
Naujausios
Vaiko pinigai – šimtas litrų pieno
Kelmės rajone, Lykšilyje, gyvenantys trijų vaikų tėvai Birutė ir Virginijus Kukanauskai džiaugiasi naujojo Seimo sprendimu vaiko pinigus skirti visoms tris ir daugiau vaikų auginančioms šeimoms, neatsižvelgiant į jų pajamas. Kai toks brangymetis, pamaitinti, aprengti ir išmokslinti tris vaikus šeimoms nemenkas iššūkis. Kad vienam vaikui nupirktų pietus mokykloje, ūkininkaujantys tėvai turi parduoti 10 litrų pieno.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Darbdaviai reikalavo patirties
Birutė ir Virginijus Kukanauskai – inžinieriai. Birutė – apželdinimo, Virginijus – statybų. Nors dėstytojai juos tikino, kad pasirinko labai perspektyvias specialybes, baigus mokslus gauti darbo pagal specialybę pasirodė neįmanoma. Ieškojo ir Šiauliuose, ir Kelmėje, ir Plungėje. Darbdaviai reikalavo patirties. Jaunieji specialistai būtų pradėję ir nuo žemesnio laiptelio, bet darbdaviai tikino iš darbo biržos gaunantys darbininkų.
Kuriam laikui jauna šeima apsistojo Šiauliuose. Dirbo ne pagal specialybę, tačiau nusibodo dėl menko atlyginimo kasdien baimintis viršininko nuotaikos.
Virginijus buvo išvykęs į Norvegiją dirbti prie statybų. Birutė pasiliko viena su dviem vaikais. Sunku. O ir vaikams reikia tėvo: pamato per „Skype“, pradeda verkti, klausia, kada grįš?
„Kai keliaudavau į Norvegiją, pilnas keltas būdavo vien lietuvių. Pagalvodavau, jog ir jų šeimoms sunku, kaip ir maniškei. Kad ir jų vaikai taip pat verkia ir ilgisi tėvo“, – prisimena Virginijus.
Darbo davė žemė
Sugrįžę į Lykšilį Kukanauskai verčiasi uogynais ir gyvulininkyste. Įsiveisė porą hektarų braškynų ir keliolika arų avietynų. Turi planų auginti ir daržoves. Be to, laiko gyvulių ir verčiasi pieno ūkiu.
Braškynus įsiveisė gavusi Europos paramą. Nusipirko daigų, specialų traktoriuką, įsirengė laistymo sistemą. Pirmieji metai nebuvo labai derlingi. Braškynams kenkė sausra, o paskui – nesiliaujantis lietus. Bet aviečių derlius pačius nustebino.
Braškes Kukanauskai pardavinėjo Šiaulių turguje. Be to, vežiojo žmonėms tiesiai į namus. Žinią apie tai, kad parduoda ką tik nuskintas uogas, paskleidė per feisbuką. Sulaukė labai daug klientų.
„Ir mums patogu, nereikia gaišti laiko turguose, ir klientams“, – pasakoja ponas Virginijus.
Ponia Birutė atsakinga už jų ūkio gyvulininkystės šaką. Pradėjo nuo trijų melžiamų karvių. Anuometinės pieno žaliavos kainos skatino plėsti bandą. Dabar laiko šešias melžiamas karves, tačiau už pieną ūkininkė sako gaunanti tiek pat, kiek gaudavo laikydama tik tris.
„Gerai, kad naudojamės tėvų supirkta šienavimo technika, – svarsto moteris. – Jeigu reikėtų samdyti, karvių neapsimokėtų laikyti. Dar visai neseniai už litrą pieno gaudavome tik po 10–11 centų. Jeigu į miestą nuvažiavęs leidi sau išgerti puodelį kavos, kuris kainuoja pusantro euro, turi parduoti 15 litrų pieno.“
Kukanauskai pasakoja, jog ūkininkavimą palengvina šalia gyvenantys tėvai. Kai jauna šeima nori kur nors išvažiuoti, ūkyje juos pakeičia tėvai. Kai reikia išvažiuoti tėvams, jų darbus atlieka jaunieji Kukanauskai.
Vaiko pinigai praverčia ir ūkininkams
Šeima džiaugiasi, jog pagal naujojo Seimo patvirtintą tvarką tris ir daugiau vaikų auginančios šeimos gaus vaiko pinigų, nepriklausomai nuo to, kokios jų pajamos.
„Tuos 15 eurų vaiko pinigų mielai paimsiu, – sako ponia Birutė. – Ne tėvams jų reikia, o vaikui. Pietūs mokyklos valgykloje kainuoja po 1,5–2 eurus. Jeigu trys vaikai eina į mokyklą, per dieną vien jų pietums susidaro po 5–6 eurus. O kur dar mokymo priemonės, muzikos mokykla ir kiti dalykai? Daug vaikų auginančios šeimos savotiškai aukojasi. Jų vaikai ateityje dirbs Lietuvai, mokės mokesčius. Gerai, kad valstybė pagaliau padės.“
Žemės ūkis nėra ta sritis, kur pinigai patys byra. Reikia daug ir sunkiai dirbti, nuolatos skaičiuoti. Pavyzdžiui, nori su vaikais nuvažiuoti pažiūrėti kino filmo, bilietai – po 4–5 eurus. Visai šeimai reikia penkių bilietų. O dar išlaidos kelionei. Kiek kartų per metus gali į kiną nuvažiuoti?
Kaimas turi išlikti jaunas
Ir Virginijus, ir iš Rietavo kilusi jo žmona Birutė džiaugiasi gražia, puikiai besitvarkančia Lykšilio gyvenviete ir jos žmonėmis. Vyresnieji Jovydė ir Vytautas Kukanauskai pasakoja, kad prieš išsiardant kolūkiams į Lykšilį buvo paskirta labai daug jaunų specialistų. Jie niekur neišvyko. Pradėjo savarankiškai ūkininkauti. O gyvenvietė, kurioje daug išsilavinusių žmonių, šviesėjo ir gražėjo.
Pokalbį su jaunaisiais Kukanauskais nutraukia skambutis į duris. Jaunimui reikia rakto nuo bendruomenės salės. Nori pažaisti tenisą. Lykšiliškiai Birutę Kukanauskienę išrinko bendruomenės pirmininke. Veiklos trijų vaikų mamai ir ūkininkei netrūksta. Tačiau Birutės ir Virginijaus įsitikinimu, reikia rūpintis savo kaimu, o ypač jaunimu. Kad čia pasiliktų ir gyventų.
Kai sužinojo, jog žadama parduoti neseniai uždarytos mokyklos pastatą, surinko per šimtą lykšiliškių parašų, kad jį paliktų bendruomenės poreikiams. Valdžia juos išgirdo. Paliko mokyklą bendruomenei dešimčiai metų pagal panaudos sutartį.
Dabar Virginijus rūpinasi jaunimo užimtumu. Bendruomenės salėje pastatė senų teniso stalų. Iš mokyklos Šaukėnuose parvažiavęs jaunimas turi kur pažaisti, susiburti, pabendrauti.
„Jaunimo Lykšilyje netrūksta, – pasakoja anksčiau bendruomenės jaunimo grupei vadovavusi ponia Birutė. – Rytais išvažiuoja pilnas autobusas pradinukų ir dar vienas autobusas vyresnių vaikų. Tuščių namų Lykšilyje nėra. Apmaudu, kad uždarė mokyklą. Nusprendėme bent dėl pastato pakovoti. Pastatas buvo remontuotas, pakeisti langai. Jame yra salė. Rašysim projektus, gal gausim lėšų įsirengti bendruomenės patalpas. Juk lengviausia viską parduoti. O paskui turbūt statytume naują? Taip jau išgriovė ir išnešiojo buvusį vaikų darželį.“
Lykšilio bendruomenėje šiuo metu per 40 žmonių. Jie nori susitikimų, bendravimo. Pasak Kukanauskų, dabar žmonės ir pirkdami nekilnojamąjį turtą klausia, ar aktyvi vietos bendruomenė.
Bendruomenė iš tiesų aktyvi. Kūčių dieną jos nariai išvežiojo dovanėles vienišiems žmonėms, seniūnijos skirtus saldainius vaikams.
Kiek galėdami lykšiliškiai aukojo nuo gaisro nukentėjusiai jaunai šeimai. Naujosios bendruomenės pirmininkės B. Kukanauskienės siekis, kad bendruomenė būtų vieninga, kad visi jaustųsi tarsi vienos šeimos nariai.
Autorės nuotr.
Kaimo gaivinti likusi jauna Birutės ir Virginijaus Kukanauskų šeima nori, kad ir jų vaikai (iš dešinės) Vytautė, Urtė ir Augustas pamiltų tėviškę, kurioje gera ir saugu augti.