
Naujausios
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį primena ir šeimų istorijos
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus pirmąja dokumentine paroda iš Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centro pradeda Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programą. Šioje parodoje per įvairių organizacijų, įstaigų veiklą, atskirų šeimų istorijas fragmentiškai perteikiama Lietuvos valstybingumo idėja ir valstybės istorija.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Parodoje „Lietuvos Nepriklausomybės kelias: asmenybės, įvykiai“ pasakojama istorija nuo XIX amžiaus pabaigos iki šių dienų. 22-uose mobiliuose stenduose pateikti trumpi istoriniai duomenys, aprašymai, fotografijos ir dokumentų faksimilės, liudijančios apie partizanų veiklą, Lietuvos kariuomenės savanorius, Didžiosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto kultūrinius ryšius per Šaulių ir Meno kūrėjų organizacijas, Atgimimą ir Sąjūdį.
Rokiškio krašto muziejaus stende pateikti pašto istorijos fragmentai, Raseinių krašto muziejus pristato Girkalnio miestelio istoriją, jo šviesuomenę, Vilkaviškio rajono Suvalkijos kultūros centras-muziejus pasakoja apie valstybės kūrėjus, tarp kurių – ir visiems žinomas Jonas Basanavičius bei dar penki iš šio krašto kilę Vasario 16-osios Akto signatarai.
Parodoje pateikti dokumentai ir iš dviejų Šiaulių apskrities muziejų. Šiaulių „Aušros“ muziejus pristato dvi tremties istorijas: apie 1863 metų sukilimo dalyvio Vilučio (vardas nežinomas) ir Jakubauskų šeimas.
Vilučio šeima buvo ištremta į Saratovo sritį. Grįžusi į Nepriklausomą Lietuvą šeima 1922 metais gavo dvaro žemės Pašvitinio valsčiuje. Vilučio proanūkas Antanas Vilutis tarnavo Lietuvos kariuomenėje, vėliau dirbo Šiaulių kalėjimo prižiūrėtoju.
Palikuonių Agnesės ir Antano Vilučių pasakojimus užrašė kraštotyrininkė Irena Rudzinskienė.
Ona Jakubauskienė su sūnumi Vytautu ir dukra Elena 1944 metais buvo ištremta į Tomsko sritį. Taip šeima nubausta už tai, kad O. Jakubauskienės vyresnysis sūnus Bronius Jakubauskas įsijungė į partizaninę veiklą.
Kelmės krašto muziejaus stende pristatomas Lietuvos Respublikos kariuomenės autokuopoje 1927–1928 metais tarnavęs Bolys Sabaitis, vėliau dirbęs kelių tarnyboje, vadintas auksinių rankų meistru.
2016 metais 24 šalies muziejai įsijungė į specialų dokumentų, liudijančių valstybės kūrimosi laikotarpį, skaitmeninimo projektą. Iš organizacijų, pavienių asmenų buvo surinkti 4 000 dokumentų, apie 2 000 dokumentų jau prieinami LIMIS (Lietuvos integrali muziejų informacinė sistema) portale www.limis.lt , paveldo sistemos portale www.epaveldas.lt, Europos kultūros paveldo portale www.europeana.eu. Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje veikiančioje parodoje eksponuojama apie 200 teminių vaizdų.
Autorės nuotr.
Parodoje pasakojama Lietuvos valstybingumo idėjos puoselėjimo ir kūrimo istorija.
Šimtmečio parodoje tremties istorija perteikiama ir per 1863 metų sukilimo dalyvio Vilučio (vardas nežinomas) ir Jakubauskų šeimų istorijas. J