kai prie pašaro sutraukia žvėrys – lengvas taikinys. Vienas grūdų lovys raudonuoja šviežiu krauju.
Šiose vietose neįmanoma įžiūrėti pėdų – sniegas aplink grūdus suplūktas lyg į betono tvirtumo lygutėlę aikštelę.
Todėl V. Grigaliūnas traukia tolyn į laukus arba lenda tarp medžių skaičiuoti žvėrių pėdų. Čia pirmąkart pamato stirnų buvimo ženklus. Daugybė. Maršrute suskaičiuotos 28 stirnos. Žiemos metu jos laikosi netoli šėryklų.
Šėryklos nevilioja briedžių. Jiems, V. Grigaliūno teigimu, grūdai – ne maistas. Ne vieno briedžio ženklus randame Kamanų rezervato gilumoje. Išskirtinai didžiausios pėdos. Buvusios guoliavietės. Apgraužti medžių kamienai. Išmatų krūvelės. Pagal jas galima atskirti patelės ar patino būta. Mūsų maršruto teritorijoje nustatyta vaikščiojus keturių briedžių.
Kelionėje po Kamanas akys labiausiai krypo į niekur kitur nematytas drebules – tokio storumo, kad žmogui neįmanoma apkabinti. Kamienas glotnus, lyg būtų ištekintas.
Gamtininkas pasakoja, kad tokių medžių bėda – nudžiūvusių šakų vietoje įsimetantis grybas. Jis įsismelkia iki pat šerdies, ją sunaikina, ir medis kartais tampa tuščiaviduris.
Dar gražiai atrodančios drebulės bemaž dešimties metrų aukštyje įžiūrime dviejų kumščių dydžio skylę. V. Grigaliūnas neabejoja, kad ja pasinaudoja kaip dreve paukščiai.
Kai prieiname artyn, nustebina palei medį sniege besimėtantys gal dešimt korių gabalų. Gamtininkas nėra tikras – laukinių bičių ar širšių?
Tampa aišku, kad drevė buvo tapusi aviliu. Iš jo korius galėjo išmėtyti kuris iš paukščių. Kai nepraleidžiu progos išuostyti medumi kvepiantį korį, jo atsikąsti (beje, neįprastai kartaus), vos už poros metrų šakose ima įkyriai čirškauti, straksėti spalvingas paukštelis.
Laikas Kamanose, atrodė, sustojo. Kai ėmė temti, iki palaukės buvo tolokai. Saulė nusileido, todėl be kompaso orientuotis tapo sudėtinga. Teko apsukti kelis ratus, kol pavyko surasti pagal žemėlapį reikalingus orientyrus. Baisu? „Gal pavyks išgirsti staugiančius vilkus“, – svarstė V. Grigaliūnas.
Atsekus Bradaulio upelį, jo krantais brovėmės jau nebeskaičiuodami pėdų tamsoje. Svarbiau buvo stebėti, kad šakos akių neišbadytų, o kojos neįsmigtų į pelkę aukščiau kelius siekiančių batų ir kojos liktų sausos.
Atsidūrus laukuose nebuvo įmanoma įžiūrėti tamsos apglėbtų Gailaičių kaimo trobų. Tik viename kieme neįprastai plieskė elektra. Ir palei trobą stovėjo moteris. Būtent tame kieme, kur buvome paprašę leidimo palikti automobilį.
Namų šeimininkė, išsigandusi, kad negrįžtame dvigubai ilgiau, negu buvome sakę – deginamu žiburiu lyg bandė rodyti mums kelią. Ir dar buvo iškvietusi policiją. Pareigūnų ekipažui ir rūpestingai moteriai už žmonišką širdingumą padėkojome.
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato specialistai kitą savaitę paskelbs esamų žvėrių skaičių. Jis nustatomas ne vien pagal užfiksuotas sniege pėdas, bet ir įvertinus žvėrių galimybes judėti viena ar kita kryptimi, polinkius pasirinkti vietą dienojimui.
Jau žinomas vilkų skaičius – 7. Visi susitelkę šiaurės vakaruose, Mažeikių rajono teritorijoje. Šio krašto medžiotojai šį sezoną yra patiesę du plėšrūnus – jauną vilkę ir vyresnį patiną. Manoma, kad jie buvo išėję į medžioklės plotus iš Kamanų.
Dabar netoli Palnosų gyvenvietės rezervato apsauginės zonos miškuose žvėrių pėdsakų ieškojęs gamtininkas pastebėjo ir vilkų. Iš pirmo žvilgsnio atrodė, kad vieno. Pasekus pėdomis, atsirado dviejų – toje vietoje, kur šalimais buvo patrypinėta stirnų. Šią vietą apuostinėti iš kelio buvo išsukęs pilkis. Paskui vėl grįžo į tą patį taką ir toliau sliūkino dviese – antrasis dėjo pėda pėdon į priekyje einančio vilko. Tokia vilkų gudrybė.
Kitas gamtininkas Meižių ežero pusėje rezervato miškų tankmėje rado nuo Palnosų pusės atitraukusio vilko pėdas. Dar trys vilkai netoli šio ežero sukinėjosi būriu.
Briedžių suskaičiuota 13. Dauguma laikosi pietinėje dalyje, kur netoliese kertami miškai. Tokiose vietose daugiau patinkamos graužti žievės.
Pagal prieš dvejus metus atliktą žvėrių apskaitą Kamanose laikėsi 8 vilkai, 18 briedžių, 68 kiškiai, 81 elnias, 140 stirnų, 201 šernas. Vaidoto Grigaliūno preliminariais duomenimis, panašiai žvėrių išlikę, tačiau gerokai sumažėję šernų. Dėl to, kad medžiotojai buvo raginami jų kuo daugiau nušauti.
Autoriaus nuotr.
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato vyriausiasis ekologas Vaidotas Grigaliūnas iš pėdų sniege iškart atskirdavo, kokio žvėries eita.
Vietomis žvėrys giliai brido per sniegą.
Grūdai žvėrims maitinti supilti vos už keliasdešimties metrų nuo medžioklės bokštelio.
Prie šėryklų pėdų neįmanoma įžiūrėti, nes sniegas lyg suplūktas.
Jei sniegas būdavo visiškai ištirpęs žvėries išgulėtoje vietoje – jis galėjo ramiai ir ilgai pailsėti.
Ilgėliau kai aštuonias valandas be prisėdimo po miškus žvėrių pėdomis vaikščioję šių eilučių autorius Vytautas Ruškys ir gamtininkas Vaidotas Grigaliūnas.
Nusileidus saulei sunku tapo atsekti kelią, įžiūrėti pėdas.