
Naujausios
Senos kėdės tapo naujais baldais
Joniškietė tautodailininkė, Žagarės gimnazijos dailės ir technologijų mokytoja Aušra Petrauskienė sako, kad senas kėdes galima atnaujinti ir vėl sėkmingai naudoti buityje. Tai ji įrodė kartu su vienuoliktokais. Jie perdažė senas mokyklines kėdes ir papuošė jas architektūrinių kūrinių vaizdais pagal epochas. Baldai ne tik atgijo, bet ir tapo žaidybine šviečiamąja priemone.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Aušros Petrauskienės vadovaujami Žagarės gimnazijos vienuoliktos klasės mokiniai darbui pasirinko senas, jau nurašytas mokyklines kėdes.
Jų išvaizda pasikeitė neatpažįstamai, kai buvo perdažytos ir papuoštos architektūrinių pastatų arba jų detalių ornamentais.
Darbui reikėjo baltų dažų, juodos spalvos markerių. Balta ir juoda spalvos – klasika, be to, piešinys baltame fone geriausiai išryškėja.
Pirmiausia kėdės buvo padengtos dažų sluoksniu. Jeigu vieno sluoksnio per maža ar norėtųsi, kad atrodytų dailiau, nepersišviestų, rekomenduojama užtepti du sluoksnius.
Tada, pasak mokytojos A. Petrauskienės, reikia paieškoti architektūros elementų, įdomių, įsimintinų pastatų atvaizdų, kuriuos būtų galima perkelti ant kėdžių. Iš anksto reiktų pasiruošti eskizų pieštuku, kad ranka labiau įgustų ir būtų aišku, kaip piešinys „gulės“ ant kėdės, koks reikalingas mastelis.
Kai kėdės nudžiūsta, prasideda kruopščiausias darbas – pagal eskizą ant jų perkeliamas vaizdas. Reikia pasistengti, kad rankos nedrebėtų.
Pasak A. Petrauskienės, darbus galima pasiskirstyti. Jaunuoliai, kuriems piešti sudėtinga, kėdes nudažė, kiti – piešė vaizdus.
Kaip kilo idėja kėdės papuošti architektūriniais elementais ir statiniais?
„Pagal mokyklinę programą mokomės skirtingas epochas: baroką, gotiką, romaniką, rokoką, renesansą, klasicizmą. Kiekvienas turi savą stilistiką. Mokomės tų laikotarpių architektūrą atpažinti. Piešiniai dabar ne tik primena skirtingus laikotarpius, bet kėdes prikėlė naujam gyvenimui. Jos pastatytos prie dailės kabineto ir moksleiviai mėgsta ten prisėsti“, – pasakojo mokytoja ir tautodailininkė A. Petrauskienė.
Visada idėjų kupina tautodailininkė išgarsėjo pradėjusi siūti lėlės, angelus, paskatinusi visą Žagarę per Vyšnių festivalį puoštis kaliausėmis. Savo išmone ji uždega ir mokinius.
Aušros PETRAUSKIENĖS nuotr.
Senos nebenaudojamos kėdės tapo patraukliomis.
Redakcijos archyvo nuotr.
Idėjų kupina tautodailininkė ir pedagogė Aušra Petrauskienė sako, kad piešdami architektūros elementus ant kėdžių mokiniai ir pamoką išmoko, ir naudingą darbą padarė.
Gotikos architektūriniais elementais papuošta kėdė.
Paryžiaus Dievo Motinos katedros vaizdas atrodo itin efektingai.
Romanikos stiliaus architektūriniai elementai.
Piešiniai ir užrašai ant kėdžių padeda mokytis apie architektūrinius stilius ir epochas.