
Naujausios
Gyvenimo šimtmečio laukia Kražiuose
Kelmės rajone, Kražiuose, prie savo gyvenimo šimtmečio artėja antroji kražiškė – Bronė Pipčiutė. Pernai rudenį 100 metų sulaukė šviesuolė Juzefa Ramanauskaitė.
Bronė Pipčiutė, kilusi iš Viduklės, daugiau kaip 20 metų išbuvo tremtyje Irkutsko srityje. Ten palaidojusi tėvus, į gimtinę nebegrįžo. Persikėlė pas Kražiuose tuomet gyvenusią seserį. Taip ir liko.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Medinis namas Kražiuose, kuriame gyvena lapkričio 8 dieną 100 metų sulauksianti Bronė Pipčiutė, tarytum į sniego patalus įbridęs. Prakastas siauras takelis pro šulinį iki malkinės, – ilgaamžę beveik kas dieną lankanti ir jai padedanti lankomos priežiūros darbuotoja ėjo prinešti malkų.
Senolė pasitinka su šypsena, kviečia į šiltus namus. Ant įkaitusios krosnies pastatytas arbatinis net šnypščia. Vyresniam žmogui šilumos, ko gero, niekuomet nebūna per daug.
Ilgaamžė greitai įrodo turinti šviesią atmintį. Kaip iš rašto pasakoja apie Viduklėje praleistą vaikystę gausioje, turtingoje šeimoje tarp trijų brolių ir sesers. Dabar viena liko, dar – brolienė. Iš Amerikos grįžęs tėvas prisipirko žemių, valdė 100 hektarų. Pasistatė trobą, svirną, tvartą, daržinę.
Viduklės Pipčiai neišvengė tremties. Bronė Pipčiutė su tėvais atsidūrė Irkutsko srityje. Likusiems šeimos nariams pavyko pasislėpti ir likti Lietuvoje. „Nenutvėrė kitų“, – sakė.
B. Pipčiutė Sibire buvo pristatyta prie sunkių miško apdirbimo darbų, lentų pjovimo kartu su likimo draugėmis rusėmis, ukrainietėmis, lietuvaitėmis. Moteris nuo jaunumės buvusi geros sveikatos, stipri. Už pavyzdingą darbą iki šiol saugo ne vieną padėkos raštą. Nors buvo nelengva, ištvėrė. Sibiro tremtyje išbuvo ilgiau kaip du dešimtmečius.
1972-aisiais B. Pipčiutė grįžo į Lietuvą. Apsigyveno pas vyresniąją seserį, kuri su vyru buvo įsikūrusi Kražiuose, dviejų galų troboje.
„Tačiau dar sykį, tik šįkart savo valia, išvažiavau į Sibirą sutvarkyti skyrybų reikalus. Buvau ten ištekėjusi už lietuvio, bet jis pasirodė nekoks, ranką prieš mane pakėlė. Išsiskyriau dėl šventos ramybės“, – sakė.
Sibire mirė abu B. Pipčiutės tėvai. Kai Lietuva tapo nepriklausoma, du anūkai iš tolybių, maždaug už 2 000 kilometrų, likusius senelių kaulus parsivežė į porą lagaminų susidėję ir amžino poilsio juos paguldė Viduklės kapinėse, šalia pažįstamų, kaimynų, artimųjų.
„Ir man ten jau būtų laikas, labai ilgai gyvenu“, – svarstė moteris. Tačiau tuoj pat pradėjo kalbėti apie artėjančią vasarą suplanuotą akies lęšiuko keitimo operaciją. Viliasi: gal po operacijos regėjimas pasitaisys, nors nebesitiki, kad galės siuvinėti pagalvėles, takelius ar staltieses. „Savo jau išsiuvinėjau“, – nusprendė, rankdarbius pamėgusi nuo vaikystės ir neužmiršusi net Sibire.
B. Pipčiutei prieš keletą metų buvo amputuota koja. Dabar vaikšto su pritaikytu protezu, pasiremdama specialiu ramentu. Praėjusią vasarą ravėjo bulves, ant kauptuko pasiilsėdama. Dar pasikuria ugnį, išsiverda valgį. Kai į Kražius ateis šiltesni orai, ilgaamžė ketina palengva nueiti į bažnyčią. Kol šalta, meldžiasi namuose, klauso radijo.
Autorės nuotr.
Kražiškė, kol akys gerai matė, mėgo siuvinėti.
Ilgaamžė džiaugėsi, jog jos aplankyti užėjo gera pažįstama Danutė Ambrozaitienė.
Asmeninio albumo nuotr.
Bronė Pipčiutė Sibiro tremtyje praleido daugiau kaip du dešimtmečius, dirbo sunkius miško darbus. Tremtį primena nuotraukos.